Jak przygotować krem do twarzy z kasztanów - Prosty przewodnik
Dowiedz się więcej:
Kasztany wykazują silne właściwości lecznicze, zwłaszcza niedojrzałe nasiona, skryte jeszcze w łupince. Jednak nie tylko one są wykorzystywane do celów zdrowotnych. Mówiąc o właściwościach leczniczych kasztanowca, nie mamy na myśli tylko samych owoców, ale też korę, kwiaty i liście.
Uwaga! Niedojrzałe kasztany mogą być silnie trujące. Dopiero odpowiednio przetworzone uwalniają swoje dobroczynne właściwości. Większość zielonych kasztanów wykorzystywanych jest przez profesjonalne firmy farmaceutyczne. Zdatne są dopiero po odpowiedniej obróbce i przetworzeniu.
Warto wiedzieć, że to, co zbieramy i nazywamy kasztanami, to nasiona kasztanowca zwyczajnego. Wraz z zieloną kolczastą łupiną - tworzą owoc.
Właściwości lecznicze kwiatów, kory, liści, owoców i nasion kasztanowca:
- wzmacniają naczynia krwionośne,
- poprawiają krążenie krwi,
- łagodzą problemy trawienne,
- zapobiegają obrzękom, łagodzą cellulit
- zmniejszają krwiaki i siniaki.
Jak zrobić krem do twarzy - przepisy krok po kroku
Domowe kremy są bardzo proste do przygotowania. Wystarczy tylko przygotować wszystkie składniki oraz rondelek, miseczkę, szpatułkę, trzepaczkę i pojemniczek na krem. Miseczka i rondelek będą Ci potrzebne do przygotowania kąpieli wodnej. Pamiętaj także o zachowaniu kolejności poszczególnych opisywanych przez nas kroków.
A oto przepis na najprostszy, podstawowy krem nawilżający - lista składników:
- 30 ml oleju kosmetycznego lub masła Shea,
- 70 ml hydrolatu z aloesu (możesz go zastąpić naparem z ziół, na przykład rumianku czy lawendy),
- po kilka kropli gliceryny oraz olejku eterycznego,
- wosk pszczeli - ok. 5 g.
Sposób wykonania:
- jeśli zamiast hydrolatu postanowiłaś użyć naparu, przygotuj go wcześniej i lekko przestudź,
- odmierzoną ilość oleju lub masła umieszczamy w miseczce, miseczkę wstawiamy do rondla z gotującą się wodą. Kiedy olej będzie bardzo ciepły, dodajemy do niego 5 g emulgatora i energicznie mieszamy trzepaczką aż do połączenia się obydwu składników i uzyskania gładkiej konsystencji,
- ciągle mieszając, zestawiamy rondel z kuchenki,
- wylewamy gorącą wodę z rondelka i wlewamy zimną - w ten sposób temperatura oleju szybciej się obniży i będzie można dodać kolejne składniki,
- po osiągnięciu temperatury około 40 stopni Celsjusza możemy do fazy olejowej dodać składniki fazy wodnej - dodaj więc kilka kropli gliceryny, olejki eteryczne i witaminy w kroplach,
- kiedy krem wystygnie, ponownie wymieszaj go energicznie trzepaczką, aby składniki dobrze się wymieszały, a krem nabrał puszystości. Przełóż go szpatułką do wyparzonego wcześniej słoiczka.
Domowe kosmetyki na bazie wody, do których nie dodajemy konserwantów, w szczególności kremy do twarzy, należy przechowywać w lodówce. Masz wtedy pewność, że krem jest świeży. Maksymalny czas użycia i przechowywania kremu to 5-7 dni.

Zrób Swój Kosmetyk
Z kasztanów można zrobić wiele ciekawych kosmetyków np. kasztanowe mydełko do mycia rąk, płyn do kąpieli, a nawet maseczkę do cery naczyniowej. Kasztany zawierają escynę, jest to mieszanina saponin, oprócz właściwości myjący posiadają właściwości łagodzące, obkurczające naczynia krwionośne. Gorąco zachęcam do sporządzenia domowych kosmetyków z kasztanów :).
3. Obrane kasztany dokładnie starkuj,
4. Starkowane kasztany przełóż do garnuszka, dodaj 1,5 szklanki wody, doprowadź do wrzenia i gotuj ok 2-3 minut, intensywnie mieszając, możesz użyć blendera, aby otrzymasz gładsza masę.
6. Sok wyciśnięty z kasztanów można dodać do kąpieli i nałożyć na twarz, z pozostałej papki ( to co zostało w ścierce) uformuj mydełko.
7. Mydło susz w suchym i przewiewnym miejscu.
Uwaga. Takie mydełko bardzo szybko i łatwo pleśnieje najlepszą metodą jest zrobienie płaskiego placka, aby jak szybciej się wysuszyło, jednak mydełko robi się bardzo kruche. Najbardziej polecam maseczkę i płyn do kąpieli.
Jakie korzyści przynosi płyn do kąpieli, mydełko i maseczka z kasztanowca?- ujędrnia,
- wzmacnia,
- poprawia wygląd i kondycję skóry
- uszczelnia naczynia krwionośne,
- przywraca elastyczność skórze,
- posiada właściwości myjące