Czerwona wysypka na rękach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Wysypka alergiczna – jakie są jej przyczyny?

Wysypka uczuleniowa to jedna z najpopularniejszych reakcji alergicznych obok takich dolegliwości jak łzawienie oczu, „cieknący” katar czy duszności. Pojawia się bezpośrednio po kontakcie osoby uczulonej z konkretnym alergenem. Do najpopularniejszych substancji uczulających należą:

  • pyłki roślin – wiele drzew, krzewów i traw powoduje reakcje uczuleniowe w okresie kwitnienia, dlatego alergicy zazwyczaj nie przepadają za wiosną,
  • substancje pokarmowe – do najpopularniejszych alergenów należą: białko mleka krowiego, białko jaj kurzych, laktoza i gluten. Wiele osób alergicznie reaguje także na niektóre owoce,
  • sierść zwierząt – do zwierząt, które uczulają najbardziej, zaliczają się koty, psy i małe gryzonie. Są też osoby uczulone na lanolinę znajdującej się na włóknach wełny owczej,
  • środki farmakologiczne – na liście uczulających substancji znajduje się penicylina zawarta w wielu antybiotykach oraz kwas acetylosalicylowy.

Oprócz tego reakcje alergiczne mogą występować także po ukąszeniu owadów lub w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. Jeśli zauważysz u siebie wysypkę alergiczną, zacznij od znalezienia przyczyny. Pomoże w tym wykonanie odpowiednich badań, czyli tzw. panelu alergicznego. Dzięki niemu dowiesz się, jakie substancje wywołują u Ciebie wysypkę uczuleniową.

Czerwone plamy na rękach – atopowe zapalenie skóry

Jedną z możliwych przyczyn czerwonych plam na rękach jest atopowe zapalenie skóry. To przewlekła, zapalna choroba skóry o nawrotowym charakterze. Pierwsze objawy dają o sobie znać we wczesnym dzieciństwie. W przebiegu atopowego zapalenia skóry pojawiają się pęcherzyki, grudki, sączące się ranki, zaczerwienienia, które z czasem ulegają zmianie w suchą, łuszczącą się i pogrubiałą skórę. Towarzyszy im świąd o różnym nasileniu. Objawy mogą rozwinąć się w wielu miejscach na ciele, a częstszymi lokalizacjami są: doły łokciowe, wewnętrzna strona rąk, grzbiet dłoni.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry nie zostały w pełni poznane. Choroba jest najprawdopodobniej wynikiem interakcji między podatnością genetyczną a środowiskiem osobniczym, zaburzeniami funkcjonowania bariery skórnej, czynnikami zakaźnymi, odpowiedzią układu odpornościowego. Tzw. wyprysk atopowy rozwija się w wyniku kontaktu z substancją uczulającą, która odpowiada za powstanie stanu zapalnego skóry.

Leczenie czerwonych plam na rękach w przebiegu atopowego zapalenia skóry obejmuje przede wszystkim:

  • pielęgnację skóry – stosowanie emolientów i nawilżanie skóry,
  • unikanie czynników wywołujących lub nasilających zmiany chorobowe,
  • stosowanie leków o działaniu miejscowym, a w cięższych przypadkach dodatkowo ogólnoustrojowych,
  • fototerapię, czyli leczenie światłem (u osób dorosłych i dzieci w wieku ponad 12 lat).

Wysypka alergiczna

Spowodowana jest ekspozycją na bardzo różnorodne alergeny i może mieć zróżnicowany obraz kliniczny. W przypadku zmian o charakterze ostrym zwykle spotykamy grudki, pęcherzyki, bąble pokrzywkowe . Podostre lub przewlekłe zmiany mają zwykle postać zmian rumieniowo-złuszczających.

Za powstawanie wysypki alergicznej mogą odpowiadać wielorakie substancje: pokarmy, leki, składniki kosmetyków, barwniki, lakiery, farby, środki czyszczące, kolczyki, składniki oprawek do okularów, guzików, monety
– mówi dr Joanna Sułowicz.

