Czerwone plamy na twarzy - Jak radzić sobie z łuszczącą się skórą?

Kiedy bardzo sucha skóra może oznaczać chorobę skóry?

Bardzo sucha i łuszcząca skóra może być także objawem dermatozy. Wśród chorób przebiegających z dużą suchością i złuszczaniem, wymienić możemy: atopowe zapalenie skóry, łuszczycę czy zaburzenia rogowacenia np. rybią łuskę, a także stany zapalne skóry np. wyprysk kontaktowy (egzema), który może wystąpić na skutek różnorodnych czynników.

Tego typu choroby skóry często diagnozowane są już w dzieciństwie. Jednak jeśli podejrzewamy, że suchość skóry lub jej łuszczenie może być związane ze stanem chorobowym, warto skonsultować się z lekarzem.

Skóra łuszcząca się na skutek różnorodnych chorób często wymaga wyspecjalizowanej pielęgnacji. W naszej ofercie dostępne są zarówno kosmetyki na łuszczycę, jak i takie, które sprawdzą się w przebiegu atopowego zapalenia skóry, łojotokowego zapalenia skóry, łupieżu czy trądziku. Więcej na temat pielęgnacji skóry z łuszczycą pisaliśmy w artykule na naszym blogu: Łuszczyca - czym jest ta choroba i jak pielęgnować skórę?

Łuszcząca się skóra na twarzy - co robić i jak ją pielęgnować?

Łuszcząca się skóra na twarzy, czerwone plamy i uczucie ściągnięcia, to kilka objawów mogących pojawiać się na skutek przesuszenia lub podrażnienia. Zmiany te obserwujemy często za sprawą czynników zewnętrznych w okresie zimowym, kiedy skóra narażona jest na działanie wiatru i mrozu lub po intensywnych zabiegach kosmetycznych. Łuszczenie skóry na twarzy może być spowodowane również niektórymi chorobami. Co robić, kiedy sucha skóra na twarzy łuszczy się i jak ją pielęgnować? Podpowiadamy!

  1. Łuszcząca się skóra na nosie i twarzy - co robić?
  2. Łuszcząca się skóra na twarzy - przyczyny
  3. Kiedy bardzo sucha skóra może oznaczać chorobę skóry?
  4. Jak zapobiegać łuszczeniu się skóry?
  5. Łuszczenie skóry na twarzy - co stosować?
  6. Jak powinna wyglądać pielęgnacja łuszczącej się skóry twarzy?
  7. Łagodne oczyszczenie wrażliwej cery
  8. Kojący tonik dla skóry podrażnionej
  9. Kremy do pielęgnacji łuszczącej się skóry
  10. Intensywne nawilżenie suchej, czerwonej cery
  11. Maski uzupełniające codzienną podstawę
  12. Łuszcząca skóra na twarzy - kiedy udać się do lekarza?

Kojący tonik dla skóry podrażnionej

Pielęgnację suchej skóry możemy wzbogacić również o tonik do twarzy, który wzmacnia działanie nawilżające pozostałych produktów i może przynieść uczucie ukojenia. Szczególnie polecamy Dr Ceuracle Cica Regen 92 Toner tonik na bazie ekstraktu z wąkroty azjatyckiej, który natychmiast koi i łagodzi podrażnioną, wrażliwą skórę. Tonik od Dr Ceuracle zawiera aż 92% wyciągu z wąkroty azjatyckiej o działaniu przeciwzapalnym, łagodzącym i wspomagającym regenerację skóry.

Cica Regen 92 Toner 149,90 zł

Dr Ceuracle Cica Regen 92 Toner Tonik na bazie ekstraktu z wąkroty azjatyckiej (92%) natychmiast koi i łagodzi podrażnioną, wrażliwą skórę 120 ml KUP TERAZ

Drugą propozycją jest Cell Fusion C Expert PH Biome Toner dwufazowy tonik nawilżający, który przeznaczony jest do pielęgnacji skóry suchej, podrażnionej i zaburzoną barierą hydrolipidową. Zawarte w produkcie Cell Fusion C Expert substancje aktywne takie jak ektoina, beta-glukan, ceramidy, wyciąg z zielonej herbaty, bioferment bakterii Lactococcus, wspomagają mikroflorę naskórka i jego regenerację, przynosząc komfort i ukojenie.

PH Biome Toner 166,50 zł

Cell Fusion C Expert PH Biome Toner Dwufazowy tonik nawilżający 150 ml KUP TERAZ

Zaburzenia procesu odnowy naskórka

Aby odpowiedzieć na pytanie dlaczego skóra się łuszczy, najpierw należy przyjrzeć się nieco bliżej zasadom jej funkcjonowania, a w szczególności zasadom funkcjonowania naskórka, bowiem jest to ta tkanka, która w znacznej mierze odpowiada za zdrowy wygląd skóry.
Naskórek, charakteryzujący się ciągłą regeneracją, nieustannie podlega procesowi keratynizacji, czyli odnowy komórkowej. Keratynizacja w głównej mierze polega na migracji keratynocytów. Te specyficzne komórki budulcowe skóry, powstałe z komórek macierzystych w warstwie podstawnej naskórka, przez całe swoje życie pną się w górę, aż do najbardziej zewnętrznego poziomu naskórka, jednocześnie przechodząc kolejne etapy różnicowania. Ostatnim z nich jest dostanie się do warstwy rogowej - najbardziej powierzchownej warstwy naskórka - gdzie obumierają i tworzą swoisty mur komórkowy, ulegający po pewnym czasie samoistnemu złuszczeniu. Cały ten cykl migracyjny trwa około 26-28 dni i jeśli odbywa się prawidłowo, wówczas o nadmiernym łuszczeniu się skóry nie ma mowy. Jeśli natomiast zostaje w jakimś stopniu zaburzony, warstwa rogowa zaczyna się spiętrzać w sposób patologiczny, obumarłe keratynocyty nie nadążają z rogowaceniem, a na powierzchni skóry pojawiają się schodzące łuski.

