Czerwone plamy na twarzy - Jak radzić sobie z łuszczącą się skórą?

Jak powstają czerwone plamy na rękach?

Czerwone plamy na rękach to reakcja na zadziałanie czynnika, który wpływa drażniąco na skórę i powoduje rozpoczęcie w niej szeregu zmian, w tym rozszerzenia drobnych naczyń krwionośnych. To one są bezpośrednią przyczyną zmiany koloru skóry. Drobne tętniczki rozszerzają się pod wpływem bezpośredniego działania czynników zewnętrznych: ciepła, kontaktu z niektórymi substancjami toksycznymi. Jest to też wtórna reakcja na przechłodzenie, która pojawia się, gdy znika już niebezpieczeństwo dodatkowej utraty ciepła przez przekrwione ręce. Tak pobudzone krążenie pozwala skórze na odzyskanie równowagi i przywrócenie prawidłowego metabolizmu. W ten sposób można uniknąć trwałych skutków oddziaływania zimna. Częstszym mechanizmem powstawania czerwonych plam na rękach jest stan zapalny. W przypadku, gdy powoduje go czynnik nieinfekcyjny, główną rolę w wywołaniu zmiany barwy odgrywają mediatory zapalenia. Są to substancje wydzielane miejscowo pod wpływem urazu albo zadziałania innego bodźca. Należy do nich między innymi histamina, która oddziałuje bezpośrednio na mięśnie tętniczek i powoduje zmniejszenie ich napięcia. W efekcie naczynia krwionośne rozszerzają się i w obszarze zapalenia dochodzi do powstania czerwonej plamy. Podobny wpływ mają inne endogenne substancje, które wydzielane są w późniejszych fazach pobudzenia tkanek.

  • oparzenia słonecznego,
  • niewłaściwego doboru kosmetyków,
  • działania czyszczących środków chemicznych stosowanych w pracy lub w domu,
  • kontaktu z kwasami lub zasadami albo innymi drażniącymi substancjami, np. farbami, lakierami,
  • narażenia na pyły przemysłowe (pasty polerskie, opiłki metali, cement),
  • oparzenia promieniowaniem UV (np. u spawaczy niekorzystających z rękawic),
  • kontaktu z niektórymi tworzywami sztucznymi.

Niektóre czynniki mogą wywoływać skórne reakcje alergiczne. Typowymi przykładami są nie tylko uczulenia na sierść kota, psa czy innego domowego pupila, ale również na środki stosowane do prania i płukania odzieży lub pościeli, płyny do mycia naczyń, mydła, szampony i odżywki. Osoby, u których zmiany mają okresowy, nawracający charakter, powinny obserwować, czy czerwone plamy na rękach nie pojawiają się po kąpieli, zmywaniu, wieszaniu prania albo sprzątaniu.

Czym są czerwone plamy na twarzy?

Czerwone plamy na twarzy mogą być objawem stanu zapalnego, który powoduje miejscowe przekrwienie skóry i tym samym czerwony wykwit. Inny powód to zmiany w naczynkach krwionośnych, czyli tzw. pajączki. Zaczerwienienia skóry często widoczne są w okresie zimowym, kiedy skóra jest przesuszona i narażona na działanie ostrego i zimnego powietrza. Wyraźnie widać wówczas jej cienkość skóry i tendencję do pękania.

Przesuszona skóra, która może być również wynikiem zbyt małej ilości odżywczych składników i wypijania zbyt małej dziennej porcji wody, jest wyjątkowo ściągnięta i swędzi. Podrażniona skóra w takim wypadku lubi się czerwienić. Jeśli czerwone plamy na skórze pojawiają się w okresowo, należy przyjrzeć się swojej diecie oraz pielęgnacji twarzy i całego ciała.

Warto postawić na delikatne kosmetyki o jak najprostszych składach (koniecznie niezawierające alkoholu), które posiadają kwas hialuronowy, glicerynę (odradzana w przypadku łatwo zapychającej się cery) czy mocznik.

Tendencję do rumienienia się również można odziedziczyć po rodzicach czy dziadkach. W takich przypadkach pomocne może okazać się stosowanie filtrów UV, które chronią naczynia krwionośne, oraz wyeliminować z diety produkty nasilające czerwienienie się (np. ostre przyprawy czy orzechy).

