Jak przygotować domowy krem do twarzy?
Zaskórniki na twarzy - co robić
Jak wyglądają zaskórniki na twarzy
Wszyscy chcemy, aby skóra na twarzy była piękna i gładka. Wpadamy w rozpacz, gdy na twarzy pojawią się czarne zaskórniki. Zmiany te są malutkie, lecz jest ich wiele i są dobrze widoczne, szczególnie widziane z bliska. Małe czarne kropeczki na twarzy sprawiają, że skóra wygląda jak skórka pomarańczy. Z problemem tym borykają się szczególnie ludzie młodzi, którzy zamartwiają się jak usunąć zaskórniki, szczególnie że problem lubi się powtarzać.
Zaskórniki, popularnie zwane wągrami, to zmiana skórna, która powstaje w miejscach łojotokowych, na twarzy, na klatce piersiowej i na plecach. Zaskórniki pojawiają się w miejscu, gdzie mieszki włosowe zostały zatkane przez martwe komórki naskórka. Mieszki włosowe stanowią ujście, przez które na skórę odprowadzane jest sebum produkowane przez gruczoły łojowe. Sebum, czyli łój skórny, stanowi warstwę ochronną dla skóry. Sebum zamknięte w zaskórnikach ciemnieje pod wpływem powietrza i na twarzy tworzy się nieestetyczna czarna kropka.
Zaskórniki zamknięte i otwarte
Na skórze występują zaskórniki zamknięte i otwarte. czarne zaskórniki to zaskórniki otwarte, które mają otwór w części środkowej. Przez ten otwór wydobywa się masa łojowo-rogowa. W wyniku procesów utleniania się zaskórniki zabarwiają się na czarno. Występowanie zaskórników otwartych może prowadzić do zaostrzenia się zmian trądzikowych, w wyniku czego mogą pojawić się ropne krosty.
Zaskórniki zamknięte wyglądają jak drobne, białe krostki. Zaskórniki zamknięte wypełnione są kremową masą rogowo-tłuszczową i powstają wskutek nagromadzenia korneocytów u ujścia gruczołów łojowych. Zaskórniki zamknięte, tak zwane białe zaskórniki, powstają głównie na twarzy. Pojawiają się w okresach zaburzeń gospodarki hormonalnej, czyli w okresie dojrzewania, menopauzy czy też w okresie przed miesiączka. Na pojawianie się białych zaskórników mają wpływ także stres, niewłaściwe odżywianie, nieodpowiednia higiena, niektóre kosmetyki i leki.
Dobry krem do twarzy w przypadku:
- kuracji przeciwzmarszczkowej powinien zawierać m.in. retinol, czyli witaminę A w czystej postaci, elastynę, olej arganowy, hydrolat różany, kwas hialuronowy,
- cery suchej, podrażnionej, delikatnej – m.in. ekstrakt z lukrecji, pantenol, czyli prowitaminę B5, skwalan z oliwek, olej arganowy, olej z wiesiołka, hydrolat z kwiatu lipy, sok z aloesu,
- cery tłustej, trądzikowej – m.in. hydrolat oczarowy, olej tamanu,
- ochrony przed fotostarzeniem się skóry – m.in. ekstrakt z owocu granatu, ekstrakt z czerwonych alg, witaminę E, ekstrakt z rozmarynu, olej z pestek malin, hydrolat z drzewa oliwkowego.
Naturalny krem do twarzy dla posiadaczy cery normalnej przyrządzić można na bazie naparu z rumianku i oleju słonecznikowego. Żeby uzyskać około 50 ml, potrzebne będą takie składniki: 15 ml tłoczonego na zimno oleju słonecznikowego, 35 ml naparu z rumianku, 2,5 g emulgatora olivem 1000. W szklance wrzącej wody zalewa się 2 torebki herbatki z rumianku lub ½ szklanki suszonych kwiatów. Następnie odstawia się je do naciągnięcia na 10–15 minut. Do miski wlewa się olej, który poddaje się kąpieli wodnej. Olej powinien zostać podgrzany do temperatury około 75ᵒC, wówczas ściąga się go znad garnka z wodą i dodaje do niego emulgator. Składniki miesza się energicznie trzepaczką. Po dokładnym połączeniu dodaje się napar i nadal miesza, aż całość lekko przestygnie. Miskę można włożyć w tym celu do naczynia napełnionego zimną wodą. Po całkowitym schłodzeniu krem przekłada się do szczelnie zamykanego pojemnika i wstawia do lodówki. Krem nadaje się do zużycia przez 2 tygodnie.
