Czerwona blizna po szyciu - Jak dbać o skórę po zabiegach chirurgicznych?

Blizna – jak powstaje i charakterystyka

Blizna to zmiana skórna powstała wskutek urazu lub jako następstwo naturalnego procesu gojenia oraz regeneracji skóry. Proces powstawania blizn jest związany z zastąpieniem uszkodzonej skóry właściwej tkanką łączną.
Początkowo, blizna jest różowa, następnie blednie. Jeśli proces gojenia przebiega prawidłowo, z czasem jest ona zupełnie niewidoczna. Ostateczny wygląd blizny zależy od jej umiejscowienia, rodzaju urazu oraz czasu, jaki zostanie poświęcony na jej pielęgnację.

Blizna po operacji to blizna, do której powstania dochodzi wskutek wykonania inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Dobrym przykładem jest blizna po nacięciu, która pozostaje na ciele po wykonaniu cesarskiego cięcie. Całkowite zagojenie może trwać nawet 6 miesięcy.

Blizna po oparzeniu to tkanka łączna włóknista, która powstaje w miejscu uszkodzonej tkanki w wyniku jej poparzenia. Tego typu rany goją się bardzo długo, a powstałe w ich miejscu blizny mogą być bardzo nieestetyczne. Wiele zależy od tego, jak długo skóra miała kontakt ze źródłem oparzenia oraz jak szybko udało się wdrożyć odpowiednie środki, które zaradzą nieprawidłowemu gojeniu się.

Blizna po trądziku ma najczęściej charakter zanikowy, do jej powstania dochodzi wskutek niewłaściwej pielęgnacji skóry z trądzikiem. Podobnie jest w przypadku blizny po ospie, rozwija się ona, gdy wskutek nieprawidłowego leczenia doszło do nadkażeń bakteryjnych. Taka blizna na twarzy może się utrzymywać nawet przez 2 lata.

Opatrunki specjalistyczne

Aby blizna pooperacyjna była jak najmniejsza, konieczna jest dokładna adaptacja brzegów rany, co, w zależności od miejsca zabiegu, wymaga zastosowania różnych technik szycia. Jedną z najchętniej wybieranych przez chirurgów jest technika pojedynczego szwu węzełkowego.

Warunkiem tego, żeby blizna po zabiegu chirurgicznym była mało widoczna jest ograniczenie zużycia materiału szewnego do niezbędnego minimum. Nici chirurgiczne powinny być też jak najcieńsze. Ważne jest to, aby po zabiegu możliwie jak najszybciej je usunąć. W przeciwnym razie szwy mogą pozostawić na skórze nieestetyczne ślady.

W miarę możliwości najlepiej jest usunąć je przed upływem 10 dni od terminu zabiegu. Następnie kluczowa jest pielęgnacja pooperacyjna. Blizna zawsze wymaga zachowania higieny, a niekiedy również zakładania specjalistycznych opatrunków i terapii manualnej.

Blizny po operacjach są estetyczne również w przypadku zastosowania szwu ciągłego śródskórnego. Dzięki takiej technice szycia, chirurg może uniknąć pozostania na skórze znamion wkłucia nawet przy pozostawieniu nici przez dłuższy czas.

Chcąc uzyskać wąską i delikatną bliznę, chirurdzy w wielu przypadkach mogą zdecydować się na alternatywne sposoby zaopatrzenia rany, do których zalicza się założenie pasków klejących lub zszywek.

Jak długo boli blizna po operacji?

To jak długo boli blizna po operacji, podobnie jak przebieg gojenia, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od umiejscowienia i wielkości cięcia. Na intensywność i czas trwania dolegliwości bólowych wpływa także sposób zaopatrzenia. Dla przykładu, są one mniej uciążliwe w przypadku zastosowania pasków klejących.

Ból blizny pooperacyjnej może towarzyszyć pacjentom w przypadku większości zabiegów. O ile trwa on kilka tygodni i nie jest zbyt silny, nie powinien być powodem do niepokoju. Kiedy jednak utrzymuje się miesiącami, wymaga konsultacji ze specjalistą.

Jeśli dolegliwościom bólowym towarzyszą inne objawy, a w tym pieczenie, mrowienie oraz drętwienie, mogą być one spowodowane uszkodzeniem, tudzież uwięźnięciem drobnych nerwów. W takim przypadku konieczna jest diagnostyka obrazowa (badanie ultrasonograficzne o wysokiej częstotliwości).

Długotrwały ból blizny najczęściej jest związany z nieprawidłowym gojeniem. Niekiedy pacjenci mają tendencję do bliznowacenia, co oprócz braku estetyki, może nieść za sobą dolegliwości bólowe o różnym nasileniu. Mogą one pojawiać się także w wyniku powstania zrostów.


92 nie wyraża zgody na zwielokrotnianie, wykorzystywanie lub przechowywanie jakichkolwiek treści w postaci tekstów i danych oraz programów komputerowych i baz danych dostępnych w serwisie internetowym, w celu ich eksploracji polegającej na analizie, również przy zastosowaniu zautomatyzowanych technik, dążącej do wygenerowania informacji obejmujących w szczególności wzorce, tendencje i korelacje.

Czytaj dalej...

Poza zaczerwienieniem dłoni na obraz kliniczny szkarlatyny składają się ból gardła, podwyższona temperatura ciała, ból głowy, wysypka, która przypomina papier ścierny lokalizuje się przeważnie na klatce piersiowej, choć może zająć całe ciało z wyjątkiem dłoni i podeszew stóp , obrzęk węzłów chłonnych, biały lub żółtawy nalot na języku.

Czytaj dalej...

Wykorzystując dobrze dobrane środki miejscowe, leki doustne, zabiegi chirurgiczne lub laserowe, można w pewnym stopniu ograniczyć rozwój choroby i chronić się przed pojawianiem się kolejnych zmian na skórze.

Czytaj dalej...

Oznacza to, że początkowo pojawia się za uszami i wzdłuż linii włosów, aby kolejno zająć skórę twarzy, szyi, górnej części ramion pierwsza doba , a następnie klatkę piersiową, skórę brzucha i pleców druga doba oraz skórę rąk i nóg trzecia doba.

Czytaj dalej...