Przyczyny wypadania włosów - Głęboki Wgląd w Mechanizmy
Wypadanie włosów – przyczyny, objawy i zapobieganie
Wypadanie włosów to problem, który dotyka mężczyzn i kobiet w różnym wieku To krępująca przypadłość, zwłaszcza dla kobiet, ponieważ może wpędzać w kompleksy. Dlatego warto odpowiednio wcześnie podjąć odpowiednie działania, aby zapobiegać łysieniu. Jakie sposoby można zastosować na wypadanie włosów?
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zmagają się z problemem, którym jest wypadanie włosów, przyczyny tej przypadłości mogą być różne. Jedną z nich są geny, które powodują, że włosy w fazie wzrostu nie wykształcają się odpowiednio, przez co są słabe. Do kolejnych przyczyn łysienia należą zaburzenia układu hormonalnego, np. schorzenia tarczycy, nadmiar testosteronu, wahania hormonów podczas ciąży, itd.
Częstym zjawiskiem jest wypadanie włosów po ciąży, gdy organizm kobiety jest wycieńczony w wyniku rozwoju płodu oraz karmienia piersią nowo narodzonego dziecka
Ponadto przewlekły stres oraz choroby skóry głowy (np. grzybica), osłabiają cebulki i mieszki włosowe, wskutek czego włosy zaczynają wypadać. Nadmierne wypadanie włosów może być skutkiem drastycznego ograniczenia liczby spożywanych kalorii w trakcie odchudzania. Poza tym, niewłaściwy sposób odżywiania, wywołuje deficyt witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowej budowy włosów. Dlatego zła dieta, to kolejna przyczyna łysienia. Naturalnym stanem jest utrata do 100 włosów dziennie, które zakończyły okres życia. Natomiast większa ilość są oznaką, że dzieje się z nimi coś złego. Wypadanie włosów u dziecka może być spowodowane anemią, która wywołuje deficyt żelaza. Taki stan może być spowodowany również owsikami oraz niewłaściwą dietą.
Jak leczyć wypadanie włosów?
Aby leczenie wypadania włosów było skuteczne, należy znaleźć jego przyczynę. W większości przypadków jej wyeliminowanie sprawia, że włosy z czasem przestają wypadać i odrastają. Są jednak sytuacje, w których nie sposób zapo zapobiec utracie włosów, jak w przebiegu chorób zakaźnych, czy nowotworowych.
Zwykle zależy nam, by przyspieszyć proces regeneracji włosów. Można to osiągnąć sięgając po odpowiednie szampony i odżywki (jak np. seria dermokosmetyków DELPOS) przeznaczone do pielęgnacji włosów osłabionych i skłonnych do wypadania. Jeżeli wyniki badań pokazały, że cierpimy na niedobory pewnych witamin i minerałów, warto skonsultować się z dietetykiem, który ułoży nam dietę zawierającą wszystkie niezbędne składniki. Trzeba pamiętać, że taka terapia wymaga czasu, a poprawa może nastąpić dopiero po kilku tygodniach.
W uzasadnionych przypadkach dermatolog może wprowadzić terapię farmakologiczną. Zwykle są to środki do stosowania miejscowego na bazie minoksydylu, który stymuluje mieszki włosowe lub preparaty steroidowe. Jeżeli przyczyna utraty włosów u mężczyzny jest łysienie androgenowe, wprowadza się leczenia finasterydem, który hamuje proces wypadania włosów. U kobiet łysienie leczy się lekami antyandrogenowymi.
Zdarzają się przypadki, gdy mimo stosowania terapii lekami i wprowadzenia zmian w diecie i pielęgnacji, włosy nie chcą odrosnąć. W ten sposób na skórze głowy tworza się przerzedzone, nieestetyczne placki. Wówczas pacjent może zdecydować się na zabieg zagęszczania włosów lub przeszczep.
Twoja prywatność jest dla nas ważna
Nasz serwis wykorzystuje mechanizmy między innymi takie jak cookies (ciasteczka), Web Storage i inne, które służą m.in. do zapewnienia optymalnej obsługi podczas wizyty w naszym serwisie. Powyższe mechanizmy mogą być wykorzystywane przez nas jak i przez naszych partnerów. Część z nich jest niezbędna do prawidłowego działania serwisu, w tym zapewnienia niezbędnego poziomu bezpieczeństwa, pozostałe (które możesz kontrolować) są wykorzystywane do:
- obsługi dodatkowych funkcjonalności usprawniających działanie naszego serwisu,
- analizy tego, w jaki sposób korzystasz z naszej strony,
- marketingu bezpośredniego i wyświetlania reklam, w tym reklam spersonalizowanych,
- udostępniania funkcji mediów społecznościowych.
