Czy guz rakowy zawsze powoduje ból? Rozważmy faktory i perspektywy

Rak kości – objawy, RTG. Jak szybko postępuje i czy boli?

Rak kości rozwija się na skutek przerzutów z innych narządów człowieka. Dość rzadko nowotwór kości ma charakter pierwotny i raczej nie rozwija się bezpośrednio w samej tkance kostnej. Często daje charakterystyczne objawy, które pozwalają na szybka diagnozę i leczenie. Jak szybko postępuje rak kości i czy boli?

  • Co to jest rak kości?
  • Rodzaje raka kości
  • Jak się objawia rak kości?
  • Rak kości – jak szybko postępuje?
  • Jak wygląda rak kości na zdjęciu RTG?
  • Leczenie raka kości

Każdy rak, także i rak kości, charakteryzuje się charakterystycznym sposobem wzrostu oraz ogromną zdolnością tworzenia przerzutów. Bardzo często pojęcia „rak” i „nowotwór” używane są zamiennie, ale w praktyce nie oznaczają tego samego stanu chorobowego. Nowotwory to takie zmiany, których podłożem jest niekontrolowany rozrost komórek. Rak natomiast to jeden z rodzajów złośliwego nowotworu, który jest charakterystyczną zmianą naciekową okolicznych tkanek. Komórki nowotworów złośliwych przedostają się do krwi i do węzłów chłonnych, przemieszczając się w ten sposób po całym organizmie. Rak to jedna z najczęściej spotykanych postaci nowotworu złośliwego.

Przyczyny raka nerki

Przyczyną rozwoju raka nerki są mutacje (nieprawidłowe zmiany) zachodzące w obrębie DNA, czyli podstawowego składnika genów regulujących pracę komórek naszego organizmu. Do tworzenia się nowotworu dochodzi w sytuacji, gdy mutacjom ulegnie DNA budujący geny odpowiedzialne za kontrolowanie wzrostu, podziałów i śmierci komórek.

Co powoduje wspomniane mutacje? Na to pytanie rzadko da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Naukowcy określili kilka czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia zmian w DNA wywołujących raka nerki. Należą do nich:

  • palenie papierosów,
  • otyłość,
  • zaawansowana choroba nerek (szczególnie jeśli pacjent wymaga dializ),
  • czynniki dziedziczne,
  • płeć męska,
  • stosowanie niektórych leków (acetaminofen),
  • nadciśnienie tętnicze,
  • ekspozycja na niektóre substancje toksyczne (trichloroeten, kadm, azbest, herbicydy),
  • wiek powyżej 50. roku życia.

Ból nerek – przyczyny, objawy, badania i leczenie

Rodzaje raka kości

Rodzaje raka kości zależą od jego umiejscowienia i stanu zaawansowania.

Do najczęściej występujących należą:

● chrzęstniak- ten rodzaj stanowi łagodną postać raka kości. Charakteryzuje się przede wszystkim złamaniami i bólami kości,

● kostniak- jest to również łagodna forma tej choroby. Przede wszystkim powoduje ból i obrzęk w chrząstkach stawowych,

● guz olbrzymiokomórkowy- daje dobre rokowania, ale może mieć charakter złośliwy lub łagodny. Przypomina ból, podobny do zapalenia stawów, powoduje uczucie sztywności i wywołuje obrzęki,

szkliwiak -ten rak kości pojawia się w okolicach żuchwy. Guz jest najczęściej umiejscowiony w pobliżu twarzy lub szyi,

mięsak Ewinga - jest złośliwą postacią nowotworu i charakteryzuje go promieniujący i silny ból kończyn,

● mięsak kościopochodny- ten rodzaj raka kości jest „ulokowany” najczęściej w stawie kolanowym lub kości ramiennej. To on wywołuje najsilniejszy ból w nocy.

Gastrinoma - objawy. Co to za guz? Rokowania i diagnostyka

Jakie są przyczyny raka odbytu?

Aby lepiej zrozumieć przyczyny nowotworu złośliwego odbytu, przyjrzyjmy się najpierw liczbie zachorowań na tę chorobę. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2020 roku wykryto 279 przypadków nowotworu odbytu w Polsce - u 196 kobiet i 83 mężczyzn.

Warto też wiedzieć, w jakim wieku rak odbytu pojawia się najczęściej. Zgodnie z KRN, szczyt zachorowań przypada na około 60 rok życia, choć z roku na rok chorują coraz młodsze osoby, co może mieć związek z większą zachorowalnością na raka wyższych odcinków jelita grubego, którego powikłaniem nierzadko jest rak odbytu.

Przekonanie, że chorują osoby tylko w 6. czy 7. dekadzie życia może sprawić, że rak odbytu u młodej osoby zostanie wykryty zbyt późno, co przełoży się na szanse wyzdrowienia.

Czy to oznacza, że płeć żeńska i wiek predysponują do rozwoju tej choroby? Niekoniecznie. Takie dane mogą sugerować, że np. kobiety czy seniorzy po prostu częściej się badają. Z drugiej strony u kobiet przyczyną raka odbytu są w niektórych przypadkach przerzuty raka szyjki macicy do odbytu.

Jakie są czynniki ryzyka raka odbytu? Co sprzyja rozwojowi tego nowotworu złośliwego? Wśród możliwych przyczyn tej choroby wymienić można:

  • infekcję wirusem HPV - według autorek publikacji na łamach „Po dyplomie”, dr hab. med. Małgorzaty Kołodziejczak, lek. med. Anny Kosim i prof. dr hab. med. Iwony Sudoł-Szopińskiej, u 8. na 10. pacjentów ze stwierdzonym rakiem odbytu rozpoznaje się też infekcję HPV. Co więcej, zmiany przedrakowe w kanale odbytu i w okolicy odbytu wywołane przewlekłym zakażeniem HPV charakteryzują się dużym podobieństwem do zmian zlokalizowanych na skórze krocza oraz na narządach płciowych, np. na mosznie, szyjce macicy czy na sromie,
  • sytuacje sprzyjające zakażeniu wirusem HIV, m.in.:
    • liczni partnerzy seksualni,
    • seks analny,
    • choroby przenoszone drogą płciową,

Blizny, znamiona po oparzeniach i przewlekłe stany zapalne skóry potencjalnie nie są uważane za możliwą przyczynę wystąpienia nowotworu, niemniej zdarzają się przypadki wystąpienia choroby na takim podłożu, jeśli towarzyszy im przerost tkanek.

Czytaj dalej...

Blizny, znamiona po oparzeniach i przewlekłe stany zapalne skóry potencjalnie nie są uważane za możliwą przyczynę wystąpienia nowotworu, niemniej zdarzają się przypadki wystąpienia choroby na takim podłożu, jeśli towarzyszy im przerost tkanek.

Czytaj dalej...

Wśród czynników predysponujących wymienia się wyniszczenie organizmu, spadki odporności układ immunologiczny działa zbyt słabo w tym HIV, a także choroby przewlekłe jak cukrzyca, choroby nerek oraz niewłaściwa higiena osobista.

Czytaj dalej...

Mięsak Kaposiego - jako nowotwór pochodzenia naczyniowego szerzący się w obrębie skóry objawia się obecnością niebolesnych, rosnących guzków lub zlewnych plam lub nacieczeń najczęściej w okolicach podudzia lub na stopach stanowią one tak zwaną postać zapalną charakterystyczną dla początku choroby skóry.

Czytaj dalej...