Zdjęcia plam na piersiach - Objawy, Diagnoza i Leczenie

Plamy na ciele - rodzaje plam, przyczyny, leczenie, porady

Plamy na ciele mogą występować wszędzie, na nogach, na plecach, na tułowiu czy też na twarzy. Plamy, szczególnie na twarzy, stanowią niepożądany efekt kosmetyczny, ale mogą być również oznaką chorób. Budzą również niepokój, gdyż wszędzie słyszy się o nowotworach skóry. Szukamy wtedy informacji o plamach na zdjęciach w sieci i zastanawiamy się, czy szpecące zmiany można usunąć. Czy plamy na skórze są niebezpieczne? Czy należy je usuwać? Jak postępować, jeśli zauważymy u siebie plamy na ciele? Odpowiemy na te pytania i wyjaśnimy, czy plamy na skórze to objawy groźnych chorób.

Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z poradami zdrowotnymi.

Choroby skóry piersi: przyczyny, objawy, leczenie

Choroby skóry piersi to zwykle niegroźne stany zapalne, np. zakażenie brodawki piersi. Jednak w niektórych przypadkach choroby skóry piersi mogą mieć charakter nowotworowy. Rak piersi może bowiem przyjąć postać stanu zapalnego. Wówczas objawia się charakterystycznym dla wielu chorób skóry owrzodzeniem, a dodatkowo guz może nie być wyczuwalny, co może opóźnić postawienie prawidłowej diagnozy. Sprawdź, jakie są choroby skóry piersi i jak rozpoznać ich objawy.

Spis treści

  1. Choroby skóry piersi - połogowe zapalenie sutka
  2. Choroby skóry piersi - łupież rumieniowy
  3. Choroby skóry piersi - wyprzenie w fałdach pod piersiami
  4. Choroby skóry piersi - przetoka sutkowa
  5. Choroby skóry piersi - rak sutka Pageta
  6. Choroby skóry piersi - rak piersi
  7. Jak samodzielnie zbadać piersi? [wideo]

Zaczerwieniona skóra pod piersiami, grudki na sutkach czy pęcherzyki lub owrzodzenia na skórze piersi to tylko niektóre objawy chorób skóry piersi. Niektóre z nich są niegroźne, zwłaszcza jeśli pojawiają się u kobiet karmiących, które często zmagają się np. z zakażeniem brodawek sutkowych. Jeśli jednak podejrzane zmiany na piersiach pojawiają się u kobiet starszych, a dodatkowo utrzymują się dość długo, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Przyczyną zmian może być nawet rak piersi.

O czym świadczą fioletowe plamy na skórze

Fioletowe plamy na nogach

Sinoczerwone lub fioletowe plamy na skórze, czyli siniaki, mogą świadczyć o wrodzonej kruchości naczyń, problemach z krzepliwością krwi lub hemofilii. Fioletowe plamy najczęściej występują na nogach. Mogą być to zwykłe siniaki powstające w skutek uderzenia, które po kilku dniach lub tygodniach znikają samoistnie. Niekiedy fioletowe plamy na nogach to objawy poważnych schorzeń jak na przykład choroba von Willebranda czy wrodzona kruchość naczyń. Fioletowe wybroczyny na nogach u dzieci to objawy zespołu Henocha-Schonleina, którym często towarzyszy ból brzucha, głowy i stawów.

Małe fioletowe kropki nie przekraczające 3 mm, które występują w większej ilości i przypominają wysypkę, mogą oznaczać objawy wynaczynienia krwi. Ich przyczyną może być również niedobór witaminy C. Jeśli zauważysz fioletowe kropki na nogach warto zrobić badania, aby wykluczyć poważne schorzenia.

Fioletowe plamy na twarzy

Fioletowe plamy na skórze twarzy stanowią utrapienie wielu osób. Mogą one powstawać w wyniku leczenia trądziku silnymi środkami złuszczającymi. W skutek zmęczenia lub nieprzespanej nocy mogą pojawić się fioletowe plamy pod oczami. Fioletowe lub ciemne plamy na skórze twarzy mogą oznaczać również alergię.

