Kategorie

Czy można być uczulonym na człowieka?

Uczulenie na miód: objawy

Możliwych objawów uczulenia na miód jest tak wiele, że podzielono je na 5 grup:

1. dermatologiczne:

  • świąd skóry
  • pokrzywka miejscowa
  • pokrzywka całego ciała
  • obrzęk naczyniowy
  • obrzęk ust i powiek

2. gastryczne:

3. oddechowe:

  • duszności
  • kaszel
  • skurcze oskrzeli
  • obrzęk nosa i wydzielina z nosa
  • obrzęk gardła

4. inne objawy:

5. reakcje natychmiastowe: wstrząs anafilaktyczny i śmierć – w krańcowych, nielicznych przypadkach

Badania z udziałem osób uczulonych na miód wykazały, że zdecydowanie najczęściej występującym objawami są reakcje dermatologiczne i ze strony układu pokarmowego, a wśród nich: obrzęk ust i powiek, miejscowa pokrzywka, bóle brzucha i silne biegunki.

Czytaj też:

Uczulenie na miód: jak powstaje miód?

Miód pszczeli powstaje z nektaru kwiatów – to tzw. miód nektarowy, albo soku z żywych części roślin - to tzw. miód spadziowy. Trzecim rodzajem są miody mieszane: nektarowo-spadziowe lub spadziowo-nektarowe, które, jak nazwy wskazują, mają większą lub mniejszą zawartość jednego lub drugiego składnika.

W procesie tworzenia się miodu największe znaczenie ma… pożytek. Tak właśnie nazywana jest roślina będąca w przekonaniu pszczoły najlepszym źródłem nektaru lub spadzi. Kiedy pszczoła – zwiadowczyni go odnajdzie, wraca do ula i odpowiednim tańcem informuje pszczoły-zbieraczki, w którym kierunku się udać, aby ten pożytek znaleźć, a także jakiego rodzaju jest to pożytek i jak go jest dużo.

Pszczoły-zbieraczki zbierają nektar lub spadź – zwane nakropem - do specjalnego zbiornika, tzw. wola miodowego i po powrocie do ula oddają go pszczołom-robotnicom. Uwalniając nektar lub spadź z wola oddają także przy tym swoje własne, cenne dla nas enzymy pszczele.

Następnie nakrop magazynowany jest w komórkach plastra, w których dojrzewa, a gdy jest gotowy pszczoły pokrywają go tzw. zasklepem. Chroni on miód przed zawilgotnieniem, zepsuciem i różnego rodzaju zanieczyszczeniemi.

Podczas dojrzewania nakrop jest cały czas przenoszony z miejsca na miejsce, a więc wzbogacany w pszczele enzymy. To dlatego dojrzały miód zawiera zamiast sacharozy cukry proste: glukozę i fruktozę, a także więcej kwasów organicznych i substancji bakteriostatycznej – inhibiny.

To właśnie dzięki inhibinie miód ma właściwości bakteriobójcze i uważany jest za jeden z najlepszych produktów wzmacniających odporność naszego organizmu. Inhibina bowiem hamuje namnażanie się i rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych.

Uczulenie na miód: przyczyny pierwotne

To co dla pszczół jest pożytkiem, dla ludzi może być niestety przedmiotem uczulenia. Alergia na miód jest bowiem wywołana obecnością w nim różnego rodzaju alergenów, czyli cząsteczek powodujących nieprawidłową reakcję układu immunologicznego naszego organizmu.

Do tych miodowych alergenów zalicza się:

  • pyłki kwiatów – to najczęstszy powód uczulenia na miód
  • pyłki traw – np. tymotki siewnej, życicy trwałej
  • pyłki drzew – np. leszczyny, lub brzozy
  • pyłki innych roślin – np. słonecznika, w tym także ziół, np. mniszka lekarskiego, nawłoci pospolitej
  • zarodniki grzybów pleśniowych i drożdżoidalnych

Co więcej, podczas przenoszenia nakropu i jego dojrzewania, w miodzie jako produkcie ostatecznym mogą się znaleźć także białko pszczele i kawałki pszczelich odwłoków, które także mają cechy alergizujące. Ten alergen jest szczególnie niebezpieczny dla osób uczulonych na jad owadów. W efekcie jego przyjęcia może u nich dojść do uczulenia krzyżowego.

Zdecydowanie najrzadziej uczulenie na miód wywołuj rozkruszek – pajęczak, którym może być zanieczyszczony miód.

W tym artykule dowiesz się, czy retinol można stosować w delikatnej okolicy oczu, jaki produkt dla siebie wybrać, jakich efektów można oczekiwać i jak prawidłowo go stosować dla osiągnięcia najlepszych rezultatów.

Czytaj dalej...

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów, należy stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym SPF 30 lub wyższym , a także zakrywać obszary poddane zabiegowi odzieżą ochronną.

Czytaj dalej...

Rutyna pielęgnacyjna powinna składać się z kremu nawilżającego używanego każdego dnia przed nałożeniem makijażu; potrzebny będzie także złuszczający peeling-maska bez granulek; mleczko przeciw niedoskonałościom lub płyn micelarny.

Czytaj dalej...

Jeżeli zdecydowałaś się na rozjaśnianie i po pewnym czasie kolor Ci się znudził i chcesz wrócić do ciemniejszego, to oczywiście nie powinnaś podejmować samodzielnej próby farbowania, bo to może się skończyć dziwnym kolorem włosów.

Czytaj dalej...