Ałun na pryszcze - Skuteczne i Naturalne Rozwiązanie Problemu Skórnych Niedoskonałości

Ałun: działanie i zastosowanie. Czy ałun jest szkodliwy?

Ałun to minerał znany bardziej jako "kamyk po goleniu". Jego działanie, hamujące krwawienie i antybakteryjne, znane jest od wieków. Tradycyjnie ałun używany był do nacierania skóry po goleniu, do tamowania krwi i eliminacji zapachu potu. Dziś, w dobie przesytu chemicznymi, nie zawsze zdrowymi kosmetykami, ałun wraca do łask. Poznaj zastosowanie ałunu i dowiedz się, jak go używać.

Spis treści

Ałun to naturalnie występujący w przyrodzie minerał. Pierwsze wzmianki o stosowaniu ałunu jako naturalnej ochrony przed potem można znaleźć w starożytnych Chinach i Egipcie. Był szeroko wykorzystywany również przez antycznych Greków i Rzymian.

Chemiczna nazwa ałunu to dwunastowodny siarczan glinowo-potasowy (wzór chemiczny ałunu KAl(SO4)2·12 H2O). Ma postać kryształu, jest kruchy i łatwo rozpuszczalny w wodzie. Ałun nie ma koloru ani zapachu, ale można zanurzyć go na chwilę w olejku eterycznym i wtedy nabierze wybranego aromatu.

W takiej postaci ałun może stać się dezodorantem – i to bez parabenów, jak większość drogeryjnych antyperspirantów. Ałunów jest wiele. Mamy ałun potasowo-sodowy, potasowo-amonowy, potasowo-chromowy (wykorzystywany w garbarstwie i do eksperymentów chemicznych), jak również ałun żelazowo-amonowy, zwany też solą Mohra, używany jako reduktor podczas reakcji chemicznych.

Czytaj też:

Występowanie ałunu w Polsce i na świecie

Ałun naturalnie występuje w okolicach Sandomierza i Międzyzdrojów oraz na Dolnym Śląsku. Na świecie wydobywa się go w okolicach Kara-Kurum, Wezuwiusza, na Kamczatce i Alasce. Jednak większość dostępnych w sklepach ałunów wyprodukowano w laboratoriach.

Ałun – Kompleksowy Przewodnik po Naturalnym Krysztale, Który Zmieni Twoje Życie

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na naturalne i ekologiczne produkty. Ałun to jeden z takich minerałów, który zdobywa coraz większą popularność wśród osób dbających o zdrowie i środowisko. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, przeciwgrzybiczym i antyperspiracyjnym, ałun jest coraz częściej wykorzystywany w różnych dziedzinach życia. W tym artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom tego niezwykłego minerału, jego zastosowaniom, korzyściom zdrowotnym, a także odpowiemy na pytania dotyczące wyboru i bezpieczeństwa ałunu.

Jak zapobiegać pryszczom?

Trądzik na czole – dlaczego się pojawił?

Pryszcze to schorzenie dermatologiczne. Pojawiają się one na ciele zazwyczaj tam, gdzie partie skóry wydzielają naturalny łój. Występują w formie grudek, torbieli ropnych, zaskórników, wągrów, krostek, ale też… blizn. Pryszcze ropne mogą z kolei wiązać się z nieprawidłową dietą, a także złym trybem życia. Mało tego trądzik na plecach, na twarzy czy też na brodzie może świadczyć o:

  • zaburzeniach hormonalnych lub immunologicznych,
  • przeroście gruczołów łojotokowych,
  • nadmiernym rogowaceniu skóry,
  • bakteriach i wirusach w organizmie,
  • uwarunkowaniach genetycznych,
  • stanie zapalnym skóry.

Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić skuteczne usuwanie pryszczy na czole? Istnieją naturalne sposoby na trądzik, które pomogą pozbyć się kłopotliwej dolegliwości! A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na ból żołądka?

1. Jedz zdrowo!

Co jest najlepsze na trądzik? Otóż, najlepsze domowe sposoby na pryszcze to… prawidłowe odżywianie się! Właśnie w tym punkcie tkwi najczęściej problem, jeżeli chodzi o syfy na twarzy. Koniecznie zrezygnuj z części pokarmów, aby zminimalizować zmiany na skórze i nie doprowadzić do tego, że jeszcze mocniej się one… nasilą! Z czego lepiej zrezygnować?

Aby jak najlepiej pozbyć się trądziku, koniecznie wypijaj napary z ziół (np. rumianku czy bratka polnego). Ziołowa detoksykacja oczyści dolegliwości, jakie związane są z nieprawidłową przemianą materii. Pamiętaj również o tym, że pryszcze ropne mogą pojawiać się, bo nie tolerujesz jakiegoś składniku pokarmowego! Koniecznie zweryfikuj więc, co może być głównym źródłem problemu w diecie.

2. Nawadniaj się!

Woda to życie! I nie bez powodu właśnie tak się o niej mówi. Zbilansowaną dietę należy uzupełnić o nawadnianie organizmu, najlepiej niegazowaną wodą źródlaną. Im więcej będziesz wody wypijać, tym lepiej będzie wyglądała cera – odzyskując blask i piękny koloryt. Pamiętaj, że woda wypłukuje toksyny z organizmu, a także poprawia krążenie i wpływa na całą kondycję naszej skóry. Picie wody i codzienne korzystanie z jej właściwości to szybkie sposoby na uporanie się z trądzikiem. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na cieknący katar.

To zależy od metod jeśli odwiedzamy co miesiąc kosmetyczkę, kupujemy całą serię kosmetyków, wybieramy się do lekarza dermatologa, kupujemy leki to koszt miesięcznej kuracji może wynieść nawet 300 złotych.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Skład Aqua, Glycerin, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sodium Fluoride, Cetylpyridinium Chloride, Tetrapotassium Pyrophosphate, Zinc Citrate, Tetrasodium Pyrophosphate, Aroma, Disodium EDTA, Sodium Citrate, Sodium Saccharin, Polysorbate 20, Citric Acid, Sodium Benzoate, Limonene, CI 42051.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...