Jak przygotować domowy krem do twarzy?

Dlaczego warto korzystać z kosmetyków własnej roboty?

Poza pytaniem, jak zrobić krem do twarzy, warto się zastanowić także, dlaczego warto korzystać z takich kosmetyków DIY. Pierwszy i najważniejszy argument, który za tym przemawia to świadomość składu kosmetyku. Tworząc produkt samodzielnie w domu mamy pełną kontrolę nad tym, co znajdzie się w kosmetyku. Możemy z niego wyeliminować składniki, które nas podrażniają lub uczulają, a także wybrać takie produkty, które są najwyższej jakości. Mamy tutaj pełną dowolność!

Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą stosowanie kremów DIY?

Warto tutaj wymienić:

  • brak sztucznych utrwalaczy i ulepszaczy,
  • możliwość produkcji kosmetyku w dowolnej wybranej ilości,
  • możliwość wyboru ulubionych składników i zapachów,
  • nieduże koszty produkcji kosmetyku,
  • okazja do kreatywnego tworzenia produktów DIY.

Jeśli szukasz ciekawych porad związanych z kosmetykami lub interesują Cię recenzje produktów kosmetycznych, warto odwiedzić blog wenablog.pl. Znajdziesz tam artykuły spod pióra kobiecej redakcji, poświęcone między innymi tematyce naturalnych kosmetyków, trendom, a także różnym sposobom pielęgnacji cery, włosów, paznokci itp. Polecamy serdecznie!

Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Idea kosmetyków DIY (z ang. do it yourself), czyli własnoręcznie wykonywanych, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Oprócz maseczek, balsamów można też przygotować w pełni naturalny krem do twarzy. Jest o wiele zdrowszy od tych gotowych do kupienia w drogeriach. Dodatkowo tańszy i bezpieczniejszy w użyciu, gdyż nie zawiera żadnych sztucznych dodatków, które mogą uczulić i podrażnić skórę.

Naturalny, nawilżający krem do twarzy

Żeby przygotować naturalny, intensywnie nawilżający krem do twarzy, potrzebne będą następujące składniki: 125 ml wody lub hydrolatu, 1/2 łyżeczki gliceryny, 90 g oleju ze słodkich migdałów, 1 łyżka oleju kokosowego, 2 łyżki masła shea, 1 łyżka oleju z awokado, 12–15 g wosku pszczelego. Opcjonalnie dołożyć można substancje dodatkowe, jak kwas hialuronowy. Wodę kwiatową, czyli hydrolat, lub wodę destylowaną miesza się z gliceryną i odstawia. Wszystkie masła, oleje, wosk wkłada się do miski i umieszcza nad kąpielą wodną w celu rozpuszczenia. Kiedy osiągną płynną konsystencję, przekłada się je do naczynia z zimną wodą w celu przestudzenia. Powinny mieć taką samą temperaturę co frakcja wodna. Następnie blenduje się frakcję olejową i małymi partiami dodaje wodną. Krem zacznie się robić jasny, białawy, puszysty. Na koniec dorzucić można dodatkowe składniki i jeszcze przez chwilę całość się mocno blenduje. Gotowy krem przekłada się do słoiczków i przechowuje w chłodnym miejscu.

Żeby uzyskać przeciwzmarszczkowy krem do twarzy w pełni naturalny, potrzebne będą: 20 ml oleju kokosowego, 30 ml wosku pszczelego, 5 ml wody destylowanej, 5 ml olejku z dzikiej róży, 5 ml witaminy E, 5 kropel olejku pelargoniowego. Do miski położonej nad kąpielą wodną wkłada się olej kokosowy i wosk. Po ich rozpuszczeniu miskę ściąga się ze źródła ciepła i lekko studzi. Następnie dodaje się wodę. Po dokładnym połączeniu dorzuca się pozostałe składniki. Po ostudzeniu krem przekłada się do słoiczka i przechowuje w lodówce.

Jak zrobić krem do twarzy - przepisy krok po kroku

Domowe kremy są bardzo proste do przygotowania. Wystarczy tylko przygotować wszystkie składniki oraz rondelek, miseczkę, szpatułkę, trzepaczkę i pojemniczek na krem. Miseczka i rondelek będą Ci potrzebne do przygotowania kąpieli wodnej. Pamiętaj także o zachowaniu kolejności poszczególnych opisywanych przez nas kroków.

A oto przepis na najprostszy, podstawowy krem nawilżający - lista składników:

  • 30 ml oleju kosmetycznego lub masła Shea,
  • 70 ml hydrolatu z aloesu (możesz go zastąpić naparem z ziół, na przykład rumianku czy lawendy),
  • po kilka kropli gliceryny oraz olejku eterycznego,
  • wosk pszczeli - ok. 5 g.

Sposób wykonania:

  • jeśli zamiast hydrolatu postanowiłaś użyć naparu, przygotuj go wcześniej i lekko przestudź,
  • odmierzoną ilość oleju lub masła umieszczamy w miseczce, miseczkę wstawiamy do rondla z gotującą się wodą. Kiedy olej będzie bardzo ciepły, dodajemy do niego 5 g emulgatora i energicznie mieszamy trzepaczką aż do połączenia się obydwu składników i uzyskania gładkiej konsystencji,
  • ciągle mieszając, zestawiamy rondel z kuchenki,
  • wylewamy gorącą wodę z rondelka i wlewamy zimną - w ten sposób temperatura oleju szybciej się obniży i będzie można dodać kolejne składniki,
  • po osiągnięciu temperatury około 40 stopni Celsjusza możemy do fazy olejowej dodać składniki fazy wodnej - dodaj więc kilka kropli gliceryny, olejki eteryczne i witaminy w kroplach,
  • kiedy krem wystygnie, ponownie wymieszaj go energicznie trzepaczką, aby składniki dobrze się wymieszały, a krem nabrał puszystości. Przełóż go szpatułką do wyparzonego wcześniej słoiczka.

Domowe kosmetyki na bazie wody, do których nie dodajemy konserwantów, w szczególności kremy do twarzy, należy przechowywać w lodówce. Masz wtedy pewność, że krem jest świeży. Maksymalny czas użycia i przechowywania kremu to 5-7 dni.

Gładka skóra, choć kojarzy się przede wszystkim z kobietami, znacznie ułatwia utrzymanie wzorowej higieny, szczególnie gdy mężczyzna prowadzi aktywny tryb życia, bowiem skóra bez owłosienia o wiele mniej się poci.

Czytaj dalej...

Naukowcy, szukając tej najbardziej trwałej i stabilnej często producenci kosmetyków zamykają ją w ciemnych opakowaniach, żeby nie ulegała utlenianiu, albo dodają w postaci proszku czy kapsułek, które miesza się z bazą tuż przed nałożeniem na skórę.

Czytaj dalej...

Przed przystąpieniem do sporządzania kosmetyków z aloesu warto wiedzieć jakie właściwości posiada ta roślina głęboko wnika w skórę, usuwa martwe naskórki dzięki zawartości enzymów, działa regenerująco na skórę, przyśpiesza wytwarzanie kolagenu.

Czytaj dalej...

Jeśli na Twojej twarzy widać ponad 20 wyprysków ze stanem zapalnym albo wykwity pokrywają większą część twarzy, oznacza to, że masz trądzik zapalny a może nawet piorunujący , który wymaga leczenia dermatologicznego.

Czytaj dalej...