Zdjęcia plam na piersiach - Objawy, Diagnoza i Leczenie
Choroby skóry piersi: przyczyny, objawy, leczenie
Choroby skóry piersi to zwykle niegroźne stany zapalne, np. zakażenie brodawki piersi. Jednak w niektórych przypadkach choroby skóry piersi mogą mieć charakter nowotworowy. Rak piersi może bowiem przyjąć postać stanu zapalnego. Wówczas objawia się charakterystycznym dla wielu chorób skóry owrzodzeniem, a dodatkowo guz może nie być wyczuwalny, co może opóźnić postawienie prawidłowej diagnozy. Sprawdź, jakie są choroby skóry piersi i jak rozpoznać ich objawy.
Spis treści
- Choroby skóry piersi - połogowe zapalenie sutka
- Choroby skóry piersi - łupież rumieniowy
- Choroby skóry piersi - wyprzenie w fałdach pod piersiami
- Choroby skóry piersi - przetoka sutkowa
- Choroby skóry piersi - rak sutka Pageta
- Choroby skóry piersi - rak piersi
- Jak samodzielnie zbadać piersi? [wideo]
Zaczerwieniona skóra pod piersiami, grudki na sutkach czy pęcherzyki lub owrzodzenia na skórze piersi to tylko niektóre objawy chorób skóry piersi. Niektóre z nich są niegroźne, zwłaszcza jeśli pojawiają się u kobiet karmiących, które często zmagają się np. z zakażeniem brodawek sutkowych. Jeśli jednak podejrzane zmiany na piersiach pojawiają się u kobiet starszych, a dodatkowo utrzymują się dość długo, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Przyczyną zmian może być nawet rak piersi.
Choroby skóry piersi - łupież rumieniowy
Łupież rumieniowy (erythrasma) to bakteryjna infekcja skóry wywołana przez bakterię Corynebacterium minutissimum. Objawia się zaczerwienioną, a potem brunatną skórą, która może się łuszczyć. Zmiany lokalizują się przede wszystkim w fałdach skóry pod piersiami. W leczeniu stosuje się antybiotyki.
Wyprzenie pod piersiami - bakteryjne lub drożdżakowe - to stan zapalny umiejscowiony w fałdach skóry pod piersiami. Choroba objawia się zaczerwieniem objętych zapaleniem obszarów skóry i złuszczaniem w obrębie zmian. Dodatkowo może się z nich sączyć surowicza wydzielina. Leczenie zależy od przyczyny stanu zapalnego. Infekcję na tle bakteryjnym leczy się antybiotykami w postaci maści lub tabletek. Grzybica skóry pod piersiami wymaga podawania leków przeciwgrzybiczych.
O czym świadczą fioletowe plamy na skórze
Fioletowe plamy na nogach
Sinoczerwone lub fioletowe plamy na skórze, czyli siniaki, mogą świadczyć o wrodzonej kruchości naczyń, problemach z krzepliwością krwi lub hemofilii. Fioletowe plamy najczęściej występują na nogach. Mogą być to zwykłe siniaki powstające w skutek uderzenia, które po kilku dniach lub tygodniach znikają samoistnie. Niekiedy fioletowe plamy na nogach to objawy poważnych schorzeń jak na przykład choroba von Willebranda czy wrodzona kruchość naczyń. Fioletowe wybroczyny na nogach u dzieci to objawy zespołu Henocha-Schonleina, którym często towarzyszy ból brzucha, głowy i stawów.
Małe fioletowe kropki nie przekraczające 3 mm, które występują w większej ilości i przypominają wysypkę, mogą oznaczać objawy wynaczynienia krwi. Ich przyczyną może być również niedobór witaminy C. Jeśli zauważysz fioletowe kropki na nogach warto zrobić badania, aby wykluczyć poważne schorzenia.
Fioletowe plamy na twarzy
Fioletowe plamy na skórze twarzy stanowią utrapienie wielu osób. Mogą one powstawać w wyniku leczenia trądziku silnymi środkami złuszczającymi. W skutek zmęczenia lub nieprzespanej nocy mogą pojawić się fioletowe plamy pod oczami. Fioletowe lub ciemne plamy na skórze twarzy mogą oznaczać również alergię.
Jak poradzić sobie z plamami na twarzy, które szpecą. Na plamy na skórze pod oczami można stosować kremy lub korektory. Stosuje się również zabiegi kosmetyczne jak peelingi chemiczne, krioterapię i laserowe usuwanie przebarwień. Jednak plamy na skórze twarzy należy zawsze skonsultować z dermatologiem.
Fioletowe plamy na tułowiu
Fioletowych zmian na tułowiu nie należy lekceważyć, gdyż plamy na piersiach mogą oznaczać raka piersi u kobiet. Jednak plamy na tułowiu nie zawsze oznaczają groźne choroby. Mogą być one wynikiem zmian alergicznych. Najczęściej są to alergie na kosmetyki lub środki piorące.