Jak uniknąć blizn po trądziku - Skuteczne sposoby na piękną skórę

Blizny po trądziku a przebarwienie - czym się różnią?

Jeżeli pomimo odpowiedniej pielęgnacji i leczenia na twojej twarzy zostały blizny po trądziku, istnieją sposoby, aby się ich pozbyć. Nie należy jednak mylić blizny potrądzikowej z przebarwieniem.

Przebarwienie po trądziku to czerwona plamka na twarzy po świeżo wygojonym wyprysku to końcowy etap zmiany trądzikowej, który może utrzymywać się nawet kilka miesięcy, ale na pewno w końcu zniknie. Jeśli chcesz się szybciej pozbyć tego typu plam, możesz to zrobić poddając się zabiegom z użyciem lasera bromkowo-miedziowego lub IPL, które będą stopniowo wybielać tkankę w pożądanym miejscu.

Natomiast blizna po trądziku to trwałe uszkodzenie skóry. Blizna potrądzikowa może przyjmować różne kształty i mieć różną głębokość. Aby się jej pozbyć, najpierw należy ją w kontrolowanych warunkach ponownie uszkodzić i w ten sposób zmusić organizm do prawidłowej regeneracji (bez wytworzenia nowej blizny).

Jak pozbyć się blizn po trądziku?

Często stosowana do tego celu dermabrazja i silne peelingi medyczne są skuteczne, ale według doktora Marka Wasiluka bardzo niebezpieczne.- Zabiegi tego typu powodują bardzo rozległe i głębokie złuszczenie skóry, co może skutkować ponownym pojawieniem się problemu z gojeniem, a także ryzykiem powstawania przebarwień, nie wspominając już o tym, że same zabiegi, jak i rekonwalescencja, mogą być bardzo bolesne. Niewielkie niedopatrzenie podczas zabiegu może również skutkować poważnymi konsekwencjami w postaci jeszcze większych blizn. Lepiej jest więc zadziałać równie mocno i skutecznie, ale o wiele bezpieczniej - mówi doktor Marek Wasiluk.

Trądzik o niewielkim i średnim nasileniu o wiele korzystniej jest leczyć za pomocą laseroterapii. - Najczęściej proponuję pacjentom zabiegi laserem bromkowo-miedziowym lub światłem LED, który pozwala eliminować stan zapalny i zapobiegać powstawaniu nowego. Zabieg trwa ok. piętnastu minut i jest całkowicie bezbolesny. - mówi dr Marek Wasiluk.

- Laser ma wiele dobroczynnych działań. Jego promieniowanie pochłaniane jest przez barwnik znajdujący się w bakteriach odpowiedzialnych za rozwój trądziku. W ten sposób są one uszkadzane. Poza tym poprzez działanie biostymulujące laser mobilizuje własne możliwości organizmu do obrony i regeneracji, a także działa przeciwzapalnie i powoduję blaknięcie przebarwień skórnych. W trudnych przypadkach, dla zadowalających efektów leczenia konieczne jest wykonanie serii do dziesięciu zabiegów, dwa razy w tygodniu, a później kolejnych kilku w miesięcznych odstępach. W lżejszych przypadkach wystarczą trzy lub cztery zabiegi co tydzień oraz zabiegi przypominające, wykonywane co miesiąc. Na łagodne postacie trądziku, zamiast lasera, można również stosować światło IPL, jednak jest ono mniej skuteczne - mówi dr Wasiluk.

Do usuwania zanikowych blizn potrądzikowych sprawdza się zastosowanie ablacyjnego lasera frakcyjnego. Laser tworzy w skórze mikrouszkodzenia, jednocześnie pozostawiając wokół nich obszary nienaruszonej tkanki, co ułatwia i przyśpiesza prawidłowe gojenie. Zabieg wymaga około tygodniowej rekonwalescencji.

Dlaczego powstaje trądzik młodzieńczy?

