Czerwone plamy na ciele po kąpieli - Przyczyny, Leczenie i Profilaktyka

Czerwone plamy na nogach - przyczyny i leczenie krok po kroku

Co oznaczają czerwone plamy na nogach? Stanowią one nie lada problem estetyczny dla kobiet, które chcą latem wyjść w krótkiej sukience. Ale czy czerwone plamy na nogach to tylko mały kłopot związany z wyglądem czy też oznaka poważnego schorzenia? Przyczyny plam na nogach mogą być bardzo różne. Czerwone plamy mogą wystąpić po kąpieli wskutek zbyt gorącej wody. Mogą być one również reakcją alergiczną. Niekiedy czerwone plamy, szczególnie łuszczące się lub swędzące, mogą świadczyć o chorobie, której nie podejrzewamy. Dlatego też zmiany na nogach należy bacznie obserwować.

Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z poradami zdrowotnymi.

Czerwone plamy na ciele – nieswędzące

Znaczna część czerwonych zmian na skórze niesie za sobą także ryzyko wystąpienia świądu. Nie zawsze jednak tak jest. Czasem kropkom i plamom nie towarzyszy uczucie podrażnienia czy swędzenia. Na nieswędzące zmiany jednak warto zwracać baczniejszą uwagę.

Skóra naczynkowa a czerwone plamy na skórze

Nieswędzące plamy na ciele często pojawiają się u osób ze skórą naczynkową. To rodzaj cery, który jest niezwykle wrażliwy. Może być podatny zarówno na warunki stresowe, jak i nieodpowiednio dobrane kosmetyki oraz czynniki zewnętrzne (słońce, zmienna temperatura czy wiatr).

Delikatne, czerwonawe zmiany to wynik rozszerzania się i pękania naczyń krwionośnych. Przebarwienia pojawiają się szczególnie w obrębie twarzy i szyi, gdzie skóra jest cieńsza. Mogą także występować czerwone plamy na klatce piersiowej.

Zmiany skórne na dłoniach – rumień

Czerwone plamy nieswędzące mogą być związane z występowaniem tzw. rumienia dłoniowego. Skąd się bierze i czym charakteryzuje się ta zmiana skórna? Jak wskazuje nazwa, rumień dłoniowy obejmuje powierzchnię dłoni (głównie kłębik, kłąb i opuszki palców).

Związany jest ze zwiększonym pompowaniem krwi, które prowadzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych włosowatych. Takie czerwone plamy na ciele to często wynik zbyt dużego stężenia estrogenów. Rumień na dłoniach może być objawem schorzeń, którymi są:

  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • łuszczyca,
  • schorzenia wątroby.

Czerwone plamy na ciele – zmiany skórne o charakterystycznym zabarwieniu

Czerwone plamy na ciele to wykwity, które na ogół znajdują się na tym samym poziomie co zdrowa skóra, jednak wyróżniają się swoją barwą. Zmiany skórne charakteryzujące się czerwonym zabarwieniem mogą być sygnałem różnych stanów zdrowotnych – często, choć nie zawsze, świadczą o problemach dermatologicznych.

Czerwone kropki na ciele lub większe plamy stanowią powszechny problem skórny, który nie tylko napawa niepokojem, ale również odpowiada za kompleksy i spadek samopoczucia. Mniej i bardziej rozległe zmiany mogą pojawić się u osób w każdym wieku i niezależnie od płci.

Wszystkie niepokojące nas zmiany skórne, takie jak suche czerwone plamy czy swędzące plamy na ciele warto skonsultować z dermatologiem, zwłaszcza jeśli zaczerwienienie od dłuższego czasu nie ustępuje lub mamy do czynienia z czerwonymi plamami na ciele u dziecka.

Nie tylko alergia. O czym mogą świadczyć czerwone plamy na ciele?

Oprócz chorób alergicznych, wśród najczęstszych przyczyn czerwonych plam wyróżnić należy infekcje o różnym podłożu, w tym bakteryjne, wirusowe, grzybicze i pasożytnicze.

