Czerwone plamy na twarzy - Jak radzić sobie z łuszczącą się skórą?

Łuszczenie skóry na twarzy - co stosować?

Może okazać się, że po zastosowaniu codziennych kosmetyków, występuje uczucie pieczenia, szczypania i mrowienia. Skóra jest podatna na podrażnienia, wykazuje skłonność do dalszych uszkodzeń, które w wyniku m.in. zadrapania, mogą prowadzić do wtórnych infekcji bakteryjnych. Dlatego też kluczowa jest właściwie dobrana pielęgnacja. Powinniśmy stosować więc kosmetyki na suchą skórę o działaniu łagodzącym i nawilżającym, przeznaczone dla cery uszkodzonej i łuszczącej się.

W codziennej pielęgnacji warto stosować składniki silnie nawilżające, łagodzące, kojące, wspomagające regenerację uszkodzonego naskórka. Należy unikać mocnych środków oczyszczających np. żeli myjących powodujących uczucie ściągnięcia i dyskomfortu.

Nie należy wprowadzać kosmetyków bogatych w aktywne substancje o wysokim potencjale drażniącym, a także intensywnych peelingów mogących przyczyniać się do nasilenia efektu złuszczania. Warto zwrócić uwagę, aby mechanicznie nie odrywać fragmentów złuszczającego się naskórka, gdyż może to wtórnie pogorszyć kondycję skóry i wydłużyć proces gojenia.

Poniżej przygotowaliśmy propozycje kosmetyków topowych marek z oferty Topestetic, które sprawdzą się idealnie do codziennej pielęgnacji, kiedy naszym problemem jest czerwona, łuszcząca skóra na twarzy.

Łuszcząca się skóra na twarzy – przyczyny

Nadmierne łuszczenie się skóry na twarzy to przede wszystkim objaw jej przesuszenia. Związane jest to z uszkodzeniem bariery hydrolipidowej skóry, która zapobiega utracie wilgoci ze skóry, a także z zaburzeniem pracy gruczołów łojowych, które produkują niedostateczną ilość sebum, tworzącego na powierzchni skóry ochronny płaszcz zapewniający skórze gładkość i miękkość oraz zabezpieczający ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Sucha skóra staje się szorstka i łuszcząca. Jej przesuszenie jest zwykle uwarunkowane czynnikami zewnętrznymi, np. nieodpowiednią pielęgnacją czy nadmierną ekspozycją na słońce. Pamiętaj też, że problem może dotknąć nawet tłustą skórę – wskutek stosowania zbyt agresywnych kosmetyków na bazie alkoholu albo leków przeciwtrądzikowych.

Wyraźne łuszczenie się naskórka to też znak, że naturalne procesy regeneracyjne skóry z jakiejś przyczyny zaczęły działać szybciej i intensywniej. Nasza skóra nieustannie się odnawia – nowe komórki skóry przemieszczają się z położonej głęboko warstwy podstawnej naskórka do najbardziej wierzchniej warstwy rogowej naskórka przez około 26-28 dni i proces ten jest dla nas praktycznie niezauważalny. Jeśli jednak na skórze pojawiają się widoczne łuski, oznacza to, że proces ten został zaburzony – najczęściej w wyniku nadmiernego przesuszenia skóry, działania promieni UV lub stanu zapalnego czy podrażnienia. Nadmierne rogowacenie naskórka jest też typowe dla niektórych chorób skóry, np. łuszczycy.

Jak zapobiegać łuszczeniu się skóry?

Łuszcząca się skóra na twarzy jest szczególnie wrażliwa na bodźce mechaniczne, takie jak mróz, wiatr, promieniowanie UV, a także czynniki chemiczne, w tym detergenty, niektóre składniki kosmetyków, m.in. barwniki, substancje zapachowe i konserwanty. Aby zapobiec łuszczeniu się skóry, kluczowe jest unikanie narażenia na czynniki, które mogą zaostrzać stan skóry.

Unikajmy zbyt długich kąpieli, nadmiernej ekspozycji słonecznej czy długotrwałego przebywania na mrozie, wtedy kiedy jest to możliwe. Kiedy planujemy wykonanie intensywniejszych zabiegów złuszczających lub wprowadzenie nowych kosmetyków z retinolem, lub kwasami, upewnijmy się, że mamy dostęp również do kosmetyków regenerujących i kojących. Zanim wprowadzimy je do pielęgnacji, zadbajmy o stan naszej skóry, w tym bariery hydrolipidowej.

W przypadku utrzymywania się zaczerwienienia, krostek, gorącej skóry, popękanych naczynek na twarzy przez długi czas należy udać się do lekarza, który sprawdzi, czy wszystko z naszym stanem zdrowia w porządku.

Czytaj dalej...

Do wystąpienia tego rodzaju zapalanie potrzebne są określone czynniki indywidualne takie jak higiena osobista, skłonność do nadmiernego pocenia się czy diagnoza cukrzycy, która również może dawać o sobie znać poprzez zmiany skórne.

Czytaj dalej...

W przypadku, gdy na skórze mamy do czynienia z czerwonymi plamami lub pajączkami, leczenie polega na elektrokoagulacji z zastosowaniem prądu elektrycznego lub skleroterapii , czyli wstrzykiwaniu specjalnej substancji do naczynia krwionośnego, powodującej jego zamknięcie i zanik przebarwienia.

Czytaj dalej...

Z kolei białe, drobne ale rozlane zmiany, które przypominają rybią łuskę i lokują się w dołach pachowych, pachwinach, w zgięciach łokciowych i pod kolanami, z często towarzyszącą im gęsią skórką rogowacenie mieszkowe mogą sygnalizować ziarnicę złośliwą.

Czytaj dalej...