Czerwone plamy na twarzy - Jak radzić sobie z łuszczącą się skórą?
Kremy do pielęgnacji łuszczącej się skóry
Kiedy wystąpi łuszcząca skóra na twarzy, podstawę codziennej pielęgnacji powinien stanowić nawilżający i regenerujący krem do twarzy. Tego typu kosmetyk nie tylko zwiększa nawilżenie naskórka, ale także zapobiega utracie wilgoci i zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych, zwiększając odporność skóry na uszkodzenia.
Veoli Botanica Ceramide Skin Barrier to regenerująco-odbudowujący krem z ceramidami. Ceramidy wspierają regenerację naskórka i wspomagają odbudowę płaszcza hydrolipidowego skóry, dzięki czemu redukują złuszczanie naskórka. Krem Veoli Botanica ma bardzo przyjemną konsystencję, która wspaniale nawilża i sprawdzi się dla każdego typu skóry wymagającej odbudowy.
Ceramidy w kremie uzupełniono także o cholesterol i kwasy tłuszczowe w stosunku 3:1:1 odzwierciedlającą naturalną proporcję tych składników w barierze skórnej.
Ceramide Skin Barrier 189,00 zł
Veoli Botanica Ceramide Skin Barrier Regenerująco-odbudowujący krem z ceramidami 40 ml KUP TERAZDogłębne nawilżenie skóry zapewnia także Obagi Hydrate Facial Moisturizer długotrwale nawilżający krem. Zawarty w kremie Hydromanil skutecznie wiąże wilgoć w naskórku, zapewniając wygładzenie i miękkość. Formułę produktu Obagi uzupełniają także masło shea, a także pantenol i alantoina o działaniu wspierającym gojenie.
Hydrate Facial Moisturizer 241,00 zł
Obagi Hydrate Facial Moisturizer Długotrwale nawilżający krem 48 g KUP TERAZJeśli preferujecie lżejsze konsystencje, na przykład w przypadku łuszczenia się skóry tłustej na skutek stosowanej pielęgnacji lub zabiegów, świetnym wyborem będzie Purito Oat - In Calming Gel Cream żel - krem z odżywczą wodą z nasion owsa oraz pantenolem. Preparat Purito przynosi natychmiastowe uczucie ukojenia, dzięki zawartości wody z nasion owsa o właściwościach wyciszających.
Pantenol, beta-glukan i skwalan wspomagają regenerację naskórka, zmniejszają jej reaktywność i suchość. Regularnie stosowany, krem zmniejsza łuszczenie, sprawiając, że cera staje się gładka.
Zaburzenia procesu odnowy naskórka
Aby odpowiedzieć na pytanie dlaczego skóra się łuszczy, najpierw należy przyjrzeć się nieco bliżej zasadom jej funkcjonowania, a w szczególności zasadom funkcjonowania naskórka, bowiem jest to ta tkanka, która w znacznej mierze odpowiada za zdrowy wygląd skóry.
Naskórek, charakteryzujący się ciągłą regeneracją, nieustannie podlega procesowi keratynizacji, czyli odnowy komórkowej. Keratynizacja w głównej mierze polega na migracji keratynocytów. Te specyficzne komórki budulcowe skóry, powstałe z komórek macierzystych w warstwie podstawnej naskórka, przez całe swoje życie pną się w górę, aż do najbardziej zewnętrznego poziomu naskórka, jednocześnie przechodząc kolejne etapy różnicowania. Ostatnim z nich jest dostanie się do warstwy rogowej - najbardziej powierzchownej warstwy naskórka - gdzie obumierają i tworzą swoisty mur komórkowy, ulegający po pewnym czasie samoistnemu złuszczeniu. Cały ten cykl migracyjny trwa około 26-28 dni i jeśli odbywa się prawidłowo, wówczas o nadmiernym łuszczeniu się skóry nie ma mowy. Jeśli natomiast zostaje w jakimś stopniu zaburzony, warstwa rogowa zaczyna się spiętrzać w sposób patologiczny, obumarłe keratynocyty nie nadążają z rogowaceniem, a na powierzchni skóry pojawiają się schodzące łuski.
Jako najczęstszą przyczynę nadmiernego rogowacenia naskórka dermatolodzy wskazują suchość skóry. Pozbawienie jej odpowiedniej ilości wilgoci oraz lipidów bezpośrednio przekłada się na zaburzenia keratynizacji, o której prawidłowym przebiegu w dużym stopniu decyduje właśnie woda (oraz sebum). Sucha skóra może być wywołana przez szereg różnorodnych czynników. Wśród nich wymienia się i te atmosferyczne, jak promieniowanie UV czy niską temperaturę, i te cywilizacyjne, jak nieodpowiednia pielęgnacja oraz drażniące działanie detergentów. Tego typu bodźce penetrują warstwę hydrolipidową i czynią szkody, wywołujące zwiększenie przeznaskórkowej utraty wilgoci, czego znamiennym efektem jest szorstka, podrażniona i łuszcząca się skóra.
