Czy maść cynkowa jest skuteczna w leczeniu pryszczy?
Na co pomaga maść cynkowa?
Ten niepozorny preparat, jakim jest maść cynkowa, ma zaskakująco szerokie zastosowanie. Może nam ona pomóc w poradzeniu sobie z bardzo wieloma problemami skórnymi, a jej korzystne działanie często można zauważyć już po pierwszym dniu stosowania. Ma ona działanie:
- wysuszające,
- ściągające,
- przeciwświądowe,
- antybakteryjne,
- przeciwzapalne,
- antyseptyczne,
- odkażające,
- przyspieszające gojenie,
- ochronne,
- matujące,
- fotoprotekcyjne (blokuje promieniowanie UV).
Dzięki tak szerokiemu spektrum działania, maść cynkowa jest jednym z najlepszych preparatów, które pomagają radzić sobie z problemami skórnymi. Nie bez powodu jest tak często stosowana na opryszczkę i trądzik, choć świetnie sprawdza się także w leczeniu ropnych wyprysków o innym podłożu. Co więcej, wiele osób korzystających z właściwości maści cynkowej, uważa, iż sprawdza się ona znacznie lepiej niż droższe preparaty znanych producentów.
Spora grupa użytkowników ceni maść cynkową za działanie łagodzące podrażnienia skóry i przyspieszające proces gojenia jej otarć, odparzeń, czy nawet oparzeń.
Pasta cynkowa
W paście cynkowej zawartość tlenku cynku jest ponad dwukrotnie wyższa niż w maści cynkowej, a sam specyfik trudno się rozsmarowuje. Dlatego też sprawdzi się ona przede wszystkim tam, gdzie preparat nakładać trzeba punktowo, a jego rozsmarowanie nie jest konieczne. Jej najważniejszym zastosowaniem jest leczenie trądziku – pasta znakomicie wysusza wypryski, sprawiając, że już po kilku godzinach od nałożenia są zdecydowanie mniej widoczne. Nie należy jej natomiast stosować bezpośrednio na otwarte, niezagojone rany. Pastę cynkową stosujemy punktowo, najlepiej na noc, gdyż nie wchłania się, lecz zostawia widoczne, białe ślady. Nie nadaje się do stosowania pod makijaż.
Ze względu na to, że maść cynkowa zawiera mniejsze stężenie tlenku cynku, zazwyczaj znajduje zastosowanie przede wszystkim jako specyfik służący do łagodzenia niewielkich otarć oraz stanów zapalnych skóry u dorosłych i dzieci. Szczególnie polecana jest w przypadkach silnego pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt, w trakcie którego na skórze pojawiły się bąble. Zawarty w maści cynk działa antybakteryjnie i wysuszająco na skórę, ma też działanie ściągające. Maść można rozsmarować bezpośrednio na skórze, wyłącznie na miejscach zmienionych chorobowo. Nie należy jej natomiast nakładać na zdrową skórę, gdyż może ją silnie wysuszyć i podrażnić. Maść cynkową można również nakładać na niewielkie zmiany trądzikowe. Czytaj też: Elastyna w kosmetyce - działanie i właściwości
Tormentiol bezpieczeństwo
Czy Tormentiol może zaszkodzić?
Najwięcej kontrowersji budzi jeden składnik – tetraboran sodu. Jest to powszechnie stosowana substancja, którą znaleźć można między innymi w płynach do mycia, proszkach do prania, środkach czyszczących przeznaczonych do zmywarek.
Mimo swojej wysokiej efektowności, tetraboran sodu ma także negatywne działanie. Szczególnie groźny jest dla bardzo małych dzieci, dlatego wszelkie preparaty z tym składnikiem są niewskazane dla niemowlaków, jak i matek karmiących oraz kobiet w ciąży.
Tetraboran sodu przyjmować mogą jedynie dzieci powyżej 12 roku życia, te młodsze wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Ale i dla dorosłych kwas borowy może być szkodliwy, jeśli stosuje się go w zwiększonych dawkach.
Dlatego Tormentiol można aplikować jedynie przez krótki czas, do dziesięciu dni. Po tym czasie dochodzi do kumulacji kwasu borowego w organizmie, co zwykle kończy się po prostu zatruciem.
Tormentiol a skutki uboczne
Oczywiście, normalne stosowanie Tormentiolu nie powinno zakończyć się tak dramatycznymi konsekwencjami.
Maść przyjmowana zgodnie z zaleceniami powinna zadziałać bez zarzutu, usuwając jedynie zmiany chorobowe, ale bez efektów ubocznych i zagrożenia dla zdrowia.
Dawki składników a bezpieczeństwo
Dawki boru w Tormentiolu zostały dopasowane tak, by zwalczyć problem ze stanem zapalnym, ale bez pociągania za sobą ciężkich skutków ubocznych. Mimo wszystko, Tormentiol jest niegroźny jedynie wtedy, gdy stosuje się go sporadycznie, na niewielkich fragmentach skóry, zgodnie z przeznaczeniem.
Nie należy się więc sugerować tym, że jest to lek dostępny bez recepty, bo choć nie wymaga on konsultacji medycznych, to z pewnością wymaga rozwagi w jego stosowaniu.