Depilacja laserowa - Skuteczna i Trwała Metoda Usuwania Nadmiaru Owłosienia

Epilacja – rodzaje

Metodą epilacji jest elektroepilacja . W metodzie tej wykorzystuje się prąd o różnej częstotliwości i natężeniu . Wyróżnia się epilację igłową , która polega na wprowadzeniu igły do trzonu włosa i epilacje pęsetową – chwyta się włos pęsetą, przez którą przepływa prąd, co powoduje koagulację i usunięcie włosa. Epilację igłową dzieli się na trzy rodzaje: elektrolizę, termolizę i metodę mieszaną, zwaną blend .

Mikroliza to kolejna metoda wykorzystująca prąd elektryczny powodujący uszkodzenie mieszka włosowego za pomocą wniknięcia w niego specjalnego żelu [1, 3].

Inną metodą epilacji jest fotoepilacja . Jest to metoda tania, popularna, jednak mniej skuteczna niż epilacja laserowa. Wykorzystuje światło pulsacyjne o długości fal 550-1200 nm wytwarzane przez lampę błyskową. Nie usuwa cebulki włosa, jedynie opóźnia jego wzrost [3].

Epilacja laserowa – co to jest?

Epilacja laserowa to procedura powodująca trwałą redukcję owłosienia, czyli taką, kiedy włos nie odrasta po upłynięciu pełnego cyklu wzrostu włosa oraz dodatkowo do sześciu miesięcy po wykonanym zabiegu [1, 3]. Zabieg epilacji laserowej można przeprowadzić w przypadku hirsutyzmu i hipertrychozy, ale także zmiany płci czy po przeszczepach skóry. Zabieg usuwania owłosienia za pomocą lasera można łączyć z terapią farmakologiczną w przebiegu zaburzeń hormonalnych (głównie nadprodukcji testosteronu), wówczas osiąga się bardzo dobre i trwałe efekty [1].

Zabiegi epilacji wykonywane są przy użyciu laserów:

  • diodowego (800 nm) – specjalny system chłodzący skórę, skutki uboczne są minimalne,
  • aleksandrytowego (755 nm) – emituje czerwone światło, jest bardzo szybki, nie podrażnia skóry,
  • rubinowego (694 nm) – emituje czerwone światło, jest bezpieczny, mocno nagrzewa skórę, dlatego podczas zabiegu można poczuć dyskomfort, penetruje włosy do głębokości 5 milimetrów, usuwa ok. 25% odrostów,
  • Nd-YAG (1064 nm) – wnika głęboko w skórę, ale nie powoduje podrażnień, oparzeń ani martwicy w miejscu działania [2].

Na skuteczność epilacji wpływa kilka czynników:

Działanie lasera opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy . Promieniowanie laserowe absorbowane jest przez melaninę i wówczas energia świetlna zamieniana jest w energię cieplną. Zniszczenie melaniny znajdującej się w opuszce włosa powoduje termiczne uszkodzenie macierzy włosa razem z brodawką. Włosy jasne zawierają mniej melaniny, dlatego laseroterapia jest w tym przypadku mało skuteczna.

Niezależnie od koloru włosów i skóry oraz od zastosowanego lasera, zabieg epilacji laserowej po wykonanej serii należy powtórzyć z chwilą pojawienia się odrostów [2-3].

Epilacja laserowa czy depilacja – co wybrać?

Epilacja laserowa i depilacja powodują likwidację niechcianego owłosienia na skórze, jednak depilacja nie daje tak długotrwałego efektu jak epilacja. Atutem depilacji jest natomiast jej koszt – znacznie niższy niż epilacji. Na wybór metody usuwania włosów ma również wpływ czynnik zdrowotny. Istnieje bowiem kilka przeciwwskazań, które należy uwzględnić przy dokonywaniu wyboru.

  • Choroby nowotworowe,
  • Padaczka,
  • Cukrzyca,
  • Choroby skóry,
  • Ciąża,
  • Świeża opalenizna,
  • Świeżo przeprowadzony peeling,
  • Stosowanie leków światłouczulających (w tym antybiotyków),
  • Założony rozrusznik serca – przeciwwskazanie do elektroepilacji [3].

Działania niepożądane po zabiegu epilacji laserowej są zazwyczaj krótkotrwałe i szybko mijają. Jednak mogą wystąpić: rumień, obrzęk, bolesność, odbarwienia w miejscu działania urządzenia. Mogą pojawić się przebarwienia pozapalne, blizny, zakażenie bakteryjne, jak również zabieg może uaktywnić wirusa opryszczki i brodawczaka ludzkiego [1-3].

Nowoczesny laser diodowy Primelase od światowego lidera sprzętów medycznych nie tylko efektywnie usuwa owłosienie z nóg, rąk, okolic intymnych czy pleców, niezależnie od rodzaju włosa blond, ciemne , lecz także dzięki funkcji chłodzenia Crystal Freeze zapewnia ochronę skórze oraz sprawia, że zabieg jest komfortowy i mniej bolesny.

Czytaj dalej...

Chodzi głównie o farmaceutyki steroidowe, homeopatyczne, tiazydowe, niektóre z leków na nadciśnienie, na serce, moczopędne, przeciwbakteryjne, przeciwdepresyjne, przeciwwymiotne, pochodne retinoidów, szczepionki przeciwko grypie, sulfonamidy.

Czytaj dalej...

Liczba zabiegów depilacji laserowej, po których włoski przestają odrastać, może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak typ skóry, kolor włosów, obszar poddawany zabiegowi oraz indywidualna reakcja organizmu.

Czytaj dalej...

Głowica HS - to nowatorskie połączenie dużej powierzchni zabiegowej 22 35mm z podciśnieniem, zezwalające na bardzo szybką, skuteczną i bezbolesną depilację dużych powierzchni ciała jak nogi, plecy czy tors.

Czytaj dalej...

Ponieważ jednak liczy się dla nas przede wszystkim bezpieczeństwo klientek i klientów, to głównym punktem przed umówieniem zabiegu jest szczegółowy wywiad przeprowadzany przez nasz wysoko wykwalifikowany i doświadczony personel, który ocenia, czy i kiedy możemy poddać się depilacji laserowej.

Czytaj dalej...