Jak przygotować krem do twarzy z kasztanów - Prosty przewodnik
Jakich składników potrzebujesz do przygotowania kremu do twarzy?
Każdy krem składa się z dwóch faz - tłuszczowej (woski, masła) oraz wodnej (woda, hydrolat, kwas hialuronowy, gliceryna, itd.). A ponieważ faza wodna nie łączy się z fazą tłuszczową, potrzebny będzie jeszcze emulgator, który pozwoli tym dwóm strukturom przeniknąć się i stworzyć emulsję. Oto więc składniki, które powinnaś mieć, aby zrobić swój własny krem do twarzy.
Oleje i masła
To składniki fazy tłuszczowej - mają niezwykłą moc nawilżania, odżywiania, regeneracji, wygładzania i ujędrniania skóry. Wśród nich najczęściej do wyrobu kremów do twarzy używa są: masło Shea, olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów, awokado i olej macadamia. Są tłuste, ale dobrze się wchłaniają, a jeśli wybierzesz produkty rafinowane - nie będą miały zapachu, co jest istotne przy wyrobie domowego kremu.
Witaminy
Witamina E, nazywana jest "witaminą młodości" nie bez powodu - jest bardzo skutecznym antyoksydantem, działa ochronnie na warstwę lipidową skóry, przyspiesza regenerację i procesy naprawcze w skórze. Warto więc dodawać ją do kremu do twarzy, zwłaszcza latem i zimą, gdy skóra narażona jest na niesprzyjające warunki zewnętrzne.
Równie dobrze sprawdzi się witamina A, która wygładza, nawilża i uelastycznia skórę. Dodatkowo poprawia jej koloryt i usuwa przebarwienia oraz aktywuje procesy produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze. Tą witaminę stosuj jednak do kremów przeznaczonych na noc. Krem z witaminą A w kontakcie ze słońcem może spowodować podrażnienia i przebarwienia skóry.
Hydrolaty
Wśród składników kremu domowej roboty nie może zabraknąć hydrolatu, czyli wody kwiatowej, która tworzy fazę wodną. Świetnie sprawdzi się hydrolat z aloesu, róży damasceńskiej czy werbeny. Kosmetyki do twarzy warto wzbogacić również gliceryną.
Olejki eteryczne
Naturalne olejki eteryczne, które poleca się do stosowania na skórę twarzy to na przykład olejek z drzewa herbacianego, olejek cytrynowy czy grejpfrutowy. Poza tym, że wzbogacają dobroczynne właściwości kosmetyku, nadają mu też piękny zapach.
Zrób 5 prostych kosmetyków z aloesu.
Aloes to bylina, o grubych, szablastych liściach, która dziko występuje w Afryce i na wybrzeżach Morza Śródziemnomorskiego, jest również znaną rośliną doniczkową. Miąższ liści zawiera wiele cennych substancji, dlatego chętnie jest stosowany w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym . W kosmetyce śwież liście aloesu mają zastosowanie przy wyrobie balsamów, kremów, płynów do kąpieli i wielu innych preparatów, warto więc skorzystać z tych właściwości i sporządzić 5 łatwych kosmetyków z aloesu, które wykonasz w domu. Przed przystąpieniem do sporządzania kosmetyków z aloesu warto wiedzieć jakie właściwości posiada ta roślina: głęboko wnika w skórę, usuwa martwe naskórki dzięki zawartości enzymów, działa regenerująco na skórę, przyśpiesza wytwarzanie kolagenu. ujędrnia naskórek, wygładza i nawilża cerę, polecany do stosowania przy skórze zaczerwienionej, spierzchniętej, z rozstępami, z trądzikiem, skóry starzejącej się. nadaje włosom miękkość i puszystość, W s
Zastosowanie kasztanów w domowej pielęgnacji ciała
Ekologiczne kosmetyki mają wielu zwolenników, przede wszystkim dlatego, że są tanie, łatwo dostępne i mają zdrowy skład. Kasztany to znakomity materiał, który można wykorzystać do pielęgnacji ciała, włosów, czy wykonania masażu!
Poznaj nietypowe zastosowanie kasztanów, a będziesz wdzięczna swojemu dziecku za ich zbieranie.
