Uczulenie na stopach od obuwia - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Zapalenie skóry a swędzenie i pieczenie stóp
Pieczenie i swędzenie skóry na stopach może wywołać również stan zapalny skóry. Do takiej sytuacji najczęściej dochodzi u alergików. Ulgę mogą przynieść dermokosmetyki, ale też specjalne maści, które zwalczają grzyby.
Skontaktuj się z lekarzem, jeśli swędzenie stóp nie ustanie dzięki samoleczeniu lub jeśli objawy nasilą się z czasem.
Twój lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z uwzględnieniem historii chorób, a następnie wykona badanie fizykalne, aby zdiagnozować przyczyny swędzenia stóp. Pytania, które może zadać lekarz, to:
- Czy ostatnio zacząłeś przyjmować nowe leki?
- Czy byłeś narażony na potencjalne czynniki drażniące?
- Czy cierpisz na jakieś chroniczne schorzenia, takie jak cukrzyca lub egzema?
- Czy któryś z członków rodziny, przyjaciół lub (jeśli trenujesz) kolegów z drużyny doświadczył ostatnio jakichkolwiek problemów związanych ze skórą?
W razie potrzeby lekarz może zlecić badania, takie jak biopsja czy badania krwi. Niektóre badania mogą też polegać na sprawdzeniu obszarów na skórze pod kątem obecności drobnoustrojów, takich jak grzyby.
Zmiany skórne a choroby
Można wyróżnić trzy podstawowe przyczyny zmian skórnych na nogach i stopach: alergiczne, chorobowe (miejscowe lub ogólnoustrojowe) oraz uszkodzenia mechaniczne. Pojawienie się czerwonych kropek na piszczelach i łydkach najczęściej jest spowodowane nieprawidłową depilacją. Brak odpowiedniej pielęgnacji nóg przed i po zabiegu oraz używanie zanieczyszczonej lub stępionej maszynki prowadzą do powstawania mikrokrwiaków. Można się ich pozbyć po jakimś czasie, jeżeli będziemy stosować odpowiednie kosmetyki do depilacji i dbać o higienę w czasie zabiegu.
Czerwone plamy na stopach zwykle należą do objawów wywołanych chorobami miejscowymi lub zaburzeniami metabolizmu. Przyczyną czerwonych wykwitów, połączonych z opuchlizną i swędzącymi obszarami w okolicy palców jest rozwijająca się grzybica. Jeżeli jednak zauważyliśmy rozprzestrzenianie czerwonych plam na nogach, to może być też tzw. stopa cukrzycowa. Zaniedbanie objawów może prowadzić nawet do amputacji kończyny, dlatego warto się przebadać i zacząć leczenie cukrzycy.
Inną przyczyną zaczerwienienia w okolicach palców u stopy mogą być miejscowe stany zapalne, również wywołane otarciami. Najlepiej zadbać o higienę i wygodę stóp. Jeżeli przyczyną są stany reumatoidalne, to trzeba się skupić na leczeniu i łagodzeniu objawów reumatyzmu.
Wiele schorzeń objawia się raczej czerwonymi plamami na nogach. W przypadku zaburzeń krążenia są to czerwone i sine plamy nad kostkami i w okolicach podudzia. Zaawansowane zaburzenia układu krążenia mogą prowadzić do krwistych plam na nogach. Są to wybroczyny, czyli drobne miejscowe wylewy. Mogą mieć postać kropek lub plamek. Szczególnie niebezpieczne są czerwone plamy na udach.
Przyczyną wykwitów może być również atopowe zapalenie skóry. Najczęściej objawia się swędzącymi zmianami skórnymi, przede wszystkim w postaci błyszczących plam, kropek i rogowaciejącego naskórka. Rzadko występuje wyłącznie na nogach, dlatego łatwo odróżnić je od plam innego rodzaju.
Czerwone plamy na nogach i stopach – rodzaje zmian
Dziwna plama na stopie lub kropki na łydkach mogą wystąpić niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku. Jeżeli dolegliwość nie mija, to trzeba się jej przyjrzeć. Czasami takie dolegliwości są objawem niebezpiecznych schorzeń.
Zmiany skórne na nogach i stopach to mogą być:
- Sine i czerwone plamy na nogach nad kostkami
- Czerwone plamy na stopach w okolicach palców
- Czerwone plamy i opuchnięte stopy
- Drobne czerwone plamy na piszczelach, łydkach oraz w dołach kolanowych
- Dziwna plama, która pojawia się w różnych miejscach na nodze.
- Czerwone kropki na nogach, szczególnie w okolicach łydek
Nie wszystkie plamy są swędzące. Dużo zależy od tego, w jakim miejscu i z jakiego powodu pojawiają się takie wykwity. Pojawienie się dziwnej i nietypowej plamy może być dokuczliwe, a nawet groźne. Dlatego warto wiedzieć, co mogą oznaczać takie zmiany na skórze.
Swędzące stopy: zapobieganie
Dobre nawyki pielęgnacyjne mogą pomóc zmniejszyć swędzenie stóp i zapobiec niektórym przyczynom, w tym infekcjom takim jak grzybica. Obejmuje to zawsze noszenie wodoodpornych butów, takich jak klapki, we wspólnych prysznicach lub w łazienkach na siłowni.
Inne środki zaradcze:
- powstrzymaj się od zakładania butów i skarpet do całkowitego wyschnięcia stóp
- regularnie myj stopy łagodnym mydłem, zwracając szczególną uwagę na okolice między palcami i nałóż krem nawilżający po zakończeniu kąpieli
- noś bawełniane lub wełniane skarpetki
- noś buty, które zapewniają dobrą wentylację, na przykład te z siateczkowymi otworami.
Jeśli regularnie występują epizody stopy atlety, może być konieczne nałożenie proszku przeciwgrzybiczego na stopy przed założeniem skarpet lub butów.
Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. Udostępnij Skomentuj
