Co oznaczają pryszcze na pośladkach?

SPRAWDŹ, JAKI MASZ RODZAJ SKÓRY

jest sucha i cienka, charakteryzuje się łagodnym łuszczeniem się

4. Potówki

Potówki występują nie tylko u niemowląt - mogą się pojawić również u dorosłych i to w takich miejscach jak pośladki. Jak sama nazwa wskazuje, ich przyczyną jest nadpotliwość. Jak rozpoznać potówki na pośladkach? Przypominają małe pęcherzyki i znajdują się pod naskórkiem. Zdarzają się również potówki czerwone - zaczerwienione i bardziej dokuczliwe niż zwykłe potówki. Jeśli chcesz się pozbyć potówek, ubieraj luźne ubrania z przewiewnych tkanin - dostosuj swój ubiór do temperatury. Pomóc może również chłodna kąpiel oraz zastosowanie na potówki żelu aloesowego. Gdy domowe sposoby zawiodą, udaj się do dermatologa.

5. Czyrak

Czyraki nie dość, że są brzydkie, to jeszcze bolesne. Najpierw wyglądem przypominają krostkę, później w tej krostce zaczyna zbierać się ropa. Czyrak jest chorobą bakteryjną, wywoływaną zazwyczaj przez gronkowca złocistego, jego objawem, oprócz ropnych wyprysków, jest również podwyższona temperatura. Czyrak może też występować przy powikłaniach egzemy, świerzbu, atopowego zapalenia skóry (AZS).

6. Niewłaściwa higiena

Niewłaściwa higiena intymna nie musi oznaczać, że mycie i pielęgnowanie "tych" miejsc zaniedbujemy, lecz że dbamy o nie w niewłaściwy sposób. Jeśli więc zauważasz, że podrażnienia pojawiły się na pupie po zakupie konkretnego środka do mycia, oznacza to najprawdopodobniej, że ten akurat preparat działa na twoją skórę drażniąco i warto go zamienić na inny. Do pielęgnacji pośladków możesz stosować te same kosmetyki, co do twarzy - powinny mieć one właściwości złuszczające, co zapobiegnie powstawaniu kolejnych wyprysków.

7. Noszenie nieodpowiedniej bielizny

W ostatnich latach modne stało się noszenie stringów czy koronkowych majtek z materiałów syntetycznych (m. in. nylonu, poliestru, akrylu). Niestety, choć wizualnie niektórym się podobają, mogą powodować powstawanie wyprysków. Pupie jest w nich po prostu ciasno, poci się, a pot zostaje dodatkowo zatrzymany blisko skóry. Pojawiają się podrażnienia, które choć typowym trądzikiem nie są, mogą go z wyglądu przypominać. Zanim przystąpisz do leczenia wyprysków, spróbuj przez tydzień-dwa nosić bieliznę z naturalnych materiałów i zobacz, jakie będą efekty - być może to właśnie niewłaściwie dobrana bielizna (zwłaszcza powodujące dodatkowe otarcia stringi) jest przyczyną wysypu krostek.

Pryszcze na pośladkach: dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Pryszcze na pośladkach to dla wielu osób ważny problem skórny, o którym rzadko się mówi. Wszystko przez to, że o pryszczach na pośladkach wspominać się wstydzimy. Warto jednak pamiętać, że z wypryskami w tym miejscu, podobnie jak wtedy, gdy pojawiają się na twarzy czy dekolcie, można walczyć skutecznie. Poznaj przyczyny powstawania pryszczy na pośladkach oraz dowiedz się, jak doprowadzić do ich zniknięcia!

Spis treści

Pryszcze na pośladkach mogą mieć różną przyczynę wystąpienia, jednak bez względu na nią każdy wolałby ich jednak nie mieć - oprócz kształtu pupy i cellulitu to kolejne zmartwienie związane z wyglądem tylnej części ciała. Choć rzadko o nich mówimy, szukamy sposobów, jak się pryszczy na pośladkach pozbyć. Dla wielu osób wypryski są bowiem powodem rezygnacji z basenu, ćwiczeń na siłowni czy nawet lekcji wf-u, w niektórych przypadkach pryszcze mogą też być bolesne, co prowadzi do kolejnego dyskomfortu. Aby wiedzieć, jak poradzić sobie z wypryskami na pośladkach, należy najpierw poznać przyczynę ich wystąpienia.

Domowe sposoby na pryszcze na pośladkach

Zmiany skórne powstają nie tylko przez niewłaściwą higienę i używanie złych kosmetyków. Pryszcze, krostki i wysypki powstają również przez złe codzienne nawyki, tryb życia i dietę. Istnieje jednak kilka sposobów, by zredukować do minimum ryzyko pojawienia się nieestetycznych i bolących zmian skórnych. Zaliczamy do nich np.

  • Rezygnację z korzystania z bielizny wykonanej ze sztucznych i nieprzepuszczających powietrza materiałów.
  • Unikanie spędzania wielu godzin na pracy siedzącej. Praca siedząca sprzyja nadmiernej potliwości miejsc intymnych.
  • Utrzymanie ostrożności podczas depilacji miejsc intymnych. Warto zwrócić uwagę, czy maszynka do golenia jest czysta, a ostrze odpowiednio ostre.
  • Stworzenie domowego peelingu. Wystarczy np. wymieszać zmieloną kawę z ulubionym olejkiem.
  • Regularna zmiana ręczników i pościeli.
  • Niewyciskanie pryszczy i drapanie krostek.
  • Unikanie szczotkowania na sucho.

