Czy farbowac włosy, gdy wypadają? Poradnik i wskazówki

FARBUJ RZADZIEJ I MĄDRZEJ

Istnieją techniki koloryzacji, które eliminują konieczność częstego farbowania włosów. Takie też polecam i stosuję u większości moich klientów. W przypadku siwych włosów najbardziej odpowiednie będą koloryzacje blond w ciepłych lub chłodnych odcieniach, w zależności od temperatury barwy siwizny. W przypadku naturalnych brunetek, które chcą być blondynkami, koloryzacje zakładające pozostawienie małego, nieregularnego odrostu (bądź pofarbowanie go na zbliżony do naturalnego koloru odcień) i rozjaśnianie długości spowoduje, że odrastające ciemne włosy będą doskonale komponowały się z tym ciemnym pozostawionym odrostem. Gdy mamy dość jasne włosy (lub siwe) i koniecznie chcemy być ciemnymi brunetkami, już po kilku tygodniach widać jasny odrost i to jest chyba najmniej efektowna sytuacja – jasny odrost w tym przypadku bardzo rzuca się w oczy i często daje efekt łysienia. W takiej sytuacji, gdy chęć bycia brunetką jest silniejsza, niż ekonomia i łatwość utrzymania koloru włosów „w ryzach”, polecam techniki mieszane i wprowadzanie ciemnego koloru przy twarzy, ale rozświetlanie pasm najbardziej widocznych, czyli tych na zewnątrz.

Kiedyś widziałam pewną dojrzałą panią, w której wizerunku wszystko współgrało: spodnie bojówki, dziewczęca krótka kurtka, kolorowa apaszka, krótko, wręcz po męsku ścięte włosy i ten kolor, który pasował do wszystkiego i był najładniejszym kolorem włosów: chłodny ciemny kolor z siwymi kosmykami rozrzuconymi na całej czuprynie. To był jej prawdziwy, naturalny kolor.
I niech to pozostanie podsumowaniem i radą dla tych, którzy nadal mają wątpliwości.

Mistrz fryzjerstwa damsko-męskiego, trener fryzjerstwa Olga Sobocińska

Czy trzeba myć włosy przed farbowaniem? Odpowiedź eksperta

Czy myć włosy przed farbowaniem? Czy można nakładać farbę na tłuste, brudne pasma? Jak je odpowiednio przygotować, czego unikać i czy można stosować przed koloryzacją suchy szampon? Oto najważniejsze zasady pielęgnacji włosów, dzięki którym, osiągniesz wymarzony kolor i utrzymasz go na kilka miesięcy.

fot. Adobe Stock, liliyabatyrova

Niezależnie od tego, czy umówiłaś się do stylisty, czy planujesz koloryzację w domu, aby zmniejszyć ryzyko podrażnień skóry głowy i uszkodzenia włosów, a także, aby osiągnąć piękny, bogaty odcień, który będzie utrzymywał się kilka miesięcy, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie pasm przed farbowaniem. Znaczenie ma nie tylko ich kondycja (powinny być zregenerowane i nawilżone), ale również to, co robisz przed zabiegiem. Czy trzeba myć włosy przed farbowaniem?

Spis treści:

CZY FARBA SZKODZI?

Każdy produkt stosowany w niewłaściwy sposób może szkodzić. Jak z najlepszym lekarstwem – w nieodpowiedniej dawce może wywołać szereg skutków ubocznych. Czy zatem farbowanie włosów może powodować ich wypadanie? Jeśli tak by było faktycznie, wszystkie moje klientki, ze mną na czele, nie miałyby już włosów. Nie miałyby włosów także nasze mamy i babcie.
Drogie panie, jeśli włosy są osłabione poprzez inne czynniki takie, jak na przykład stres, choroby tarczycy, niedobór składników odżywczych czy anemię, a dodatkowo poddawane są częstej koloryzacji, wówczas wypadanie włosów nie powinno być zaskoczeniem. Nie powinnyśmy się także dziwić nadmiernemu wypadaniu włosów, gdy nakładamy farby samodzielnie, nie dbając o odpowiednie odżywienie włosów po koloryzacji i pomiędzy kolejnymi aplikacjami. Nie bądźmy zdziwione tym, że tracimy włosy wówczas, gdy większość część życia farbujemy włosy na czarny kolor. Mimo, że ciemne włosy lepiej odbijają światło dając poczucie większego blasku, to tak na prawdę ciemne kolory są groźniejsze dla włosów, mówiąc najogólniej – więcej barwnika zostaje we włosach obciążając go i ostatecznie powodując jego wypadnięcie.

