Sure, here you go -htmlCopy codeObjawy ogólne czerniaka - Co powinieneś wiedzieć
Diagnostyka czerniaka
Bez względu na rodzaj czerniaka, bardzo ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie zmiany, które poskutkować może całkowitym wyleczeniem. Dlatego każdego roku lekarze dermatolodzy zachęcają swoich pacjentów do regularnego przyglądania się zmianom na skórze. Kluczowe w diagnostyce czerniaka jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu, który pomoże lekarzowi określić, jak przebarwienie zmieniało się z upływem czasu. Najlepszą metodą sprawdzania zmian barwnikowych jest natomiast dermatoskopia, czyli badanie przy pomocy specjalnego urządzenia, które powiększa i odpowiednio oświetla powierzchnię skóry. Dermatoskopia przeprowadzana jest na całym obszarze skóry badanego, co pozwala dostatecznie wcześnie wykryć nawet niewielkie zmiany mające charakter złośliwy.
Jeśli po dermatoskopii lekarz zdecyduje o wycięciu danej zmiany barwnikowej, niezbędne będzie też badanie histopatologiczne, które pomoże określić podtyp nowotworu, a także stopień zajęcia poszczególnych warstw skóry.
Objawy czerniaka złośliwego
Podejrzenie czerniaka skóry mogą nasuwać objawy związane ze zmianami skórnymi, które rozwinęły się nagle - de novo (częściej) lub zmiany, które zaszły na podłożu już istniejącego znamienia barwnikowego.
Do najważniejszych sygnałów, które mogą być identyfikowane z objawami czerniaka i powinny skłonić do NIEZWŁOCZNEJ konsultacji lekarskiej i wykonania badania dermatoskopowego należą:
- pojawienie się nowej, szybkorosnącej zmiany na skórze, innej od pozostałych
- dynamiczny wzrost znamienia
- nagła zmiana wyglądu
- zmiana zabarwienia - zarówno ściemnienie jak i przejaśnienie zmiany
- uwypuklenie zmiany skórnej - pojawienie się guzka w pieprzyku
- sączenie, krwawienie ze zmiany
- zaczerwienienie bez uprzedniego urazu
- pojawienie się asymetrii
- “znikanie” znamienia - regresja
Regresja - objaw czerniaka
Umawiając się pilnie na dermatoskopowe badanie niepokojącego znamienia należy pamiętać o zbadaniu innych znamion, gdyż czerniak może ukrywać się w każdym pieprzyku na skórze, nawet w małej niepozornej różowej plamce. Czerniak w początkowej fazie rozwoju może przebiegać bez żadnych niepokojących objawów.
Masz podobne objawy?
Inne objawy, które mogą być niepokojące i świadczyć o rozwoju czerniaka złośliwego:
- swędzenie
- przeczulica lub pieczenie
- ból
- powolne powiększanie się zmiany
- zgrubienie
- podrażnienie
- zmiana powierzchni
- zmiana w obrębie brzegów zmiany
- pojawienie się białej obwódki wokół pieprzyka
Czerniak podpaznokciowy - objawy
Do najtrudniejszych w diagnozie należą czerniaki rozwijające się pod płytką paznokciową. Zniekształcenie paznokcia, często mylone jest z wrastającymi paznokciami czy ich urazem mechanicznym. Bardziej specyficznym objawem czerniaka podpaznokciowego mogą być: linijny prążek na paznokciu o kolorze brązowo-czarnym, nierównym poszarpanym brzegu, szerszy niż 3 mm szybkie wzrastanie zmiany i powiększenie wymiarów wystąpienie w obrębie kciuka, palca wskazującego lub palucha wysięk krwawienie spod płytki paznokciowej, ale dotyczy zwykle czerniaków bardziej zaawansowanych ciemniejsze zabarwienie skóry wokół paznokcia
Objawy czerniaka podpaznokciowego. Źródło Diagnostyka dermoskopowa czerniaka podpaznokciowego. G. Kamińska-Winciorek, R. Śpiewak
Czerniak - jak wygląda, jakie są objawy czerniaka i jak się go leczy
Czerniak jest nowotworem złośliwym, który wywodzi się z komórek barwnikowych. Może występować w skórze, ale także innych lokalizacjach, np. na błonach śluzowych lub w gałce ocznej. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza i rozpoczęte leczenie, tym szanse na wyleczenie są większe.
Czerniak jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z komórek barwnikowych. Najczęstszą lokalizacją czerniaka jest skóra, ale może on powstawać także w obrębie błon śluzowych i w innych lokalizacjach (np. gałka oczna).
Czerniak stanowi 5–7% wszystkich nowotworów skóry. W Polsce w 2018 r. odnotowano 1736 zachorowań u mężczyzn oraz 1962 nowe przypadki u kobiet (współczynniki zachorowalności odpowiednio 9,3/100 000 i 9,9/100 000). Współczynniki umieralności wynosiły 3,4/100 000 u kobiet i 3,4/100 000 u mężczyzn (zgony – odpowiednio – 665 i 797). Zachorowalność jest największa w Australii (28,9/100 000 mężczyzn i 25,3/100 000 kobiet). W Polsce zachorowalność i umieralność na czerniaka rosną (odpowiednio 10% i 8% rocznie).
7 objawów czerniaka. Jak rozpoznać groźną zmianę na skórze?
Czerniaka łatwo zlekceważyć. Zwykły pieprzyk, mała ranka, ciemniejsze przebarwienie na skórze - nic wielkiego! Udawanie, że dziwnej zmiany na skórze wcale nie ma to błąd, bo czerniak to nowotwór złośliwy, który rośnie szybko i często daje przerzuty. Sprawdź, na co zwrócić uwagę oglądając ciało. Jakie są charakterystyczne objawy czerniaka?
Czerniak to nowotwór złośliwy skóry wywodzący się z komórek barwnikowych, czyli melanocytów. To nowotwór groźny, który często daje przerzuty.
Skóra jest najczęstszą lokalizacją czerniaka, ale ten nowotwór może rozwijać się też w innych miejscach, na przykład w gałce ocznej.
Każdego roku wykrywa się w Polsce ok. 3000 nowych przypadków czerniaka. Na całym świecie notuje się rocznie nawet 160 tys. przypadków tej choroby.
Najistotniejszym czynnikiem rozwoju czerniaka jest ekspozycja na światło słoneczne (głównie opalanie), a także poparzenia skóry. Zaledwie 10 proc. wszystkich czerniaków występuje rodzinnie.
Czerniak może rozwinąć się na podłożu już istniejącego znamienia barwnikowego, ale może też powstać jako ''nowa zmiana''.