Tabletki na Świąd Skóry Dostępne Bez Recepty

Główne przyczyny świądu skóry - od alergii po choroby wewnętrzne

Jedną z częstszych przyczyn występowania świądu są reakcje alergiczne. Nasza skóra może źle reagować na różne substancje, powodując między innymi swędzenie nóg lub nawet swędzenie skóry na całym ciele. Czynnikiem wyzwalającym mogą być kosmetyki pielęgnacyjne, detergenty, roztocza, pyłki roślin, pokarmy czy nawet złota lub srebrna biżuteria.

Świąd skóry może być również sygnałem od organizmu, że coś jest nie tak. Jakie choroby wewnętrzne mogą być odpowiedzialne za świąd skóry?

  • Choroby wątroby – wątroba pełni kluczową rolę w oczyszczaniu organizmu. Jej uszkodzenie może prowadzić do zatrzymania toksyn, co może objawiać się m.in. świądem skóry.
  • Niewydolność nerek – zaburzenia pracy nerek mogą wpłynąć na równowagę substancji chemicznych w organizmie, co może skutkować świądem.
  • Cukrzyca – cukrzyca, zwłaszcza nieleczona, może wpłynąć na skórę, powodując swędzenie i suchość.
  • Zaburzenia tarczycy, takie jak nadczynność lub niedoczynność, mogą wpływać na skórę, w tym wywoływać świąd.

Syropy na alergię

Syrop na alergię to lek w postaci płynnej. Również pomaga w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów. Składniki syropów najczęściej mają działanie przeciwhistaminowe oraz przeciwzapalne. Wśród związków występujących w ich składzie znajdziemy m.in. dichlorowodorek cetyryzyny czy chlorek wapnia. Zaletą syropów jest łatwość podania preparatu, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci. Poza tabletkami i syropami na alergię warto też zwrócić uwagę na krople do nosa, które obkurczają błony śluzowe, co ma szczególne znaczenie przy katarze siennym. Tego typu lek przeciwalergiczny można stosować wtedy, gdy dochodzi do kontaktu z alergenem.

Swędzenie oczu, przekrwienie, łzawienie i obrzęk spojówek oraz powiek — to tylko niektóre objawy alergii, które ujawniają się przede wszystkim w obrębie gałek ocznych. Alergiczne zapalenie spojówek to często występująca dolegliwość. W takich sytuacjach warto zastosować odpowiednio dobrane krople do oczu na alergię. Znajdziesz je w ofercie naszej apteki internetowej.

Jakie są najczęstsze przyczyny świądu?

Świąd może dotyczyć wybranych fragmentów skóry lub całego ciała. W przypadku świądu zlokalizowanego przyczynami najczęściej są choroby skóry, takie jak: infekcje bakteryjne, wirusowe (opryszczka), grzybicze (łupież, grzybica), pasożytnicze (świerzb, wszawica), atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, wyprysk, łuszczyca, nadmierna suchość skóry, oparzenia słoneczne, ukąszenia owadów i innych zwierząt, alergie pokarmowe, na leki, kosmetyki, środki chemiczne, nowotwory skóry.

Świąd całego ciała u około 10–50% osób go doświadczających jest konsekwencją chorób ogólnoustrojowych.

  1. choroby alergiczne skóry
  2. przewlekła niewydolność nerek
  3. choroby wątroby i dróg żółciowych
    • pierwotne zapalenie dróg żółciowych
    • pierwotne lub wtórne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
    • cholestaza zewnątrzwątrobowa
    • cholestaza u kobiet w ciąży
    • zapalenia wątroby
  4. choroby układu krwiotwórczego
    • czerwienica prawdziwa
    • chłoniak Hodgkina
    • ziarniniak grzybiasty
    • inne nowotwory limfoproliferacyjne i mieloproliferacyjne
    • mastocytoza
    • niedobór żelaza
  5. zaburzenia endokrynne i metaboliczne: choroby tarczycy, przytarczyc, cukrzyca, zespół rakowiaka, hiperkalcemia
  6. nowotwory złośliwe
  7. neuropatie
    • choroby ośrodkowego układu nerwowego – guzy i ropnie mózgu, zmiany poudarowe, tętniaki, stwardnienie rozsiane
    • choroby układu nerwowego przebiegające z uszkodzeniem nerwów – półpasiec, cukrzyca, amyloidoza, polekowe, w bliźnie pooperacyjnej
    • ucisk lub uwięźnięcie nerwu: notalgia paresthetica, świąd ramienno-promieniowy
  8. zakażenie HIV
  9. leki (np. opioidy, przeciwciała monoklonalne anty-EGFR, inhibitory kinaz tyrozynowych), doustne środki antykoncepcyjne
  10. świąd psychogenny (na tle nerwowym).

Kiedy konieczna jest wizyta u weterynarza?

Domowe metody leczenia i leki na świerzb u kota bez recepty mogą nie wystarczyć. Zawsze konieczna jest wizyta u weterynarza. Specjalista może zalecić bardziej zaawansowane metody leczenia, w tym leki na receptę, które są skuteczniejsze w walce z wykrytymi przypadkami świerzbu. Diagnoza postawiona przez weterynarza może również wykluczyć inne przyczyny problemów skórnych, takie jak alergie czy infekcje grzybicze.

Zapobieganie świerzbowi jest równie ważne, co jego leczenie. Regularne czyszczenie i dezynfekcja legowisk, zabawek oraz innych przedmiotów, z którymi kot ma kontakt, może znacząco zmniejszyć ryzyko zarażenia. Ponadto, utrzymanie dobrej higieny kota, w tym regularne kąpiele i czesanie, może pomóc w usuwaniu ewentualnych pasożytów z sierści zwierzęcia. Ograniczenie kontaktu kota z dzikimi zwierzętami lub zarażonymi kotami również zmniejsza ryzyko infekcji.

Chociaż w przypadku poważniejszych form trądziku konieczna może być konsultacja z dermatologiem i stosowanie specjalistycznych leków, istnieje również wiele domowych sposobów, które mogą wspomóc leczenie ropnych pryszczy na twarzy.

Czytaj dalej...

Kandydoza skóry Najczęstsza lokalizacja wyprzeń drożdżakowych dotyczy fałdów skórnych pachowe, pachwinowe, szpara międzypośladkowa, okolica podsutkowa, pępek, fałdy brzuszne u osób otyłych oraz okolicy pieluszkowej u niemowląt.

Czytaj dalej...

Ranking wybranych propozycji dostępnych na rynku dokładnie wyjaśniamy w nim jak wpływają konkretne substancje wpływają na kondycję mieszków włosowych i ich łusek, dlaczego niektóre półprodukty zadziałają lepiej niż inne oraz podajemy wykaz najważniejszych substancji czynnych.

Czytaj dalej...

Swędzenie skóry nóg , swędzenie łydek czy pleców może oznaczać reakcję nadwrażliwości na leki zarówno substancje czynne jak i pomocnicze , być efektem depilacji, zapalenia mieszków włosowych czy przesuszonej skóry.

Czytaj dalej...