Czarne włosy po rozjaśnianiu - jak osiągnąć idealny efekt i zadbać o ich kondycję
Jak rozjaśniać włosy cytryną?
Cytryna na włosy wymaga regularnego stosowania, ale już po kilku dniach pozwala uzyskać lekkie rozjaśnienie. Rezultat zależy od naszego odcienia kosmyków! To rozwiązanie najlepiej sprawdza się u blondynek (zarówno jasnych, jak i u ciemnych) oraz u właścicielek jasnego brązu.
Ciemniejsze włosy mogą dać mniej spektakularne rezultaty, czasem nawet będzie je trudno dostrzec. Trzeba pamiętać, że to dużo bezpieczniejsza metoda niż farbowanie tradycyjne, bo działa łagodniej, poza tym nie osłabia aż tak kosmyków.
Maseczka z banana - właściwości, zastosowanie i przepisyRozjaśnianie włosów cytryną i rumiankiem
Domowych przepisów na kosmetyki do włosów jest wiele. Bardzo popularne od lat pozostaje połączenie cytryny i rumianku. Oba te produkty mają właściwości rozjaśniające ich jednoczesne wykorzystanie, a więc razem powoduje, że włosy są dużo jaśniejsze niż przy samym soku.
W jaki sposób rozjaśnić włosy za pomocą cytryny i rumianku? Potrzebujesz herbaty z rumianku (wykorzystaj klasyczny typ bez dodatków!) oraz soku z tego cytrusa. Torebkę zaparzasz w filiżance, czekasz aż powstanie intensywny napar. Do niego po lekkim przestudzeniu wystarczy dodać sok z cytryny.
Trzymaj się proporcji 1:1. Tak przygotowana mieszanka może być używana na dwa sposoby – pierwszy wariant to moczenie włosów, drugi polega na ich spryskaniu i wystawieniu na promienie słoneczne. To idealne rozwiązanie na lato kiedy marzy nam się delikatne rozjaśnienie w naturalny sposób. Wtedy również słońce świeci najmocniej i można uzyskać świetny rezultat.
Rozjaśnianie włosów cytryną i miodem
Miód przydaje się w kuchni, poza tym jako baza domowych środków do pielęgnacji włosów. Najlepiej wybierać naturalny wariant o płynnej konsystencji, rodzaj nie ma aż tak dużego znaczenia. Miód aplikowany na włosy powoduje, że one mniej się puszą, mało tego są bardziej odżywione oraz lśniące.
Jeśli zależy Ci na rozjaśnieniu włosów do miodu dodaj sok wyciśnięty z cytryny. W ten sposób zyskasz jaśniejszy odcień, a jednocześnie odżywisz kosmyki, a także przyspieszysz ich porost. Zrób domową maseczkę – 3/4 soku zmieszaj z łyżeczką płynnego miodu.
Jak rozjaśnić bardzo ciemne włosy?
Warto pamiętać, że stopień trudności rozjaśniania jest zależny od tego, z jakim kolorem zaczynamy. Oczywiście najłatwiejsze do uzyskania będzie przejście z ciemnego blondu lub jasnego brązu nawet do platyny. Sprawa jednak komplikuje się, gdy nasze włosy są ciemnobrązowe, a nawet wpadające w czerń. Już na samym wstępie należy sobie uświadomić, że nie wystarczy nam zaledwie jedna sesja z rozjaśniaczem, szczególnie gdy dążymy do bardzo chłodnego i jasnego blondu.
W żadnym wypadku nie należy przesadzać z czasem, podczas którego pozostawiamy rozjaśniacz na włosach. Zamiast tego, by faktycznie przejść od czarnych włosów do blondu, lepiej przeprowadzić kilka kuracji rozjaśniających, oczywiście w określonym odstępie czasowym. To zagwarantuje lepszą skuteczność, a przede wszystkim nie będziemy tak intensywnie ingerować w budowę włosa i tym samym narażać się na to, że kosmyki zostaną doszczętnie zniszczone.
Jak działa rozjaśniacz do włosów?
Na samym wstępie warto uświadomić sobie, na czym konkretnie polega proces rozjaśniania i dlaczego w związku z tym trzeba się do niego należycie przygotować. Budowa włosa w dużej mierze przypomina szyszkę – do jego kory, w różnym stopniu odchylenia, przylegają łuski. Im bardziej są one spójne z korą, tym włosy są gładsze i bardziej lśniące. Wraz z zastosowaniem rozjaśniacza łuski zostają znacznie rozchylone, żeby możliwe było wymycie naturalnego pigmentu. Innymi słowy: delikatna bariera ochronna włosów zostaje naruszona, tak by składniki aktywne zawarte w rozjaśniaczu mogły wniknąć do środka i zniszczyć barwnik.
