Jak uniknąć wyskakiwania pryszczy?
Niacynamid w kosmetykach
W kosmetykach znajdziemy pod nazwą INCI Niacynamide. Jak można już zauważyć, substancja ta posiada bardzo wszechstronne działanie na skórę. Właśnie ze względu na to, a także to, że jest to substancja dobrze tolerowana przez skórę, niacynamid jest szeroko stosowany w kosmetologii. Oprócz wymienionych wyżej właściwości witamina B3 jest stosowana:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego,
- w przypadku bardzo wymagających typów cer, ze skłonnością do różnych dermatoz, jak łuszczyca, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry. To świetny wybór także w przypadku cery wrażliwej
- do wygładzenia i zrewitalizowania skóry, a ponadto nadania jej świeżego, promiennego wyglądu, dzięki czemu może być stosowany zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy na dzień, jak i na noc
Jak można zauważyć, niacynamid to istotny składnik w przypadku produktów przeciwzmarszczkowych, przeciw niedoskonałościom, nawilżających, regenerujących i łagodzących. Wchodzi w skład kremów, produktów do stosowania punktowego, toników czy preparatów do mycia twarzy. Jego zastosowanie jest szczególnie popularne w serach do twarzy. Przykładem takiego produktu jest HYALUROGEL Serum nawilżające z kwasem hialuronowym od marki Mixa. W składzie tego serum, wzbogaconym o niacynamid, możemy także znaleźć kwas hialuronowy i pantenol. To produkt idealny dla wymagającej i wrażliwej cery, przynoszący natychmiastowe ukojenie, zapewniający 24-godzinne* nawilżenie, a także poprawiający jej jędrność i elastyczność. Efekty stosowania tego serum stają się widoczne już po 4 tygodniach, *test instrumentalny
Niacynamid znajduje swoje zastosowanie również w przypadku preparatów zawierające filtry SPF ochrony przeciwsłonecznej. Jego obecność w takich produktach wynika z jego właściwości regenerujących oraz antyoksydacyjnego działania.
Domowe sposoby na pryszcza
Cenisz sobie domowe metody pielęgnacji cery? Wykonane własnoręcznie preparaty, które zrobisz przy użyciu tego, co już masz w kuchni lub apteczce, nie tylko są skuteczne, ale też przyjazne dla portfela i zgodne z ideą zero waste. W walce z nieproszonym gościem na skórze twarzy mogą pomóc:
- aspiryna – rozkrusz jedną tabletkę na proszek i zmieszaj z odrobiną wody, aby zyskać gęstą pastę. Nałóż ją punktowo na wykwity, pozostaw na noc, a rano zmyj dokładnie ciepłą wodą. Znajdujący się w jej składzie kwas acetylosalicylowy ukoi stan zapalny, zasuszy krostkę i zniweluje czerwoną obwódkę wokół niej,
- czosnek – pokrój go na plasterki i przykładaj do zmian skórnych na ok. 10 minut. Powtarzaj kilkakrotnie w ciągu dnia. Czosnek jest bogaty w cynk oraz siarkę i działa bakteriobójczo, zatem w ciągu paru godzin pryszcz powinien się zmniejszyć,
- biała pasta do zębów – nanieś odrobinę na czubek pryszcza, pozostaw na kilkanaście minut (albo nawet na całą noc), a następnie dokładnie zmyj. Zawarte w niej alkohol, mentol i soda oczyszczona pomogą zasuszyć pryszcza, aby stał się mniej widoczny,
- miód + cynamon – pierwszy działa ściągająco, drugi antybakteryjnie i gojąco. W duecie tworzą skuteczny kosmetyk, który w ciągu nocy widocznie zmniejszy widoczność wykwitu skórnego. Wymieszaj ze sobą te dwa składniki w takich proporcjach, by stworzyły gęstą pastę, nałóż punktowo na problematyczne miejsca i zmyj po ok. 15 minutach,
- pasta z pomidora – warzywo to zawiera likopen, który cechuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i zwalczającym wolne rodniki. Jak wykorzystać go w walce z pryszczem? Rozgnieć pomidora na papkę i nałóż ją na krostę na kilkanaście minut – a później dokładnie zmyj.
WSKAZÓWKA
Jednego z popularnych, domowych sposobów na pryszcze zdecydowanie nie polecamy, a wręcz odradzamy. Mowa tu o wyciskaniu zmian skórnych – czy to przy użyciu palców, czy specjalistycznych akcesoriów. W ten sposób nie tylko naruszasz strukturę skóry, pozostawiasz na niej rany i przyczyniasz się do pękania naczynek, ale również roznosisz bakterie po całej twarzy. W efekcie zamiast pozbyć się pryszczy, zintensyfikujesz ich wysyp.