Jak poradzić sobie z plamami na twarzy, które szpecą. Na plamy na skórze pod oczami można stosować kremy lub korektory. Stosuje się również zabiegi kosmetyczne jak peelingi chemiczne, krioterapię i laserowe usuwanie przebarwień. Jednak plamy na skórze twarzy należy zawsze skonsultować z dermatologiem.

Fioletowe plamy na tułowiu

Fioletowych zmian na tułowiu nie należy lekceważyć, gdyż plamy na piersiach mogą oznaczać raka piersi u kobiet. Jednak plamy na tułowiu nie zawsze oznaczają groźne choroby. Mogą być one wynikiem zmian alergicznych. Najczęściej są to alergie na kosmetyki lub środki piorące.

Widoczne żyły na piersiach w ciąży

Piersi podczas ciąży przechodzą intensywne zmiany spowodowane gospodarką hormonalną. Kiedy wychodzą żyły na piersiach w ciąży? Do obrzmienia i powiększenia piersi dochodzi już nawet w 5. tygodniu ciąży. Widoczne żyły na początku ciąży można pomylić z tego względu z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Dodatkowy mechanizm, charakterystyczny dla ciąży, to rozrost gruczołów mlekowych, które przygotowują się do produkcji mleka i karmienia dziecka. Za zmiany w ciąży odpowiedzialny jest szereg hormonów, oprócz estrogenów i progesteronu dodatkowo prolaktyna oraz laktogen łożyskowy.

Fizjologicznie podczas ciąży następuje wzrost objętości krwi w organizmie. Powiększone żyły na piersiach świadczą o zwiększonym przepływie w naczyniach krwionośnych.

Oprócz widocznych żył na piersiach inne objawy sugerujące ciążę to powiększający się rozmiar brodawek oraz otoczki, a także zmiana ich zabarwienia. Dodatkowo odczuć można nieprzyjemne swędzenie w tych okolicach.

Jak wygląda rak piersi? Wizualizacja 3D

Niniejszy artykuł został stworzony w ramach akcji Różowy październik — miesiąc świadomości raka piersi. Publikujemy w nim wizualizacje, przygotowane przez zespół radiologów Tumor3D. Czytaj więcej o wizualizacjach w 3D onkologii.

Poniższe wizualizacje powstały przy zastosowaniu specjalnego oprogramowanie medycznego, stworzonego z myślą o pacjentach onkologicznych. Usługa Tumor3D to narzędzie przeznaczone do kreowania trójwymiarowych wizualizacji na podstawie istniejących już danych medycznych pacjentów — wyników tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Do stworzenia takiego obrazu niezbędne jest wgranie plików DICOM, podążając za wskazówkami.

W przypadku, gdy na skórze mamy do czynienia z czerwonymi plamami lub pajączkami, leczenie polega na elektrokoagulacji z zastosowaniem prądu elektrycznego lub skleroterapii , czyli wstrzykiwaniu specjalnej substancji do naczynia krwionośnego, powodującej jego zamknięcie i zanik przebarwienia.

Czytaj dalej...

Jeśli więc obserwujesz u siebie czerwone zmiany skórne, które pojawiły się nagle, istnieje duże prawdopodobieństwo, że są one wynikiem reakcji alergicznej na dany alergen, na przykład używany ostatnio kosmetyk czy przyjęty pokarm.

Czytaj dalej...

Pokrzywkę alergiczną i zmiany skórne alergiczne na twarzy i innych częściach ciała mogą zostać wywołane również przez zażywanie niektórych leków, suplementów diety, napary ziołowe w połączeniu z bezpośrednim wpływem promieni słonecznych.

Czytaj dalej...

zamieszczamy to tylko informacyjnie, tego typu oparzenia nie mogą powstać w wyniku działania gorącej wody Czasami zalicza się je do oparzeń III stopnia, jednak warto odróżnić uszkodzenie tkanek głębokich mięśnie, ścięgna, kości i zwęglenia oparzonej części ciała od głębokiego oparzenia.

Czytaj dalej...