Jak przygotować domowy krem do twarzy z witaminą C?
Jak działa witamina C nakładana na twarz?
Ważną witaminą w świecie przemysłu kosmetycznego jest witamina C, często nazywana witaminą młodości.
Spożywanie jej doustnie zawsze będzie dobrym pomysłem, jednak nasza skóra w niewielkim stopniu otrzymuje ją z tej formy, dlatego tak ważne jest stosowanie kosmetyków z tym surowcem.
Witamina C (INCI: Ascorbic acid, a inaczej kwas askorbowy to związek, który cechuje się dużą wrażliwością na czynniki zewnętrzne. Witamina C występuje w wielu formach, przy czym kwas askorbinowy jest najlepiej zbadany pod względem jego skuteczności.
Inne formy witaminy C, które zobaczysz w produktach do pielęgnacji skóry, to:
- magnesium ascorbyl phosphate
- L-ascorbic acid
- tetrahexyldecyl ascorbate
- ascorbyl palmitate
- ascorbyl glucosamine
- ascorbyl tetraisopalmitate
W każdej postaci witamina C zapewnia silną ochronę antyoksydacyjną, chroniąc skórę przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi.
Kosmetyki z witaminą C często możemy spotkać w nieprzepuszczalnych dla promieniowania UV opakowaniach.
Sam surowiec może być umieszczony w kosmetykach w formie pęcherzyków liposomalnych lub w nanosomach. Aby utrzymać stabilność kwasu askorbowego należy w produktach kosmetycznych kontrolować pH w przedziałach od 3,5 lub niżej.
Wtedy ładunek jonowy cząsteczki jest usuwany, a cząsteczka jest łatwiej transportowana przez warstwę rogową naskórka. Na rynku można spotkać wiele produktów zawierających witaminę C np. kremy, serum, szampony, maski do twarzy, a także toniki (zaraz do tego wrócimy!) Jednak trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie kosmetyki są fizjologicznie skuteczne. Niektóre nie przekształcają się chemicznie w biologicznie aktywną formę lub nie docierają w odpowiedniej ilości do skóry właściwej.
Krem z witaminą C - dla kogo?
Witamina C stosowana na twarz reguluje pH skóry, rozjaśniaja przebarwienia i ujednolica koloryt. Kremy z witaminą C przydają się osobom, które przez wiele godzin siedzą przed monitorami komputerów, palą papierosy lub stosują inne używki. Witamina C rozjaśnia i rozświetla, więc z efektów jej stosowania będą zadowolone osoby, które cierpią z powodu szarego, „zmęczonego” kolorytu skóry. Dodatkowo kosmetyki z witaminą C stymulują syntezę i odbudowę kolagenu, więc działają na skórę przeciwzmarszczkowo i ujędrniająco. Są więc niezbędne w przypadku skóry dojrzałej. Ale nie tylko!
Kiedy warto zacząć stosować krem z witaminą C? Najlepiej zacząć od 25. roku życia, jako inwestycję w zapobieganie powstawania zmarszczek i przebarwień. Kremy z witaminą C polecane są każdemu rodzajowi cery, ze względu na fakt, że stanowią prawdziwy zastrzyk energii. Przydają się też skórom, na których widać plamy i oznaki fotostarzenia, jak nierównomierny koloryt. Witamina C rozświetla, odświeża wygląd cery, więc powinna znaleźć się na półce u każdej, dbającej o siebie osoby. Doskonale sprawdza się też w pielęgnacji skóry wokół oczu - rozjaśnianiu cieni i sińców pod oczami i uszczelnianiu naczyń.
Kosmetyki z witaminą C - działanie na skórę
Najważniejszą funkcją witaminy C jest walka z wolnymi rodnikami tlenowymi, które są m.in. odpowiedzialne za szary koloryt cery, powstawanie przebarwień i tzw. zmęczenia na twarzy. Witamina C w kosmetykach uodparnia skórę na przedwczesne procesy starzenia. Poza tym stosowanie witaminy C zewnętrznie przynosi następujące efekty na skórze:
- zapobiega powstawaniu zmarszczek,
- niweluje przebarwienia,
- przeciwdziała wiotkości skóry,
- daje na skórze efekt rozjaśnienia i rozświetlenia kolorytu,
- cera nabiera tzw. zdrowego glow i nie wygląda na zmęczoną.
Natomiast preparaty z witaminą C stosowane przez długi czas nie tylko nie dopuszczają do powstawania zmarszczek, ale także stymulują pracę komórek skóry, zwanych fibroblastami do produkcji kolagenu i elastyny. Efekt? Skóra z czasem staje się bardziej jędrna i elastyczna, a zmarszczki – płytsze. Po kilku tygodniach stosowania witaminy C na skórze można też zaobserwować rozjaśnienie przebarwień i ujednolicenie kolorytu cery.
RADA EKSPERTA
Witaminę C można „zapakować” w liposomy lub nanosomy, które ułatwiają jej przenikanie. Wówczas ten antyoksydant dociera do głębszych warstw skóry, w których zapobiega procesom starzenia, stymulując komórki do produkcji kolagenu i elastyny. Witamina C zmniejsza skutki fotostarzenia się skóry – wywołane promieniowaniem UV i HEV. Zapobiega powstawaniu przebarwień oraz rozjaśnia już istniejące. Pułapką czytania składów INCI i traktowania ich dosłownie, jest fakt, że nie ma w nich informacji dotyczących stabilności witaminy C. A ta jest równie ważna jak forma czy przenikanie tego składnika i jego przereagowanie w naszej skórze.
Siłą kosmetyku jest powtarzalność jego stosowania. Nowy naskórek pojawia się po 28 dniach, dlatego dopiero wtedy można realnie ocenić, jak zadziałał produkt i czy jest skuteczny
Krem do twarzy z witaminą C i kwasem hialuronowym Feel Free
Krem-booster z witaminą C i kwasem hialuronowym Feel Free to naturalny kosmetyk, który ma działanie łagodzące i niweluje niedoskonałości skóry. W składzie znajdziemy także wyciąg z malin, ekstrakt z tymianku i zieloną herbatę, które stonizuję cerę i wyrównają jej koloryt. Oprócz tego, że daje delikatny glow, jak inne kremy z witaminą C, to także zapobiega powstawaniu niedoskonałości i sprawia, że szybciej się goją.
Tylko 11 głosów, ale za to bardzo dobra ocena 4,1.5. Na pewno warto przetestować tę perełkę, którą kupicie w Hebe.
Już dawno nie kupiłam w ciemno tak dobrego produktu. Cudownie nawilża, wygładza, rozjaśnia lekkie przebarwienia, napina skórę. Nie zapycha, nie pozostawia filmu. Ma delikatny zapach. Opakowanie jest bardzo estetyczne.