Jednak o tym, dlaczego skóra się łuszczy, decydują także inne wskaźniki. Jednym z nich jest chociażby uwarunkowanie genetyczne. Liczne badania potwierdzają, że u osób, których rodzice bądź bliscy zmagali się z problemami suchej skóry, ten problem okazuje się dziedziczny. W głównej mierze za jego wywołanie odpowiada mutacja w DNA sprawiająca, że liczba gruczołów łojowych jest mniejsza, a więc i nawilżające skórę sebum jest produkowane w mniejszej - niewystarczającej - ilości.
Jak zapobiegać łuszczeniu się skóry?
Łuszcząca się skóra na twarzy jest szczególnie wrażliwa na bodźce mechaniczne, takie jak mróz, wiatr, promieniowanie UV, a także czynniki chemiczne, w tym detergenty, niektóre składniki kosmetyków, m.in. barwniki, substancje zapachowe i konserwanty. Aby zapobiec łuszczeniu się skóry, kluczowe jest unikanie narażenia na czynniki, które mogą zaostrzać stan skóry.
Unikajmy zbyt długich kąpieli, nadmiernej ekspozycji słonecznej czy długotrwałego przebywania na mrozie, wtedy kiedy jest to możliwe. Kiedy planujemy wykonanie intensywniejszych zabiegów złuszczających lub wprowadzenie nowych kosmetyków z retinolem, lub kwasami, upewnijmy się, że mamy dostęp również do kosmetyków regenerujących i kojących. Zanim wprowadzimy je do pielęgnacji, zadbajmy o stan naszej skóry, w tym bariery hydrolipidowej.
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Czerwone plamy na twarzy to wynik rozszerzania się naczyń krwionośnych. Mogą pojawić się z wielu względów: w wyniku reakcji alergicznej, nieodpowiedniej pielęgnacji, a czasem są symptomem poważniejszej choroby. Sprawdź, o czym świadczy konkretny rodzaj czerwonych plam na skórze i jak z nimi postępować.
- Czerwone plamy na twarzy mogą być zarówno niepokojącym objawem choroby, jak i chwilowym zarumienieniem skóry. Częste przyczyny czerwonych plam to przesuszenie skóry, zmęczenie, przegrzanie czy spożycie alkoholu.
- Czerwone plamy na twarzy u dziecka mogą być wywołane przez alergię, zimno czy zbyt wysoką temperaturę. Plamy i krostki mogą jednak sygnalizować rumień nagły lub zakaźny.
- Istnieje wiele przyczyn powstawania plam na skórze, dlatego należy obserwować swoje zmiany. W zależności od wyglądu mogą na przykład świadczyć o trądziku różowatym, celiakii czy alergii kontaktowej.
- Czym są czerwone plamy na twarzy?
- Co wzmaga czerwienienie skóry?
- Czerwone plamy na twarzy po alkoholu - co robić?
- Czerwone plamy na twarzy u dziecka - skąd się biorą?
- Czerwone plamy na twarzy u dziecka - rumień nagły
- Czerwone plamy na twarzy u dziecka - rumień zakaźny
- Czerwone plamy na twarzy u dorosłych - rodzaje
Czerwone plamy na rękach a alergia
Alergiczne czerwone plamy na rękach mają swoje charakterystyczne cechy: są swędzące i suche, niekiedy złuszcza się z ich powierzchni naskórek. Niektóre zmiany tworzą się wskutek zlewania się powstających pierwotnie drobnych grudek (wypukłych, czerwonych, punktowych zmian na skórze). Jeśli zmiany pojawiają się na rękach dziecka, mogą mieć związek z nietolerancją niektórych pokarmów albo alergią kontaktową. Czerwone plamy najczęściej występują wtedy na grzbietach rąk i nie obejmują powierzchni dłoniowych ani palców.
Czerwone plamy na rękach towarzyszą wielu chorobom, głównie u dzieci. Niektóre z nich występują dość często. Typowym przykładem jest szkarlatyna (płonica), która powoduje zaczerwienienie całych dłoniowych powierzchni rąk, a w późniejszej fazie choroby również złuszczanie się naskórka dużymi płatami. Takie objawy mogą też być związane z rzadszą dolegliwością – rumieniem zakaźnym, a u noworodków i niemowląt z tzw. zespołem Rittera (pęcherzowym i złuszczającym zapaleniem skóry). Plamy o zgrubiałej, wielowarstwowej, zrogowaciałej powierzchni mogą również stanowić jeden z objawów łuszczycy.