Sure, here you go -htmlCopy codeObjawy ogólne czerniaka - Co powinieneś wiedzieć
7 objawów czerniaka. Jak rozpoznać groźną zmianę na skórze?
Czerniaka łatwo zlekceważyć. Zwykły pieprzyk, mała ranka, ciemniejsze przebarwienie na skórze - nic wielkiego! Udawanie, że dziwnej zmiany na skórze wcale nie ma to błąd, bo czerniak to nowotwór złośliwy, który rośnie szybko i często daje przerzuty. Sprawdź, na co zwrócić uwagę oglądając ciało. Jakie są charakterystyczne objawy czerniaka?
Czerniak to nowotwór złośliwy skóry wywodzący się z komórek barwnikowych, czyli melanocytów. To nowotwór groźny, który często daje przerzuty.
Skóra jest najczęstszą lokalizacją czerniaka, ale ten nowotwór może rozwijać się też w innych miejscach, na przykład w gałce ocznej.
Każdego roku wykrywa się w Polsce ok. 3000 nowych przypadków czerniaka. Na całym świecie notuje się rocznie nawet 160 tys. przypadków tej choroby.
Najistotniejszym czynnikiem rozwoju czerniaka jest ekspozycja na światło słoneczne (głównie opalanie), a także poparzenia skóry. Zaledwie 10 proc. wszystkich czerniaków występuje rodzinnie.
Czerniak może rozwinąć się na podłożu już istniejącego znamienia barwnikowego, ale może też powstać jako ''nowa zmiana''.
Objawy czerniaka złośliwego
Podejrzenie czerniaka skóry mogą nasuwać objawy związane ze zmianami skórnymi, które rozwinęły się nagle - de novo (częściej) lub zmiany, które zaszły na podłożu już istniejącego znamienia barwnikowego.
Do najważniejszych sygnałów, które mogą być identyfikowane z objawami czerniaka i powinny skłonić do NIEZWŁOCZNEJ konsultacji lekarskiej i wykonania badania dermatoskopowego należą:
- pojawienie się nowej, szybkorosnącej zmiany na skórze, innej od pozostałych
- dynamiczny wzrost znamienia
- nagła zmiana wyglądu
- zmiana zabarwienia - zarówno ściemnienie jak i przejaśnienie zmiany
- uwypuklenie zmiany skórnej - pojawienie się guzka w pieprzyku
- sączenie, krwawienie ze zmiany
- zaczerwienienie bez uprzedniego urazu
- pojawienie się asymetrii
- “znikanie” znamienia - regresja
Regresja - objaw czerniaka
Umawiając się pilnie na dermatoskopowe badanie niepokojącego znamienia należy pamiętać o zbadaniu innych znamion, gdyż czerniak może ukrywać się w każdym pieprzyku na skórze, nawet w małej niepozornej różowej plamce. Czerniak w początkowej fazie rozwoju może przebiegać bez żadnych niepokojących objawów.
Masz podobne objawy?
Inne objawy, które mogą być niepokojące i świadczyć o rozwoju czerniaka złośliwego:
- swędzenie
- przeczulica lub pieczenie
- ból
- powolne powiększanie się zmiany
- zgrubienie
- podrażnienie
- zmiana powierzchni
- zmiana w obrębie brzegów zmiany
- pojawienie się białej obwódki wokół pieprzyka
Czerniak skóry - przyczyny, czynniki ryzyka i sposoby zapobiegania
Czerniak powstaje w skutek mutacji komórek skóry, zwanych melanocytami. Wiadomo, że do rozwoju czerniaka przyczyniają się czynniki genetyczne i otoczeniowe. Najbardziej oczywistym czynnikiem ryzyka jest narażenie na promieniowanie ultrafioletowe. Dlatego też bardzo ważne jest, aby chronić swoją skórę przed słońcem, a także unikać nadmiernego palenia papierosów czy alkoholu. Inne czynniki ryzyka to:
- jasny kolor skóry, włosów i oczu,
- oparzenia słoneczne w dzieciństwie,
- duża liczba zmian barwnikowych na skórze,
- choroby układu immunologicznego,
- stosowanie leków hormonalnych,
- praca w miejscach, gdzie jest duże narażenie na promieniowanie UV.