Łuszcząca się skóra na twarzy - co robić i jak ją pielęgnować?

Łuszcząca się skóra na twarzy, czerwone plamy i uczucie ściągnięcia, to kilka objawów mogących pojawiać się na skutek przesuszenia lub podrażnienia. Zmiany te obserwujemy często za sprawą czynników zewnętrznych w okresie zimowym, kiedy skóra narażona jest na działanie wiatru i mrozu lub po intensywnych zabiegach kosmetycznych. Łuszczenie skóry na twarzy może być spowodowane również niektórymi chorobami. Co robić, kiedy sucha skóra na twarzy łuszczy się i jak ją pielęgnować? Podpowiadamy!

  1. Łuszcząca się skóra na nosie i twarzy - co robić?
  2. Łuszcząca się skóra na twarzy - przyczyny
  3. Kiedy bardzo sucha skóra może oznaczać chorobę skóry?
  4. Jak zapobiegać łuszczeniu się skóry?
  5. Łuszczenie skóry na twarzy - co stosować?
  6. Jak powinna wyglądać pielęgnacja łuszczącej się skóry twarzy?
  7. Łagodne oczyszczenie wrażliwej cery
  8. Kojący tonik dla skóry podrażnionej
  9. Kremy do pielęgnacji łuszczącej się skóry
  10. Intensywne nawilżenie suchej, czerwonej cery
  11. Maski uzupełniające codzienną podstawę
  12. Łuszcząca skóra na twarzy - kiedy udać się do lekarza?

Łagodne oczyszczenie wrażliwej cery

Pielęgnację poranną i wieczorną powinniśmy rozpocząć od delikatnego oczyszczenia skóry twarzy. W tym celu idealnie sprawdzi się Hagi naturalna pianka do mycia twarzy nawilżająco-łagodząca. W składzie kosmetyk Hagi zawiera nawilżający kwas hialuronowy, betainę oraz wyciąg z bławatka i pozwala na łagodne umycie skóry, bez podrażnienia.

Naturalna Pianka do Mycia Twarzy 35,00 zł

Hagi Naturalna Pianka do Mycia Twarzy Pianka nawilżająco-łagodząca 150 ml KUP TERAZ

Świetnym wyborem będzie także BasicLab Dermatological Puryfing Emulsion emulsja myjąca do skóry ultrawrażliwej. Niezwykle komfortowa i bogata forma mleczka zapewnia doskonałe oczyszczenie i demakijaż twarzy, bez uczucia ściągnięcia i napięcia. W składzie produktu BasicLab znajdziemy bogactwo składników łagodzących i wspomagających regenerację naskórka - m.in. masło shea, skwalan, olej z nasion ogórecznika, pantenol, alantoina, beta glukan, inulina i ceramidy.

Dermatological Puryfing Emulsion 84,90 zł

BasicLab Dermatological Puryfing Emulsion Emulsja myjąca do skóry ultrawrażliwej 300 ml KUP TERAZ

Jeśli u lekarza pediatry rozpoznano ząbkowanie, pomocne może być stosowanie zimnych gryzaków, ale także leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które będą także zwalczać podwyższoną temperaturę ciała.

Czytaj dalej...

Wszelkiego rodzaju fałdy i zagłębienia są idealnym siedliskiem bakterii - jest to odpowiedzią na pytanie, czemu czerwone krostki pojawiają się zazwyczaj przy pachwinach i wszelkich miejscach, gdzie zbiera się pot.

Czytaj dalej...

W przypadku, gdy na skórze mamy do czynienia z czerwonymi plamami lub pajączkami, leczenie polega na elektrokoagulacji z zastosowaniem prądu elektrycznego lub skleroterapii , czyli wstrzykiwaniu specjalnej substancji do naczynia krwionośnego, powodującej jego zamknięcie i zanik przebarwienia.

Czytaj dalej...

Powstają w pemfigoidzie, w nabytym pęcherzowym oddzielaniu się naskórka, opryszczkach ciężarnych, chorobie Duhringa zobacz Pemfigoid pęcherzowy, Zapalenie opryszczkowate skóry, Nabyte pęcherzowe oddzielanie się naskórka.

Czytaj dalej...