Przyczyny Wypadania Włosów u Świń Morskich - Wszystko, Co Powinieneś Wiedzieć

Jakich innych zabiegów pielęgnacyjnych wymaga jeszcze świnka morska?

Jeśli dbasz o sierść, łapki i zęby swojej podopiecznej, zwiększasz jej szanse na długie i szczęśliwe życie. Jednak pielęgnacja powinna obejmować także pozostałe części ciała, takie jak:

  • Oczy: Oczy świnki morskiej powinny być zawsze czyste i pozbawione wydzielin.
  • Uszy: To samo dotyczy uszu, z wyjątkiem niewielkich ilości woskowiny, która jest zupełnie normalnym zjawiskiem.
  • Gruczoł tłuszczowy: Gruczoł tłuszczowy znajduje się około centymetra powyżej odbytu świnki morskiej. Nieco tłuste włosy wokół niego są normą, ale silniejsze zabrudzenia lub sklejoną sierść należy usunąć mokrą ściereczką lub łagodnym szamponem.
  • Woreczek odbytowy: U samców świnek morskich znajduje się kieszonka skórna, gdzie gromadzi się biała wydzielina wykorzystywana do wabienia partnerek i znaczenia terenu. Gryzonie zazwyczaj same dbają o jej czystość, ale może zdarzyć się, że ujścia gruczołów zostaną zablokowane lub do jej wnętrza dostanie się ściółka lub siano. Wówczas należy dokładnie oczyścić woreczek za pomocą wacika.
  • Waga: Ponadto należy regularnie kontrolować wagę świnki morskiej. Dzięki temu można szybciej zauważysz wszelkie jej wahania i odpowiednio wcześnie skonsultować się z lekarzem weterynarii. Obawy powinna wzbudzić zarówno utrata masy ciała, jak i nadwaga.

Tak, jak w każdym innym przypadku, jeśli nie masz pewności, czy z Twoim podopiecznym wszystko jest w porządku, dla pewności zawsze dobrze jest odwiedzić lekarza weterynarii.

Prawidłowe żywienie i wymagania pielęgnacyjne rasy krótkowłosych rozetek

Najlepsze rodzaje pokarmu

Wszystkie rasy świnek morskich posiadają bardzo zbliżone wymagania żywieniowe. Kawia abisyńska, himalajska czy świnka morska rasy rex mogą zjadać gotowe karmy, dostępne w sklepach zoologicznych. Przed zakupem zwróćmy jednak uwagę na opis składu i wybierzmy karmę z górnej półki. Spożywanie dobrej jakości posiłków przełoży się na brak problemów zdrowotnych naszego pupila.

W domowych hodowlach poleca się także podawanie świeżych warzyw. Najpopularniejsze z nich to brokuły, sałata, marchewka, natka pietruszki, rzodkiewka, papryka i szpinak. Warzywa możemy podawać regularnie, ale w małych ilościach. Od czasu do czasu można też podać świeże owoce, jednak powinien być to jedynie niewielki dodatek do codziennej diety.

Nasza świnka morska rasy rex czy świnka morska rozetka wymagają posiłków, które umożliwią ścieranie uzębienia. W domowych hodowlach powinny znaleźć się gałązki lub specjalne artykuły do ścierania uzębienia. Jest to dość istotne, bowiem każda długowłosa peruwianka czy krótkowłosa, mała rozetka uwielbia gryźć i przeżuwać.

Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje

Jakiej pielęgnacji wymaga świnka morska rozetka i jak wygląda właściwa opieka?

Każda domowa hodowla kawii domowych powinna zwrócić uwagę na pielęgnację futerka. Rozetka należy do ras krótkowłosych, jednak nie oznacza to, że możemy zrezygnować z jej czesania. Zarówno peruwianka, jak i świnka abisyńska powinny być regularnie czesane miękką szczotką. Przed użyciem szczotki możemy bardzo delikatnie przeczesać sierść palcami, aby upewnić się, że czesanie szczotką nie sprawi zwierzęciu bólu. Świnka morska rasy rex może okazać się nieco bardziej podatna na kołtunienie, dlatego czesanie powinno być wyjątkowo dokładne.

Każda miniaturka świnki morskiej powinna mieć też kontrolowany stan pazurków. Nadmiernie wyrośnięte części należy obcinać cążkami, bowiem przerost pazurów może sprawiać stworzeniu dyskomfort.

Kawia domowa – żywienie i pielęgnacja

Świnki morskie z włosami dłuższymi muszą być delikatnie wyczesywane, najlepiej miękką szczotką. Jeżeli ten włos jest kręcony (np. świnka morska texel), to najpierw należy przeczesać go palcami (czasami to wystarcza). Krótkowłose wymagają regularnego sprawdzania sierści pod kątem pasożytów i alergii. Świnka morska skinny potrzebuje cotygodniowych kąpieli i nawilżania skóry oliwką, aby nie doszło do przesuszenia.

Należy również pamiętać o regularnym przycinaniu pazurków i sprawdzaniu czy zęby nie są za długie. Świnka morska sama powinna je spiłować, jedząc coś twardego, gdyby jednak było inaczej, należy udać się z nią do weterynarza. Za długie zęby będą przeszkadzały w jedzeniu, przez co może dojść do śmierci gryzonia.

Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje

Kawia domowa jest roślinożerna. W jej codziennej diecie powinna znajdować się sucha karma dla świnek morskich, sianko oraz warzywa (mogą to być np. brokuły, natka pietruszki, marchewka, buraki, szpinak, rzodkiewka, papryka, pomidory). Od czasu do czasu można podawać owoce (np. jabłka, melony, banany). Niewskazane jest podawanie pokarmu dla królików, ponieważ nie posiada on wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Chodzi głównie o witaminę C, której świnka morska sama nie produkuje i jest narażona na jej niedobór. Można jej podawać również trawę lub zioła (m.in. koperek i bazylię).

Bez względu na wiek, w takim jest świnka morska, nie powinna ona jeść fasoli (jest trująca), kapusty, ziemniaków i cebuli. Niewskazane jest podawanie mleka (może wywołać biegunkę). Za to należy pamiętać, aby kawia domowa miała stały dostęp do świeżej wody w poidełku.


W przebiegu nadczynności tarczycy łysienie może być zarówno uogólnione dotyczy równomiernie całej skóry głowy jak i plackowate włosy wypadają kępkami, powstają pola bez włosów oddzielone od siebie prawidłowo owłosioną skórą głowy.

Czytaj dalej...

Kuracja keratyną może być zbawieniem szczególnie dla włosów obciążanych licznymi zabiegami fryzjerskimi farbowaniem, rozjaśnianiem, trwałą ondulacją, a także częstą stylizacją na gorąco suszarka, prostownica, lokówka.

Czytaj dalej...

Niedożywienie Brak odpowiednich witamin i minerałów, które wpływają na strukturę włosów osłabia je Niedotlenienie Brak dostatecznej ilości tlenu skraca okres żywotności włosów Wypadanie Niedożywienie i niedotlenienie skutkuje wypadaniem włosów.

Czytaj dalej...

Ważne jest również dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości cynku i witamin, w tym witaminy A, witaminy z grupy B takie jak biotyna, kwas foliowy , a także witaminy C i E, które są kluczowe dla zdrowia włosów,.

Czytaj dalej...