Wypadanie włosów po ciąży - Przyczyny, Skuteczne Rozwiązania i Porady

Wypadanie włosów po ciąży – jak sobie pomóc lekami i domowymi sposobami?

Wypadanie włosów po ciąży wynika z działania hormonów niezbędnych do utrzymania ciąży i porodu. Chociaż organizm zwykle szybko wraca do równowagi, to wypadające włosy po ciąży często są dla młodych mam dużym problemem. Włosy można wzmocnić, zmieniając dietę i suplementując witaminy.

W ciąży włosy kobiety są lśniące i wyjątkowo gęste. Po około 3 miesiącach od urodzenia dziecka włosy zaczynają wypadać – niektóre kobiety tracą ich nawet 30%. Wypadające włosy po ciąży to zjawisko zupełnie normalne, które mija po około 6–9 miesiącach od porodu. U niektórych kobiet proces ten jest krótki i niemal niezauważalny, u innych włosy wypadają garściami. W przypadku gdy wypadaniu włosów po ciąży towarzyszy łojotok lub łupież, warto skontaktować się z dermatologiem lub ginekologiem endokrynologiem.

Jak przebiega zabieg depilacji laserowej?

Depilacja laserowa to nic innego jak trwałe uszkodzenie mieszków włosowych. Laser emituje wiązkę światła na określony obszar na ciele, a ta następnie jest pochłaniana przez melaninę zawartą w mieszku włosowym. W kolejnym etapie następuje kumulacja energii cieplnej, a w efekcie tego procesu cebulka ulega zniszczeniu. Wysoka temperatura bezpowrotnie uszkadza mieszek włosowy, przez co włos nie ma możliwości odrośnięcia w tym miejscu.

Warto mieć na uwadze, że zabieg depilacji laserowej jest bardziej skuteczny u osób o ciemniejszych włosach. Dlaczego? W całym procesie dużą rolę odgrywa obecność melaniny. Duża zawartość naturalnego barwnika w strukturze włosa działa na wiązkę światła lasera, zwiększając temperaturę i uszkadzając w większym stopniu mieszki włosowe.

Należy pamiętać o tym, że depilacja laserowa to w pełni bezpieczna metoda, ponieważ impulsy mają niską energię, w efekcie czego skóra jest podgrzewana tylko do momentu, w którym dostarczona zostanie wystarczająca energia potrzebna do uszkodzenia mieszka włosowego. Jakie są etapy wypadania włosów po depilacji laserowej?

Metody przeszczepu włosów

Jedyną metodą, która pozwala osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty, a do tego cechuje się niskim ryzykiem jest przeszczep włosów. Nie wszystkie metody są jednak równie skuteczne i bezpieczne. Niestety, ze względu na atrakcyjną cenę, wciąż praktykuje się używanie przestarzałej metody STRIP, która jak na dzisiejsze standardy wydaje się wręcz archaiczna. Wykonywana pod znieczuleniem całkowitym, zagraża zdrowiu pacjenta oraz pozostawia widoczne blizny i okaleczenia, a sam efekt często bywa daleki od oczekiwań. Metoda polega na wycięciu paska z włosami i przeniesieniu go na obszar biorczy. To bardzo inwazyjne rozwiązanie, które często skutkuje powikłaniami. Druga, znacznie bardziej nowoczesna metoda to F.U.E. Z obszaru biorczego pozyskuje się zdrowe i silne cebulki, a w następnej fazie niczym kwiaty zaszczepia w przygotowany obszar biorczy. Cały proces polega na serii pojedynczych nakłuć wykonywanych przez chirurga lub - w bardziej zaawansowanej wersji - specjalnego robota. Ta ostatnia technika nie pozostawia blizn na skórze po zabiegu i jest bezbolesna. Robot w ciągu godziny może pobrać ponad 1000 mieszków włosowych i przygotować 2000 miejsc do przeszczepu.

Gdy już poddamy się przeszczepowi włosów, to pozostaje nam jedynie czekać na efekty. Jak długo? Od 3 do 8 miesięcy. Dzieje się tak, ponieważ około 80-90 proc. widocznej części włosów obumiera i wypada, pozostaje jedynie sama cebulka zatopiona w skórze głowy. Włosy mają swój własny, wewnętrzny cykl wzrostu, a po przeszczepieniu przechodzić go muszą od nowa. Dzięki temu rezultaty wyglądają bardziej naturalnie, gdyż cały proces ma systematyczny i całkowicie naturalny charakter. Unikamy sytuacji, w której jednego dnia jesteśmy łysi, a następnego przychodzimy do pracy z bujną czupryną. Ogólnie rzecz biorąc, wiadomo że przeszczep włosów jest permanentny. Mieszki włosowe są pobierane z tzw. "bezpiecznej strefy", która obejmuje tył i boki głowy. To obszar w którym cebulki są niewrażliwe na działanie testosteronu i nie są genetycznie zaprogramowane, aby wypaść. Natomiast wiele zależy od kompetencji i kwalifikacji personelu, który dokonuje przeszczepów. To poważny zabieg medyczny" - tłumaczy dr Grzegorz Turowski. Co powinniśmy zrobić, gdy zauważymy u siebie pierwsze symptomy łysienia? Przede wszystkim - działać, ponieważ im szybciej, tym lepiej. Musimy też wykazać się odrobiną determinacji i asertywności. Proces leczenia nie jest krótki oraz nie od razu przyniesie zadowalające rezultaty. Musimy jednak pamiętać, że wszystko co robimy ma na celu poprawę komfortu naszego życia. (mc/ek) RMF 24


Pamiętaj, unikaj mitów, tylko zrozumienie biologicznego procesu wzrostu włosów i czynników, które na niego wpływają, może pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących rutynowej pielęgnacji włosów i ogólnego stanu zdrowia.

Czytaj dalej...

Ocenił on bezpieczeństwo stosowania naszych produktów podczas ciąży i karmienia piersią na podstawie badań naukowych, danych pochodzących z Agencji Europejskiej i komitetów naukowych, a także wiedzy samego specjalisty.

Czytaj dalej...

Tu opowiem pewną chyba śmieszną anegdotkę jak wiele razy wam już mówiłam, mimo, że jestem lekarzem, wcale nie jestem inna od Was i podobnie jak pewnie większość kobiet w ciąży w I trymestrze bardzo martwiłam się czy ciąża jest dalej żywa czy nie minęły mi objawy ciąży.

Czytaj dalej...

Takie odstępy czasy sprawdzają się doskonale u mnie, ale wszystko zależy od indywidualnego tempa wzrostu włosa i od jego koloru, więc u poszczególnych osób ten czas między zabiegami może się różnić na stronie producenta wyczytałam, że zabiegu należy wykonywać co 4-8 tygodni jeśli chcecie mieć cały czas gładką skórę.

Czytaj dalej...