Zdjęcia plam na piersiach - Objawy, Diagnoza i Leczenie
Widoczne żyły na piersiach – przyczyny
W życiu kobiety jest wiele momentów, które mogą doprowadzić do uwidocznienia naczyń w piersiach. Do przyczyn powodujących uwidocznienie żył na piersiach zaliczyć można zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), ciążę, hiperprolaktynemię, dojrzewanie oraz menopauzę, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Jak widać, wszystkie te stany wiążą się z dużymi wahaniami hormonalnymi.
Fizjologicznie w II fazie cyklu miesiączkowego następuje powiększenie piersi spowodowane zatrzymywaniem wody w gruczołach piersiowych. Dzieje się to za sprawą hormonów, a dokładniej spadku progesteronu i zwiększenia estrogenów. W tym czasie piersi stają się obrzmiałe, opuchnięte, powiększone, co sprawia, że występujące naturalnie naczynia stają się widoczne.
Szczególnie objawy dotyczą 20% kobiet, które cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Są one bardziej wrażliwe na wahania hormonów w organizmie, co prowadzić może do zwiększonej retencji wody w piersiach.
Po krwawieniu miesiączkowym, w wyniku kolejnych zmian hormonalnych, piersi wracają do normy. Zmiany w postaci powiększenia gruczołów cofają się, obrzęk ustępuje. Tym samym żyły przestają być widoczne aż do połowy kolejnego cyklu, kiedy mechanizm powtarza się.
Zobaczcie, jakie problemy mają kobiety z dużym biustem:
Zobacz film: Jakie problemy mają kobiety z dużym biustem? Źródło: 36,6
Diagnostyka nowotworów piersi
Pierwszym etapem diagnostyki raka piersi jest badanie fizykalne, w ramach którego wykonywane jest m.in. badanie palpacyjne. Podczas tej czynności lekarz poprzez dotyk dokładnie bada struktury w okolicy piersi i pod pachami w celu wykrycia ewentualnych zgrubień. W czasie wizyty lekarz przeprowadza również wywiad z pacjentem, w czasie którego poruszane są kwestie związane z historią chorób występujących zarówno u pacjenta, jak i wśród członków jego rodziny.
Kolejnym krokiem w diagnostyce raka piersi jest wykonanie badań obrazowych. Jednym z najpopularniejszych jest mammografia, która polega na wykonaniu prześwietlenia za pomocą promieniowania rentgenowskiego. Badanie to jest pomocne w określeniu typu nowotworu — czy jest on złośliwy, czy łagodny.
Ponadto, często zalecanymi badaniami jest również USG oraz MRI (rezonans magnetyczny). W celu dokładniejszej diagnostyki, pozwalającej na precyzyjne zidentyfikowanie nowotworu, wykonywana jest również biopsja.
Jak wygląda rak piersi? Wizualizacja 3D
Niniejszy artykuł został stworzony w ramach akcji Różowy październik — miesiąc świadomości raka piersi. Publikujemy w nim wizualizacje, przygotowane przez zespół radiologów Tumor3D. Czytaj więcej o wizualizacjach w 3D onkologii.
Poniższe wizualizacje powstały przy zastosowaniu specjalnego oprogramowanie medycznego, stworzonego z myślą o pacjentach onkologicznych. Usługa Tumor3D to narzędzie przeznaczone do kreowania trójwymiarowych wizualizacji na podstawie istniejących już danych medycznych pacjentów — wyników tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Do stworzenia takiego obrazu niezbędne jest wgranie plików DICOM, podążając za wskazówkami.
Dziwne włoski na skórze
O toczącym się w organizmie procesie nowotworowym może również świadczyć gwałtowny porost jasnych, cienkich i dość długich (3-4 cm) włosków w miejscach, w których być ich nie powinno: na twarzy, małżowinach usznych, następnie na skórze ciała (bez okolic dłoni, podeszew stóp, okolic narządów płciowych). Ten objaw może zwiastować raka płuc, raka jelita, trzustki, raka pęcherza moczowego, a także ostrą białaczkę.
Skórnym objawem nowotworu może być również rumień, któremu towarzyszy obrzęk. Zmiany rumieniowo-obrzękowe w okolicach twarzy (zwłaszcza wokół oczu) i w obrębie kończyn może świadczyć o raku sutka, płuc albo nosogardzieli. Z kolei złuszczający się rumień z niewielkim wysiękiem na brodawce sutkowej i w jej okolicy może sugerować raka odbytu, prostaty, pęcherza moczowego lub szyjki macicy. Okrągłe lub owalne zmiany rumieniowe układające się w ogniska przypominające przekrój pnia mogą zwiastować raka przełyku, płuca, piersi lub jelita. Natomiast fioletowy rumień w okolicy powiek z towarzyszącym mu obrzękiem oczodołów może towarzyszyć rakowi jajnika lub piersi u kobiet oraz rakowi płuca lub przewodu pokarmowego u mężczyzn.
