Kategorie

Czerwone plamy na twarzy po noszeniu maseczki - Przyczyny i Skuteczne Rozwiązania

Czerwone wykwity na twarzy dziecka

Co zrobić, jeśli zauważymy czerwone plamy na twarzy dziecka? W wielu wypadkach oznaczają one tylko przegrzanie lub wyziębienie dziecka. Przyczyną może być również alergia lub pieluszkowe zapalenie skóry.

Wysypka, której towarzyszą gorączka oraz małe czerwone plamki na tułowiu oraz na twarzy i szyi dziecka, może oznaczać rumień nagły. Rumień nagły trwa najczęściej od kilku do kilkunastu dni i trudno mu zapobiec. Znacznie poważniejszy jest rumień zakaźny, którego objawami są: wysypka, czerwone plamy na policzkach i blade usta. Rumień zakaźny, na który często chorują przedszkolaki, trwa do 2 tygodni. W obu przypadkach można jedynie czekać aż wysypka sama ustąpi, zaś gorączkę ewentualnie zbija się preparatami przeciwgorączkowymi.

Wybroczyny na twarzy u dziecka zawsze należy pokazać lekarzowi, aby wykluczyć groźne schorzenia. Zmian nie można lekceważyć szczególnie wtedy, gdy towarzyszy im wysoka temperatura, ból brzucha lub złe samopoczucie.

Uczulenie na twarzy – co na wysypkę alergiczną? Diagnoza i leczenie

Czerwone krosty na twarzy, kaszkowata wysypka na czole i policzkach, swędzące plamy, bolesne pęcherze powodujące pieczenie – uczulenie na twarzy powoduje spory dyskomfort.

Istnieje wiele sposobów na złagodzenie objawów alergii, ale ważne jest ustalenie konkretnej przyczyny uczulenia (np. używanie kosmetyków).

W przypadku, gdy alergia skórna i jej symptomy utrzymują się lub występuje nasilenie objawów, konieczna jest konsultacja z dermatologiem, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Diagnostyka alergii często wymaga przeprowadzenia specjalistycznych testów, takich jak:

  • testy skórne, w tym testy płatkowe,
  • badania krwi w kierunku przeciwciał IgE,
  • testy prowokacyjne.

Na podstawie wyników testów alergicznych, lekarz może zalecić odpowiednie środki profilaktyczne oraz terapeutyczne. Leczenie zazwyczaj obejmuje unikanie kontaktu z alergenem, stosowanie leków antyhistaminowych, które zmniejszają reakcję immunologiczną organizmu oraz łagodzenie objawów za pomocą maści o działaniu kojącym.

W niektórych przypadkach, na przykład w razie nasilenia objawów, rozważa się również możliwość odczulania, które polega na stopniowym budowaniu tolerancji na dany alergen.

Zmiany alergiczne na twarzy jako reakcje fotoalergiczne

Przyjmowanie niektórych leków wiąże się z ryzykiem wystąpienia tzw. reakcji fotoalergicznych. W ich przypadku wysypka alergiczna pojawia się po przyjęciu leków i późniejszej ekspozycji na słońce.

Objawy alergii skórnej mogą powodować m.in.:

  • niektóre leki przeciwbólowe – np. naproksen, diklofenak, ibuprofen,
  • leki przeciwgrzybicze – np. ketokonazol, itrakonazol,
  • leki przeciwbakteryjne – np. doksycyklina, tetracyklina, azytromycyna,
  • leki przyjmowane przy cukrzycy – np. metformina,
  • leki na alergię – np. loratadyna, astemizol,
  • leki na nadciśnienie – np. diltiazem, enalapryl,
  • leki uspokajające i psychotropowe – np. prometazyna, promazyna, doksepina, amitryptylina.

Fotodermatoza, czyli reakcja skórna pojawiająca się pod wpływem promieniowania słonecznego, rozwija się również w odpowiedzi na niektóre zioła, takie jak dziurawiec.

