Przyczyny i leczenie czarnych pryszczy u psa - Wszystko, co powinieneś wiedzieć
Jak pielęgnować skórę psa każdego dnia?
Pielęgnacja skóry psa każdego dnia jest kluczowym elementem utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia zwierzaka. Do jej podstaw należą:
- Regularne szczotkowanie: Codzienne szczotkowanie sierści pomaga usunąć martwe włosy oraz brud. Stymuluje także krążenie krwi w skórze i wspomaga naturalne procesy oczyszczania skóry.
- Kąpiele: W zależności od potrzeb psa i jego skłonności do brudzenia się, kąpiele można przeprowadzać raz na kilka tygodni lub rzadziej. Wybierz delikatny szampon przeznaczony specjalnie dla psów, aby nie naruszyć naturalnej warstwy ochronnej skóry.
- Kontrola pasożytów: Regularne sprawdzanie skóry psa pod kątem obecności pcheł, kleszczy i innych pasożytów jest istotne dla zapobiegania infekcjom skórnym.
- Dieta bogata w składniki odżywcze: Zbilansowana dieta, bogata w niezbędne składniki odżywcze, wspiera zdrowie skóry i sierści psa. Upewnij się, że zawiera ona odpowiednią ilość białka, kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6 oraz witamin i minerałów. W przypadku występowania alergii warto wprowadzić specjalistyczną karmę dla psa, np. Hypoallergenic Ultra od VET EXPERT, która jest zalecana jako wsparcie funkcji skóry w przypadku dermatoz i nadmiernego wypadania sierści. Hypoallergenic Ultra zawiera hydrolizowane białko z ryb o niskiej masie cząsteczkowej, co ogranicza ryzyko niepożądanej reakcji. Wyłącznym źródłem węglowodanów jest wysokooczyszczona skrobia z ziemniaków i batatów, co ogranicza ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji na białka pochodzenia roślinnego.
- Odpowiednia suplementacja: poza odpowiednią dietą i pielęgnacją, w dbaniu o skórę i sierść zwierzęcia przydatne może być wprowadzenie suplementacji. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom, takim jak kwasy tłuszczowe, cynk i biotyna wspomagana jest poprawa kondycji skóry, co bezpośrednio przekłada się na polepszenie jakości okrywy włosowej. Preparatem przeznaczonym dla psów w celu utrzymania optymalnej kondycji skóry i jakości sierści jest VETOSKIN od VET EXPERT. Suplement można stosować u zwierząt z suchą skórą i matową okrywą włosową oraz przy nadmiernie wypadającej sierści.
Objawy chorób skóry u psów
Choroby skóry u psów mogą manifestować się różnymi objawami, które zależą przyczyny schorzenia. Najczęstsze symptomy występujące u psów to m.in. świąd, zaczerwienienie, pokrzywka, wysypka, nadmierne łuszczenie, wyłysienia oraz zmiany rozrostowe (guzy nowotworowe). Często okrywa włosowa ulega zmianie – utrata sierści, nadmierne linienie, zmatowienie lub zmiana zabarwienia włosa łysienie plackowate lub uogólnione. Objawem chorób skóry mogą być także nieprawidłowości w wielkości, kształcie, grubości lub konsystencji skóry mogą być związane z guzami, brodawkami lub wręcz przeciwnie – ścieńczeniem skóry.
Najczęstsze symptomy to m.in.:
- świąd,
- zaczerwienienie,
- pokrzywka,
- wysypka,
- nadmierne łuszczenie,
- wyłysienia.
Podczas występowania chorób skóry zmianie ulega często także okrywa włosowa psa. Pojawia się:
- utrata sierści,
- nadmierne linienie,
- zmatowienie lub zmiana zabarwienia włosa.
Objawem chorób skóry mogą być także nieprawidłowości w wielkości, kształcie, grubości lub konsystencji skóry.
Choroby skóry psa a predyspozycje rasowe
Niektóre z ras psów są predysponowane do problemów dermatologicznych co oznacza, że niektóre rasy są bardziej narażone na konkretne nieprawidłowościami skórne skórne niż inne.
- Owczarek niemiecki, labrador retriever, buldog francuski i west highland white terier – u tych ras zwiększone jest ryzyko wystąpienia atopowego zapalenie skóry, które jest związane z alergiami
- Rasy, takie jak shar pei i bullmastiff, są bardziej narażone na ropne zapalenie skóry – często powierzchowne, która objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem i owrzodzeniami. Dodatkowo z racji dużej ilości fałdowanej skóry u tych ras psów może rozwijać się malassezioza, czyli jedna z rodzajów grzybicy skórnej.
- U ras takich jak sznaucery i jamniki, labradory, bassety, spaniele często obserwujemy zapalenie kanałów słuchowych.
- Labradory, golden retrievery, buldogi francuskie są bardziej podatne na wystąpienie alergii pokarmowych.
- Basset hound i cocker spaniel, są bardziej narażone na nadmierną produkcję łoju, co może prowadzić do łojotokowego zapalenia skóry.
Warto podkreślić, że predyspozycje rasowe nie oznaczają, że wszystkie psy danej rasy będą obarczone chorobą, ale warto wziąć pod uwagę, występowania większego ryzyka wystąpienia problemów u danych jednostek. Ważne jest, aby opiekunowie psów tych ras, byli świadomi potencjalnych zagrożeń i regularnie monitorowali stan skóry swoich pupili oraz dbali o odpowiednią pielęgnację i opiekę.