Co Oznaczają Pryszcze w Poszczególnych Miejscach na Twarzy?

Trądzikowa mapa twarzy - o czym może "powiedzieć" nam lokalizacja wyprysków na twarzy?

Trądzikowa mapa twarzy pomoże ci znaleźć źródło uciążliwych "niespodzianek". Absolutnie nikt nie cieszy się, kiedy przeglądając się przed lustrem widzi czerwone krostki. To często moment, kiedy testujemy nowe kosmetyki i szukamy sposobu na pozbycie się uprzykrzających życie plamek - niestety nie zastanawiamy się nad główną przyczyną samego problemu. Okazuje się, że pojawienie się niedoskonałości w określonych miejscach, może być sygnałem o poważniejszym problemie zdrowotnym. Zapoznaj się z trądzikową mapą twarzy i dowiedz się, co o twoim ciele mówią pryszcze.

W tym artykule:
  1. Co to jest trądzikowa mapa twarzy?
  2. Trądzik na na czole i linii włosów
  3. Trądzik na nosie
  4. Wypryski między brwiami
  5. Wypryski na brwiach
  6. Trądzik na policzkach
  7. Wypryski na brodzie
  8. Wypryski na żuchwie
  9. Wypryski na szyi

Wypryski na brwiach

Drobne, podskórne krostki zlokalizowane między włoskami brwi potrafią być bardzo irytujące. Bolący i utrudniający wykonanie makijażu nieprzyjaciele często są wynikiem niedokładnego oczyszczania cery. Resztki kosmetyków i brud zalegają w porach, zapychając ujścia gruczołów łojowych, co w efekcie powoduje "wysyp" na twarzy.

Jeśli jednak zwracasz dużą uwagę na demakijaż i oczyszczanie cery, a pryszcze pomiędzy brwiami nie znikają, źródło problemu może leżeć gdzie indziej.

Pierwszą zmienną, jaką powinniśmy wykluczyć jest alkohol. Jeżeli codziennie pijasz drinka lub kieliszek wina to właśnie te trunki mogą powodować wysyp niedoskonałości na brwiach.

Drugim możliwym czynnikiem wpływającym na pojawianie się krostek jest stres. By ograniczyć ich występowanie, koniecznie zadbaj o odpoczynek.

Pryszcze na pośladkach: przyczyny

1. Trądzik skupiony

Jeden z najbardziej dokuczliwych rodzajów trądziku - jak sama nazwa wskazuje, występuje on nie pojedynczo, a w formie skupionej, towarzyszą mu ropnie, zaskórniki, a gdy torbiel pęka, wypływa z niej ropa, co może też prowadzić do powstania blizny.

Trądzik skupiony powstaje w miejscach z dużą ilością gruczołów łojowych - najczęściej na twarzy, ale także plecach, na skórze głowy czy właśnie na pośladkach. Trądzik skupiony znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

2. Rogowacenie okołomieszkowe

Rogowacenie często bywa mylone z trądzikiem, choć jego przyczyny są inne - pojawia się na skutek nadmiernej keratynizacji naskórka, która prowadzi do zatykania ujścia mieszków włosowych przez martwe komórki skóry. Dochodzi do powstania krostek - różowawych (podobnych w odcieniu do koloru skóry), czerwonawych, brunatnych (w rzadkich przypadkach).

Rogowacenie poznasz po tym, że skóra wokół niego jest bardzo sucha i zaczerwieniona - dlatego właśnie nazywa się je potocznie "gęsią skórką" - w dotyku krostki przypominają te, które pojawiają się, gdy nam zimno lub bardzo się przestraszymy. Rogowacenie występuje nie tylko na pośladkach, ale i twarzy, ramionach.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Wypryski na pośladkach może też powodować pojawiająca się w okolicy odbytu opryszczka narządów płciowych.

