Zdjęcia plam na piersiach - Objawy, Diagnoza i Leczenie
Widoczne żyły na piersiach w ciąży
Piersi podczas ciąży przechodzą intensywne zmiany spowodowane gospodarką hormonalną. Kiedy wychodzą żyły na piersiach w ciąży? Do obrzmienia i powiększenia piersi dochodzi już nawet w 5. tygodniu ciąży. Widoczne żyły na początku ciąży można pomylić z tego względu z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
Dodatkowy mechanizm, charakterystyczny dla ciąży, to rozrost gruczołów mlekowych, które przygotowują się do produkcji mleka i karmienia dziecka. Za zmiany w ciąży odpowiedzialny jest szereg hormonów, oprócz estrogenów i progesteronu dodatkowo prolaktyna oraz laktogen łożyskowy.
Fizjologicznie podczas ciąży następuje wzrost objętości krwi w organizmie. Powiększone żyły na piersiach świadczą o zwiększonym przepływie w naczyniach krwionośnych.
Oprócz widocznych żył na piersiach inne objawy sugerujące ciążę to powiększający się rozmiar brodawek oraz otoczki, a także zmiana ich zabarwienia. Dodatkowo odczuć można nieprzyjemne swędzenie w tych okolicach.
Dlaczego powstają ciemne plamy na skórze
Ciemne plamy na skórze budzą niepokój, gdyż tyle się słyszy o raku skóry. Jednak w większości przypadków brązowe plamy na ciele powstają z wiekiem lub wskutek nadmiernego nasłonecznienia. Mogą być to kropki przypominające piegi lub większe plamy. Występują na całym ciele, na nogach, na plecach lub na tułowiu. Najczęściej występują jednak na tych częściach ciała, które są najbardziej wystawione na słońce, jak twarz, ramiona czy dłonie.
Najczęściej przyczyną ciemnych plam na skórze jest wystawienie na promienie słoneczne. Plamy na plecach lub na tułowiu mogą pojawić się po wizycie w solarium. Plamy mogą być również wynikiem przyjmowania leków, ukąszenia owada lub stanu zapalnego skóry. Ciemne plamy na skórze mogą pojawić się w przebiegu cukrzycy.
Czy plamy na skórze są groźne? W większości przypadków nie. Jednak nie zawsze wiemy co oznacza dana zmiana na skórze i nie wystarczy porównywanie zmian na zdjęciach w sieci. Warto skonsultować się z lekarzem. Większości zmian nie trzeba usuwać. Jednak w przypadku plam szpecących lub jeśli są one przyczyną kompleksów, można je usunąć w gabinecie kosmetycznym po uprzedniej konsultacji lekarskiej.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!
Choroby skóry piersi - łupież rumieniowy
Łupież rumieniowy (erythrasma) to bakteryjna infekcja skóry wywołana przez bakterię Corynebacterium minutissimum. Objawia się zaczerwienioną, a potem brunatną skórą, która może się łuszczyć. Zmiany lokalizują się przede wszystkim w fałdach skóry pod piersiami. W leczeniu stosuje się antybiotyki.
Wyprzenie pod piersiami - bakteryjne lub drożdżakowe - to stan zapalny umiejscowiony w fałdach skóry pod piersiami. Choroba objawia się zaczerwieniem objętych zapaleniem obszarów skóry i złuszczaniem w obrębie zmian. Dodatkowo może się z nich sączyć surowicza wydzielina. Leczenie zależy od przyczyny stanu zapalnego. Infekcję na tle bakteryjnym leczy się antybiotykami w postaci maści lub tabletek. Grzybica skóry pod piersiami wymaga podawania leków przeciwgrzybiczych.
Czynniki ryzyka raka piersi
Największym czynnikiem ryzyka raka piersi jest płeć i wiek — najwięcej zachorowań obserwuje się wśród kobiet między 50 a 70 rokiem życia. Ryzyko zachorowania może być wyższe ze względu na czynniki genetyczne. W grupie tej znajdują się osoby, u których wśród najbliższych członków rodziny zdiagnozowano raka piersi. Dodatkowo, osoby te, powinny rozważyć wykonanie testu genetycznego wykrywającego obecność mutacji odpowiadającej za zwiększone ryzyko zachorowania na raka (np. BRCA).
Czynnikami, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania, mają podłoże hormonalne dwojakiego rodzaju:
- Endogenne — wystąpienie pierwszej miesiączki przed 12 rokiem życia oraz pojawianie się menopauzy po 55 roku życia,
- Egzogenne — przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej oraz długotrwałe stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.
Oprócz wymienionych już, do czynników ryzyka zalicza się również otyłość, brak aktywności fizycznej i zbilansowanej diety, a także palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

Widoczne żyły na piersiach – przyczyny
W życiu kobiety jest wiele momentów, które mogą doprowadzić do uwidocznienia naczyń w piersiach. Do przyczyn powodujących uwidocznienie żył na piersiach zaliczyć można zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), ciążę, hiperprolaktynemię, dojrzewanie oraz menopauzę, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Jak widać, wszystkie te stany wiążą się z dużymi wahaniami hormonalnymi.
Fizjologicznie w II fazie cyklu miesiączkowego następuje powiększenie piersi spowodowane zatrzymywaniem wody w gruczołach piersiowych. Dzieje się to za sprawą hormonów, a dokładniej spadku progesteronu i zwiększenia estrogenów. W tym czasie piersi stają się obrzmiałe, opuchnięte, powiększone, co sprawia, że występujące naturalnie naczynia stają się widoczne.
Szczególnie objawy dotyczą 20% kobiet, które cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Są one bardziej wrażliwe na wahania hormonów w organizmie, co prowadzić może do zwiększonej retencji wody w piersiach.
Po krwawieniu miesiączkowym, w wyniku kolejnych zmian hormonalnych, piersi wracają do normy. Zmiany w postaci powiększenia gruczołów cofają się, obrzęk ustępuje. Tym samym żyły przestają być widoczne aż do połowy kolejnego cyklu, kiedy mechanizm powtarza się.
Zobaczcie, jakie problemy mają kobiety z dużym biustem:
Zobacz film: Jakie problemy mają kobiety z dużym biustem? Źródło: 36,6
