Czerwone plamy pod oczami - Objawy, Przyczyny i Skuteczne Metody Leczenia Alergii

Alergiczne choroby skóry – rodzaje

Alergia skórna to bardzo ogólne określenie odnoszące się do dermatoz skóry. Znajomość ich objawów oraz rodzajów jest bardzo istotna, ponieważ może pomóc nam we wstępnym rozpoznaniu problemu. Jest to bardzo ważne, gdyż niektóre z chorób alergicznych swoimi objawami mogą przypominać chociażby trądzik pospolity , którego leczenie przebiega w zupełnie odmienny sposób.

Alergia skóry i dermatozy to tak naprawdę zbiorcze określenie chorób skóry, w przypadku których pojawiają się wyraźne zmiany na powierzchni tkanki. Typologia chorób skóry jest bardzo rozległa i co ciekawe, może obejmować nawet kilkaset jednostek chorobowych. Mimo to wśród najczęstszych chorób alergicznych skóry można wyróżnić:

  • atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • alergiczny wyprysk kontaktowy,
  • alergiczne zapalenie skóry,
  • wyprysk zawodowy,
  • wyprysk łojotokowy,
  • pokrzywkę alergiczną,
  • wyprysk fotoalergiczny.

Chorobą alergiczną skóry, która pojawia się u zdecydowanej większości osób, jest atopowe zapalenie skóry . To dermatoza o zapalnym i przewlekłym charakterze. Najczęściej swój początek ma już we wczesnym dzieciństwie i często może towarzyszyć choremu przez całe życie.

W przypadku osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry jedną z przyczyn występowania choroby są uwarunkowania genetyczne oraz uszkodzona bariera ochronna skóry. To sprawia, że w przypadku osób zmagających się z AZS o wiele szybciej i bardziej gwałtownie pojawiają się objawy alergiczne na skórze. Wynika to z faktu, że różnego rodzaju alergeny czy substancje chemiczne mogą znacznie łatwiej przedostawać się do głębszych warstw skóry i wywoływać objawy alergii skórnej.

Częstym problemem jest także pokrzywka alergiczna. Ta alergia skórna pojawia się stosunkowo często i może zostać wywołana zarówno przez alergeny mające bezpośredni kontakt ze skórą, alergeny wziewne, pokarmowe czy jad owadów. Pokrzywkę alergiczną i zmiany skórne alergiczne na twarzy i innych częściach ciała mogą zostać wywołane również przez zażywanie niektórych leków, suplementów diety, napary ziołowe w połączeniu z bezpośrednim wpływem promieni słonecznych.

Czerwone plamy na rękach a alergia

Alergiczne czerwone plamy na rękach mają swoje charakterystyczne cechy: są swędzące i suche, niekiedy złuszcza się z ich powierzchni naskórek. Niektóre zmiany tworzą się wskutek zlewania się powstających pierwotnie drobnych grudek (wypukłych, czerwonych, punktowych zmian na skórze). Jeśli zmiany pojawiają się na rękach dziecka, mogą mieć związek z nietolerancją niektórych pokarmów albo alergią kontaktową. Czerwone plamy najczęściej występują wtedy na grzbietach rąk i nie obejmują powierzchni dłoniowych ani palców.

Czerwone plamy na rękach towarzyszą wielu chorobom, głównie u dzieci. Niektóre z nich występują dość często. Typowym przykładem jest szkarlatyna (płonica), która powoduje zaczerwienienie całych dłoniowych powierzchni rąk, a w późniejszej fazie choroby również złuszczanie się naskórka dużymi płatami. Takie objawy mogą też być związane z rzadszą dolegliwością – rumieniem zakaźnym, a u noworodków i niemowląt z tzw. zespołem Rittera (pęcherzowym i złuszczającym zapaleniem skóry). Plamy o zgrubiałej, wielowarstwowej, zrogowaciałej powierzchni mogą również stanowić jeden z objawów łuszczycy.

