Czerwone plamy pod oczami - Objawy, Przyczyny i Skuteczne Metody Leczenia Alergii

Zaczerwienione powieki – domowe sposoby

Jeśli doskwiera nam pieczenie oczu, domowe sposoby również mogą okazać się skutecznym rozwiązaniem. Co jest najprostszym sposobem na to, by pozbyć się czerwonych plam pod okiem? Najprostszy jest po prostu. sen. Odpoczynek ma bardzo ważne znaczenie, również w zakresie dbania o naszą skórę. Jeżeli zatroszczymy się o to, by kłaść się do łóżka o regularnych porach i by przesypiać wystarczającą ilość czasu (dorosły człowiek potrzebuje średnio 7-8 godzin), to istnieje duża szansa, że obrzęk i zaczerwienienie znikną.

Jeżeli rankiem zobaczymy czerwone kąciki oczu i wyraźną opuchliznę dolnej powieki, możemy ratować się okładami z zielonej herbaty lub z rumianku. Taki kojący kompres pozwala na zmniejszenie obrzęku i zarazem odświeżenie skóry pod oczami, w związku z czym rumień powinien ustąpić, podobnie jak sińce czy worki. Warto przy tym sprawdzić, czy podrażnione zewnętrzne kąciki oczu nie wynikają z tego, że pocieraliśmy te okolice palcami lub zbyt mocno tarliśmy skórę w trakcie pielęgnacji – zbyt gwałtowne ruchy chociażby przy oczyszczaniu mogą powodować zaczerwienione oko. Domowe sposoby obejmują również nałożenie plastrów świeżego ogórka. Możemy to połączyć z aplikacją maseczki do twarzy i tym samym przeprowadzić prawdziwe domowe SPA.

Co z kolei ze swędzeniem powiek? Domowe sposoby oczywiście nie wystarczą, jeżeli będziemy uporczywie się drapać i tym samym zaostrzać zaczerwienienie. Warto pamiętać, by kremy stosowane w pielęgnacji wrażliwej skóry wokół oczu nakładać również na powieki. Ukojenie mogą też zapewnić okłady ze świetlika.

Zaczerwienienie wokół oczu – przyczyny

Pierwszą kwestią, jaką należy omówić, kiedy w grę wchodzą zaczerwienione powieki i skóra pod oczami, to nasz aktualny tryb życia. Nawet jeżeli może się to wydawać dość banalne, to jednak nasze codzienne nawyki mają ogromny wpływ na to, jak wygląda nasza cera. Chroniczne zmęczenie w połączeniu ze stresem, życiem w ciągłym biegu i niedosypianiem szybko poskutkuje takimi objawami, jak sucha, czerwona skóra wokół oczu. Cała twarz będzie zresztą nosić na sobie oznaki przemęczenia w postaci nierównomiernego, poszarzałego i matowego kolorytu. Taki wygląd może dodawać nam lat, na dodatek nie zawsze uda nam się sprawnie ukryć go pod makijażem.

Nie da się też ukryć, że bardzo częstym czynnikiem wpływającym na zaczerwienienia pod oczami i obrzęki są nawyki żywieniowe. Mowa tu szczególnie o sięganiu po fast foody, słodzone napoje oraz kawę. Dużą rolę odgrywa także brak właściwego nawodnienia organizmu – dorosły człowiek powinien codziennie wypijać ok. 2 litry wody, co niestety nie jest przestrzegane przez wszystkich z nas. Jeśli na dodatek często sięgamy po takie używki jak alkohol i papierosy, zmiany skórne wokół oczu staną się jeszcze bardziej widoczne, podobnie jak inne objawy zmęczonej, przesuszonej cery.
To jednak nie wszystko, co może powodować czerwone kropki pod oczami.

Uczulenie wokół oczu

Jak już zostało powiedziane, skóra w okolicach oczu jest bardzo wrażliwa i delikatna, a przez to – reaktywna. W styczności z potencjalnym alergenem może pokryć się zaczerwienieniem, a nawet drobnymi krostkami. Skóra staje się też zwykle lekko opuchnięta i nieco tkliwa w dotyku.

Uczulenie może wystąpić na jakiś składnik kosmetyku, który nakładamy bezpośrednio pod oczami. Dlatego tak ważne jest, by sprawdzać, czy produkty, które wykorzystujemy w codziennej pielęgnacji, są pozbawione niepożądanych substancji. Czasem może być to kwestia tego, że jesteśmy indywidualnie uczuleni na któryś ze składników, a czasem to kwestia zaaplikowania nieodpowiedniego preparatu. Żeby dany krem czy serum mógł właściwie pielęgnować skórę, powinien być przetestowany pod kątem dermatologicznym i okulistycznym właśnie do stosowania w tej strefie. To, że dany kosmetyk świetnie sprawdza się na całej twarzy, niekoniecznie oznacza, że jest też bezpieczny dla cienkiej skóry pod oczami, co może skutkować rumieniem wokół oczu.

