Depilacja laserowa - Skuteczna i Trwała Metoda Usuwania Nadmiaru Owłosienia

Depilacja laserowa a epilacja – czy to się czymś różni?

Wydawać by się mogło, że to terminy, które oznaczają zupełnie coś innego. Odpowiedź jest jednak prostsza, niż się wydaje.

Epilacja to jedyna trwała metoda usunięcia owłosienia z powierzchni skóry. W tym przypadku włos usuwany jest wraz z korzeniami w odróżnieniu od depilacji, gdzie cebulki zostają w skórze, przez co, po stosunkowo krótkim czasie, włoski zaczynają odrastać. Należy pamiętać, że zabieg epilacji powinien być wykonywany w seriach (potrzebnych jest kilka lub kilkanaście zabiegów – w zależności od typu owłosienia), aby osiągnąć satysfakcjonująco gładką skórę. Wynika to z fazy wzrostu włosków. Ponadto, epilacja przeprowadzana jest w gabinecie za pomocą profesjonalnego sprzętu i przez przeszkoloną do tego osobę, w przeciwieństwie do depilacji, którą najczęściej wykonuje się samodzielnie w domu.

Istnieją różne metody epilacji – laserowa, elektrokoagulacja, elektroliza, fotoepilacja, termoliza i ultradźwięki. Za najpopularniejszą, a równocześnie najlepszą metodę epilacji z uwagi na bezpieczeństwo, trwałość i komfort pacjenta podczas zabiegu, uważa się pierwszą z wymienionych metod, czyli depilację laserową. Z tego właśnie powodu pojęcia epilacja i depilacja laserowa stosowane są często zamiennie w języku potocznym.

Depilacja laserowa, inaczej epilacja laserowa, polega w skrócie na usuwaniu włosów za pomocą lasera o odpowiedniej długości fali. Światło lasera kierowane na dane partie ciała zamieniane jest na ciepło, które niszczy włoski wraz z cebulkami.

Depilacja laserowa – ile zabiegów potrzeba i co ile je powtarzać?

Masz w planach depilację laserową i zastanawiasz się, ile kroków dzieli Cię jeszcze od idealnie gładkiej, miękkiej skóry? A może słyszałaś różne opinie na temat tego, jak długo utrzymuje się efekt i chcesz mieć pewność, że podejmujesz właściwą decyzję? Bez obaw – w tym kompleksowym poradniku opowiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć na temat depilacji laserowej: ile trwa efekt i jak często należy ją powtarzać?

Depilacja laserowa to popularny zabieg usuwania włosów z ciała. Jedną z jej niepowtarzalnych zalet jest uniwersalność – zabiegowi można poddać praktycznie każdą część ciała, w tym te najbardziej popularne: pachy, nogi, okolice bikini, ręce czy plecy. Co więcej, sprawdza się niemal u każdego – różnica będzie polegać jedynie na liczbie zabiegów wymaganych do uzyskania pożądanego efektu oraz ewentualnej potrzebie powtarzania zabiegu co pewien czas (o tym, w jakich wypadkach może pojawić się taka konieczność, opowiemy za moment). Niektórzy potrzebują nieco więcej, inni nieco mniej czasu, aby wreszcie cieszyć się perfekcyjną skórą bez niechcianego owłosienia z depilacją laserową. Jak często będziesz musiała odwiedzić gabinet i czego się spodziewać po wizytach?

Najczęstsze pytania dotyczące depilacji laserowej

Depilacja laserowa boli . Na szczęście nowoczesne lasery wyposażone są w systemy chłodzące, które podczas zabiegu zmniejszają dyskomfort.

  • Jak wygląda skóra po depilacji laserowej?

Po depilacji laserowej skóra jest zaczerwieniona i podrażniona , często też pojawia się obrzęk. Objawy te ustępują samoistnie po 24-48 godzinach.

Średnia cena depilacji laserowej za jedną partię ciała to 250 zł. Gabinety kosmetyczne często oferują pakiety kilku zabiegów w cenie kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

  • Jakie są skutki uboczne depilacji laserowej?

Poza kilkugodzinnym podrażnieniem skóry, które nie powinno stanowić powodu do niepokoju, w wyniku depilacji laserowej mogą wystąpić odbarwienia lub przebarwienia skóry oraz poparzenia (przy zbyt dużej mocy lasera). Może także wystąpić reakcja uczuleniowa . Najczęściej przybiera ona postać pokrzywki – zaczerwienionych ognisk z pęcherzami.

