Co oznacza swędzenie głowy, gdy włosy rosną?

Ciągle swędzi cię głowa? Możesz mieć problem!

Swędzenie to wyjątkowo uporczywa dolegliwość a przyczyną kłopotów może być praktycznie wszystko. Począwszy od niewłaściwej pielęgnacji po chorobę skóry czy zaburzenia hormonalne. Co robić i jak sobie pomóc gdy swędzenie stanie się zbyt uporczywe? Jakich kosmetyków używać, by swędzenie głowy minęło?

Dlaczego swędzi skóra głowy?

Najczęstszym źródłem problemu jest po prostu źle dobrany szampon. Jeśli poza swędzeniem nie pojawiają się inne dolegliwości zmiana preparatu powinna rozwiązać problem. Niestety, nie zawsze walka z problemem jest taka prosta.

Łupież i cała reszta

W przypadku, gdy skóra głowy nie tylko swędzi, ale i intensywnie się łuszczy mamy do czynienia z łupieżem. Skuteczna walka z „białym” problemem w pierwszej kolejności wymaga prawidłowego rozpoznania. Nie musisz jednak zaraz lecieć do lekarza z prośba o konsultację. Jeśli skóra nie jest zaczerwieniona najprawdopodobniej masz tzw. łupież suchy. Tu doskonale sprawdzi się np. szampon z pokrzywą, jeśli masz wątpliwości, co zrobić zapytaj w aptece farmaceutę, na pewno doradzi odpowiedni preparat.

Swędząca skóra głowy – przyczyny. Problemy skórne

Do najczęstszych przyczyn swędzenia głowy zaliczyć można przede wszystkim problemy skórne. Może ono być związane z występowaniem na niej zarówno drożdżaków, w tym tych z typu Malassezia , powodujących łupież, jak i grzybicy skóry głowy, zapalenia mieszków włosowych czy łojotokowego zapalenia skóry.

Swędzenie skóry głowy spowodowane łupieżem zazwyczaj nie jest trudne do rozpoznania, objawia się bowiem nie tylko świądem, lecz także charakterystycznym łuszczeniem naskórka. Jeżeli jest on widoczny w postaci białych płatków, mamy do czynienia z łupieżem suchym. Jeśli obok nadmiernego złuszczanie występuje również łojotok, martwy naskórek przykleja się do skóry głowy, tworząc żółtawą lepką łuskę, co nazywamy łupieżem tłustym. Specyficznym rodzajem jest natomiast łupież pstry, którego cechą charakterystyczną są liczne plamy o barwie białej, beżowej lub różowej występujące na dotkniętych chorobą obszarach skóry.

Poważniejszym problemem wywołującym świąd skóry głowy będzie jej grzybica. Charakterystyczne dla niej jest występowanie objawów tylko w jednym miejscu, przez co może pojawiać się np. swędzenie głowy z tyłu lub tylko na jej czubku, zazwyczaj w ogniskach o średnicy kilku centymetrów. Poza świądem grzybica objawia się też zaczerwienieniem oraz wrażeniem ucięcia włosów w miejscu zaatakowanym przez dermatofity.

Inna przyczyna, czyli zapalenie mieszków włosowych, wywołuje nie tylko swędzenie skóry głowy , lecz także jej pieczenie. Typowe dla niej są również niewielkie żółte krostki, zazwyczaj przebite włosem. W rzadkich przypadkach wystąpić może również postępujące łysienie.

Łojotokowe zapalenie skóry charakteryzuje się, jak wskazuje jego nazwa, nadmiernym wydzielanie sebum. Chorzy często skarżą się na swędzenie skóry głowy i wypadanie włosów , a nawet silne pieczenie i zaczerwienienie w miejscu powstania ognisk.

Swędzenie głowy neurogenne

Swędzenie skóry głowy może być objawem chorób związanych z układem nerwowym: centralnym lub obwodowym. Do takiego rozpoznania skłania występowanie parestezji, niedoczulicy lub przeczulicy i innych objawów neurologicznych. Konieczne jest wykonanie podstawowych badań (morfologii, glukozy), a także badań neurologicznych (EMG, przewodnictwa nerwowego) i obrazowych, np. rezonansu magnetycznego.

Swędzenie głowy może też wynikać z cukrzycy, która z czasem prowadzi do uszkodzenia nerwów obwodowych (neuropatia cukrzycowa). Najczęściej jednak świąd dotyczy w tym przypadku dłoni i stóp.

Także półpasiec, który często ujawnia się na głowie, powoduje neuropatyczne swędzenie skóry. Ten rodzaj swędzenia może dotyczyć 1/3 pacjentów z półpaścem.

Aby wyleczyć swędzenie należy w powyższych przypadkach leczyć choroby podstawowe. Metody zależą od ustalonej przez lekarza przyczyny.


Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.

Czytaj dalej...

Związane jest to z faktem, iż kobiety przechodząc chemię muszą się zmagać nie tylko z ciężką walką o swoje zdrowie, ale również z trudnym przetrwaniem okresu utraty niezwykle istotnego aspektu utożsamianego z urodą.

Czytaj dalej...

zespół Cushinga - choroba spowodowana nadmierną produkcją hormonu kortyzolu, która może być wynikiem guzów nadnerczy, długotrwałego stosowania leków kortykosteroidowych lub nadmiernego wydzielania hormonu ACTH przez guzy przysadki.

Czytaj dalej...

Rozsądnym krokiem będzie odstawienie alkoholu i zerwanie z nałogiem palenia tytoniu, który niszczy włosy substancje smoliste zawarte w dymie papierosowym osadzają się na pasmach, a samo palenie powoduje niedostateczne odżywienie kosmyków.

Czytaj dalej...