Zmiany alergiczne na twarzy – czym może być spowodowana swędząca wysypka na twarzy?

Przy wystąpieniu swędzącej wysypki na twarzy kluczowe jest ustalenie przyczyny alergii. Identyfikacja alergenu, który wywołuje różne objawy skórne, pozwala unikać kontaktu z nim w przyszłości.

Do najczęstszych alergenów należą:

  • niektóre ze składników kosmetyków – konserwanty, barwniki i substancje zapachowe,
  • pyłki – roślin, traw, drzew, chwastów,
  • pyłki roztoczy i zarodniki pleśni,
  • metale – nikiel, chrom, kobalt,
  • produkty spożywcze – np. mleko, jaja, orzechy, ryby, skorupiaki, soja, pszenica i gluten,
  • ukąszenia owadów – takich jak pszczoły, osy czy szerszenie,
  • substancje chemiczne – obecne w detergentach i środkach czystości,
  • lateks – obecny m.in. w gumowych rękawiczkach, balonach, opatrunkach,
  • promienie słoneczne – a także uczulenie na składniki filtrów słonecznych,
  • niektóre leki – w tym antybiotyki i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Czym są czerwone plamy na twarzy?

Czerwone plamy na twarzy mogą być objawem stanu zapalnego, który powoduje miejscowe przekrwienie skóry i tym samym czerwony wykwit. Inny powód to zmiany w naczynkach krwionośnych, czyli tzw. pajączki. Zaczerwienienia skóry często widoczne są w okresie zimowym, kiedy skóra jest przesuszona i narażona na działanie ostrego i zimnego powietrza. Wyraźnie widać wówczas jej cienkość skóry i tendencję do pękania.

Przesuszona skóra, która może być również wynikiem zbyt małej ilości odżywczych składników i wypijania zbyt małej dziennej porcji wody, jest wyjątkowo ściągnięta i swędzi. Podrażniona skóra w takim wypadku lubi się czerwienić. Jeśli czerwone plamy na skórze pojawiają się w okresowo, należy przyjrzeć się swojej diecie oraz pielęgnacji twarzy i całego ciała.

Warto postawić na delikatne kosmetyki o jak najprostszych składach (koniecznie niezawierające alkoholu), które posiadają kwas hialuronowy, glicerynę (odradzana w przypadku łatwo zapychającej się cery) czy mocznik.

Tendencję do rumienienia się również można odziedziczyć po rodzicach czy dziadkach. W takich przypadkach pomocne może okazać się stosowanie filtrów UV, które chronią naczynia krwionośne, oraz wyeliminować z diety produkty nasilające czerwienienie się (np. ostre przyprawy czy orzechy).

Jeśli u lekarza pediatry rozpoznano ząbkowanie, pomocne może być stosowanie zimnych gryzaków, ale także leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które będą także zwalczać podwyższoną temperaturę ciała.

Czytaj dalej...

Wszelkiego rodzaju fałdy i zagłębienia są idealnym siedliskiem bakterii - jest to odpowiedzią na pytanie, czemu czerwone krostki pojawiają się zazwyczaj przy pachwinach i wszelkich miejscach, gdzie zbiera się pot.

Czytaj dalej...

Zawarte w produkcie Cell Fusion C Expert substancje aktywne takie jak ektoina, beta-glukan, ceramidy, wyciąg z zielonej herbaty, bioferment bakterii Lactococcus, wspomagają mikroflorę naskórka i jego regenerację, przynosząc komfort i ukojenie.

Czytaj dalej...

Oznacza to, że początkowo pojawia się za uszami i wzdłuż linii włosów, aby kolejno zająć skórę twarzy, szyi, górnej części ramion pierwsza doba , a następnie klatkę piersiową, skórę brzucha i pleców druga doba oraz skórę rąk i nóg trzecia doba.

Czytaj dalej...