Bibliografia:

  1. Atta-Motte M., Załęska I., Porównanie rezultatów użycia lasera diodowego w dwóch trybach pracy. Studium przypadku, Kosmetologia Estetyczna 2019, 8(5): 659-663.
  2. Krzan A., Krajewska-Siuda E., Jagielski P., Czynniki wpływające na skuteczność depilacji laserowej u kobiet z hirsutyzmem idiopatycznym, Kosmetologia Estetyczna 2016, 5(2): 203-212.
  3. Malinowska S., Perzanowska I., Marianowska A., Jędrzejczyk M., Mlosek R. K., Epilacja laserowa i urządzeniami IPL. Czynniki determinujące skuteczność epilacji, Kosmetologia Estetyczna 2018, 6(7): 705-709.

Jakim laserem wykonywana jest depilacja laserowa?

Do depilacji laserowej używa się laserów diodowych lub laserów aleksandrytowych . W gabinetach kosmetologicznych można spotkać urządzenia rozmaitych producentów, które różnią się następującymi parametrami:

  • mocą urządzenia,
  • rodzajem głowicy,
  • długością wiązki laserowej,
  • systemem chłodzenia.

Z depilacją laserową kojarzone są także urządzenia IPL (ang. Intensed Pulsed Light ) sprzedawane w sklepach ze sprzętem RTV i AGD. Nie są one jednak laserami w sensie technicznym. Ich zaletą jest łatwość w użytkowaniu oraz szeroka dostępność, dlatego chętnie wybiera się je do samodzielnej depilacji laserowej w domu . Pamiętaj jednak, że nie wykazują takie skuteczności jak lasery diodowe lub aleksandrytowe.

Termoliza – na czym polega ten zabieg i czym różni się od depilacji

Depilacja laserowa – co ile tygodni należy powtarzać zabieg? I co z efektami?

Co ile tygodni trzeba wykonywać kolejne zabiegi depilacji laserowej? Jak duże przerwy należy zachować?

Odstępy między zabiegami powinny wynosić ok. 4-7 tygodni, w zależności od tempa wzrostu Twoich włosów. Po każdym zabiegu będzie odrastać coraz mniej włosów, aż w końcu osiągniesz wymarzony efekt! Wyniki depilacji laserowej to nawet kilka lat bez najmniejszych włosków, więc zapewniamy – zdecydowanie warto.

Od czego zależy ilość zabiegów, które musisz wykonać?

Wiesz już, jak działa depilacja laserowa i co ile mniej więcej powinno się ją wykonywać, by ostatecznie uzyskać wymarzony efekt gładkiej skóry. Przejdźmy teraz do szczegółów – od czego zależy, czy depilację uda się zamknąć w 3-4 zabiegach, czy konieczne będzie wykonanie większej ich liczby?

Najważniejszy jest typ Twojej skóry oraz włosa – im jaśniejsza skóra, a ciemniejszy włos, tym mniejsza liczba zabiegów będzie potrzebna ze względu na to, że wiązki lasera oddziałują na melaninę zawartą we włosie. Grubsze włosy będą też łatwiejsze do usunięcia niż cienkie. Jeśli ze względu na przykład na choroby tarczycy masz bardzo gęste, szybko rosnące owłosienie (hirsutyzm), liczba zabiegów będzie większa, może też zaistnieć konieczność odnowienia efektu po pewnym czasie.

Wskazówka: Aby mieć pewność, ile wizyt będzie potrzebnych, możesz udać się do gabinetu takiego jak Tesoro Clinic na darmową konsultację lub umówić się na próbę laserową. Zapraszamy!

Zainteresować cię może także artykuł, w którym tłumaczymy, jak działa laser frakcyjny.

Co więcej, sprawdza się niemal u każdego różnica będzie polegać jedynie na liczbie zabiegów wymaganych do uzyskania pożądanego efektu oraz ewentualnej potrzebie powtarzania zabiegu co pewien czas o tym, w jakich wypadkach może pojawić się taka konieczność, opowiemy za moment.

Czytaj dalej...

Kolejnym argumentem, jest to, że jeśli uderzymy wiązką światła w nieogolony włosek, to jedynie spalimy go i zablokujemy możliwość dostania się promieni laserowych wgłąb skóry, a przecież o to chodzi aby dostały się jak najgłębiej aż do brodawki włosa.

Czytaj dalej...

Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.

Czytaj dalej...

Hipertrichosis, czyli nadmierne owłosienie , może być zależne od wielu czynników zaburzeń hormonalnych, przyjmowanych leków, ilości i jakości spożywanych pokarmów, lub współistnieć z wieloma schorzeniami.

Czytaj dalej...

Ponieważ jednak liczy się dla nas przede wszystkim bezpieczeństwo klientek i klientów, to głównym punktem przed umówieniem zabiegu jest szczegółowy wywiad przeprowadzany przez nasz wysoko wykwalifikowany i doświadczony personel, który ocenia, czy i kiedy możemy poddać się depilacji laserowej.

Czytaj dalej...