Jak wygląda łuszczyca we włosach - Objawy, leczenie i porady

Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie. Jak wygląda łuszczyca?

Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą autoimmunologiczną skóry, która charakteryzuje się występowaniem zmian o typie czerwonobrunatnej grudki pokrytej srebrzystą łuską. Do czynników ryzyka rozwoju łuszczycy zalicza się podłoże genetyczne oraz czynniki wyzwalające takie jak infekcje, stres, urazy czy palenie tytoniu.

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, która cechuje się występowaniem charakterystycznych zmian na skórze. Szacuje się, że występuje u około 2% Europejczyków, z tą samą częstotliwością zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Ta specyficzna choroba skóry może pojawić się w każdym wieku, niekiedy zmiany obserwowane są już w wieku niemowlęcym, jednak łuszczyca u dzieci zwykle ma znacznie łagodniejsze objawy i przebieg.

Spis treści:

  1. Przyczyny łuszczycy
  2. Rodzaje łuszczycy
  3. Objawy i miejsca występowania
  4. Jak wygląda łuszczyca?
  5. Przebieg łuszczycy
  6. Leczenie miejscowe. Jak złagodzić objawy?
  7. Leczenie łuszczycy lekami. Co stosować?
  8. Domowe sposoby na łuszczycę
  9. Dieta przy łuszczycy
  10. Nieleczona łuszczyca - powikłania

Co to jest łuszczyca?

Jest to jedna z najczęstszych chorób skóry – szacuje się, że cierpi na nią około 2-4% populacji. Jest chorobą zapalną i przewlekłą, charakteryzuje się okresami remisji i nawrotów. Może objąć skórę gładką, jak i paznokcie, stawy czy owłosioną skórę głowy.

Wyróżniamy jej dwa typy:

  • Typ I (dziedziczny): zwykle rozpoczyna się przed 40. rokiem życia i jest związany z dziedziczeniem autosomalnym dominującym, zwykle jest odporniejsza na leczenie i częściej nawraca niż typ II,
  • Typ II: zaczyna się najczęściej między 50. a 70. rokiem życia.

W Polsce na łuszczycę choruje około 1 miliona osób, w populacji światowej – 2%, przy czym w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych zachorowań jest więcej (około 1-5% populacji) niż np. w krajach azjatyckich
– wyjaśnia lek. med. Anna Bachleda-Curuś specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej z krakowskiego SCM estetic.

Z racji tego, że jest to choroba, którą przy dużym zaawansowaniu trudno ukryć, wiele osób zastanawia się, czy łuszczyca jest zaraźliwa. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: nie. Łuszczyca to bowiem choroba najczęściej o podłożu genetycznym lub immunologicznym. Nic nam więc nie grozi, jeśli podajemy chorującej na nią osobie rękę, jemy tymi samymi sztućcami czy śpimy razem w łóżku.

Przyczyny łuszczycy to m.in.: dziedziczenie, zaburzenia układu immunologicznego, zakażenie drobnoustrojami, nadwaga, palenie papierosów, stres, ciąża, uszkodzenia skóry, alkohol czy niektóre leki.

Łuszczycę diagnozuje się na podstawie: danych z wywiadu z pacjentem, obrazu klinicznego choroby, niekiedy wyników badań laboratoryjnych (łuszczyca jest ogólnoustrojową chorobą zapalną) oraz badania potwierdzającego, czyli wyniku badania histopatologicznego wycinka skóry
– mówi lek. med. Anna Bachleda-Curuś.

Łuszczyca – gdzie występuje?

Łuszczyca zwykle rozwija się w okolicach stawu łokciowego i wokół kolan. Wówczas, ze względu na miejsce występowania, mówimy o łuszczycy stawów.

Zmiany mogą wystąpić jednak w dowolnym miejscu na całym ciele, w tym na:

Mniej powszechnymi typami choroby jest łuszczyca paznokci, jamy ustnej i narządów płciowych.

Warto jednak pamiętać o tym, że nie każda czerwonawa plama skórna musi być zwiastunem łuszczycy. Problemy związane z rozległymi i bolesnymi zmianami mogą być wywołane również łojotokowym zapaleniem skóry twarzy czy trądzikiem neuropatycznym .

A co ze skalpem? Również w przypadku suchej i bolesnej skóry głowy, podrażnienie wcale nie musi wiązać się z nieuleczalną łuszczycą. Możesz borykać się z łupieżem pstrym , który jest całkowicie wyleczalny. Jeśli jesteś posiadaczką przesuszonej skóry skłonnej do powstawaniu łupieżu, pamiętaj o tym, żeby na co dzień wybierać jedynie delikatne kosmetyki do pielęgnacji włosów . Nawilżający Micelarny Szampon NIVEA® z esencją kwiatu lotosu ochroni naturalne pH skalpu oraz pozbędzie się zanieczyszczeń i sebum.

