Czerwone plamy na twarzy po noszeniu maseczki - Przyczyny i Skuteczne Rozwiązania
Zmiany alergiczne na twarzy – czym może być spowodowana swędząca wysypka na twarzy?
Przy wystąpieniu swędzącej wysypki na twarzy kluczowe jest ustalenie przyczyny alergii. Identyfikacja alergenu, który wywołuje różne objawy skórne, pozwala unikać kontaktu z nim w przyszłości.
Do najczęstszych alergenów należą:
- niektóre ze składników kosmetyków – konserwanty, barwniki i substancje zapachowe,
- pyłki – roślin, traw, drzew, chwastów,
- pyłki roztoczy i zarodniki pleśni,
- metale – nikiel, chrom, kobalt,
- produkty spożywcze – np. mleko, jaja, orzechy, ryby, skorupiaki, soja, pszenica i gluten,
- ukąszenia owadów – takich jak pszczoły, osy czy szerszenie,
- substancje chemiczne – obecne w detergentach i środkach czystości,
- lateks – obecny m.in. w gumowych rękawiczkach, balonach, opatrunkach,
- promienie słoneczne – a także uczulenie na składniki filtrów słonecznych,
- niektóre leki – w tym antybiotyki i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Uczulenie na twarzy – z czego wynika, jak złagodzić?
- Uczulenie na twarzy jest najczęściej wynikiem alergii – kontaktowej (np. na składniki kosmetyków), pokarmowej (np. mleko krowie) lub wziewnej (np. pyłki drzew).
- Wysypka na twarzy może pojawić się również po nadmiernej ekspozycji na słońce, na skutek stosowania określonych leków i u chorych na atopowe zapalenie skóry.
- Reakcja alergiczna najczęściej przyjmuje postać wysypki na policzkach, czole i brodzie. Mogą jej towarzyszyć drobne, czerwone plamy i krosty alergiczne lub pęcherze wypełnione płynem surowiczym lub treścią ropną. Objawy uczulenia często pojawiają się również na szyi i dekolcie.
- W celu wykrycia przyczyny zmian alergicznych na twarzy, niezbędna jest konsultacja z lekarzem i badania diagnostyczne alergii.
- Łagodzenie uczulenia na twarzy polega na ograniczeniu kontaktu z alergenem, przyjmowaniu leków przeciwhistaminowych oraz stosowaniu łagodzących maści na zmiany alergiczne.
Uczulenie na twarzy jest problemem nie tylko natury estetycznej – dolegliwości wywołane swędzeniem, pieczeniem, a nawet bólem mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Co robić, gdy pojawiają się czerwone krostki na twarzy? Jak łagodzić zmiany alergiczne? Na czym polega leczenie alergii? Wyjaśniamy.
Czerwone plamy na twarzy – przyczyny i leczenie zmian chorobowych
Czerwone plamy na twarzy to znak, że w skórze toczy się proces zapalny albo że z innych powodów doszło do zaburzenia regulacji naczyniowej powierzchownych tętniczek i naczyń włosowatych. Wśród chorobowych przyczyn dominują zmiany wynikające z podrażnienia skóry, alergii i infekcji.
Czerwone plamy na twarzy nie zawsze są oznaką choroby. Czasami stanowią odruchową reakcję naczyniową na ciepło – na przykład po gorącej kąpieli. Mogą też być skutkiem spożycia alkoholu albo towarzyszyć emocjom u osób o labilnym układzie wegetatywnym. Jeśli jednak towarzyszy im złuszczanie się naskórka, wysypka z grudkami, krostkami lub wyprysk, wymagają postępowania zgodnego z zaleceniami lekarskimi.