Kasztany mają właściwości przeciwzapalne, zmniejszają obrzęki i pobudzają krążenie, dlatego warto zrobić sobie z nich napar i dodać je do wieczornej kąpieli w wannie. Wystarczy zetrzeć kilka kasztanów na tarce lub posiekać je drobno w blenderze. Po czym jedną łyżeczkę uzyskanego proszku zalać gorącą wodą i odstawić na cały dzień. Pod koniec dnia przelać do garnka, doprowadzić do wrzenia i gotować około 5 minut. Odcedzić i wlać do wanny z wodą.
Zrób Swój Kosmetyk
Z kasztanów można zrobić wiele ciekawych kosmetyków np. kasztanowe mydełko do mycia rąk, płyn do kąpieli, a nawet maseczkę do cery naczyniowej. Kasztany zawierają escynę, jest to mieszanina saponin, oprócz właściwości myjący posiadają właściwości łagodzące, obkurczające naczynia krwionośne. Gorąco zachęcam do sporządzenia domowych kosmetyków z kasztanów :).
3. Obrane kasztany dokładnie starkuj,
4. Starkowane kasztany przełóż do garnuszka, dodaj 1,5 szklanki wody, doprowadź do wrzenia i gotuj ok 2-3 minut, intensywnie mieszając, możesz użyć blendera, aby otrzymasz gładsza masę.
6. Sok wyciśnięty z kasztanów można dodać do kąpieli i nałożyć na twarz, z pozostałej papki ( to co zostało w ścierce) uformuj mydełko.
7. Mydło susz w suchym i przewiewnym miejscu.
Uwaga. Takie mydełko bardzo szybko i łatwo pleśnieje najlepszą metodą jest zrobienie płaskiego placka, aby jak szybciej się wysuszyło, jednak mydełko robi się bardzo kruche. Najbardziej polecam maseczkę i płyn do kąpieli.
Jakie korzyści przynosi płyn do kąpieli, mydełko i maseczka z kasztanowca?- ujędrnia,
- wzmacnia,
- poprawia wygląd i kondycję skóry
- uszczelnia naczynia krwionośne,
- przywraca elastyczność skórze,
- posiada właściwości myjące
Naturalny, nawilżający krem do twarzy
Żeby przygotować naturalny, intensywnie nawilżający krem do twarzy, potrzebne będą następujące składniki: 125 ml wody lub hydrolatu, 1/2 łyżeczki gliceryny, 90 g oleju ze słodkich migdałów, 1 łyżka oleju kokosowego, 2 łyżki masła shea, 1 łyżka oleju z awokado, 12–15 g wosku pszczelego. Opcjonalnie dołożyć można substancje dodatkowe, jak kwas hialuronowy. Wodę kwiatową, czyli hydrolat, lub wodę destylowaną miesza się z gliceryną i odstawia. Wszystkie masła, oleje, wosk wkłada się do miski i umieszcza nad kąpielą wodną w celu rozpuszczenia. Kiedy osiągną płynną konsystencję, przekłada się je do naczynia z zimną wodą w celu przestudzenia. Powinny mieć taką samą temperaturę co frakcja wodna. Następnie blenduje się frakcję olejową i małymi partiami dodaje wodną. Krem zacznie się robić jasny, białawy, puszysty. Na koniec dorzucić można dodatkowe składniki i jeszcze przez chwilę całość się mocno blenduje. Gotowy krem przekłada się do słoiczków i przechowuje w chłodnym miejscu.
Żeby uzyskać przeciwzmarszczkowy krem do twarzy w pełni naturalny, potrzebne będą: 20 ml oleju kokosowego, 30 ml wosku pszczelego, 5 ml wody destylowanej, 5 ml olejku z dzikiej róży, 5 ml witaminy E, 5 kropel olejku pelargoniowego. Do miski położonej nad kąpielą wodną wkłada się olej kokosowy i wosk. Po ich rozpuszczeniu miskę ściąga się ze źródła ciepła i lekko studzi. Następnie dodaje się wodę. Po dokładnym połączeniu dorzuca się pozostałe składniki. Po ostudzeniu krem przekłada się do słoiczka i przechowuje w lodówce.