Skąd się biorą i jak leczyć brązowe plamy po oparzeniu?

Pęcherze i bąble po oparzeniu - co robić krok po kroku

Bąble po oparzeniu oznaczają, że doszło do oparzenia drugiego stopnia. Zwykle są na nie narażone dłonie i ręce podczas gotowania i smażenia. Oparzenie olejem albo bardzo gorącą wodą może pozostawić nieprzyjemne ślady, które będą się długo goić. Zobacz, jak wygląda leczenie oparzeń i co robić z bąblami.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oparzeniach.

Poniżej przedstawiamy ponad 7 000 sprawdzonych specjalistów dezynsekcji i deratyzacji w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Rodzaje przebarwień

Przebarwienia słoneczne różnią się wielkością, intensywnością koloru, miejscem występowania oraz przyczyną powstania. Najczęściej spotykanymi rodzajami przebarwień są: - piegi, widoczne na twarzy, ramionach, dekolcie, czy plecach, - plamy soczewicowate, występujące najczęściej na zewnętrznej części dłoni i twarzy, spowodowane wieloletnią ekspozycją skóry na słońce, których wielkość odpowiada rozmiarom ziarenek soczewicy, - melasma - przebarwienia występujące pojedynczo lub w skupiskach na czole, skroniach i wokół ust, występujące, ze względów hormonalnych, najczęściej u kobiet, - melanoza Riehla, czyli małe plamki na twarzy lub dekolcie, powstające w wyniku działania promieni słonecznych w połączeniu z fotouczulającymi kosmetykami.

Szczególnie narażone na występowanie przebarwień skórnych są osoby, u których już wcześniej występowały tego typu zmiany lub pojawiły się one historycznie u członków rodziny. Dodatkowo, w grupie ryzyka znajdują się kobiety w trakcie trwania zmian hormonalnych - również w okresie stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Na negatywne skutki działania promieniowania UV narażone są także osoby, stosujące antybiotyki, leki rozkurczające, przeciwzapalne i psychotropowe. Mogą one mieć właściwości fotouczulające. Co ciekawe, do tej grupy zaliczają się także zioła, np. rumianek i dziurawiec oraz niektóre kosmetyki na bazie alkoholu. Unikać ekspozycji na słońce zdecydowanie powinny osoby, które niedawno wykonywały zabiegi kosmetyczne, ze szczególnym uwzględnieniem laseroterapii.

Jak pielęgnować blizny u dziecka?

Skóra dzieci, w szczególności najmłodszych, jest niezwykle podatna na wpływ czynników zewnętrznych. Jest znacznie delikatniejsza niż skóra dorosłych, przez co o wiele łatwiej ją uszkodzić. Co więcej, blizna na policzku u dziecka lub na innej części ciała to dość częsty widok, czego przyczyną mogą być częste infekcje. Idealnym przykładem będzie tutaj blizna u dziecka na twarzy po przebytej ospie, bostonce czy w przypadku nastolatków – trądziku młodzieńczym.

Co więcej, dzieci bywają mniej uważne i zachowują mniejszą ostrożność w trakcie zabawy, biegania czy jazdy na rowerze, przez co bardzo często narażone są na strupy i zadrapania czy nawet rozcięcia skóry, które mogą powodować blizny. Dlatego też, aby nie dopuścić do powstawania nieestetycznych przebarwień i widocznych blizn na skórze dziecka, warto zabezpieczyć ją poprzez odpowiednią pielęgnację.


Świetnym wyborem okaże się tutaj Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics Niewidoczny Fluid SPF50+. Chroni naskórek przed uszkodzeniami wywołanymi przez promieniowanie UVA oraz UVB. Jest niezwykle odporny na działanie wody, potu czy piasku. Oprócz tego odżywia i nawilża skórę dziecka.

To naturalnie występujące gruczoły Montgomery ego, czyli przekształcone gruczoły potowe, które mogą się układać koliście na całej powierzchni otoczki lub nieregularnie, w mniejszych lub większych skupiskach.

Czytaj dalej...

Natomiast jeśli łuszczące się i często swędzące plamy występują wraz z zaczerwienieniem skóry, może to oznaczać objawy chorób, na przykład wyprysk alergiczny, atopowe zapalenie skóry lub łojotokowe zapalenie skóry.

Czytaj dalej...

Jeśli więc obserwujesz u siebie czerwone zmiany skórne, które pojawiły się nagle, istnieje duże prawdopodobieństwo, że są one wynikiem reakcji alergicznej na dany alergen, na przykład używany ostatnio kosmetyk czy przyjęty pokarm.

Czytaj dalej...

Pokrzywkę alergiczną i zmiany skórne alergiczne na twarzy i innych częściach ciała mogą zostać wywołane również przez zażywanie niektórych leków, suplementów diety, napary ziołowe w połączeniu z bezpośrednim wpływem promieni słonecznych.

Czytaj dalej...