Sposoby zapobiegania rozwojowi czerniaka to przede wszystkim:
- ograniczenie czasu w słońcu, w szczególności w godzinach 10-16,
- stosowanie kremów z filtrem UV o odpowiednim współczynniku,
- zakładanie opasek i kapeluszy chroniących skórę,
- regularne badanie skóry przez dermatologa w celu wykrycia nowych zmian.
Rokowania przy czerniaku – jaka jest długość życia z czerniakiem
Rokowanie zależy od lokalizacji ogniska pierwotnego, grubości nacieku i obecności owrzodzenia. Im większa i głębiej naciekająca zmiana, tym rokowanie jest gorsze, dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia. Ryzyko nawrotu miejscowego czerniaka skóry wynosi 3–15%, Odsetki 5-letnich przeżyć zależą od stopnia zaawansowania klinicznego i wynoszą: stopień I – 95%, II – 75%, III – 60%, IV – 20%.
Zobacz także
Jak dbać o skórę latem? Kremy z wysokim filtrem powinny stosować przede wszystkim: dzieci, osoby z jasną karnacją, pacjenci po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej (tj. peelingi, dermabrazje), kobiety ze skłonnością do występowania przebarwień, osoby przyjmujące leki światłouczulające, pacjenci po przeszczepie narządów.
Nowotwory złośliwe skóry (raki skóry) Raki skóry (nowotwory złośliwe skóry) są dość częstymi nowotworami, mogą występować w każdym wieku. Najczęściej występuje rak podstawnokomórkowy skóry, który lokalizuje się głównie na twarzy i ma postać powoli rosnącego perełkowatego guzka. Bardzo rzadko daje przerzuty odlegle, ale może się rozrastać i niszczyć okoliczne tkanki, dlatego ważne jest jak najszybsze usunięcie go. Większość raków skóry leczy się przede wszystkim operacyjnie.
Zaburzenia barwnikowe Zaburzenia barwnikowe skóry to grupa chorób, w których dochodzi do zmiany zabarwienia skóry. Zmiany mogą dotyczyć zarówno niewielkiej powierzchni skóry, jak również zajmować skórę praktycznie całego ciała. Nie wszystkie przebarwienia są chorobą i wymagają leczenia, np. piegi stanowią cechę danej osoby i mogą mieć tendencję do zanikania w okresie jesienno-zimowym. Część zaburzeń może samoistnie ustąpić, np. ostuda, plama soczewicowata.
Tu się dzieje
- Radio ZET
- Zdrowie
- Choroby
- Stale odczuwasz wzmożone pragnienie? Uważaj. To nie zawsze ma związek z upałami
Stale odczuwasz wzmożone pragnienie? Uważaj. To nie zawsze ma związek z upałami
- Radio ZET
- Zdrowie
- Choroby
- Nowotwory
- Czerwona skóra po opalaniu nie jest normą. Dermatolog: to znak ostrzegawczy
Czerwona skóra po opalaniu nie jest normą. Dermatolog: to znak ostrzegawczy
- Radio ZET
- Zdrowie
- Choroby
- Choroby zakaźne
- Eksperci ostrzegają przed ospą małpią w Europie. To objawy nowej mutacji
Eksperci ostrzegają przed ospą małpią w Europie. To objawy nowej mutacji
- Dolegliwości
- Ból głowy
- Ból brzucha
- Ból gardła
- Gorączka
- Ból pleców
- Wymioty
- Zaparcia
- Biegunka
- Objawy raka
- Ból w podbrzuszu