Kliknij „Akceptuję i przechodzę do serwisu”, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie przez nas i naszych partnerów Twoich danych w powyższych celach.
Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć, możesz też wycofać zgodę na przetwarzanie Twoich danych tylko w niektórych celach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub chcesz przeprowadzić konfigurację szczegółową, to możesz tego dokonać za pomocą „Ustawień zaawansowanych”.
Więcej informacji na temat wykorzystywania narzędzi zewnętrznych w naszym serwisie znajdziesz w Regulaminie Serwisu.
Wypadanie włosów - przyczyny. Jakie choroby powodują łysienie?
Wypadanie włosów to dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Za wypadanie włosów mogą odpowiadać m.in. choroby - nie tylko te skóry głowy, lecz także ogólne. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny łysienia.
Spis treści
- Wypadanie włosów - przyczyny. Choroby tarczycy
- Wypadanie włosów - przyczyny. Toczeń układowy
- Wypadanie włosów - zespół policystycznych jajników
- Wypadanie włosów - przyczyny. Anemia
- Wypadanie włosów - przyczyny. Infekcje
- Wypadanie włosów - przyczyny. Łysienie plackowate
- Wypadanie włosów - przyczyny. Łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, grzybica
- Wypadanie włosów - przyczyny. Trichotillomania
- Czy menopauza ma wpływ na wypadanie włosów?
Wypadanie włosów to problem nie tylko estetyczny. Przyczyną wypadania włosów mogą być choroby, nie tylko skóry, lecz także ogólnoustrojowe, które na pierwszy rzut oka trudno powiązać z utratą włosów.
Sposoby na wypadanie włosów
Istnieje wiele sposobów, by spowolnić lub zatrzymać proces wypadania włosów. Ważne, by po zdiagnozowaniu przyczyny dobrać odpowiednią metodę walki z utratą włosów.
Witaminy na wypadnie włosów
Za pomocą pożywienia lub suplementów można dostarczyć do organizmu witaminy, które pośrednio lub bezpośrednio ograniczają wypadanie włosów. Niektóre zwiększają odporność włosów, inne poprawiają wchłanianie substancji odżywczych. Czasem ich działanie może wydawać się podobne, ale należy pamiętać, że żadnej witaminy nie da się zastąpić inną. Warto więc dbać o regularne przyjmowanie lub spożywanie wszystkich z tej "magicznej" listy.
- Retinol, inaczej witamina A1, bierze udział we wzroście skórnej tkanki nabłonkowej i podziale komórek w całym organizmie. Podział komórek macierzy włosa odpowiada za właściwą strukturę keratyny, z której włosy są zbudowane. Z tego powodu retinol jest niezbędny do utrzymania mocnych włosów. Jego niedobór, ale też nadmiar, powoduje kruchość i łamliwość włosów. Witamina A1 znajduje się w mleku krowim, maśle, tłustych rybach, wątróbce, marchwi, dyni, szpinaku, pomidorach, morelach, śliwkach oraz zielonym groszku.
- Witamina E często polecana jest do nawilżenia włosów, chociaż posiada również wyjątkowe działanie antyoksydacyjne, usprawnia pracę naczyń krwionośne skóry głowy i zapewnia lepsze wchłanianie się substancji odżywczych do mieszków włosowych. A przecież wypadanie włosów bywa spowodowane właśnie niskim stopniem przenikania substancji ze składników spożywczych. Witaminę E można ją znaleźć w orzechach, pestkach, tłustych rybach.
- Biotyna jest jednym z najczęstszych składników suplementów na mocne włosy. Jej niedobór jest częstą przyczyną nadmiernego wypadania włosów, więc warto ją suplementować. Odpowiada za wzrost włosów, a także wzmocnienie ich struktury i poprawę gęstości. Biotyna znajduje się w nabiale, wątróbce, jajkach, produktach pełnoziarnistych i soi.
- Witamina B5, inaczej kwas pantotenowy sprawia, że włosy są bardziej odporne na zabiegi chemiczne i fizyczne, a także czynniki pogodowe. Rzadziej się łamią, nie wysychają tak łatwo, lepiej się układają, są przyjemniejsze w dotyku, bardziej elastyczne. Oprócz tego B5 przyspiesza wzrost włosów. Witamina ta znajduje się w grzybach, mleku krowim, brokułach, orzechach, bananach, rybach, grzybach.