Zdjęcia plam na piersiach - Objawy, Diagnoza i Leczenie

Leczenie i rokowania nowotworu piersi

Wybór metody leczenia raka piersi zależy od jego typu i stadium rozwoju. Często stosuje się zabiegi chirurgiczne. Wśród nich można wyróżnić dwa rodzaje:

  • Lumpektomia, czyli zabieg polegający na usunięciu samego guza,
  • Mastektomia, czyli zabieg polegający na usunięciu całej piersi wraz z guzem.

Oprócz tego stosuje się również chemioterapię, radioterapię oraz hormonoterapię, które zwykle włączane są po operacji.

Na rokowania w przypadku nowotworów piersi wpływa wiele czynników, m.in.: rodzaj, stopień zaawansowania, wielkość, a także obecność przerzutów do węzłów chłonnych.

Skuteczność samego leczenia raka piersi jest wysoka, jednak kluczową rolę w kwestii rokowań odgrywa wczesne wykrycie choroby.

źródło: artykuł Partnera

Czynniki ryzyka raka piersi

Największym czynnikiem ryzyka raka piersi jest płeć i wiek — najwięcej zachorowań obserwuje się wśród kobiet między 50 a 70 rokiem życia. Ryzyko zachorowania może być wyższe ze względu na czynniki genetyczne. W grupie tej znajdują się osoby, u których wśród najbliższych członków rodziny zdiagnozowano raka piersi. Dodatkowo, osoby te, powinny rozważyć wykonanie testu genetycznego wykrywającego obecność mutacji odpowiadającej za zwiększone ryzyko zachorowania na raka (np. BRCA).

Czynnikami, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania, mają podłoże hormonalne dwojakiego rodzaju:

  • Endogenne — wystąpienie pierwszej miesiączki przed 12 rokiem życia oraz pojawianie się menopauzy po 55 roku życia,
  • Egzogenne — przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej oraz długotrwałe stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Oprócz wymienionych już, do czynników ryzyka zalicza się również otyłość, brak aktywności fizycznej i zbilansowanej diety, a także palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

Widoczne żyły na piersiach w ciąży

Piersi podczas ciąży przechodzą intensywne zmiany spowodowane gospodarką hormonalną. Kiedy wychodzą żyły na piersiach w ciąży? Do obrzmienia i powiększenia piersi dochodzi już nawet w 5. tygodniu ciąży. Widoczne żyły na początku ciąży można pomylić z tego względu z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Dodatkowy mechanizm, charakterystyczny dla ciąży, to rozrost gruczołów mlekowych, które przygotowują się do produkcji mleka i karmienia dziecka. Za zmiany w ciąży odpowiedzialny jest szereg hormonów, oprócz estrogenów i progesteronu dodatkowo prolaktyna oraz laktogen łożyskowy.

Fizjologicznie podczas ciąży następuje wzrost objętości krwi w organizmie. Powiększone żyły na piersiach świadczą o zwiększonym przepływie w naczyniach krwionośnych.

Oprócz widocznych żył na piersiach inne objawy sugerujące ciążę to powiększający się rozmiar brodawek oraz otoczki, a także zmiana ich zabarwienia. Dodatkowo odczuć można nieprzyjemne swędzenie w tych okolicach.

Choroby skóry piersi: przyczyny, objawy, leczenie

Choroby skóry piersi to zwykle niegroźne stany zapalne, np. zakażenie brodawki piersi. Jednak w niektórych przypadkach choroby skóry piersi mogą mieć charakter nowotworowy. Rak piersi może bowiem przyjąć postać stanu zapalnego. Wówczas objawia się charakterystycznym dla wielu chorób skóry owrzodzeniem, a dodatkowo guz może nie być wyczuwalny, co może opóźnić postawienie prawidłowej diagnozy. Sprawdź, jakie są choroby skóry piersi i jak rozpoznać ich objawy.

Spis treści

  1. Choroby skóry piersi - połogowe zapalenie sutka
  2. Choroby skóry piersi - łupież rumieniowy
  3. Choroby skóry piersi - wyprzenie w fałdach pod piersiami
  4. Choroby skóry piersi - przetoka sutkowa
  5. Choroby skóry piersi - rak sutka Pageta
  6. Choroby skóry piersi - rak piersi
  7. Jak samodzielnie zbadać piersi? [wideo]

Zaczerwieniona skóra pod piersiami, grudki na sutkach czy pęcherzyki lub owrzodzenia na skórze piersi to tylko niektóre objawy chorób skóry piersi. Niektóre z nich są niegroźne, zwłaszcza jeśli pojawiają się u kobiet karmiących, które często zmagają się np. z zakażeniem brodawek sutkowych. Jeśli jednak podejrzane zmiany na piersiach pojawiają się u kobiet starszych, a dodatkowo utrzymują się dość długo, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Przyczyną zmian może być nawet rak piersi.

Widoczne żyły na piersiach – diagnostyka

Widoczne żyły na piersiach, zaobserwowane po raz pierwszy, mogą zdezorientować i zaniepokoić kobietę. Warto wtedy spróbować samodzielnie lub z pomocą specjalisty zweryfikować, co może być powodem zaistniałej sytuacji.

Kiedy istnieją podejrzenia, że mogło dojść do zapłodnienia, należy wykonać test ciążowy potwierdzający lub wykluczający ją, tym bardziej jeżeli dodatkowym objawem jest spóźniająca się miesiączka lub obserwujemy u siebie nudności, wymioty, zmianę samopoczucia.

Zmiany podobne do ciążowych mogą być wywołane przez zaburzenia hormonalne, z którymi najlepiej zgłosić się do lekarza ginekologa, w szczególności gdy tkliwości piersi i widocznym naczyniom towarzyszą nieregularne miesiączki, plamienia, problemy z zajściem w ciążę. Lekarz zleci odpowiednie badania hormonalne, które pomogą odszukać przyczynę objawów. Stan ten może być przejściowy, ważna jest obserwacja ciała podczas kilku kolejnych cykli. Przedłużające się zmiany po 40. roku życia mogą sugerować wchodzenie w okres okołomenopauzalny.

Blizna na twarzy i ciele to tak naprawdę tkanka bliznowata włóknista zawierająca dużą ilość usieciowanych włókien kolagenowych, która nie posiada już gruczołów, komórek barwnikowych czy mieszków włosowych oraz charakteryzuje się brakiem elastyczności.

Czytaj dalej...

Czerwone plamy na skórze rąk mogą wystąpić również po kontakcie z rękawiczkami jednorazowymi niektóre osoby reagują w ten sposób na lateks, inne nawet na talk wsypywany do środka w celu łatwego zakładania rękawic na ręce.

Czytaj dalej...

Naczynia początkowo zwężają się, zabezpieczając organizm przed utratą ciepła, ale w późniejszej fazie gdy twarz owiewa już cieplejsze powietrze rozszerzają się gwałtownie, by przyspieszyć regenerację tkanek.

Czytaj dalej...

W tym przypadku istotą problemu również jest uszkodzenie melanocytów i związane z tym zaburzenie ich funkcji , jednak czynnik sprawczy jest wyraźnie zewnętrzny i łatwy do określenia - to promieniowanie ultrafioletowe.

Czytaj dalej...