Czerwone plamy na ciele po kąpieli - Przyczyny, Leczenie i Profilaktyka
Czerwone plamy na ciele – nieswędzące
Znaczna część czerwonych zmian na skórze niesie za sobą także ryzyko wystąpienia świądu. Nie zawsze jednak tak jest. Czasem kropkom i plamom nie towarzyszy uczucie podrażnienia czy swędzenia. Na nieswędzące zmiany jednak warto zwracać baczniejszą uwagę.
Skóra naczynkowa a czerwone plamy na skórze
Nieswędzące plamy na ciele często pojawiają się u osób ze skórą naczynkową. To rodzaj cery, który jest niezwykle wrażliwy. Może być podatny zarówno na warunki stresowe, jak i nieodpowiednio dobrane kosmetyki oraz czynniki zewnętrzne (słońce, zmienna temperatura czy wiatr).
Delikatne, czerwonawe zmiany to wynik rozszerzania się i pękania naczyń krwionośnych. Przebarwienia pojawiają się szczególnie w obrębie twarzy i szyi, gdzie skóra jest cieńsza. Mogą także występować czerwone plamy na klatce piersiowej.
Zmiany skórne na dłoniach – rumień
Czerwone plamy nieswędzące mogą być związane z występowaniem tzw. rumienia dłoniowego. Skąd się bierze i czym charakteryzuje się ta zmiana skórna? Jak wskazuje nazwa, rumień dłoniowy obejmuje powierzchnię dłoni (głównie kłębik, kłąb i opuszki palców).
Związany jest ze zwiększonym pompowaniem krwi, które prowadzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych włosowatych. Takie czerwone plamy na ciele to często wynik zbyt dużego stężenia estrogenów. Rumień na dłoniach może być objawem schorzeń, którymi są:
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- łuszczyca,
- schorzenia wątroby.
Czerwone zmiany na ciele – o jakich chorobach i schorzeniach świadczą?
Czerwona plamka na ciele może mieć zatem różne przyczyny. W wielu przypadkach nie ma powodów do zmartwień. Swędzących i nieswędzących zmian na skórze dość łatwo się pozbyć. Co jednak, kiedy jest to objaw poważniejszych problemów ze zdrowiem? O czym mogą świadczyć czerwone plamy na ciele? Oto możliwe choroby, które objawiają się w ten sposób:
- odra – czerwone plamy pokrywają całe ciało,
- rumień zakaźny – plamy pojawiają się najpierw na policzkach, a następnie przechodzą na resztę ciała,
- ospa wietrzna – prócz czerwonych i mocno swędzących kropek można zaobserwować gorączkę, utratę apetytu i ogólne osłabienie,
- toczeń krążkowy – pojawiają się okrągłe plamy na skórze, złe samopoczucie i gorączka,
- świerzb – to czerwone zmiany w formie plam lub grudek, bardzo silny świąd,
- półpasiec – występuje zaczerwienienie, bolesne pęcherze, swędzenie, ból i pieczenie,
- celiakia – to nietolerancja glutenu. Oprócz czerwonych plam na ciele może pojawić się ból brzucha, a niekiedy także gorączka,
- łuszczyca – pojawiają się duże wykwity, które wyglądają jak pokryte łuską. Mogą powodować ból i pieczenie. W pewnych stadiach dochodzi do pękania skóry, co powoduje krwawienie,
- AZS (atopowe zapalenie skóry) – na skórze pojawiają się czerwone plamki i grudki, a ponadto występuje uporczywy świąd,
- mięsak Kaposiego – nowotwór złośliwy, w jego przypadku występują m.in. czerwone (wręcz sine) plamy na podudziach, stopach, udach, tułowiu i twarzy.
Czerwone zmiany na skórze – czy powinny niepokoić?
Czerwone plamy czy krostki na skórze mogą być tymczasową reakcją organizmy na dany czynnik, a tym samym nie stanowić większego powodu do zmartwień. Niekiedy jednak wystąpienie czerwonych zmian skórnych jest objawem choroby.