3. Opryszczka

Opryszczka wargowa to problem, z którym boryka się niemało osób, niewielu jednak wie, że opryszczka genitalna może się pojawić i na pośladkach. Do zakażenia może dojść na skutek bezpośredniego kontaktu uszkodzonej skóry lub błony śluzowej osoby zdrowej ze śliną bądź zmianami skórnymi zakażonego. Rozdrapując rany spowodowane opryszczką wargową, można też samodzielnie przenieść zakażenie w inne części ciała, m. in. właśnie na pośladki. Aby poradzić sobie z tym problemem najlepiej udać się do dermatologa lub lekarza POZ. Zobacz też: Na czym polega wybielanie odbytu? Odparzenia skóry - jak sobie z nimi radzić? Jak się pozbyć rozstępów?

Pryszcze pod oczami

Skóra pod oczami jest cienka oraz delikatna i zazwyczaj nie pojawiają się tam pryszcze. Jeśli jednak wystąpią w tym miejscu zmiany skórne, a dolna powieka będzie opuchnięta, może to świadczyć o złej pracy nerek. Jest to również symptom zapalenia pęcherza moczowego, które objawi się w pełni po 2-3 dniach.

Pryszcze na nosie

Wypryski na nosie mogą z kolei oznaczać stres, dietę bogatą w cukier lub nietolerancje pokarmowe. Przyczyną mogą być też problemy z sercem, podwyższone ciśnienie lub cholesterol czy też niedobór witamin z grupy B. Aby wyeliminować pryszcze w tym miejscu, warto więc sprawdzić, jakie produkty spożywcze mogą nam nie służyć oraz wykluczyć z diety jedzenie pełne cukru. Dobrze jest za to włączyć do jadłospisu żywność zawierającą kwasy omega-3, które obniżają poziom cholesterolu i korzystnie oddziałują na serce. Zmniejszają też stany zapalne i poprawiają kondycję skóry.

Pryszcze na policzkach

Trądzik na policzkach

Jeśli kiedykolwiek borykałaś się z trądzikiem, wiesz jak długotrwałe i uciążliwe bywa jego leczenie, a nawet samo uzyskanie trafnej diagnozy u dermatologa. Nawet wtedy, gdy uporamy się z pryszczami, wspomnienie o nich i przebawienia po trądziku pozostają z nami na długo. Choć z każdym pojawiającym się okazjonalnie wypryskiem oblewa nas zimny pot musimy pamiętać, że krostki na policzkach nie muszą oznaczać nawrotu uciążliwej dolegliwości.

Pryszcze zlokalizowane na policzkach bardzo często świadczą o reakcji alergicznej, dlatego warto udać się na badania, które pomogą ustalić, co może nas uczulać.

Częstym powodem trądziku po bokach twarzy jest niezdrowy styl życia, bogata w przetworzoną żywność dieta, a także palenie papierosów. Organizm za dostarczanie do niego toksyn, zwyczajnie odwdzięcza się wysypem niedoskonałości.

Wykwitami pierwotnymi w trądziku pospolitym są mikrozaskórniki , które przekształcają się w zaskórniki otwarte ciemne i zamknięte jasne , stanowiące podłoże dla charakterystycznych dla tej choroby skóry zmian - grudek, ropnych krost, guzów podskórnych.

Czytaj dalej...

Wszelkie niedoskonałości skóry mają dla nas szczególne znaczenie w sytuacjach intymnych, dlatego gdy zauważymy u siebie tak krępujące oznaki, warto udać się do dermatologa po preparaty do stosowania miejscowego lub wybrać zabiegi, które rozwiążą nasz wstydliwy problem na długo.

Czytaj dalej...

Jeśli jednak krostki, grudki czy guzki pojawiają się na linii żuchwy i brody, często jest to związane z zaburzeniami hormonalnymi dodała od razu, podkreślając, że jeśli u kobiet pojawia się trądzik na brodzie i wyłącznie na brodzie , powinien to być impuls do zrobienia badań, które pozwoliłyby sprawdzić poziom androgenów w organizmie, czyli po prostu męskich hormonów.

Czytaj dalej...

Stosowanie kosmetyków takich jak tonery, żele myjące, a nawet kremów z filtrem zawierających w swoim składzie alkohol, może podrażniać delikatną skórę policzków, prowadzić do nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe oraz pojawienia się stanów zapalnych.

Czytaj dalej...