A o co chodzi, gdy włosy farbujemy często, a one łamią się i kruszą? Tak więc odpowiedź jest prosta: albo niepotrzebnie nakładamy farbę na całe włosy podczas regularnej koloryzacji farbami rozjaśniającymi, albo stosujemy zbyt silny oksydant do farb, albo zaniedbujemy pielęgnację pomiędzy kolejnymi koloryzacjami. Takich przewinień nie wytrzymuje łodyga włosa, łamiąc się po prostu. Łatwo to zdiagnozować – gdy wypadają włosy, wypadają razem z cebulkami. Musimy wówczas zweryfikować, które czynniki przy okazji działają na nasz organizm. Gdy włosy się kruszą i łamią, cebulka zostaje na swoim miejscu, a główną przyczyną są błędy, które opisałam powyżej.

CO FARBA KRYJE W SOBIE?

Farba do włosów to chemia w czystej postaci. Świat wokół nas też jest chemią. Skład naszego organizmu to także chemia. Czy ta chemia zatem jest aż taka groźna?

Składniki mieszanki koloryzującej muszą współgrać ze sobą, aby otworzyć łuskę włosa, rozprowadzić barwniki wewnątrz włosa, „zakotwiczyć” je tam trwale (bądź półtrwale) i na koniec – zamknąć łuski.

Farba do włosów dopuszczona do obrotu w krajach Unii Europejskiej podlega stałemu monitoringowi odpowiednich urzędów i komisji. Producent musi stosować się do przepisów i tworzyć farby zgodnie z obowiązującym prawem. Składniki farb, dopuszczone do produkcji, nie mogą powodować negatywnych skutków zdrowotnych, o ile farbę taką stosuje się zgodnie z zaleceniami producenta. Tylko kto z nas czyta ulotki załączone do farb? Nie, nie mówię tu o instrukcji mieszania produktu, ale o ostrzeżeniach, zaleceniach i informacjach o środkach ostrożności.

Producenci farb także prześcigają się w tworzeniu coraz to lepszych i jeszcze bezpieczniejszych produktów do koloryzacji mając na uwadze wzrastającą świadomość klientów. Ponieważ rynek kolorantów jest ogromny, możemy znaleźć na nim zarówno te farby, których składniki szkodliwe ledwo mieszczą się w wyznaczonych prawem ramach, ale i takie, które zdecydowanie pozostawiają w tyle technologicznie i jakościowo pozostałe produkty. I to tak na prawdę od tego, który z produktów wybierzemy, będziemy mieli lepszej, bądź gorszej jakości włosy, będą one mniej lub bardziej narażone na składniki, które ewentualnie mogą je zniszczyć i doprowadzić do wypadania. I to fryzjer -świadomy i szkolący się regularnie, dociekliwy i znający doskonale produkty, które używa – powinien stosować jak najlepsze (i niekoniecznie najtańsze) produkty do koloryzacji w trosce o włosy swoich klientów. A ty od razu zauważysz, po których farbach twoje włosy są w lepszej kondycji.


Pamiętaj przy tym, że do osiągnięcia najlepszego rezultatu będziesz musiała stale obserwować, czy barwnik nie musi dłużej poleżeć na pasemkach wówczas będzie wiadomo, czy dobrze przeniknie w głąb struktury kosmyków.

Czytaj dalej...

Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.

Czytaj dalej...

Należą do nich między innymi olej z pestek malin, olej z pestek winogron, olej migdałowy, olej z orzechów laskowych, olej z krokosza, olej z wiesiołka, olej z czarnuszki, olej z kiełków pszenicy, olej konopny, olej lniany, olej słonecznikowy, olej z nasion czarnej porzeczki, olej jeżynowy, olej tamanu, olej jojoba i olej rokitnikowy.

Czytaj dalej...

Wracając jeszcze go grzybów, które odpowiadają za tę chorobę i faktu, że te same grzyby powodują grzybicę u ludzi, wielce prawdopodobne jest przeniesienie grzybów dermatofitów na człowieka o odwrotnie.

Czytaj dalej...