Pryszcze na pośladkach to wstydliwy problem, który nie zawsze ma związek z nieodpowiednią higieną osobistą. Każda osoba zmagająca się z tą przypadłością powinna zmienić codzienne nawyki i postawić na wysokiej jakości kosmetyki wspierające poprawne działanie naszej skóry. Gdy wprowadzone zmiany nie przyniosą rezultatu, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem. To właśnie lekarz specjalista jest w stanie określić dokładne podłoże ewentualnej choroby i zaproponuje najlepsze rozwiązania.

Popularne kosmetyki do higieny intymnej dla mężczyzn:

Pryszcze na pośladkach: przyczyny

1. Trądzik skupiony

Jeden z najbardziej dokuczliwych rodzajów trądziku - jak sama nazwa wskazuje, występuje on nie pojedynczo, a w formie skupionej, towarzyszą mu ropnie, zaskórniki, a gdy torbiel pęka, wypływa z niej ropa, co może też prowadzić do powstania blizny.

Trądzik skupiony powstaje w miejscach z dużą ilością gruczołów łojowych - najczęściej na twarzy, ale także plecach, na skórze głowy czy właśnie na pośladkach. Trądzik skupiony znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

2. Rogowacenie okołomieszkowe

Rogowacenie często bywa mylone z trądzikiem, choć jego przyczyny są inne - pojawia się na skutek nadmiernej keratynizacji naskórka, która prowadzi do zatykania ujścia mieszków włosowych przez martwe komórki skóry. Dochodzi do powstania krostek - różowawych (podobnych w odcieniu do koloru skóry), czerwonawych, brunatnych (w rzadkich przypadkach).

Rogowacenie poznasz po tym, że skóra wokół niego jest bardzo sucha i zaczerwieniona - dlatego właśnie nazywa się je potocznie "gęsią skórką" - w dotyku krostki przypominają te, które pojawiają się, gdy nam zimno lub bardzo się przestraszymy. Rogowacenie występuje nie tylko na pośladkach, ale i twarzy, ramionach.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Wypryski na pośladkach może też powodować pojawiająca się w okolicy odbytu opryszczka narządów płciowych.

3. Opryszczka

Opryszczka wargowa to problem, z którym boryka się niemało osób, niewielu jednak wie, że opryszczka genitalna może się pojawić i na pośladkach. Do zakażenia może dojść na skutek bezpośredniego kontaktu uszkodzonej skóry lub błony śluzowej osoby zdrowej ze śliną bądź zmianami skórnymi zakażonego. Rozdrapując rany spowodowane opryszczką wargową, można też samodzielnie przenieść zakażenie w inne części ciała, m. in. właśnie na pośladki. Aby poradzić sobie z tym problemem najlepiej udać się do dermatologa lub lekarza POZ. Zobacz też: Na czym polega wybielanie odbytu? Odparzenia skóry - jak sobie z nimi radzić? Jak się pozbyć rozstępów?

Ropne wypryski na pośladkach

Swędzące, bolesne, ropne krosty na pośladkach i udach występują nie tylko przy trądziku skupionym, ale też w przebiegu schorzenia znanego jako ropne zapalenie gruczołów apokrynowych (łac.: Hydradenitis suppurativa). Choroba ta ma nieznaną etiologię.

Od czego robią się takie krosty na pośladkach? Funkcjonujące równorzędnie hipotezy zakładają, iż może ona być efektem takich procesów, jak:

  • zatkanie przewodu mieszka włosowego,
  • przeniesienie zapalenia mieszków włosowych na gruczoły apokrynowe - w świetle tej teorii część naukowców i lekarzy nazywa tę chorobę trądzikiem odwróconym (łac. Acne Inversa),
  • zakażenia Streptococcus milleri, Staphylococcus aureuslub chlamydią.

W przebiegu Hydradenitis suppurativapojawiają się takie objawy, jak:

  • ropnie na powierzchni skóry,
  • ropna wydzielina wokół odbytu,
  • lekkie krwawienia,
  • świąd i ból,
  • stan zapalny skóry,
  • stwardnienie skóry.

Rozwiązanie problemu wyprysków na czole może być trudne, ze względu na różnorodność czynników wpływających na występowanie dolegliwości , od nadmiernej produkcji sebum, zmian hormonalnych, aż po niewłaściwą pielęgnację skóry.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli jednak krostki, grudki czy guzki pojawiają się na linii żuchwy i brody, często jest to związane z zaburzeniami hormonalnymi dodała od razu, podkreślając, że jeśli u kobiet pojawia się trądzik na brodzie i wyłącznie na brodzie , powinien to być impuls do zrobienia badań, które pozwoliłyby sprawdzić poziom androgenów w organizmie, czyli po prostu męskich hormonów.

Czytaj dalej...

Jeśli jednak krostki, grudki czy guzki pojawiają się na linii żuchwy i brody, często jest to związane z zaburzeniami hormonalnymi dodała od razu, podkreślając, że jeśli u kobiet pojawia się trądzik na brodzie i wyłącznie na brodzie , powinien to być impuls do zrobienia badań, które pozwoliłyby sprawdzić poziom androgenów w organizmie, czyli po prostu męskich hormonów.

Czytaj dalej...