Czerwone plamy na twarzy po noszeniu maseczki - Przyczyny i Skuteczne Rozwiązania
Podobne artykuły
Odnowa biologiczna z laserem Icoone
Marzenie o wymodelowanej i smukłej sylwetce to wyzwanie, które wymaga nie tylko determinacji, ale także nowoczesnych rozwiązań medycyny estetycznej. Codzienne spojrzenie w lustro może przypominać nam o nadmiarze tkanki tłuszczowej, nadmierny stres i obrzęki przyczyniają się do złego samopoczucia. Na…
Ziarniniak naczyniowy – diagnostyka i metody leczenia
Ziarniniak to zmiana na skórze, która ma bardzo charakterystyczny, pierścieniowy kształt. Może towarzyszyć chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca bądź być skutkiem przyjmowania niektórych leków. Ziarniniak naczyniowy zawsze powinien być skonsultowany i zbadany przez lekarza dermatologa, gdyż może zmieniać kształt i…
Zmiany alergiczne na twarzy – czym może być spowodowana swędząca wysypka na twarzy?
Przy wystąpieniu swędzącej wysypki na twarzy kluczowe jest ustalenie przyczyny alergii. Identyfikacja alergenu, który wywołuje różne objawy skórne, pozwala unikać kontaktu z nim w przyszłości.
Do najczęstszych alergenów należą:
- niektóre ze składników kosmetyków – konserwanty, barwniki i substancje zapachowe,
- pyłki – roślin, traw, drzew, chwastów,
- pyłki roztoczy i zarodniki pleśni,
- metale – nikiel, chrom, kobalt,
- produkty spożywcze – np. mleko, jaja, orzechy, ryby, skorupiaki, soja, pszenica i gluten,
- ukąszenia owadów – takich jak pszczoły, osy czy szerszenie,
- substancje chemiczne – obecne w detergentach i środkach czystości,
- lateks – obecny m.in. w gumowych rękawiczkach, balonach, opatrunkach,
- promienie słoneczne – a także uczulenie na składniki filtrów słonecznych,
- niektóre leki – w tym antybiotyki i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Czerwone plamy na twarzy w przebiegu alergii
Niektóre czynniki mogą wywoływać skórne reakcje alergiczne. Przyczyną mogą być uczulenia na sierść zwierząt, roztocza, chemię gospodarczą, niektóre syntetyczne tkaniny. U kobiet częstą przyczyną podrażnienia skóry twarzy i spojówek oczu są kosmetyki, szczególnie, jeśli używane są regularnie, w dużych ilościach, a demakijaż wykonywany jest pobieżnie. Dłużej trwające działanie tuszu do rzęs, pudru czy podkładu może również doprowadzić do pojawienia się czerwonych plam wokół oczu czy zapalenia brzegów powiek.
Alergiczne czerwone plamy na twarzy są zwykle suche i swędzące, z ich powierzchni często złuszczają się drobne fragmenty naskórka. Pojedyncze, czerwone i wystające ponad powierzchnię skóry grudki zlewają się, tworząc większe skupienia.
Czerwone plamy na policzkach dziecka mogą być związane z alergią pokarmową i często są obserwowane już u niemowlaka. Nietolerancja niektórych pokarmów (laktozy, białka jaj kurzego, zbóż) może wywoływać intensywny wyprysk – czerwone, wypukłe plamy, które mogą mieć suchy lub sączący charakter. Od pierwszej ekspozycji na alergen do wystąpienia tego typu zmian nie potrzeba wiele czasu – zwykle pojawiają się one w ciągu kilku, kilkunastu dni, a przy kolejnym kontakcie – w ciągu najwyżej kilku godzin.