Czerwona wysypka na rękach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Czerwone plamy na rękach – objaw płonicy
Zaczerwienienie całych dłoniowych powierzchni rąk, w zgięciach łokci i pod kolanami to objaw towarzyszący płonicy, zwanej również szkarlatyną. To choroba zakaźna, wywoływana przez bakterie z gatunku Streptococcus pyogenes, czyli paciorkowca grupy A. Poza zaczerwienieniem dłoni na obraz kliniczny szkarlatyny składają się: ból gardła, podwyższona temperatura ciała, ból głowy, wysypka, która przypomina papier ścierny (lokalizuje się przeważnie na klatce piersiowej, choć może zająć całe ciało z wyjątkiem dłoni i podeszew stóp), obrzęk węzłów chłonnych, biały lub żółtawy nalot na języku.
Szkarlatyna to przeważnie powikłanie paciorkowcowego zapalenia gardła lub paciorkowcowego zakażenia skóry. Najczęściej dotyka dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Leczenie szkarlatyny, a tym samym czerwonych plam na rękach, polega na antybiotykoterapii. Lekami pierwszego rzutu są penicylina, cefalosporyny, a w przypadku uczulenia na nie stosuje się makrolidy. Jednocześnie choremu podawane są leki łagodzące objawy chorobowe, w tym m.in. o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym.
Bibliografia
- Ł. Durajski, Alergie. Fakty i mity , Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
- D. Myłek, Oswoić alergie: skąd się biorą uciążliwe dolegliwości i jak sobie z nimi radzić , Stowarzyszenie Larix, Warszawa 2020.
- K. Obtułowicz, Alergologia , Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
- A. Zejfler, Kompleksowa terapia problemów skórnych , Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Oceń artykuł
Wysypka alergiczna – gdzie się pojawia i jak wygląda?
Wysypka alergiczna może pojawiać się na różnych częściach ciała: nogach, rękach, plecach, brzuchu i twarzy. W niektórych przypadkach pojawia się miejscowo, innym razem obejmuje całe ciało. Jej charakterystycznymi objawami są silny świąd i pieczenie skóry. Nasilają się, gdy osoba uczulona zaczyna intensywnie się drapać.
Typowa wysypka uczuleniowa ma postać wyprysków – są to przeważnie drobne, zaczerwienione grudki, z których może sączyć się wydzielina. Skóra osoby uczulonej ma tendencję do nadmiernego łuszczenia się, twardnienia lub pękania. Nieleczone i nawracające objawy alergiczne mogą prowadzić do atopowego zapalenia skóry (AZS) – ten uciążliwy problem charakteryzuje się suchością skóry, swędzeniem, pieczeniem oraz uszkodzeniem naskórka w okolicach kolan, łokci czy pachwin.
Pokrzywka
Bąbel pokrzywkowy to wykwit wyniosły ponad powierzchnię skóry, różnorodnej wielkości oraz barwy od różowej do porcelanowej, często przypominający poparzenie pokrzywą, któremu zwykle towarzyszy świąd. Za powstawanie zmian pokrzywkowych mogą odpowiadać zarówno mechanizmy alergiczne, jak i niealergiczne, co sprawia, że przyczyna występowania zmian niejednokrotnie jest bardzo trudna do ustalenia.
Pokrzywka może pojawić się po spożyciu uczulającego pokarmu, ukąszeniu przez owada, zażyciu leku. Ten rodzaj wysypki towarzyszy także często wewnątrzustrojowym ogniskom zapalnym, infekcjom pasożytniczym, czy też chorobom autoimmunologicznym. Może wystąpić na skutek zimna, pod wpływem ucisku, promieni słonecznych, wibracji, czy też po wysiłku fizycznym. Typowo zmiany ustępują w ciągu kilku godzin, jednak gdy utrzymują się ponad 24 godziny, wymagają wykluczenia poważniejszych chorób, zwykle o podłożu immunologicznym
– dodaje dr Joanna Sułowicz.
U około połowy osób chorych na pokrzywkę może wystąpić obrzęk naczynioruchowy, czyli obrzęk głębszych warstw skóry lub błon śluzowych.
Obrzęk pojawia się nagle i może utrzymywać się nawet kilka dni. Zazwyczaj lokalizuje się w obrębie twarzy: usta, powieki, ale także w obrębie rąk, stóp czy narządów płciowych. Umiejscowienie w obrębie krtani może powodować duszność i z uwagi na zagrożenie życia wymaga bezzwłocznej interwencji lekarskiej.
Pokrzywka, fot. Adobe Stock
Warto uważnie obserwować skórę i pojawiające się na niej zmiany. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie ułatwi zwalczanie wysypki, i może ograniczyć jej negatywne skutki (np. blizny, przebarwienia). Jest to szczególnie ważne w przypadku wysypki u dzieci, których delikatna skóra jest narażona na powstawanie blizn i przebarwień.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 03.10.2013.