Jak przygotować domowy krem do twarzy?

Jak zrobić krem do twarzy domowym sposobem?

Poniżej prezentujemy 2 ciekawe przepisy – z pewnością pomogą one osobom, które zastanawiają się, jak zrobić krem do twarzy DIY. Wypróbujcie nasze przepisy i dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o takich kosmetykach!

#1 Krem z olejem migdałowym

Ten krem posiada bogate właściwości antyoksydacyjne, może być używany przez osoby dorosłe i dojrzałe, na których skórze zaczynają pojawiać się zmarszczki. Należy go stosować na oczyszczoną skórę, najlepiej rano i wieczorem.

Składniki kremu:

  • masło shea (1 łyżka),
  • olej kokosowy (2 łyżki),
  • olej migdałowy (¼ szklanki),
  • ulubiony olejek eteryczny (kilka kropli),
  • witamina E w kapsułkach (1 kapsułka),
  • wosk pszczeli (2 łyżki).

Przygotowanie kremu:

Rozpuścić składniki (bez witaminy E i olejku eterycznego) w misce do kąpieli wodnej, od czasu do czasu je mieszając. Przelać do szklanego słoiczka i dodać witaminę E oraz ulubiony olejek eteryczny. Pozostawić do ostygnięcia. Zakręcić słoik z kosmetykiem. Gotowe!

#2 Krem z lanoliną

Krem ten, ze względu na skład i zawarte w nim emolienty, jest zalecany dla cery podrażnionej i alergicznej. Krem wykazuje lekkie działanie przeciwzmarszczkowe oraz nawilżające. Można go stosować rano i na noc.

Składniki kremu:

  • boraks (szczypta),
  • lanolina (1 łyżeczka),
  • ulubiony olejek eteryczny (1 łyżeczka),
  • olejek z geranium (kilka kropel),
  • olej z kiełków pszenicy (pół łyżeczki),
  • woda mineralna (2 łyżki)
  • wosk pszczeli.

Przygotowanie kremu:

Lanolinę oraz wosk pszczeli należy rozpuścić w kąpieli wodnej. W osobnym naczyniu należy wymieszać ze sobą olejek z pszenicy oraz ulubiony olejek eteryczny (np. migdałowy). Dodać oleje do rozpuszczonej masy i ubić je razem spieniaczem do mleka. Rozpuścić boraks w wodzie i dolać do ubitej masy, odczekać aż krem zgęstnieje. Dolać olejek z geranium i wymieszać. Przelać krem do szklanego pojemniczka, szczelnie zamknąć. Przechowywać w lodówce!

Naturalny, nawilżający krem do twarzy

Żeby przygotować naturalny, intensywnie nawilżający krem do twarzy, potrzebne będą następujące składniki: 125 ml wody lub hydrolatu, 1/2 łyżeczki gliceryny, 90 g oleju ze słodkich migdałów, 1 łyżka oleju kokosowego, 2 łyżki masła shea, 1 łyżka oleju z awokado, 12–15 g wosku pszczelego. Opcjonalnie dołożyć można substancje dodatkowe, jak kwas hialuronowy. Wodę kwiatową, czyli hydrolat, lub wodę destylowaną miesza się z gliceryną i odstawia. Wszystkie masła, oleje, wosk wkłada się do miski i umieszcza nad kąpielą wodną w celu rozpuszczenia. Kiedy osiągną płynną konsystencję, przekłada się je do naczynia z zimną wodą w celu przestudzenia. Powinny mieć taką samą temperaturę co frakcja wodna. Następnie blenduje się frakcję olejową i małymi partiami dodaje wodną. Krem zacznie się robić jasny, białawy, puszysty. Na koniec dorzucić można dodatkowe składniki i jeszcze przez chwilę całość się mocno blenduje. Gotowy krem przekłada się do słoiczków i przechowuje w chłodnym miejscu.

Żeby uzyskać przeciwzmarszczkowy krem do twarzy w pełni naturalny, potrzebne będą: 20 ml oleju kokosowego, 30 ml wosku pszczelego, 5 ml wody destylowanej, 5 ml olejku z dzikiej róży, 5 ml witaminy E, 5 kropel olejku pelargoniowego. Do miski położonej nad kąpielą wodną wkłada się olej kokosowy i wosk. Po ich rozpuszczeniu miskę ściąga się ze źródła ciepła i lekko studzi. Następnie dodaje się wodę. Po dokładnym połączeniu dorzuca się pozostałe składniki. Po ostudzeniu krem przekłada się do słoiczka i przechowuje w lodówce.

Jak ustalić proporcje kremu?

Masła i oleje można w zasadzie dowolnie wymieniać, pamiętając o tym, ze np. masło kakaowe nadaje gęstszą konsystencję, jeśli zmienimy masła na oleje, będziemy musieli zagęszczać balsam gumą lub zastosować wosk pszczeli. Z proporcjami też możemy eksperymentować.

Faza wodna powinna mieć od 65 do 80% udziału w kremie, faza olejowa analogicznie 35% -20%.

Przy doborze składników sprawdzamy jaki maxymalny procent danego składnika możemy użyć w naszym kremie i liczymy ile to będzie ml (zakładając, że zrobimy sobie 100ml kremu będzie nam łatwiej obliczyć 1%=1ml, potem pomnożymy sobie wszystko razy 2 do 200ml itd.) Część maseł/olejków można stosować do 100% na skórę. Te zostawiamy na koniec, bo stanowić będą naszą bazę, i na koniec wyjdzie nam o ile ml musimy uzupełnić naszą miksturę.

I tak np. wyciąg z malin stosujemy do 5% i rozpuszcza się w wodzie. Więc dla kremu 100ml, gdzie frakcja wodna ma stanowić 80% mamy wyliczenie:

80ml – 5ml = 75ml na pozostałe składniki

Kolejnym składnikiem jest d- panthenol – znowu max 5%, więc znowu odejmujemy

75ml – 5ml = 70ml

I tak z każdym kolejnym składnikiem, aż wyliczymy całe proporcje mikstury.

Ilość konserwantu przyjmujemy już dla gotowej mikstury – na 100ml krem 1%=1ml konserwantu.

Lekarze i specjaliści potwierdzają, że golenie miejsc intymnych wcale nie wpływa pozytywnie na zdrowie a wręcz przeciwnie, całkowite pozbycie się włosków może sprawiać, że infekcje będą częściej powracać.

Czytaj dalej...

Krem do twarzy z witaminą C to kosmetyk nowej generacji, który odpowiada przede wszystkim za odmłodzenie skóry, wyrównanie kolorytu cery oraz zwiększenie ochrony twarzy przed promieniowaniem słonecznym i innymi, groźnymi czynnikami zewnętrznymi.

Czytaj dalej...

Przed przystąpieniem do sporządzania kosmetyków z aloesu warto wiedzieć jakie właściwości posiada ta roślina głęboko wnika w skórę, usuwa martwe naskórki dzięki zawartości enzymów, działa regenerująco na skórę, przyśpiesza wytwarzanie kolagenu.

Czytaj dalej...

Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych.

Czytaj dalej...