Jak diagnozuje się łuszczycę skóry głowy?

Mimo, iż symptomy łuszczycy owłosionej skóry głowy są wyraźne i dobrze znane dermatologom, to mogą przypominać również inne schorzenia – w tym łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy czy też grzybicę. To sprawia, że dla postawienia pewnego rozpoznania, u pacjenta wdraża się diagnostykę różnicową.

Diagnostyka łuszczycy skóry głowy, oprócz badania przedmiotowego (czyli dokładnego obejrzenia skóry głowy przez dermatologa z wykorzystaniem specjalnego narzędzia – dermatoskopu) oraz szczegółowego wywiadu, obejmuje również badania laboratoryjne – w tym badania mykologiczne (na obecność grzybów) oraz badanie histopatologiczne wycinka skóry głowy. Po tak kompleksowych testach lekarz jest w stanie wykluczyć zarówno łupież, jak i wzmożony łojotok czy grzybicę oraz rozpoznać łuszczycę.

Warto wiedziec:

Łuszczyca skóry głowy nie jest zaraźliwa, ale może być uciążliwym schorzeniem.

  • Łuszczyca skóry głowy to choroba przewlekła, ale można ją skutecznie leczyć.
  • Leczenie ma na celu złagodzenie objawów i spowolnienie rozwoju choroby.
  • Dostępnych jest wiele metod leczenia, a lekarz dobierze odpowiednią terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Zadbaj o zdrowie swojej skóry głowy i skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania odpowiedniego leczenia łuszczycy!

Jak ją leczyć?

W większości przypadków stosuje się leczenie miejscowe. W bardziej zaawansowanych przypadkach zaś stosuje się terapię skojarzoną.

Leczenie zewnętrzne wykwitów skórnych

W łuszczycy na powierzchni skóry pojawiają się łuski i zrogowaciały naskórek. Do usuwania łusek najczęściej używane są: 5-10% kwas salicylowy oraz maści mocznikowe i solankowe. Jeśli okażą się one nieskuteczne, stosuje się dziegcie. Można je znaleźć w takich preparatach jak: Psorisan, Linola D, Pixolerm, Cocois, Poloris. Skuteczna jest też antralina i cygnolina.

Czasami w leczeniu zmian skórnych dołącza się kortykosteroidy i retinoidy. Przy stosowaniu sterydów w maściach trzeba szczególnie uważać i używać ich tylko na niewielkie obszary i ograniczone ogniska. Jeśli leczenie wcześniej wymienionymi lekami przynosi słabe efekty, dodawane są pochodne witaminy D.

Leczenie zmian obecnych na owłosionej skórze głowy wymaga wcześniejszego umycia włosów. Dopiero wtedy można zastosować maść z kwasem salicylowym 5-10%.

fot. Adobe Stock

Leczenie doustne

Gdy zmiany zajmują duże obszary skóry lub istniejące wypryski nie poddają się leczeniu zewnętrznemu, trzeba wprowadzić leczenie doustne. W tym celu używa się retinoidów, metrotreksatu, hydroksymocznika, cyklosporyny A oraz kwasu fumarowego.

Czasami skuteczne są antybiotyki. Drogim, ale skutecznym leczeniem jest też terapia przy użyciu leków biologicznych.

Wybór terapii uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby, czasu jej trwania i dotychczasowego sposobu leczenia. Inaczej leczone są zmiany świeże, inaczej stare, oporne na wcześniej zastosowane leki. Łuszczyca jest aktywowana czynnikami zewnętrznymi, takimi jak stres czy stan zapalny organizmu, więc ich zmniejszenie lub usunięcie przyśpiesza leczenie choroby.

Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi , którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze.

Czytaj dalej...

Lekarz może posiłkować się badaniami laboratoryjnymi morfologią krwi, w której można zaobserwować leukocytozę, w rozmazie krwi przeważają neutrofile, podwyższone wartości CRP, podwyższone miano antystreptolizyny O ASO.

Czytaj dalej...

oczyszczanie wstępne, które ma na celu zmiękczenie i usunięcie łuski, mycie skóry głowy szamponem lub mieszaniną wybranych olei roślinnych o właściwościach leczniczych i ostatnie nałożenie na skórę głowy preparatu przeciwdziałającego powstawaniu łuski, silne nawilżającego, łagodzącego stan zapalny, którego już nie spłukujemy.

Czytaj dalej...

Skala PASI bierze pod uwagę obecność i stopień nasilenia rumienia, nacieku i łuski w skali 0-4 oraz wielkość powierzchni, jaką zajmują wykwity skórne na poszczególnych obszarach ciała głowie, tułowiu, kończynach górnych i kończynach dolnych.

Czytaj dalej...