Wysypka alergiczna nasila się w miarę ekspozycji i działania alergenu, a łagodnieje, gdy kontakt z alergenem zostaje zerwany. Zmianom skórnym zwykle towarzyszy świąd , co prowadzi do drapania, powstawania nadżerek i przeczosów, a nawet do nadkażenia skóry.

Wysypka alergiczna, fot. Adobe Stock

Czerwone plamy na rękach – alergia skórna

Alergia skórna to jedna z częstszych przyczyn pojawienia się czerwonych plam na rękach. To nadmierna reakcja układu immunologicznego na konkretny czynnik, który nie wywołuje objawów u innych osób. Poza ww. atopowym zapaleniem skóry do alergii skórnych, którym towarzyszą czerwone plamy na ciele, należą m.in.:

  • alergiczny wyprysk kontaktowy,
  • wyprysk zawodowy,
  • alergiczne zapalenie skóry,
  • pokrzywka alergiczna,
  • wyprysk fotoalergiczny.

Wśród czynników, które mogą powodować alergię skórną, wymienia się m.in.:

  • alergeny pokarmowe (najczęstsze to: gluten, białka mleka krowiego, orzechy, owoce morza),
  • składniki kosmetyków (np.: substancje zapachowe, konserwanty, barwniki),
  • alergeny wziewne (np. zarodniki pleśni, roztocza kurzu domowego, pyłki roślin),
  • składniki środków czyszczących (np.: detergenty, substancje piorące, SLS, SLES),
  • wybrane leki,
  • niektóre metale (np.: kobalt, chrom, nikiel),
  • lateks.

Czerwone plamy na ciele są jednym z pierwszych objawów. Zazwyczaj towarzyszy im pieczenie i świąd. Pojawiają się wysypka, obrzęk, niewielkie pęcherze. Te z czasem pękają i rozwijają się nadżerki, a później pokrywają je strupy. Skóra alergiczna jest nadmiernie przesuszona, szorstka i rogowaciejąca. Leczenie czerwonych plam na rękach w alergii skórnej polega na miejscowym stosowaniu leków w formie maści, kremów czy płynów. Przy ciężkim przebiegu lekarz włącza doustne kortykosteroidy czy leki przeciwhistaminowe. Konieczne jest unikanie czynników alergicznych.

Polecane

Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić? Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
  1. Czerwone plamy na rękach – atopowe zapalenie skóry
  2. Czerwone plamy na rękach – alergia skórna
  3. Czerwone plamy na rękach – objaw płonicy
  4. Czerwone plamy na rękach – świerzb
  5. Co może powodować czerwone plamy na ręce?
  6. Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia

obecność swędzących zmiany o różnorodnym obrazie klinicznym grudki, pęcherzyki, zmiany pokrzywkowe i rumieniowe umiejscowione w okolicy łokci, kolan, pośladków czy tez skóry owłosionej głowy w pierwszej kolejności sugerują opryszczkowate zapalenie skóry , będące skórną manifestacją nietolerancji glutenu,.

Czytaj dalej...

Niestety pacjenci na początku choroby nie zdają sobie sprawy z konieczności leczenia i nie szukają pomocy u dermatologa, a właśnie wczesne rozpoznanie trądziku różowatego oraz rozpoczęcie właściwego postępowania i terapii to szansa na uniknięcie zaostrzeń ekspert kampanii Róż się do lekarza dermatolog dr hab.

Czytaj dalej...

Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.

Czytaj dalej...

nadmierna ekspozycja na światło słoneczne bez zastosowania odpowiedniego kremu z filtrem UV poparzenie słoneczne niekorzystne warunki pogodowe, takie jak wiatr czy mróz reakcja alergiczna na określony produkt spożywczy bądź składnik kosmetyku zbyt intensywne oczyszczanie skóry, np.

Czytaj dalej...