Skąd się biorą i jak leczyć brązowe plamy po oparzeniu?
Pęcherze i bąble po oparzeniu - co robić krok po kroku
Bąble po oparzeniu oznaczają, że doszło do oparzenia drugiego stopnia. Zwykle są na nie narażone dłonie i ręce podczas gotowania i smażenia. Oparzenie olejem albo bardzo gorącą wodą może pozostawić nieprzyjemne ślady, które będą się długo goić. Zobacz, jak wygląda leczenie oparzeń i co robić z bąblami.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oparzeniach.
Poniżej przedstawiamy ponad 7 000 sprawdzonych specjalistów dezynsekcji i deratyzacji w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:
Rodzaje przebarwień
Przebarwienia słoneczne różnią się wielkością, intensywnością koloru, miejscem występowania oraz przyczyną powstania. Najczęściej spotykanymi rodzajami przebarwień są: - piegi, widoczne na twarzy, ramionach, dekolcie, czy plecach, - plamy soczewicowate, występujące najczęściej na zewnętrznej części dłoni i twarzy, spowodowane wieloletnią ekspozycją skóry na słońce, których wielkość odpowiada rozmiarom ziarenek soczewicy, - melasma - przebarwienia występujące pojedynczo lub w skupiskach na czole, skroniach i wokół ust, występujące, ze względów hormonalnych, najczęściej u kobiet, - melanoza Riehla, czyli małe plamki na twarzy lub dekolcie, powstające w wyniku działania promieni słonecznych w połączeniu z fotouczulającymi kosmetykami.
Szczególnie narażone na występowanie przebarwień skórnych są osoby, u których już wcześniej występowały tego typu zmiany lub pojawiły się one historycznie u członków rodziny. Dodatkowo, w grupie ryzyka znajdują się kobiety w trakcie trwania zmian hormonalnych - również w okresie stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Na negatywne skutki działania promieniowania UV narażone są także osoby, stosujące antybiotyki, leki rozkurczające, przeciwzapalne i psychotropowe. Mogą one mieć właściwości fotouczulające. Co ciekawe, do tej grupy zaliczają się także zioła, np. rumianek i dziurawiec oraz niektóre kosmetyki na bazie alkoholu. Unikać ekspozycji na słońce zdecydowanie powinny osoby, które niedawno wykonywały zabiegi kosmetyczne, ze szczególnym uwzględnieniem laseroterapii.
Jak pielęgnować blizny u dziecka?
Skóra dzieci, w szczególności najmłodszych, jest niezwykle podatna na wpływ czynników zewnętrznych. Jest znacznie delikatniejsza niż skóra dorosłych, przez co o wiele łatwiej ją uszkodzić. Co więcej, blizna na policzku u dziecka lub na innej części ciała to dość częsty widok, czego przyczyną mogą być częste infekcje. Idealnym przykładem będzie tutaj blizna u dziecka na twarzy po przebytej ospie, bostonce czy w przypadku nastolatków – trądziku młodzieńczym.
Co więcej, dzieci bywają mniej uważne i zachowują mniejszą ostrożność w trakcie zabawy, biegania czy jazdy na rowerze, przez co bardzo często narażone są na strupy i zadrapania czy nawet rozcięcia skóry, które mogą powodować blizny. Dlatego też, aby nie dopuścić do powstawania nieestetycznych przebarwień i widocznych blizn na skórze dziecka, warto zabezpieczyć ją poprzez odpowiednią pielęgnację.
Świetnym wyborem okaże się tutaj Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics Niewidoczny Fluid SPF50+. Chroni naskórek przed uszkodzeniami wywołanymi przez promieniowanie UVA oraz UVB. Jest niezwykle odporny na działanie wody, potu czy piasku. Oprócz tego odżywia i nawilża skórę dziecka.