Jako najczęstszą przyczynę nadmiernego rogowacenia naskórka dermatolodzy wskazują suchość skóry. Pozbawienie jej odpowiedniej ilości wilgoci oraz lipidów bezpośrednio przekłada się na zaburzenia keratynizacji, o której prawidłowym przebiegu w dużym stopniu decyduje właśnie woda (oraz sebum). Sucha skóra może być wywołana przez szereg różnorodnych czynników. Wśród nich wymienia się i te atmosferyczne, jak promieniowanie UV czy niską temperaturę, i te cywilizacyjne, jak nieodpowiednia pielęgnacja oraz drażniące działanie detergentów. Tego typu bodźce penetrują warstwę hydrolipidową i czynią szkody, wywołujące zwiększenie przeznaskórkowej utraty wilgoci, czego znamiennym efektem jest szorstka, podrażniona i łuszcząca się skóra.
Jednak o tym, dlaczego skóra się łuszczy, decydują także inne wskaźniki. Jednym z nich jest chociażby uwarunkowanie genetyczne. Liczne badania potwierdzają, że u osób, których rodzice bądź bliscy zmagali się z problemami suchej skóry, ten problem okazuje się dziedziczny. W głównej mierze za jego wywołanie odpowiada mutacja w DNA sprawiająca, że liczba gruczołów łojowych jest mniejsza, a więc i nawilżające skórę sebum jest produkowane w mniejszej - niewystarczającej - ilości.

Jak powstają czerwone plamy na rękach?

Czerwone plamy na rękach to reakcja na zadziałanie czynnika, który wpływa drażniąco na skórę i powoduje rozpoczęcie w niej szeregu zmian, w tym rozszerzenia drobnych naczyń krwionośnych. To one są bezpośrednią przyczyną zmiany koloru skóry. Drobne tętniczki rozszerzają się pod wpływem bezpośredniego działania czynników zewnętrznych: ciepła, kontaktu z niektórymi substancjami toksycznymi. Jest to też wtórna reakcja na przechłodzenie, która pojawia się, gdy znika już niebezpieczeństwo dodatkowej utraty ciepła przez przekrwione ręce. Tak pobudzone krążenie pozwala skórze na odzyskanie równowagi i przywrócenie prawidłowego metabolizmu. W ten sposób można uniknąć trwałych skutków oddziaływania zimna. Częstszym mechanizmem powstawania czerwonych plam na rękach jest stan zapalny. W przypadku, gdy powoduje go czynnik nieinfekcyjny, główną rolę w wywołaniu zmiany barwy odgrywają mediatory zapalenia. Są to substancje wydzielane miejscowo pod wpływem urazu albo zadziałania innego bodźca. Należy do nich między innymi histamina, która oddziałuje bezpośrednio na mięśnie tętniczek i powoduje zmniejszenie ich napięcia. W efekcie naczynia krwionośne rozszerzają się i w obszarze zapalenia dochodzi do powstania czerwonej plamy. Podobny wpływ mają inne endogenne substancje, które wydzielane są w późniejszych fazach pobudzenia tkanek.

  • oparzenia słonecznego,
  • niewłaściwego doboru kosmetyków,
  • działania czyszczących środków chemicznych stosowanych w pracy lub w domu,
  • kontaktu z kwasami lub zasadami albo innymi drażniącymi substancjami, np. farbami, lakierami,
  • narażenia na pyły przemysłowe (pasty polerskie, opiłki metali, cement),
  • oparzenia promieniowaniem UV (np. u spawaczy niekorzystających z rękawic),
  • kontaktu z niektórymi tworzywami sztucznymi.

Niektóre czynniki mogą wywoływać skórne reakcje alergiczne. Typowymi przykładami są nie tylko uczulenia na sierść kota, psa czy innego domowego pupila, ale również na środki stosowane do prania i płukania odzieży lub pościeli, płyny do mycia naczyń, mydła, szampony i odżywki. Osoby, u których zmiany mają okresowy, nawracający charakter, powinny obserwować, czy czerwone plamy na rękach nie pojawiają się po kąpieli, zmywaniu, wieszaniu prania albo sprzątaniu.

atopowe zapalenie skóry u niemowlaków i dzieci do 2 roku życia zmiany rumieniowe występują przede wszystkim na policzkach, czole i owłosionej skórze głowy; u dzieci między 3 a 13 rokiem życia choroba manifestuje się w zgięciach łokci, pod kolanami oraz na grzbietach rąk i stóp;.

Czytaj dalej...

Wszelkiego rodzaju fałdy i zagłębienia są idealnym siedliskiem bakterii - jest to odpowiedzią na pytanie, czemu czerwone krostki pojawiają się zazwyczaj przy pachwinach i wszelkich miejscach, gdzie zbiera się pot.

Czytaj dalej...

Naczynia początkowo zwężają się, zabezpieczając organizm przed utratą ciepła, ale w późniejszej fazie gdy twarz owiewa już cieplejsze powietrze rozszerzają się gwałtownie, by przyspieszyć regenerację tkanek.

Czytaj dalej...

Z kolei białe, drobne ale rozlane zmiany, które przypominają rybią łuskę i lokują się w dołach pachowych, pachwinach, w zgięciach łokciowych i pod kolanami, z często towarzyszącą im gęsią skórką rogowacenie mieszkowe mogą sygnalizować ziarnicę złośliwą.

Czytaj dalej...