Dlaczego moje włosy nie rosną? Odkryj przyczyny i rozwiązania

Jak pozbyć się owłosienia?

Tak "na szybko” i doraźnie niechcianych włosków możesz pozbyć się na kilka sposobów. Może to być:

  • klasyczne golenie maszynką,
  • wyskubywanie pojedynczych włosków pęsetą,
  • depilacja za pomocą kremów, żeli,
  • depilacja woskiem lub plastrami – samodzielnie lub w salonie kosmetycznym,
  • depilacja laserowa – również do wykonania w domu specjalnym urządzeniem lub w salonie,
  • elektroliza – zabieg z użyciem prądu elektrycznego, który niszczy pojedyncze cebulki włosów. Jest to skuteczna, ale czasochłonna metoda usuwania owłosienia, szczególnie w przypadku mniejszych obszarów,
  • farmakoterapia – istnieją leki, które hamują wzrost włosów, np. eflornityna, ale o ich podaniu musi zadecydować lekarz.

Dlaczego dziecku nie rosną włosy?

U mamy burza loków, u taty czoło wcale nie wysokie, a dwuletni potomek – ani jednego włoska, łysy jak przysłowiowe kolano. Czy czupryna malucha kiedyś zgęstnieje? Jeśli tak, to kiedy? A może już pora, by szkraba obejrzał dermatolog i odpowiedział na pytanie, dlaczego dziecku nie rosną włosy? Spokojnie, postaramy się wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Już w łonie matki! Zdziwi to pewnie rodziców, którzy po porodzie zobaczyli swoje pozbawione włosów maleństwo, szczególnie, gdy inne noworodki mają gęste, ciemne czupryny. Mieszki włosowe zaczynają się tworzyć, kiedy maleństwo w łonie matki ma ok. 60 dni. Pod koniec 7. miesiąca ciąży nie tylko główkę, ale także całe ciałko dziecka pokrywa gęsty meszek. Gdy noworodek zaczyna samodzielne życie poza łonem matki, owe pierwsze włoski zaczynają się wycierać niezależnie od tego, czy były gęste, czy prawie ich nie było. I dopiero gdy znacznie się przerzedzą, na ich miejscu pojawiają się włosy „właściwe”.

Roczne dziecko najczęściej może się już pochwalić krótszą lub dłuższą czuprynką, ale włosy mogą zacząć rosnąć dopiero po ukończeniu 2. roku życia i nie są to przypadki odosobnione. Proces ten trwa do 5.-6. roku życia, ale tak naprawdę nowe włosy rosną cały czas – jeśli wypadanie nie jest skutkiem poważnej choroby, pojawiają się na miejsce tych, które tracimy.

Jakie włosy będzie miała nasza pociecha? Jasne lub ciemne, cienkie lub grube, kręcone lub proste. Od czego to zależy?

  • od genów – i to nie tylko od tego, jakie włosy mają rodzice, lecz również od rodzaju włosów dziadków a nawet pradziadków,
  • od kształtu mieszka włosowego (popularnie cebulki włosa) – mieszek długi i prosty daje włosy gładkie, płasko skręcony – kędzierzawe.

Dlaczego dziecku nie rosną włosy?

Gdy ok. 3. roku życia na główce maluszka nadal nie pojawia się owłosienie, trzeba udać się do dermatologa, by znaleźć tego przyczynę. Problem może tkwić w niedoborze takich składników mineralnych, jak: żelazo , cynk bądź biotyna. Zdarza się też, choć rzadko, że za niedostateczny porost włosów odpowiadają schorzenia tarczycy czy grzybica skóry głowy.

Powodem braku włosów u dziecka może też być choroba o podłożu autoimmunologicznym, czyli łysienie plackowate. W tym wypadku jednak z reguły utrata włosów dotyczy ograniczonych obszarów głowy – tworzą się na niej charakterystyczne, pozbawione włosów placki. W przypadku tej choroby duże znaczenie ma komponent psychologiczny, co jednak rzadko dotyczy niemowlaków.

Utrata włosów i długie czekanie na ich pojawienie się zdarza się również u dzieci po poważniejszych chorobach infekcyjnych przebytych z wysoką gorączką lub agresywnie leczonych. Dziecku wypadają włosy od 6 tygodni do 4 miesięcy po chorobie, a odrastają w ciągu pół roku.

Jak pielęgnować paznokcie i włosy niemowlaka?

Delikatna skóra, cienkie włosy, maleńkie dłonie. To wszystko sprawia, że rodzice bywają onieśmieleni i wystraszeni przed pierwszymi próbami pielęgnowania niemowlaka. Tymczasem odpowiednie dbanie zarówno o włosy, jak i o paznokcie niemowlaka nie wymaga ani specjalistycznej wiedzy, ani umiejętności. Oto kilka sprawdzonych rad.

Przyczyna nr 1 – nie obcinasz końcówek regularnie

To najczęstszy błąd popełniany przy zapuszczaniu włosów. Wydawać by się mogło, że przy zapuszczaniu podcinanie końcówek jest zupełnie zbędne, jednak nic bardziej mylnego! Regularne podcinanie końcówek (chociażby 1 centymetr) jest bardzo ważne. W inny przypadku suche, połamane i rozdwojone końcówki będą stopniowo postępować i włosy będą się takie stawać na całej długości. W końcu w zapuszczaniu włosów chodzi nam o długie, ale i zdrowe włosy, a nie pojedyncze długie strąki, prawda? Odwiedzajcie fryzjera raz na 5 miesięcy i zaznaczcie, że jesteście w trakcie zapuszczania włosów.

Zgadujemy, że stosujesz wiele masek i odżywek na porost włosów. Niemniej jednak wszystko zaczyna się od skalpu głowy. Dlatego wcierki są jak najbardziej wskazane! Jeśli masz delikatną skórę głowy ze skłonnością do podrażnień, to wybierz wcierkę niealkoholową. Przy używaniu wcierek warto jest zrobić od razu masaż skóry głowy, ponieważ pobudza to cebulki do wzrostu. Możesz zrobić to palcami, albo kupić specjalny masażer. Ważniejsza od techniki jest regularność. Oprócz tego warto raz w tygodniu robić delikatny peeling skóry głowy, jest to sposób na dogłębne oczyszczenie, ale też nawilżenie skalpu.


Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.

Czytaj dalej...

Związane jest to z faktem, iż kobiety przechodząc chemię muszą się zmagać nie tylko z ciężką walką o swoje zdrowie, ale również z trudnym przetrwaniem okresu utraty niezwykle istotnego aspektu utożsamianego z urodą.

Czytaj dalej...

zespół Cushinga - choroba spowodowana nadmierną produkcją hormonu kortyzolu, która może być wynikiem guzów nadnerczy, długotrwałego stosowania leków kortykosteroidowych lub nadmiernego wydzielania hormonu ACTH przez guzy przysadki.

Czytaj dalej...

Leczenie swędzenia skóry głowy polega w tym przypadku na stosowaniu preparatów do włosów przeznaczonych dla osób z atopowym zapaleniem skóry , czasami konieczne jest używanie leków na receptę miejscowych glikokortykosteroidów lub inhibitorów kalcyneuryny.

Czytaj dalej...