Jak przygotować krem do twarzy z kasztanów - Prosty przewodnik

Jakich składników potrzebujesz do przygotowania kremu do twarzy?

Każdy krem składa się z dwóch faz - tłuszczowej (woski, masła) oraz wodnej (woda, hydrolat, kwas hialuronowy, gliceryna, itd.). A ponieważ faza wodna nie łączy się z fazą tłuszczową, potrzebny będzie jeszcze emulgator, który pozwoli tym dwóm strukturom przeniknąć się i stworzyć emulsję. Oto więc składniki, które powinnaś mieć, aby zrobić swój własny krem do twarzy.

Oleje i masła

To składniki fazy tłuszczowej - mają niezwykłą moc nawilżania, odżywiania, regeneracji, wygładzania i ujędrniania skóry. Wśród nich najczęściej do wyrobu kremów do twarzy używa są: masło Shea, olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów, awokado i olej macadamia. Są tłuste, ale dobrze się wchłaniają, a jeśli wybierzesz produkty rafinowane - nie będą miały zapachu, co jest istotne przy wyrobie domowego kremu.

Witaminy

Witamina E, nazywana jest "witaminą młodości" nie bez powodu - jest bardzo skutecznym antyoksydantem, działa ochronnie na warstwę lipidową skóry, przyspiesza regenerację i procesy naprawcze w skórze. Warto więc dodawać ją do kremu do twarzy, zwłaszcza latem i zimą, gdy skóra narażona jest na niesprzyjające warunki zewnętrzne.

Równie dobrze sprawdzi się witamina A, która wygładza, nawilża i uelastycznia skórę. Dodatkowo poprawia jej koloryt i usuwa przebarwienia oraz aktywuje procesy produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze. Tą witaminę stosuj jednak do kremów przeznaczonych na noc. Krem z witaminą A w kontakcie ze słońcem może spowodować podrażnienia i przebarwienia skóry.

Hydrolaty

Wśród składników kremu domowej roboty nie może zabraknąć hydrolatu, czyli wody kwiatowej, która tworzy fazę wodną. Świetnie sprawdzi się hydrolat z aloesu, róży damasceńskiej czy werbeny. Kosmetyki do twarzy warto wzbogacić również gliceryną.

Olejki eteryczne

Naturalne olejki eteryczne, które poleca się do stosowania na skórę twarzy to na przykład olejek z drzewa herbacianego, olejek cytrynowy czy grejpfrutowy. Poza tym, że wzbogacają dobroczynne właściwości kosmetyku, nadają mu też piękny zapach.

1. Macerat z nagietka

Macerat z nagietka to bogate źródło karotenu, saponin triterpenowych, dzięki czemu ma działanie bakteriobójcze, chroni skórę przed stanami zapalnymi. Idealnie nadaje się do masażu, olejowania przesuszonych włosów. Olej z nagietka nawilża, zmniejsza zaczerwienienia i stany zapalne skóry.

  • szklanka suszonych kwiatów nagietka,
  • 200 ml oleju winogronowego, lnianego, oliwy z oliwek o temperaturze 50-60C.

Olej nagietkowy można stosować do masażu ciała, olejowania suchych włosów, jak również zastosować jako półprodukt do tworzenia własnych kosmetyków tj. kremu, maści leczniczych.

Stosować na skórę podrażnioną, szorstka i pękającą. Olej ma działanie nawilżające, zmiękczające i przeciwzapalne. Olej zmniejsza zaczerwienia, podrażnienia słoneczne, drobne oparzenia, zmniejsza stłuczenia, liszaje, wypryski, łojotok, stany zapalne, plamy na skórze. Olej można stosować zewnętrznie do przemywania i oczyszczania skóry zdrowej i chorej.

Zachęcam mocno i serdecznie do tworzenia własnych kosmetyków z olejem nagietkowym,
  • Suszone kwiaty nagietka kupisz TUTAJ
  • Opcja dla leniuszków gotowy olej z nagietka kupisz TUTAJ

2. Maść nagietkowa na zaczerwienienia i stany zapalne

Maść nagietkowa na bazie maceratu z nagietka nawilża, zmniejsza zaczerwienienia i stany zapalne skóry.

Do zrobienia maści potrzebować będziesz

Komentarze

Bardzo ciekawy przepis:) Może nawet takie peelingujące przy okazji. Odpowiedz Usuń po pierwszym myciu, cera jest aksamitka, gładziutka, korzystam z kasztanów póki jeszcze są Usuń hm.. ja suszyłam na grzejniku nie próbowałam na suszarce
Odpowiedz Usuń

Super sprawa muszę spróbować ale niestety muszę poczekać do jesieni jak będą kasztany.Zapraszm domnie na mojego nowego bloga.http://wedlugbeti.blogspot.de/ Odpowiedz Usuń

O mydle z kasztanów nigdy nie słyszałam, ale jeśli kiedyś jakieś kasztany trafią w moje ręce to chętnie zrobie i wypróbuje. :) Odpowiedz Usuń

Mam pytanie do prowadzącej tego bloga. Jestem uczennicą Szkoły Podstawowej i reprezentuje gazetkę szkolną. Naszym tematem są kasztany bardzo chciała bym ten pomysł DIY o zrobieniu mydła przedstawić w gazetce. Czy nie przeszkadzało bo to Pani? Serdecznie Pozdrawiam
Odpowiedz Usuń

Prześlij komentarz

Zastosowanie kasztanów w domowej pielęgnacji ciała

Ekologiczne kosmetyki mają wielu zwolenników, przede wszystkim dlatego, że są tanie, łatwo dostępne i mają zdrowy skład. Kasztany to znakomity materiał, który można wykorzystać do pielęgnacji ciała, włosów, czy wykonania masażu!
Poznaj nietypowe zastosowanie kasztanów, a będziesz wdzięczna swojemu dziecku za ich zbieranie.

Kasztany mają właściwości przeciwzapalne, zmniejszają obrzęki i pobudzają krążenie, dlatego warto zrobić sobie z nich napar i dodać je do wieczornej kąpieli w wannie. Wystarczy zetrzeć kilka kasztanów na tarce lub posiekać je drobno w blenderze. Po czym jedną łyżeczkę uzyskanego proszku zalać gorącą wodą i odstawić na cały dzień. Pod koniec dnia przelać do garnka, doprowadzić do wrzenia i gotować około 5 minut. Odcedzić i wlać do wanny z wodą.

Żeby przygotować naturalny, intensywnie nawilżający krem do twarzy, potrzebne będą następujące składniki 125 ml wody lub hydrolatu, 1 2 łyżeczki gliceryny, 90 g oleju ze słodkich migdałów, 1 łyżka oleju kokosowego, 2 łyżki masła shea, 1 łyżka oleju z awokado, 12 15 g wosku pszczelego.

Czytaj dalej...

Ponadto witamina C stanowi ważną substancję w syntezie kolagenu , odpowiada za funkcjonowanie hydroksylazy prolinowej, enzymu katalizującego hydroksylacje proliny do hydroksyproliny, która stanowi 10 kolagenu w skórze właściwej.

Czytaj dalej...

Oczywiście depilację woskiem można wykonać samodzielnie , ale jest ona czasochłonna i trudna, dlatego znacznie lepiej skorzystać z oferty gabinetu kosmetycznego, co oczywiście generuje dodatkowy koszt.

Czytaj dalej...

Plamy starcze mogą zacząć pojawiać się w obszarach narażonych na działanie słońca, a zmiany w tkance łącznej zmniejszają zarówno elastyczność, jak i odporność naszej skóry, szczególnie w obszarach narażonych na działanie słońca.

Czytaj dalej...