W sytuacji, kiedy czerwone zmiany na skórze mają patologiczny charakter (utrzymują się przez dłuższy czas, wywołują ból i swędzenie albo zmieniają swój kształt), konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Czerwone plamy na skórze często stanowią pierwszy sygnał ostrzegawczy, który nie powinien być ignorowany. Diagnostyka w takich sytuacjach jest kluczowa, aby ustalić przyczynę zmian i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Obserwujesz u siebie zaczerwienienie skóry, ale nie wiesz, co może ono oznaczać? Czerwone plamy na skórze nie zawsze muszą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Zamiast wpadać w panikę, należy zachować spokój i skonsultować się ze specjalistą, który pomoże zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednie leczenie objawowe i przyczynowe.
Czerwone plamy na ciele a pielęgnacja skóry
Czerwone plamy na ciele mogą mieć związek z popełnianymi błędami w pielęgnacji skóry. Pielęgnacja skóry powinna uwzględniać stosowanie delikatnych i dopasowanych do typu cery kosmetyków oraz środków myjących. Zaczerwienienia, które przypominają czerwone plamy, mogą pojawić się zarówno na skutek podrażnienia skóry składnikami kosmetyków, jak i mieć związek z jej zbyt intensywnym tarciem. Warto pamiętać, że wybór sposobu pielęgnacji skóry ma kluczowy wpływ na jej zdrowie oraz wygląd, a także może prowadzić do rozwoju schorzeń dermatologicznych.
Czerwone plamy na ciele to częsty, ale nie jedyny problem, z którym możemy się mierzyć. Równie często na skórze pojawiają się brązowe zmiany skórne, czyli znamiona barwnikowe, które powstają na skutek gromadzenia się w jednym miejscu melanocytów. Odpowiadają one m.in. za kolor naszej skóry i włosów. Zmiany barwnikowe powstają na wszystkich etapach życia i mają związek zarówno z niekorzystnym oddziaływaniem na skórę czynników środowiskowych np. promieniowania słonecznego, jak i naturalnym procesem starzenia się skóry.
Do zmian barwnikowych zaliczamy m.in. plamy soczewicowate o charakterze wrodzonym lub nabytym. Wrodzone plamy soczewicowate nie stanowią większego zagrożenia dla naszego zdrowia, jednak powinny być poddane diagnostyce, jeżeli zaczynają się powiększać lub odczuwany jest w ich obrębie dyskomfort np. pieczenie. Nabyte plamy soczewicowate powstają w wyniku starzenia się organizmu. Plamy starcze, choć częściej występują na skórze seniorów, mogą się także pojawić już po 30. roku życia, co ma związek z działaniem wolnych rodników tlenowych, których nadmiar w organizmie sprzyja szybkiemu starzeniu się skóry. Szczególnie narażone na powstawanie plam starczych są osoby, które często korzystają z kąpieli słonecznych i solarium, zapominają o zabezpieczaniu skóry przed działaniem promieniowania UV oraz palą papierosy. Plamy starcze najczęściej powstają na twarzy i dłoniach. Ich kolor może się różnić w zależności od karnacji. Co więcej, mogą występować pojedynczo lub jako zmiany mnogie.

Czerwone plamy na ciele w infekcjach wirusowych
Zmiany skórne są częstym objawem zakażeń wirusowych i najczęściej przybierają charakter wysypek plamistych, plamisto-grudkowych i pęcherzykowych. Mogą być one dominującym objawem choroby (tzw. choroby wysypkowe) lub towarzyszyć innym typowym dla danego zakażenia objawom.
Wybrane wirusowe choroby wysypkowe głównie występujące u dzieci:
Czerwone plamy na ciele w odrze
Występująca w odrze wysypka jest jedną z najintensywniejszych wśród wysypek pojawiających się w chorobach zakaźnych. Jest gruboplamista, żywoczerwona i ma charakter zstępujący. Oznacza to, że początkowo pojawia się za uszami i wzdłuż linii włosów, aby kolejno zająć skórę twarzy, szyi, górnej części ramion (pierwsza doba), a następnie klatkę piersiową, skórę brzucha i pleców (druga doba) oraz skórę rąk i nóg (trzecia doba). Od czwartej doby wysypka zaczyna się przebarwiać, brunatniejąc w kolejności pojawiania się zmian, a skóra się łuszczy.
Wysypce towarzyszą, szczególnie na początku, następujące objawy:
- gorączka,
- suchy, szczekający kaszel,
- nieżyt nosa,
- zapalenie spojówek ze światłowstrętem.
