Co oznaczają pryszcze na policzkach?
Leczenie trądziku
Leczenie zmian trądzikowych powinno rozpocząć się od wizyty u specjalisty dermatologa, który postawi diagnozę oraz pomoże dobrać odpowiednią terapię. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza - choroba może nigdy nie ustąpić sama, a późne wdrożenie leczenia może skutkować pojawieniem się rozległych blizn. Często leki dostępne są tylko na receptę (recepta online).
Leczenie trądziku zwyczajnego
Antybiotyki
Leczeniem farmakologicznym pierwszego wyboru są antybiotyki miejscowe (w cięzkich przypadkach doustne) głównie tetracykliny (np. doksycyklina, limecyklina, chlorowodorek tetracykliny) i makrolidy (np. erytromycyna). Stosuje się je w skojarzeniu z preparatami miejscowymi zawierającymi nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy, azelainowy lub retinoidy.
Jednymi z najczęściej stosowanych leków w leczeniu trądziku zwyczajnego są doustne oraz miejscowe retinoidy(pochodne witaminy A) np. izotretynoina. Zmniejszają one aktywność gruczołów łojowych, działają przeciwzapalnie, promują wytwarzanie nowego naskórka oraz złuszczanie jego martwych komórek.
W trakcie terapii należy bezwzględnie korzystać z fotoprotekcji filtrami przeciwsłonecznymi min. SPF 50. Należy wspomnieć, że retinoidy są silnie teratogenne. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie, a także miesiąc przed i po doustnej terapii lekiem.
Preparaty bez recepty
Oprócz preparatów dostępnych na receptę, w celu podtrzymania efektu leczenia, można stosować produkty OTC działające przeciwbakteryjne oraz normalizujące produkcję sebum. Do najczęściej wykorzystywanych substancji aktywnych w dermokosmetykach należą kwas salicylowy oraz azelainowy.
Antykoncepcja hormonalna
W wypadku trądziku powstałego na tle zaburzeń hormonalnych, lekarz może zalecić stosowanie dwuskładnikowej antykoncepcji doustnej, która poprzez działanie antyandrogenne bezpośrednio poprawia stan skóry.
Czym jest trądzik?
Potocznie trądzik jest utożsamiany z trądzikiem pospolitym (zwyczajnym), należącym do grupy chorób łojotokowych. To bardzo częsta, przewlekła choroba zapalna skóry, dotykająca przede wszystkim osób w okresie dorastania (wg różnych szacunków nawet 60-100% osób w drugiej i trzeciej dekadzie życia). W tej grupie wiekowej występuje głównie u mężczyzn. W populacji powyżej 25 r.ż. trądzik dotyka częściej kobiet.
Na pojawienie się zmian trądzikowych najbardziej narażone są osoby młode – szczyt zapadalności przypada między 15. a 19. rokiem życia. Mimo to choroba coraz częściej dotyczy również dorosłych, którzy okres dojrzewania mają już za sobą.
Charakterystyka trądziku pospolitego - jak wygląda?
U podłoża choroby leżą cztery równoległe procesy chorobotwórcze:
- Nadprodukcja łoju (łojotok).
- Nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych.
- Kolonizacja gruczołów łojowych przez bakterie Cutibacterium acnes.
- Stan zapalny.
Wykwitem pierwotnym w trądziku zwyczajnym jest mikrozaskórnik, który przekształca się w zaskórniki otwarte oraz zamknięte. Te drugie mogą stanowić podłoże dla rozwoju stanu zapalnego. Występują także grudki, krostki oraz guzki. Obraz zmian trądzikowych jest na tyle charakterystyczny, że diagnozę można postawić bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek badań.
Zmiany trądzikowe lokalizują się zwykle w obrębie tzw. rynny łojotokowej (skóra pleców wzdłuż kręgosłupa oraz klatka piersiowa) oraz strefy T (skóra twarzy - głównie czoło, nos, broda). Mogą być także obecne w innych miejscach na ciele np. pośladkach.
W zależności od obrazu klinicznego trądziku pospolitego wyróżnia się kilka jego rodzajów:
Dlaczego trądzik pojawia się na policzkach?
Trądzik lokalizujący się w okolicy policzkowej może mieć wiele przyczyn. Skóra twarzy jest szczególnie delikatna, podatna na urazy oraz zaburzenia bariery hydrolipidowej.
Ropne wypryski na policzkach mogą być skutkiem złej pielęgnacji cery, zaburzeń hormonalnych, a także nietolerancji pokarmowych.
Trądzik a kosmetyki
Stosowanie kosmetyków takich jak tonery, żele myjące, a nawet kremów z filtrem zawierających w swoim składzie alkohol, może podrażniać delikatną skórę policzków, prowadzić do nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe oraz pojawienia się stanów zapalnych.
Źle dobrane kosmetyki do makijażu zawierające substancje o potencjale komedogennym (m.in. lanolinę, oleje mineralne i roślinne, parafinę) mogą prowadzić do zaczopowania ujść gruczołów łojowych i wystąpienia ropnych wyprysków u osób z cerą trądzikową. Mówimy wówczas o tzw. trądziku kosmetycznym.
Trądzik a zaburzenia hormonalne
Obecność trądziku na policzkach może być objawem zaburzeń hormonalnych. Wzrost poziomu androgenów u pacjentek z zespołem policystycznych jajników (PCOS) lub po odstawieniu antykoncepcji doustnej może skutkować pojawieniem się zmian trądzikowych na skórze twarzy.
Przyczyny pryszczy na policzkach - dieta
Trądzik na policzkach może być manifestacją nietolerancji pokarmowych. Zidentyfikowanie produktów źle wpływających na stan skóry pacjenta i ograniczenie ich spożywania może okazać wystarczającym postępowaniem. W przypadku trądziku zwyczajnego ważne jest unikanie żywności o wysokim indeksie glikemicznym (białe pieczywo, słodycze, napoje słodzone cukrem), która może potencjalnie nasilać przebieg choroby.