Czy guz rakowy zawsze powoduje ból? Rozważmy faktory i perspektywy
Rak kości – objawy, RTG. Jak szybko postępuje i czy boli?
Rak kości rozwija się na skutek przerzutów z innych narządów człowieka. Dość rzadko nowotwór kości ma charakter pierwotny i raczej nie rozwija się bezpośrednio w samej tkance kostnej. Często daje charakterystyczne objawy, które pozwalają na szybka diagnozę i leczenie. Jak szybko postępuje rak kości i czy boli?
- Co to jest rak kości?
- Rodzaje raka kości
- Jak się objawia rak kości?
- Rak kości – jak szybko postępuje?
- Jak wygląda rak kości na zdjęciu RTG?
- Leczenie raka kości
Każdy rak, także i rak kości, charakteryzuje się charakterystycznym sposobem wzrostu oraz ogromną zdolnością tworzenia przerzutów. Bardzo często pojęcia „rak” i „nowotwór” używane są zamiennie, ale w praktyce nie oznaczają tego samego stanu chorobowego. Nowotwory to takie zmiany, których podłożem jest niekontrolowany rozrost komórek. Rak natomiast to jeden z rodzajów złośliwego nowotworu, który jest charakterystyczną zmianą naciekową okolicznych tkanek. Komórki nowotworów złośliwych przedostają się do krwi i do węzłów chłonnych, przemieszczając się w ten sposób po całym organizmie. Rak to jedna z najczęściej spotykanych postaci nowotworu złośliwego.
Czy rak piersi podczas leczenia boli?
Nawet po właściwym leczeniu niektóre kobiety odczuwają silny ból wynikający z postępu choroby lub skutków ubocznych leczenia raka piersi. Ból może dokuczać pacjentkom, które miały usuniętego guza piersi, szczególnie gdy wycięto również węzły chłonne pod pachami. Według badań 20-75% kobiet po takim zabiegu skarży się na dolegliwości bólowe. Dlatego celem terapii raka piersi jest także łagodzenie tego objawu.
Rak piersi na wczesnym etapie zaawansowania zazwyczaj nie daje żadnych objawów. Często pierwszym sygnałem jest wyczuwalny guzek. Objawy, które mogą pojawić się z czasem, to:
- wyczuwalny guz,
- zmiany w obrębie brodawki, np. wciągnięcie brodawki, owrzodzenie, wyciek z piersi,
- zmiany skórne piersi, np. guzki, objaw skórki pomarańczy, wciągnięcie skóry,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- objawy zapalenia (ból, obrzęk, zaczerwienienie skóry).
Rak piersi nie zawsze musi wiązać się z wystąpieniem tych objawów i nie muszą one pojawić się jednocześnie. Czasami kobieta skarży się na jeden z nich. Warto pamiętać, że brak wyczuwalnego guzka nie wyklucza istnienia raka piersi.
To ważne, aby wszelkie niepokojące sygnały zgłaszać lekarzowi, ponieważ wczesne rozpoznanie rak piersi daje duże szanse na całkowite wyleczenie.
Rak odbytu u dziecka
Choroby nowotworowe nie dotyczą tylko dorosłych, ale także dzieci. Jednocześnie nowotwór złośliwy odbytu pojawia się rzadko i dotyczy rocznie około 200-300 przypadków i zdarza się zazwyczaj w starszych grupach wiekowych.
Rak odbytu u dziecka, a także u niemowlaka to choroba, która w Polsce jest bardzo rzadka. Według Krajowego Rejestru Nowotworów od pierwszego roku, kiedy zbierano dane, czyli od 1963 roku aż do 2020 roku, a więc ostatniego roku, z którego pochodzą statystyki, nie wykryto żadnego nowotworu odbytu u dzieci. Oczywiście, mogą to być dane niepełne, jednak pokazują, że ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i zazwyczaj nie dotyczy dzieci.
Jednocześnie nowotwory złośliwe jelita grubego u dzieci mogą rozwijać się w wyższych odcinkach tego narządu. Objawy wskazujące na rozwój tej choroby są tożsame z dolegliwościami pojawiającymi się u dorosłych. U dzieci rak jelita grubego zazwyczaj występuje w przypadku zespołu polipowatości rodzinnej.
Co to jest rak nerki?
Rak nerki to nowotwór złośliwy, który rozwija się początkowo w nerce, jednak posiada zdolność do rozrastania się i rozprzestrzeniania na inne tkanki organizmu.
Nie każdy guz na nerce ani nowotwór tego narządu to rak.
Nowotworem nazywamy rodzaj nieprawidłowo, nadmiernie rozrastającej się tkanki. Wyróżniamy nowotwory łagodne (odgraniczone od zdrowych tkanek, niedające przerzutów) oraz złośliwe (mające zdolność do naciekania innych tkanek oraz dawania przerzutów).
Termin „guz nerki” jest szerokim pojęciem – obejmuje zarówno nowotwory (złośliwe oraz łagodne), jak i inne nietypowe uwypuklenia. Dla przykładu: jednym z rodzajów guzów nerek są torbiele, które nie muszą być nowotworami.
Dalsza część artykułu dotyczy raka nerki, czyli nowotworu złośliwego pochodzącego z tkanki nabłonkowej. Nowotworów łagodnych lub wywodzących się z innych tkanek (tkanki tłuszczowej, nerwowej lub łącznej) nie nazywamy rakami. Rak nerki – jako nowotwór złośliwy – z definicji zawsze może dawać przerzuty do innych partii ciała.