Właśnie dlatego po nałożeniu roztworu rozjaśniającego możemy zauważyć, że włosy początkowo robią się pomarańczowe i czerwone, a dopiero później przechodzą w odcień blondu (oczywiście wszystko zależy od tego, od jakiego koloru wyjściowego zaczynamy). Te zmiany tonów wynikają z faktu, że stopniowo usuwane są pigmenty tkwiące w naszych włosach.
Wobec tego każde rozjaśnianie, nawet ostrożne i opierające się jedynie na delikatnej zmianie odcienia, to dla włosów duże obciążenie. Należy zatem zastosować skuteczną pielęgnację, i to zarówno przed zabiegiem, jak i po nim – w ten sposób będziemy w stanie możliwie jak najbardziej ograniczyć zniszczenie kosmyków i zachować ich ładny wygląd.
Czego będziesz potrzebować, farbując włosy w domu?
Zanim przejdziemy do rozjaśniania, należy zgromadzić wszystkie niezbędne akcesoria, żeby mieć je zawsze pod ręką. Przygotowana mieszanka powinna zostać jak najszybciej nałożona na włosy, wobec czego nie będziemy mieć później czasu, by szukać poszczególnych rzeczy. Podczas farbowania warto również poprosić o pomoc drugą osobę. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wszystkie kosmyki zostały dokładnie pokryte farbą.
Do rozjaśniania będziesz potrzebować:
- pędzelka – posłuży on do aplikacji produktu bezpośrednio na włosy,
- miseczki ze szkła lub tworzywa sztucznego (należy unikać metalowych) – to w niej przygotujesz rozjaśniacz,
- rękawiczek ochronnych – najlepiej lateksowych, a w przypadku uczulenia na ten materiał możesz wybrać tworzywo sztuczne,
- spinek i grzebienia – dzięki nim sprawnie podzielisz włosy na partie,
- starych ubrań oraz ręcznika – jeśli odrobina rozjaśniacza przedostanie się na odzież, nie będzie nam szkoda jej wyrzucić. Dodatkowo warto zarzucić na ramiona ręcznik lub zabezpieczyć nim posadzkę, by produkt nie miał kontaktu z podłogą, co mogłoby spowodować trudne do usunięcia plamy,
- wazeliny lub tłustego kremu – zabezpiecz nim skórę wokół włosów, by w razie konieczności łatwo pozbyć się pozostałości farby,
- szamponu – najlepiej takiego, który przywraca naturalne pH i skutecznie oczyszcza.

Etapy rozjaśniania włosów
Rozjaśnianie włosów można podzielić na kilka etapów, które pozwalają dokonać analizy koloryzacji. Finalne efekty farbowania włosów na blond uzyskacie prawdopodobnie po 3 koloryzacji, która nie powinna już przebijać żółtych lub rudych tonów.
Pierwsze rozjaśnianie włosów
Przy tym podejściu bardzo istotny jest czas. Należy odczekać jak najdłużej od ostatniego farbowania. Po wykonanym rozjaśnianiu należy odczekać miesiąc, aby włosy miały szansę na regenerację. Żółty lub pomarańczowy kolor włosów po wykonanym zabiegu jest całkowicie normalnym widokiem.
Drugie rozjaśnianie włosów
Po wykonaniu drugiego rozjaśniania część osób jest w stanie uzyskać już zadowalający blond. Nie oznacza to jednak, że rude i żółte tony nie są uniknione. Dużo zależy jednak od tego, przez jaki czas włosy były farbowane w przeszłości.
Kolejne rozjaśnianie włosów
Przy trzeciej koloryzacji włosy powinny być już nasycone kolorem blond. Jeśli uważacie, że włosy nadal są zbyt żółte, to w tej sytuacji koniecznie sięgnijcie po toner do włosów. Świetnie sprawdzi się także fioletowy szampon lub odżywka, które zredukuje widoczność niepożądanych cieni. Jeśli zauważyliście, że końcówki waszych włosów ucierpiały, koniecznie udajcie się do fryzjera w celu ich obcięcia i odświeżenia.
