Dlaczego moje włosy nie rosną? Odkryj przyczyny i rozwiązania

Kruszące się włosy - przyczyny problemu

To, jak szybko rosną włosy może być uwarunkowane genetycznie lub mieć związek z ich pielęgnacją. Statystycznie w ciągu miesiąca przyrost pasm wynosi 1-2 cm. Gdy próbujemy zapuścić kosmyki, ale mamy wrażenie, iż „ włosy nie rosną ”, bardzo możliwe, że po prostu ich końcówki się wykruszają i dlatego wciąż długość fryzury jest na tym samym poziomie. Co jest przyczyną tego stanu? Kruszące się włosy mogą być spowodowane czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi. Najczęściej jest to wynik zniszczenia włosów zbyt częstą ekspozycją na działanie wysokich temperatur wskutek:

  • suszenia pasm suszarką z ciepłym nawiewem powietrza,
  • mycia włosów w zbyt gorącej wodzie,
  • częstym używaniem prostownicy lub lokówki,
  • intensywnym opalaniem się bez nakrycia głowy i stosowania kosmetyków chroniących przed promieniowaniem UV.

Za łamliwe, kruszące się włosy odpowiadać może też źle zbilansowana dieta - uboga w cynk, miedź, żelazo, krzem i biotynę oraz cenne z punktu widzenia zdrowia pasm witaminy A, B, E. Niestety rygorystyczne monodiety wpływają na fatalny wygląd włosów. Inną, możliwą przyczyną jest odwodnienie organizmu - włosy do wzrostu i zachowania sprężystości oraz połysku potrzebują odpowiedniego nawilżenia. Problem kruszących się włosów często dotyka kobiety, które rozjaśniają pasma, regularnie korzystają z zabiegów trwałej ondulacji lub koloryzacji. Czasami za wolny porost włosów, łamliwość i ich zły stan ogólny odpowiadają choroby skóry głowy np. ŁZS (łojotokowe zapalenie skóry) lub łupież tłusty (gromadzący się łój, utrudnia prawidłowy wzrost włosa). Czynnikiem sprawczym mogą być również zbyt ciasne upięcia włosów, które naciągają pasma u nasady i osłabiają cebulki. Włosy się kruszą również wtedy, gdy przesadzamy z ilością środków do stylizacji fryzur - pianki i lakiery stosowane w nadmiarze uszkadzają strukturę włosów, osłabiając je i czyniąc bardziej podatnymi na łamanie się. Istnieje wiele sposobów na odżywienie kruszących się włosów - jakich?

Jak pobudzić wzrost włosów u dziecka?

Zacznijmy od właściwej pielęgnacji skóry głowy naszego synka lub córeczki. Jak często ją myć? Nie ma tu ściśle określonej reguły. Można robić to codziennie, ale szamponem, który skóry nie wysuszy. Gdy tak się stanie, może nawet dojść do stanu zapalnego, a nie jest to korzystne dla zdrowia dziecka. Jeśli na dworze panują upały czy przeciwnie, główka poci się pod zimową czapką, możemy ją po prostu spłukać wodą. Codzienne korzystanie z szamponu nie jest wcale konieczne.

Przejdźmy teraz do czesania. Nawet jeśli nie można marzyć o modnej fryzurce, powinniśmy włoski malucha czesać codziennie, a jeszcze lepiej dwa razy dziennie, nawet jeśli są króciutkie i niezbyt gęste. Czesanie szczoteczką z miękkim włosem lub grzebieniem z nieostrymi ząbkami spełnia rolę masażu, który pobudza krążenie krwi, a tym samym wzmacnia cebulki włosowe.

Możemy też pobudzić wzrost włosów u dziecka, sprawiając mu przyjemność. Skórę głowy możemy masować palcami – będzie dzięki temu lepiej dotleniona i odżywiona substancjami odżywczymi dostarczanymi wraz z krwią.

A jakich zabiegów lepiej unikać? Natłuszczania skóry, w szczególności preparatami polecanymi przez firmy, do których nie mamy zaufania.

Dlaczego twoje włosy nie rosną? 4 najpopularniejsze przyczyny

Pomimo intensywnego dbania o włosy, nie chcą rosnąć? Mnóstwo kosmetyków, wcierki, godziny spędzone w łazience, a mimo to nie widzisz efektów? Być może popełniasz kilka podstawowych błędów w ich pielęgnacji. W tym wpisie przedstawiamy 4 najpopularniejsze przyczyny, dlaczego włosy nie rosną. Dzięki wyeliminowaniu tych błędów w końcu uda Ci się zapuścić piękne, długie i zdrowe włosy. Zapraszamy!

Porost włosów zależy wielu czynników! Choć średnio rosną 1 centymetr miesięcznie, to niektóre czynniki przyspieszają, a inne spowalniają ten proces.

Spowolnienie procesu wzrostu włosów powodują: niedobory witamin i minerałów, niezdrowa dieta, nieodpowiednia pielęgnacja, brak regularnego obcinania końcówek

Jak pozbyć się owłosienia?

Tak "na szybko” i doraźnie niechcianych włosków możesz pozbyć się na kilka sposobów. Może to być:

  • klasyczne golenie maszynką,
  • wyskubywanie pojedynczych włosków pęsetą,
  • depilacja za pomocą kremów, żeli,
  • depilacja woskiem lub plastrami – samodzielnie lub w salonie kosmetycznym,
  • depilacja laserowa – również do wykonania w domu specjalnym urządzeniem lub w salonie,
  • elektroliza – zabieg z użyciem prądu elektrycznego, który niszczy pojedyncze cebulki włosów. Jest to skuteczna, ale czasochłonna metoda usuwania owłosienia, szczególnie w przypadku mniejszych obszarów,
  • farmakoterapia – istnieją leki, które hamują wzrost włosów, np. eflornityna, ale o ich podaniu musi zadecydować lekarz.

Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.

Czytaj dalej...

zespół Cushinga - choroba spowodowana nadmierną produkcją hormonu kortyzolu, która może być wynikiem guzów nadnerczy, długotrwałego stosowania leków kortykosteroidowych lub nadmiernego wydzielania hormonu ACTH przez guzy przysadki.

Czytaj dalej...

zespół Cushinga - choroba spowodowana nadmierną produkcją hormonu kortyzolu, która może być wynikiem guzów nadnerczy, długotrwałego stosowania leków kortykosteroidowych lub nadmiernego wydzielania hormonu ACTH przez guzy przysadki.

Czytaj dalej...

Leczenie swędzenia skóry głowy polega w tym przypadku na stosowaniu preparatów do włosów przeznaczonych dla osób z atopowym zapaleniem skóry , czasami konieczne jest używanie leków na receptę miejscowych glikokortykosteroidów lub inhibitorów kalcyneuryny.

Czytaj dalej...