Zdjęcia plam na piersiach - Objawy, Diagnoza i Leczenie
Leczenie i rokowania nowotworu piersi
Wybór metody leczenia raka piersi zależy od jego typu i stadium rozwoju. Często stosuje się zabiegi chirurgiczne. Wśród nich można wyróżnić dwa rodzaje:
- Lumpektomia, czyli zabieg polegający na usunięciu samego guza,
- Mastektomia, czyli zabieg polegający na usunięciu całej piersi wraz z guzem.
Oprócz tego stosuje się również chemioterapię, radioterapię oraz hormonoterapię, które zwykle włączane są po operacji.
Na rokowania w przypadku nowotworów piersi wpływa wiele czynników, m.in.: rodzaj, stopień zaawansowania, wielkość, a także obecność przerzutów do węzłów chłonnych.
Skuteczność samego leczenia raka piersi jest wysoka, jednak kluczową rolę w kwestii rokowań odgrywa wczesne wykrycie choroby.
źródło: artykuł Partnera
Czynniki ryzyka raka piersi
Największym czynnikiem ryzyka raka piersi jest płeć i wiek — najwięcej zachorowań obserwuje się wśród kobiet między 50 a 70 rokiem życia. Ryzyko zachorowania może być wyższe ze względu na czynniki genetyczne. W grupie tej znajdują się osoby, u których wśród najbliższych członków rodziny zdiagnozowano raka piersi. Dodatkowo, osoby te, powinny rozważyć wykonanie testu genetycznego wykrywającego obecność mutacji odpowiadającej za zwiększone ryzyko zachorowania na raka (np. BRCA).
Czynnikami, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania, mają podłoże hormonalne dwojakiego rodzaju:
- Endogenne — wystąpienie pierwszej miesiączki przed 12 rokiem życia oraz pojawianie się menopauzy po 55 roku życia,
- Egzogenne — przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej oraz długotrwałe stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.
Oprócz wymienionych już, do czynników ryzyka zalicza się również otyłość, brak aktywności fizycznej i zbilansowanej diety, a także palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.
Widoczne żyły na piersiach – diagnostyka
Widoczne żyły na piersiach, zaobserwowane po raz pierwszy, mogą zdezorientować i zaniepokoić kobietę. Warto wtedy spróbować samodzielnie lub z pomocą specjalisty zweryfikować, co może być powodem zaistniałej sytuacji.
Kiedy istnieją podejrzenia, że mogło dojść do zapłodnienia, należy wykonać test ciążowy potwierdzający lub wykluczający ją, tym bardziej jeżeli dodatkowym objawem jest spóźniająca się miesiączka lub obserwujemy u siebie nudności, wymioty, zmianę samopoczucia.
Zmiany podobne do ciążowych mogą być wywołane przez zaburzenia hormonalne, z którymi najlepiej zgłosić się do lekarza ginekologa, w szczególności gdy tkliwości piersi i widocznym naczyniom towarzyszą nieregularne miesiączki, plamienia, problemy z zajściem w ciążę. Lekarz zleci odpowiednie badania hormonalne, które pomogą odszukać przyczynę objawów. Stan ten może być przejściowy, ważna jest obserwacja ciała podczas kilku kolejnych cykli. Przedłużające się zmiany po 40. roku życia mogą sugerować wchodzenie w okres okołomenopauzalny.