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry – skąd się bierze?

Alergiczne zapalenie skóry często funkcjonuje także pod inną nazwą, jaką jest wyprysk alergiczny. Jest to najczęstsza spotykana forma wyprysku i wpływ na jego powstawanie mogą mieć substancje o działaniu drażniącym lub uczulającym. Stąd w przypadku wyprysku kontaktowego możemy mówić o wyprysku alergicznym lub z podrażnienia.

Alergia kontaktowa ma miejsce w momencie zetknięcia się skóry z konkretnym alergenem. Objawy alergii skórnej w tym przypadku stają się zauważalne po kilku godzinach – pojawia się wtedy stan zapalny . Silna alergia skórna może obejmować miejsce bezpośredniego kontaktu z alergenem, jednak może rozprzestrzeniać się także na inne obszary skóry.

Jakie możemy wyróżnić alergeny kontaktowe? Do najczęstszych zalicza się substancje będące składnikami kosmetyków bądź leków. Oprócz tego za takie zmiany alergiczne na skórze mogą być odpowiedzialne alergeny występujące w roślinach, odzieży czy też biżuterii.

W przypadku wyprysku z podrażnienia (niealergicznego) uczulenia na skórze są wywołane bezpośrednim działaniem substancji drażniącej w bardzo silnym stężeniu. Mogą to być detergenty, środki piorące, mydła, konserwanty czy roztwory kwasowe i zasadowe. Jeśli skóra jest ciągle narażona na kontakt z taką substancją, dochodzi do uszkodzenia jej bariery ochronnej i rozwoju stanu zapalnego.

Zmiany skórne pod oczami – dlaczego się pojawiają?

Na samym wstępie zdecydowanie warto bliżej przyjrzeć się budowie skóry pod oczami. Jest ona znacznie cieńsza niż na pozostałych obszarach twarzy, a dodatkowo pozbawiona gruczołów łojowych. Te zaś są odpowiedzialne za produkcję sebum, czyli naturalne nawilżenie, stanowiące powłokę ochronną przed czynnikami z zewnątrz. Bez tej zabezpieczającej warstwy styczność z wszelkimi zjawiskami atmosferycznymi (i nie tylko) jest dla naszej skóry pod oczami wyjątkowo obciążająca. Może ona ulegać przesuszeniom i podrażnieniom, co sprawi, że stanie się w dotyku szorstka i chropowata. Podrażniona skóra wokół oczu bardzo często objawia się właśnie poprzez zaczerwienienie, ale do tego jeszcze wrócimy.

Specyfika skóry pod oczami powoduje, że to właśnie na niej najszybciej widoczne są objawy starzenia. Polega to na utracie dotychczasowej elastyczności i jędrności, przez co ujawniają się pierwsze zmarszczki i załamania. Charakterystyczna budowa decyduje też o delikatności tej partii naszej twarzy – łatwo ją uszkodzić i przyczynić się do powstania wspomnianych zmian, które nie zawsze chcą szybko zniknąć. Zazwyczaj mamy tutaj do czynienia z obrzękiem, zaczerwienieniem, a nierzadko również z wysypką pod oczami. Ustalenie przyczyny takiego stanu może wymagać porady dermatologa, szczególnie jeśli wyeliminujemy te powody, które są zdecydowanie najczęstsze, a jednocześnie dość łatwe do zredukowania.

Różne przyczyny mogą prowadzić do pojawienia się tego objawu, od niewinnych reakcji na zmiany temperatury czy proces ząbkowania, aż po stany wymagające uwagi medycznej, takie jak infekcje wirusowe czy atopowe zapalenie skóry.

Czytaj dalej...

Wszelkiego rodzaju fałdy i zagłębienia są idealnym siedliskiem bakterii - jest to odpowiedzią na pytanie, czemu czerwone krostki pojawiają się zazwyczaj przy pachwinach i wszelkich miejscach, gdzie zbiera się pot.

Czytaj dalej...

Czerwone plamy na skórze rąk mogą wystąpić również po kontakcie z rękawiczkami jednorazowymi niektóre osoby reagują w ten sposób na lateks, inne nawet na talk wsypywany do środka w celu łatwego zakładania rękawic na ręce.

Czytaj dalej...

Naczynia początkowo zwężają się, zabezpieczając organizm przed utratą ciepła, ale w późniejszej fazie gdy twarz owiewa już cieplejsze powietrze rozszerzają się gwałtownie, by przyspieszyć regenerację tkanek.

Czytaj dalej...