Wypadanie włosów po ciąży - Przyczyny, Skuteczne Rozwiązania i Porady

Wypadanie włosów po ciąży – jak sobie pomóc lekami i domowymi sposobami?

Wypadanie włosów po ciąży wynika z działania hormonów niezbędnych do utrzymania ciąży i porodu. Chociaż organizm zwykle szybko wraca do równowagi, to wypadające włosy po ciąży często są dla młodych mam dużym problemem. Włosy można wzmocnić, zmieniając dietę i suplementując witaminy.

W ciąży włosy kobiety są lśniące i wyjątkowo gęste. Po około 3 miesiącach od urodzenia dziecka włosy zaczynają wypadać – niektóre kobiety tracą ich nawet 30%. Wypadające włosy po ciąży to zjawisko zupełnie normalne, które mija po około 6–9 miesiącach od porodu. U niektórych kobiet proces ten jest krótki i niemal niezauważalny, u innych włosy wypadają garściami. W przypadku gdy wypadaniu włosów po ciąży towarzyszy łojotok lub łupież, warto skontaktować się z dermatologiem lub ginekologiem endokrynologiem.

Poporodowe wypadanie włosów – czy można mu zapobiec?

Mimo że wypadanie włosów po porodzie jest naturalnym procesem, istnieją sposoby, aby wspomóc ich szybki i gęsty odrost. Zmiana trybu życia po ciąży może spowodować niedobory składników odżywczych. Warto więc przede wszystkim dbać o codzienne zdrowe przepisy, które wpłyną pozytywnie na zdrowie Twoich włosów.

Kluczowe w diecie będą produkty bogate w żelazo, cynk i wszystkie witaminy z grupy B i A. Potrzebne do wzrostu włosa mogą być także jedzenie ze zdrowymi kwasami tłuszczowymi, miedź i biotynę. Warto więc jeść m.in. marchewki, cytrusy, szpinak i orzechy.

Zbilansowana dieta może pomóc wzbogacić organizm w potrzebne witaminy i minerały, których brakuje w nim po ciąży. Będą one niezbędne do zdrowego rozwoju i wzrostu włosa oraz zapobiegania jego przyszłego wypadania.

Domowe sposoby na wypadanie włosów po ciąży

Oprócz diety i witamin bardzo ważne są także odpowiednie kosmetyki. W drogeriach i aptekach można bez problemu kupić całe linie produktów przeznaczonych specjalnie do włosów osłabionych wypadających. Najlepszym sposobem na wypadanie włosów po ciąży jest zakup całego zestawu, składającego się z szamponu, odżywki i maseczki lub balsamu. W trakcie mycia włosów należy masować skórę głowy przez przynajmniej kilka minut, ponieważ w tym czasie składniki odżywcze mogą wniknąć do cebulki włosa. Po umyciu włosy trzeba dokładnie spłukać i nałożyć odżywkę, a w przypadku włosów silnie splątanych, także balsam ułatwiający rozczesywanie.

Zobacz film: Maseczka na wypadające włosy. Źródło: Klinika urody

Maseczkę odżywczą warto zastosować dwa razy w tygodniu. Po wmasowaniu jej w mokre włosy należy owinąć głowę ciepłym ręcznikiem i pozostawić go na kwadrans.

Do domowych sposobów na wypadanie włosów po ciąży zalicza się wcieranie w skórę głowy ciepłego oleju rycynowego. Następnie należy głowę owinąć ciepłym ręcznikiem, a po 2 godzinach umyć włosy szamponem.

Nadmierne wypadanie włosów po ciąży można ograniczyć, stosując skoncentrowane kapsułki odżywcze, które skutecznie wzmacniają cebulki. Ponadto warto skrócić włosy i czesać je wyłącznie szczotką z plastikowymi kolcami, które nie wyrywają osłabionych włosów.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Geny, czyli zabójcy włosów

Najczęstszą przyczyną utraty włosów są czynniki endogenne, czyli takie, które mają swoje źródło wewnątrz organizmu. To np. niedobór wartościowych składników odżywczych, choroby układu immunologicznego, ale także trudniejsze w diagnozie: nowotwory, depresja, czy nadmierny stres. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale właśnie ten brak higieny funkcjonowania układu nerwowego może być przyczyną pogorszenia stanu owłosienia. Pomijając powagę sytuacji, dobra wiadomość jest taka, że tego typu schorzenie możemy leczyć za pomocą środków farmakologicznych czy sesji terapeutycznych. Zła: niestety, o wiele częściej powodem tej kłopotliwej dysfunkcji jest nasze własne ciało, a precyzyjniej rzecz ujmując, gospodarka hormonalna i funkcjonowanie oraz rola genów. Niestety te dwa zagadnienia wciąż stanowią dla naukowców nie lada wyzwanie. Lekarze czasem pytani są w związku z tym m.in. o to czy nadmierna aktywność seksualna albo fizyczna wpływa na wypadanie włosów. Na szczęście nie ma żadnych dowodów na to, że ludzie z bogatym życiem erotycznym są bardziej podatni na łysienie. Podobnie jest z miłośnikami siłowni. Ruch i wysiłek fizyczny rzeczywiście sprawiają, że naturalny poziom testosteronu wzrasta, jednak jest to chwilowe zjawisko i następuje wyłącznie podczas ćwiczeń angażujących duże partie mięśniowe, np. mięśnie nóg czy pleców. To, co jednak powoduje wypadanie włosów to nie sam poziom hormonów, a podatność określonych cebulek na obecność DHT." - wyjaśnia dr Grzegorz Turowski - chirurg plastyczny i członek międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego chirurgów walczących z wypadającymi włosami Klucz do rozwiązania zagadki łysienia nosimy tak naprawdę w sobie - są to geny i hormony. To one definiują jak długo będziemy mogli cieszyć się włosami na głowie. Niestety, wciąż nie znamy odpowiedzi na pytanie: jak skutecznie zapobiec łysieniu. Człowiek, który rozwiąże tę łamigłówkę będzie równie popularny, co bogaty" - opowiada Dr Turowski.


Właśnie dlatego, że jest on różny, włosy na głowie mogą osiągnąć imponującą długość, ale już te na nogach, brwiach, czy rzęsy nigdy nie mają kilku cm w ciągu swojego życia - po prostu znacznie szybciej wypadają, zanim urosną.

Czytaj dalej...

Ocenił on bezpieczeństwo stosowania naszych produktów podczas ciąży i karmienia piersią na podstawie badań naukowych, danych pochodzących z Agencji Europejskiej i komitetów naukowych, a także wiedzy samego specjalisty.

Czytaj dalej...

Pryszcze, które pojawiają się u wielu przyszłych matek, to jeden z elementów, który może być dość przykry; ponadto leczenie trądziku, ze względu na stan błogosławiony, jest dość trudne i przed zastosowaniem jakichkolwiek kosmetyków wymagana jest konsultacja z lekarzem.

Czytaj dalej...

Zmniejszamy wtedy zarówno ryzyko zakażenia na użytej już raz golarce zawsze będą już drobnoustroje oraz Wasze złuszczone komórki jako pożywka dla nich oraz zmniejszamy ryzyko zacięcia, bo żyletki są najostrzejsze.

Czytaj dalej...