Zobacz film: Nawilżający krem z naturalnych składników. Źródło: Klinika urody.
Dlaczego warto korzystać z kosmetyków własnej roboty?
Poza pytaniem, jak zrobić krem do twarzy, warto się zastanowić także, dlaczego warto korzystać z takich kosmetyków DIY. Pierwszy i najważniejszy argument, który za tym przemawia to świadomość składu kosmetyku. Tworząc produkt samodzielnie w domu mamy pełną kontrolę nad tym, co znajdzie się w kosmetyku. Możemy z niego wyeliminować składniki, które nas podrażniają lub uczulają, a także wybrać takie produkty, które są najwyższej jakości. Mamy tutaj pełną dowolność!
Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą stosowanie kremów DIY?
Warto tutaj wymienić:
- brak sztucznych utrwalaczy i ulepszaczy,
- możliwość produkcji kosmetyku w dowolnej wybranej ilości,
- możliwość wyboru ulubionych składników i zapachów,
- nieduże koszty produkcji kosmetyku,
- okazja do kreatywnego tworzenia produktów DIY.
Jeśli szukasz ciekawych porad związanych z kosmetykami lub interesują Cię recenzje produktów kosmetycznych, warto odwiedzić blog wenablog.pl. Znajdziesz tam artykuły spod pióra kobiecej redakcji, poświęcone między innymi tematyce naturalnych kosmetyków, trendom, a także różnym sposobom pielęgnacji cery, włosów, paznokci itp. Polecamy serdecznie!
Przepis na domowy krem nawilżający (200ml*)
* krem ma konsystencję lekkiego musu i jest bardzo „puszysty” więc będziesz potrzebować pojemniczka 400ml
-spirytus / płyn odkażający + waciki kosmetyczne
– dwie szklane zlewki i szklane mieszadełko (zlewki można zastąpić kubkami, które nie pękną w gorącej wodzie. Najlepiej nie używać plastiku, bo wchodzi w reakcje chemiczne, szczególnie gdy go podgrzewamy, metal może dezaktywować nasze składniki aktywne, więc też odpada. Ceramiczna łyżeczka będzie ok)
– mikserek (taki za 5zł do spieniania mleka do kawy jest wystarczający)
– większy garnek + sitko o płaskim „dnie” w które możemy wstawić nasze zlewki do pogrzewania w kąpieli wodnej
– miarki – do precyzyjnego odmierzania. Mogą być łyżeczki, a może być strzykawka z apteki (do płynów, z masłami i proszkiem będzie już problem) Takie miarki są w sklepach z drobnym AGD – ja część kupiłam w necie, część w IKEA.
– pojemniczek na krem – ja użyłam pojemnika 400ml, mimo, że przepis jest na 200ml kremu. Krem wychodzi bardzo puszysty i zawsze zajmuje mi więcej miejsca niż same składniki 😀
– przepis z dokładną ilością składników
– film do oglądania podczas miksowania 🙂
– paseczki do sprawdzania odczynu PH kosmetyku. Gotowy krem powinien mieć Ph 5,5. Krem wychodzi odrobinę zbyt zasadowy (Ph 7). Ph kosmetyków można z powodzeniem regulować środkami spożywczymi, które każdy z nas ma w kuchni – sodą oczyszczoną podwyższamy zbyt niskie Ph, natomiast kwaskiem cytrynowym obniżamy zbyt wysokie 😀
**** ZANIM PRZYSTĄPISZ DO PRACY DOKŁADNIE UMYJ RĘCE, WYDEZYNFEKUJ BIURKO I WSZYSTKIE POJEMNICZKI, MIARKI, ŁYŻECZKI KTÓRYCH BĘDZIESZ UŻYWAĆ ****
To bardzo ważne! Nie chcesz sobie przecież wcierać grzybów i bakterii w twarz!
