Czerwone plamy na twarzy po noszeniu maseczki - Przyczyny i Skuteczne Rozwiązania

Jak leczyć czerwone swędzące plamy?

Leczenie czerwonych plam na twarzy zależy przede wszystkim od przyczyny i nasilenia objawów. Może obejmować zarówno stosowanie leków przeciwzapalnych, antyalergicznych czy kosmetyków zawierających substancje łagodzące i filtr UV. Istotne będzie przy tym unikanie czynników wywołujących czerwone plamy takich jak choćby zbyt ostre jedzenie czy alkohol.

Jeśli przyczyną zapalenia skóry jest infekcja bakteryjna i występują przy niej czerwone plamy na twarzy, konieczne może okazać się zastosowanie antybiotyków doustnych lub miejscowych. W przypadku infekcji grzybiczych stosuje się z kolei leki w formie kremów, maści lub tabletek. Rumień leczy się natomiast lekami przeciwhistaminowymi lub kortykosteroidami, które niwelują nieprzyjemne objawy. Wiele leków na czerwone plamy zawiera kwas azelainowy, który pomaga złagodzić przebieg choroby. Nierzadko konieczne mogą okazać się też leki antyalergiczne, które lekarz zapisze pod kątem indywidualnych predyspozycji.

O czym świadczą czerwone plamy na twarzy

Czy czerwone plamy na twarzy i na dekolcie są groźne?

Przebarwienia na twarzy budzą niepokój nie tylko dlatego, że wyglądają nieestetycznie i szpecąco. Czerwone przebarwienia są wynikiem rozszerzania się naczyń krwionośnych na twarzy. Ich przyczyny bywają różne. Mogą pojawiać się po alkoholu, pod wpływem stresu czy też wskutek zimnego powietrza zimą.

Czy czerwone wykwity na twarzy oznaczają konieczność konsultacji lekarskiej? W większości przypadków przyczyny czerwonych wykwitów na twarzy są niegroźne i nie wymagają wizyty u dermatologa. Jednak czerwone wykwity mogą być również wynikiem alergii i niektórych chorób. Dlatego też zmiany należy obserwować czy nie zwiększają się, rozsiewają po całym ciele, czy nie towarzyszą im dodatkowe objawy.

Tendencję do czerwonych plam na twarzy mają szczególnie osoby o jasnej cerze, jasnych włosach i niebieskich oczach. Takie osoby powinny unikać sauny, gorących kąpieli, alkoholu, ostrych przypraw, ekspozycji na słońce oraz kosmetyków zawierających alkohol jak również peelingów i środków złuszczających skórę. Na zaczerwienie skóry oraz szpecące czerwone zmiany na twarzy, na czole czy też na dekolcie szczególnie narażone są osoby z cerą naczynkową, która ma skłonność to tzw. pajączków i przebarwień. Borykasz się z problemem trądziku? Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na trądzik.

Czerwone plamy na twarzy po alkoholu

U niektórych osób czerwone plamy na twarzy pojawiają się po wypiciu alkoholu. W wielu wypadkach plamy te, nasilają się w ciepłych pomieszczeniach i zmniejszają się po wyjściu na świeże powietrze. Plamy najczęściej znikają po zaprzestaniu picia.

Jednak tendencji do czerwonych plam na twarzy nie należy lekceważyć, gdyż mogą one oznaczać poważniejsze problemy zdrowotne, na przykład choroby wątroby lub nadciśnienie. Osoby, u których pojawiają się czerwone plamy na twarzy po alkoholu mogą mieć problem z trawieniem aldehydu octowego. Dlatego też częste pojawianie się takich plam należy skonsultować z lekarzem.

Podobne artykuły

Odnowa biologiczna z laserem Icoone

Marzenie o wymodelowanej i smukłej sylwetce to wyzwanie, które wymaga nie tylko determinacji, ale także nowoczesnych rozwiązań medycyny estetycznej. Codzienne spojrzenie w lustro może przypominać nam o nadmiarze tkanki tłuszczowej, nadmierny stres i obrzęki przyczyniają się do złego samopoczucia. Na…

Ziarniniak naczyniowy – diagnostyka i metody leczenia

Ziarniniak to zmiana na skórze, która ma bardzo charakterystyczny, pierścieniowy kształt. Może towarzyszyć chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca bądź być skutkiem przyjmowania niektórych leków. Ziarniniak naczyniowy zawsze powinien być skonsultowany i zbadany przez lekarza dermatologa, gdyż może zmieniać kształt i…

Zmiany alergiczne na twarzy – czym może być spowodowana swędząca wysypka na twarzy?

Przy wystąpieniu swędzącej wysypki na twarzy kluczowe jest ustalenie przyczyny alergii. Identyfikacja alergenu, który wywołuje różne objawy skórne, pozwala unikać kontaktu z nim w przyszłości.

Do najczęstszych alergenów należą:

  • niektóre ze składników kosmetyków – konserwanty, barwniki i substancje zapachowe,
  • pyłki – roślin, traw, drzew, chwastów,
  • pyłki roztoczy i zarodniki pleśni,
  • metale – nikiel, chrom, kobalt,
  • produkty spożywcze – np. mleko, jaja, orzechy, ryby, skorupiaki, soja, pszenica i gluten,
  • ukąszenia owadów – takich jak pszczoły, osy czy szerszenie,
  • substancje chemiczne – obecne w detergentach i środkach czystości,
  • lateks – obecny m.in. w gumowych rękawiczkach, balonach, opatrunkach,
  • promienie słoneczne – a także uczulenie na składniki filtrów słonecznych,
  • niektóre leki – w tym antybiotyki i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Świąd skóry na nogach jest jednym z typowych objawów, na które uskarżają się diabetycy, związanych zarówno bezpośrednio z rozwojem cukrzycy, jak też licznymi jej powikłaniami oraz schorzeniami współwystępującymi.

Czytaj dalej...

Dostępne bez recepty preparaty miejscowe zawierają składniki, takie jak kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu czy kwas azelainowy, które pomagają zwalczać bakterie, zmniejszać stan zapalny i przyspieszać regenerację skóry.

Czytaj dalej...

Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.

Czytaj dalej...

Oznacza to, że początkowo pojawia się za uszami i wzdłuż linii włosów, aby kolejno zająć skórę twarzy, szyi, górnej części ramion pierwsza doba , a następnie klatkę piersiową, skórę brzucha i pleców druga doba oraz skórę rąk i nóg trzecia doba.

Czytaj dalej...