Przyczyny i leczenie czarnych pryszczy na nogach

Czerwone plamy (kropki, krostki) na nogach – czym są spowodowane i jak je leczyć?

Czerwone plamy na nogach w formie rumienia albo pokrzywki są reakcją alergiczną lub objawem chorobowym. Występują niezależnie od wieku, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Mogą być swędzące i współwystępować z innymi symptomami. Zawsze leczy się przyczynę czerwonej wysypki na nogach.

  • pokrzywki kontaktowej,
  • pokrzywki pokarmowej,
  • pokrzywki polekowej,
  • pokrzywki wywołanej przez alergeny wziewne,
  • pokrzywki idiopatycznej (samoistnej),
  • pokrzywki fizycznej (powstającej np. w efekcie tarcia, narażenia na promieniowanie słoneczne, działania zimna lub ciepła),
  • pokrzywki cholinergicznej (skutek wzrostu temperatury ciała),
  • pokrzywki wodnej.

Czerwona wysypka na nogach, szczególnie u dziecka, bywa reakcją alergiczną na kontakt z detergentem. Warto się zastanowić, czy nie był zmieniany np. proszek do prania. Czerwone kropki na nogach, stopach czy innych częściach ciała mogą być skutkiem kontaktu z sierścią zwierząt bądź jadem owadów.

Zobacz film: Domowe sposoby na piękne i zdrowe stopy. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy czerwone plamy na nogach powinny budzić niepokój?

Czerwone plamy na nogach - czy można je lekceważyć

Plamki, wykwity czy czerwona skóra na nogach to nie tylko problem estetyczny. Czy można po prostu zaczekać aż same znikną? Niestety plamy na nogach nie tylko szpecą, lecz mogą również być objawem chorób. Ponadto nieleczone plamy na nogach mogą się rozsiewać na całym ciele, zwiększać lub zmienić się w nieprzyjemne łuszczące się lub swędzące czerwone zmiany. Jeśli zaś plamy są objawem ukrytej choroby, zaniedbanie może oznaczać pogorszenie ogólnego stanu zdrowia.

W większości przypadków czerwone plamy na nogach nie są zwiastunem groźnych problemów zdrowotnych. Mogą się pojawić po kąpieli w zbyt gorącej wodzie. Zdarzają się również wskutek reakcji alergicznej, kiedy to zetknięcie się z alergenem wywołuje swędzące czerwone plamy. Swędzące czerwone plamy powstają także w wyniku poparzenia barszczem Sosnowskiego, który powoduje na skórze poparzenia Ii i III stopnia. Natomiast drobne czerwone plamki często oznaczają zapalenie mieszków włosowych, po depilacji, goleniu lub szorowaniu ostrą myjką.

Czerwone plamy na nogach w wyniku alergii

Czerwona skóra na nogach najczęściej występuje w wyniku alergii. Powstaje wówczas odczyn skórny, czyli tak zwana pokrzywka. Czerwone kropki na nogach najczęściej pojawiają się od razu po kontakcie z alergenem. Wkrótce kropki zlewają się w większe krwiste plamy. Czerwone plamy alergiczne czasem wywołują świąd a nawet ból.

Najprostszym sposobem radzenia sobie z tymi plamami jest usunięcie alergenu. Należy również wziąć leki odczulające lub dawkę wapna. Jeśli mimo tego objawy nie ustępują, a nawet się nasilają należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli reakcja alergiczna wystąpiła u dziecka może być konieczne wezwanie pogotowia. Warto w takim przypadku wziąć ze sobą produkt, który mógł stanowić alergen.

Brązowe i czerwone kropki na nogach - co oznaczają

Brązowe kropki na nogach to najczęściej plamy soczewicowate powstające w wyniku nadmiernego nasłonecznienia. Plamy wątrobowe czy też plamy starcze, wyglądające jak brązowe kropki, pojawiają się najczęściej na dłoniach, lecz także na nogach, w wyniku częstego wystawiania skóry na słońce przez wiele lat życia. Te brązowe kropki ujawniają się dopiero wiele lat po ekspozycji na słońce, dlatego też najbardziej narażone są osoby, które w dzieciństwie lub w młodym wieku często się opalały.

Przyczyny powstawania krost na nogach

Reakcja alergiczna

Najczęstszą przyczyną, dla której pryszcze pojawiają się na nogach, jest reakcja alergiczna. Może być to:

  • Alergia kontaktowa – pryszcze pojawiają zwykle się w wyniku kontaktu z kosmetykami, drażniącym materiałem albo środkami piorącymi.
  • Alergia pokarmowa – może dotyczyć zarówno spożywanych pokarmów, jak i przyjmowanych leków.

Zmiany skórne wywołane reakcją uczuleniową przyjmują zwykle formę grudek, bąbli, krostek albo pokrzywki. Czasami towarzyszy im także ból brzucha, wymioty, biegunka, a niekiedy także ból stawów.

Zapalenie mieszków włosowych

Kolejną bardzo częstą przyczyną pryszczy na udach jest zapalenie mieszków włosowych. Bardzo często dochodzi do niego w przypadku osób, które golą nogi. Wysypka przyjmuje wówczas postać krost wypełnionych ropą, zaczerwienionych dookoła. Za zapalenie mieszków włosowych odpowiedzialne jest przeważnie zakażenie bakteryjne.

Choroba

Niestety, pryszcze na nogach to także objaw choroby. Do tych, których jednym z objawów jest pojawienie się wysypki, zaliczamy:

  • Ospę wietrzną objawy to małe swędzące krostki, występujące na całym ciele (w tym nogach) oraz gorączka i złe samopoczucie,
  • Odrę w przypadku tej choroby daje się zaobserwować wypryski na całym ciele, obejmujące także kończyny. Zanim jednak się one objawią, występuje gorączka, kaszel, katar i zapalenie spojówek,
  • Świerzb jest to pasożytnicza choroba zakaźna, która może zaatakować niemal każdy obszar ciała. Świąd jest wyjątkowo uciążliwy, a drapanie pryszczy sprawia, że choroba roznosi się na resztę skóry,
  • Grzybicę choroba przenosi się przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą, a także produkty, których używała (np. gąbka do mycia ciała, ręcznik itp.),
  • Łuszczycę choroba autoimmunologiczna. W jej wyniku na ciele pojawiają się łuszczące plamy, którym nierzadko towarzyszy stan zapalny.

W tym artykule podpowiemy wam, jak rozpocząć koloryzację tego typu, jak wyglądają etapy rozjaśniania włosów, ale też jakie naturalne metody można wykorzystać i o czym warto pamiętać podczas pielęgnacji rozjaśnionych pasm.

Czytaj dalej...

Jak naturalnie rozjaśnić włosy w domowych warunkach - jeśli zadajecie sobie to pytanie, koniecznie sprawdźcie nasze niezawodne sposoby, za które nie zapłacicie więcej niż 1 zł za jeden zabieg rozjaśniający włosy.

Czytaj dalej...

Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Czytaj dalej...

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...