Zdecydowana większość nastolatków nieprawidłowo walczy z trądzikiem młodzieńczym, co skutkuje właśnie pojawieniem się trudnych do usunięcia blizn. Są one efektem toczącego się stanu zapalnego, który wywołują żywiące się wydzielanym przez skórę sebum bakterie. Skuteczna redukcja wydzielania sebum to jeden ze sposobów na ograniczenie rozwoju krost oraz zmniejszenie ryzyka powstawania blizn po trądziku. Do zakażenia skóry bakteriami oraz powstawania ropnych pryszczy i czyraków, które są przyczyną bliznowacenia, dochodzi na skutek m.in.:

  • nieprzestrzegania zasad higieny skóry ze skłonnością do trądziku,
  • częstego dotykania skóry brudnymi rękami,
  • wyciskania krost i zaskórników w nieprawidłowy sposób,
  • stosowania niewłaściwych środków myjących i pielęgnujących,
  • mycia twarzy jedynie wodą,
  • nadmiernego przesuszania skóry stosowaniem kosmetyków z alkoholem,
  • stosowania diety bogatej w tłuszcze, cukry oraz chemiczne dodatki.

Trądzik młodzieńczy nie musi powodować blizn, ale to od nastolatka i jego rodziców lub opiekunów zależy to, jak będzie wyglądała cera po przejściu okresu dojrzewania. Podstawą jest zapobieganie trądzikowi poprzez stosowanie odpowiedniej pielęgnacji, której wybór warto skonsultować z dermatologiem.

Co na blizny po trądziku? Preparaty kosmetyczne

Wybór preparatów przeciwtrądzikowych jest naprawdę spory. Z tymi przeznaczonymi już do pielęgnacji starych blizn jest gorzej. najrozsądniej odpowiedni preparat byłoby dobrać z dermatologiem. Pamiętaj, że przed powstaniem blizn to przede wszystkim lekarz może cię także uchronić, choćby przepisując antybiotyk w przypadku nadkażeń bakteryjnych.

Maść na blizny po trądziku

Wśród popularnych rozwiązań z apteki warto wymienić maść silikonową. Taki preparat jest praktyczny, bo okazuje się dobrym rozwiązaniem zarówno w przypadku usuwania świeżych blizn, jak i tych starszych.

Środki silikonowe tworzą swoisty rodzaj opatrunku na bliźnie. Do ważnych właściwości silikonu zalicza się przepuszczalność powietrza, co nie zaburza naturalnego procesu gojenia się blizny. Silikon zatrzymuje też wodę w skórze, co sprawia, że blizna jest właściwie nawilżona, bardziej elastyczna i miękka.

Serum na blizny potrądzikowe

Serum to kosmetyk silniejszy od kremu, ale zarazem inny niż maść, która bywa dla skóry zbyt ciężka. Najczęściej ma wyższe od kremów stężenia składników aktywnych, a zarazem lekką, wodnistą lub żelową, konsystencję.

Służy do uzupełnienia i zintensyfikowania codziennej pielęgnacji cery trądzikowej. Czy jest optymalne przy leczeniu blizn trądzikowych? Trudno powiedzieć, bo to zależy i od wieku zmian, i od indywidualnej reakcji na preparat. Jak zwykle - najsensowniej byłoby to skonsultować ze specjalistą.

Lekarze i specjaliści potwierdzają, że golenie miejsc intymnych wcale nie wpływa pozytywnie na zdrowie a wręcz przeciwnie, całkowite pozbycie się włosków może sprawiać, że infekcje będą częściej powracać.

Czytaj dalej...

Przy domowej produkcji bardzo ważne jest zachowanie sterylności wszelkich pojemniczków i mieszadełek, których się używa, oraz robienie kosmetyku ze składników z pewnego źródła, z dobrą datą ważności.

Czytaj dalej...

Ponadto witamina C stanowi ważną substancję w syntezie kolagenu , odpowiada za funkcjonowanie hydroksylazy prolinowej, enzymu katalizującego hydroksylacje proliny do hydroksyproliny, która stanowi 10 kolagenu w skórze właściwej.

Czytaj dalej...

Oleje wlewaj powoli na szpatułkę silikonową, następnie dokładnie wymieszaj lejąc bezpośrednio do garnka powstanie dużo pęcherzyków powietrza i dodaj płatki nagietka, możesz je pokroić na mniejsze kawałki.

Czytaj dalej...