Przebarwienia skóry, czerwone krostki na ciele i grudki są zmorą osób mających skórę wrażliwą, walczących z trądzikiem oraz przechodzących choroby zakaźne typowe dla wieku dziecięcego (np. odra i typowe dla niej czerwone plamy za uszami).

Czerwone suche plamy na ciele są typowe dla łuszczycy, świerzbu lub atopowego zapalenia skóry. Mogą pojawić się również po ugryzieniu owada lub pajęczaka (np. czerwone plamy przy boreliozie).

Inne przyczyny występowania na skórze czerwonych plam to zaburzenia związane z krwawieniami wewnętrznymi, a także schorzenia tkanki łącznej, w tym toczeń rumieniowaty-układowy. Należy również pamiętać o uszkodzeniach po nadmiernej ekspozycji na słońce – zarówno oparzeniach, jak i reakcjach fototoksycznych czy fotoalergicznych.

Nie można pominąć również chorób metabolicznych, jak cukrzyca, a także urazów mechanicznych, które mogą manifestować się jako czerwone plamki na skórze.

Niekiedy czerwone zmiany na skórze mają podłoże emocjonalne (rumień emocjonalny) – powstają na skutek stresu czy strachu. Zaczerwienienie skóry może wywołać również zmiana temperatury (np. czerwone plamy na ciele po kąpieli).

Czerwone zmiany na ciele – o jakich chorobach i schorzeniach świadczą?

Czerwona plamka na ciele może mieć zatem różne przyczyny. W wielu przypadkach nie ma powodów do zmartwień. Swędzących i nieswędzących zmian na skórze dość łatwo się pozbyć. Co jednak, kiedy jest to objaw poważniejszych problemów ze zdrowiem? O czym mogą świadczyć czerwone plamy na ciele? Oto możliwe choroby, które objawiają się w ten sposób:

  • odra – czerwone plamy pokrywają całe ciało,
  • rumień zakaźny – plamy pojawiają się najpierw na policzkach, a następnie przechodzą na resztę ciała,
  • ospa wietrzna – prócz czerwonych i mocno swędzących kropek można zaobserwować gorączkę, utratę apetytu i ogólne osłabienie,
  • toczeń krążkowy – pojawiają się okrągłe plamy na skórze, złe samopoczucie i gorączka,
  • świerzb – to czerwone zmiany w formie plam lub grudek, bardzo silny świąd,
  • półpasiec – występuje zaczerwienienie, bolesne pęcherze, swędzenie, ból i pieczenie,
  • celiakia – to nietolerancja glutenu. Oprócz czerwonych plam na ciele może pojawić się ból brzucha, a niekiedy także gorączka,
  • łuszczyca – pojawiają się duże wykwity, które wyglądają jak pokryte łuską. Mogą powodować ból i pieczenie. W pewnych stadiach dochodzi do pękania skóry, co powoduje krwawienie,
  • AZS (atopowe zapalenie skóry) – na skórze pojawiają się czerwone plamki i grudki, a ponadto występuje uporczywy świąd,
  • mięsak Kaposiego – nowotwór złośliwy, w jego przypadku występują m.in. czerwone (wręcz sine) plamy na podudziach, stopach, udach, tułowiu i twarzy.

W przypadku, gdy na skórze mamy do czynienia z czerwonymi plamami lub pajączkami, leczenie polega na elektrokoagulacji z zastosowaniem prądu elektrycznego lub skleroterapii , czyli wstrzykiwaniu specjalnej substancji do naczynia krwionośnego, powodującej jego zamknięcie i zanik przebarwienia.

Czytaj dalej...

Jednym z najlepszych rozwiązań może się okazać klasyczny krem do rąk, który musi być dobrany w taki sposób, żeby jednocześnie nawilżał i regenerował naszą skórę, a do tego zostawiał na niej warstwę ochronną, która pomoże w regeneracji naturalnej warstwy hydrolipidowej.

Czytaj dalej...

Dostępne bez recepty preparaty miejscowe zawierają składniki, takie jak kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu czy kwas azelainowy, które pomagają zwalczać bakterie, zmniejszać stan zapalny i przyspieszać regenerację skóry.

Czytaj dalej...

Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.

Czytaj dalej...