Objawy alergii oczu

Opuchnięcie oczu, zaczerwienienie spojówek to objawy wielu schorzeń oczu. Aby odróżnić alergiczne zapalenie spojówek od innych schorzeń, czasami wystarczy wywiad i podanie przez chorego objawów towarzyszących, typowych bardziej dla alergii niż dla innych chorób oczu. Jednym z takich objawów jest swędzenie. Rzadko kiedy alergiczne zapalenie spojówek oczu przebiega bez świądu. Inne objawy, jak uczucie piasku w oku, zaczerwienienie, pieczenie bądź ból, mogą wskazywać raczej na etiologię zapalną niż alergiczną. Bardzo często w przypadku alergii opuchlizna oczu jest w miarę symetryczna.

Rzadko objawy alergii występują tylko w jednym oku. Częściej może się zdarzyć, że w jednym oku są one po prostu bardziej nasilone, jeśli np. osoba przetarła je dodatkowo zabrudzoną ręką. W przypadku alergii oczu pojawiają się bardzo często również łzawienie i światłowstręt, czyli nadwrażliwość na światło.

Zobacz film: Typy alergii. Źródło: 36,6.

Opuchnięte oczy i objawy alergii – co robić?

Jeśli znany jest czynnik wywołujący objawy alergii, należy koniecznie go wyeliminować. Jeśli np. idziemy z dzieckiem do kogoś, kto ma w domu kota, a dziecko do tej pory nie miało z tym zwierzęciem kontaktu, obserwujemy, że zaczynają mu puchnąć oczy, dziecko zaczyna je pocierać na skutek swędzenia, oznacza to, że ma alergię. Wtedy konieczne jest odizolowanie go od czynnika alergizującego. Dużo trudniejsze jest to w przypadku alergii na roztocza kurzu domowego czy pyłki. Czasem czynnik alergiczny przez dłuższy czas nie zostaje zidentyfikowany. Kiedy dojdzie do zaczerwienienia i opuchnięcia oczu bądź innych objawów alergii, koniecznie należy przemyć oczy chłodną wodą. Najlepiej byłoby w tym celu użyć także preparatów sztucznych łez czy soli fizjologicznej. Dużą ulgę w świądzie bądź pieczeniu oczu przynoszą chłodne okłady.

Rozpoznanie alergicznego zapalenia spojówek

Najczęściej sam wywiad pozwala na określenie, jaki alergen wywołał objawy ze strony oczu. Jednak, jak wcześniej wspomniano, niekiedy przetrwałe zapalenie spojówek o łagodnym przebiegu może stanowić problem w określeniu przyczyny objawów alergii. Kieruje się wtedy osobę z objawami alergii do alergologa, który poprzez wykonanie testów skórnych określa czynnik wywołujący alergiczne zapalenie spojówek oka.

Jeśli u lekarza pediatry rozpoznano ząbkowanie, pomocne może być stosowanie zimnych gryzaków, ale także leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które będą także zwalczać podwyższoną temperaturę ciała.

Czytaj dalej...

Prawidłowe techniki golenia, przygotowanie skóry i pielęgnacja po goleniu mogą pomóc w zapobieganiu obu tym problemom związanym z goleniem, zapewniając bardziej komfortowe i gładkie doświadczenie podczas golenia.

Czytaj dalej...

Nieestetycznych łusek na twarzy najszybciej pozbędziesz się stosując delikatny peeling pamiętaj jednak, by w przypadku suchej, cienkiej i delikatnej skóry, nie pocierać nim za mocno naskórka i nie wykonywać go zbyt często.

Czytaj dalej...

W przypadku, gdy na skórze mamy do czynienia z czerwonymi plamami lub pajączkami, leczenie polega na elektrokoagulacji z zastosowaniem prądu elektrycznego lub skleroterapii , czyli wstrzykiwaniu specjalnej substancji do naczynia krwionośnego, powodującej jego zamknięcie i zanik przebarwienia.

Czytaj dalej...