Naturalne sposoby na pryszcze. Jak pozbyć się pryszcza domowym sposobem?
Pryszcz znika najczęściej dopiero po kilku dniach. Przez ten czas ukrywamy go pod warstwą makijażu lub wyciskamy w wielkich bólach. O ile trądzik wymaga specjalistycznego leczenia, pojedynczego pryszcza można szybko unieszkodliwić. Domowe pasty, maści i toniki przyspieszają gojenie się krosty, co zapobiega powstawaniu blizn i przebarwień po pryszczu.
Spis treści
- Pasta z miodu i cynamonu
- Stempel z czosnku
- Pasta pomidorowa
- Maseczka z kurkumy i oleju kokosowego
- Co jeść, żeby mieć piękną cerę?
- Sok z cytrusów
- Pasta do zębów
- Soda oczyszczona
Pryszcze, chociaż kojarzą się głównie z wiekiem nastoletnim, to problem, który dotyczy wielu osób. Niezależnie od rodzaju cery, wieku czy stanu zdrowia czasem po prostu pojawiają się, psując wygląd całej twarzy, dekoltu czy pleców. Aby w pełni wyleczyć krostę potrzebnych jest kilka dni, czasem nawet więcej. Absolutnie nie należy wyciskać pryszcza, bo może to skutkować pojawieniem się jeszcze większej ilości wyprysków. Co zrobić, aby pozbyć się pryszczy i zapobiegać powstawaniu następnych?
Jak szybko pozbyć się pryszcza? Domowe sposoby i najlepsze kosmetyki
Przeglądasz się w lustrze, a tam on – wielki, czerwony i niemożliwy do przeoczenia. Jak pozbyć się pryszcza szybko, skutecznie i bezpiecznie dla skóry? Wypróbuj sprawdzone przez nas metody i ciesz się nienaganną cerą.
Ogromny wyprysk, który wyskoczył na skórze dzień przed ważnym spotkaniem służbowym, randką czy wyjściem ze znajomymi? Takich sytuacji nie da się uniknąć, ale na szczęście można szybko pozbyć się tego problemu. Poniżej prezentujemy szybkie sposoby na pryszcze – zarówno dla miłośniczek domowych metod, jak i dla tych, które stawiają na profesjonalne rozwiązania.
RADA EKSPERTA
Jeśli na twarzy pojawi się pryszcz należy unikać dotykania twarzy w trakcie dnia oraz manualnego usuwania zmian w domowych warunkach, które może przyczynić się do rozniesienia i zwiększenia ilości zmian zapalnych. Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych. Jeśli zmiany są liczne warto skorzystać z wizyty dermatologicznej oraz konsultacji kosmetologicznej w celu skomponowania prawidłowej pielęgnacji dla potrzeb skóry
- wyjaśnia kosmetolog, Paulina Osiadły-Sroka.
Jak zamaskować pryszcza makijażem?
Zbyt późno zauważyłaś wykwit na skórze i nie udało ci się go usunąć na czas? Wystarczy go sprytnie zamaskować make-upem, by nie zepsuł twojego wyglądu i samopoczucia. Skorzystaj z naszej ściągawki jak ukryć pryszcze na twarzy przy użyciu makijażu!
- Wymasuj wyprysk koską lodu zawiniętą w miękką chusteczkę – zmniejszy obrzęk.
- Zaaplikuj na całą twarz lekki kosmetyk o działaniu nawilżającym i antybakteryjnym.
- Nałóż na zmiany skórę zielony korektor (np. Bourjois 123 Perfect) i dokładnie go rozblenduj, by stopił się ze skórą. W ten sposób pozbędziesz się zaczerwienienia.
- Na tak przygotowaną skórę nałóż standardowy korektor w odcieniu maksymalnie zbliżonym do kolorytu twojej cery. Możesz też zastąpić go kosmetykiem, który łączy w sobie działanie kryjące i antybakteryjne, takim jak Avène Couvrance.
- Wyrównaj koloryt skóry przy użyciu kryjącego, a jednocześnie niezatykającego pory podkładu. Dobrym wyborem będzie podkład dedykowany cerze trądzikowej np. Pharmaceris F.
- Resztę makijażu wykonaj tak, jak zwykle.
Pamiętaj o tym, że pryszcze co prawda mogą się pojawiać bez żadnej przyczyny, jednak ich duża liczba w krótkim czasie może świadczyć o jakiś nieprawidłowościach – w funkcjonowaniu organizmu, diecie, pielęgnacji skóry i nie tylko. Jeśli wysyp krostek pojawia się często, spróbuj poszukać przyczyny powstawania trądziku zamiast jedynie zaleczać punktowo objawy. W dłuższej perspektywie skóra odwdzięczy się pięknym wyglądem.