Czy po rozjaśnianiu włosów można od razu farbować?

Rozjaśnianie włosów – co to takiego?

Rozjaśnianie włosów to zabieg chemiczny wykonywany w większości salonów fryzjerskich. Polega na pozbawieniu włosów pigmentu odpowiedzialnego za naturalny kolor porostu. Czynność prowadzi do uzyskania odcieni jaśniejszych od koloru wyjściowego do 7 (a czasem i 9) tonów. W praktyce stosuje się rozjaśniacze proszkowe z oksydantami o stężeniu 3, 6, 9 i 12%.

Skalę poziomów, o które można rozjaśnić włosy, definiuje zakres rozjaśnienia włosów. Zwykle informację o mocy rozjaśniacza można znaleźć w widocznym miejscu opakowania produktu (np. do 7 tonów). Stopień rozjaśnienia włosów to konkretny poziom kolorystyczny, do którego można rozjaśnić włosy. Na stopień rozjaśnienia wpływają takie czynniki jak: rodzaj i stężenie zastosowanego środka rozjaśniającego, a także zawartość melaniny we włosach.

Jak zmieniał się mój odrost?

Mój dwucentymetrowy odrost.
Zdjęcie zostało zrobione podczas zachmurzenia, dlatego doskonale odzwierciedla początkowy odcień odrostu (ciemny grafit).

Mój siedmiocentymetrowy odrost.
Odrost powoli stawał się ciemnym blondem.

Moje włosy 12 lat temu.
W gimnazjum i liceum dużo czasu spędzałam na słońcu, dlatego też włosy były dużo jaśniejsze.
Gdy skończyłam studia, podjęłam pracę w klimatyzowanym, ciemnym biurze i przeprowadziłam się do mieszkania, w którym słonecznie jest jedynie w godzinach porannych. Od dłuższego czasu spędzam na słońcu naprawdę niewiele czasu, a mimo wszystko odcień odrostu zmienia się z miesiąca na miesiąc. :)

Znaczenie pielęgnacji włosów rozjaśnianych

Po zabiegu rozjaśniania kluczową rolę odgrywa odpowiednia rutyna pielęgnacyjna. Chcąc zachować uzyskany efekt, włosy wymagają odpowiedniej troski. Fryzjer powinien polecić klientce / klientowi szampon i odżywkę do włosów rozjaśnianych, a także preparat ochronny zawierający filtry UV.

Na jakiś czas warto ograniczyć korzystanie z takich urządzeń jak suszarka, lokówka czy prostownica. Z pewnością zdrowe dla włosów może się okazać rzadsze ich mycie, a także unikanie silikonów blokujących łuskę włosa (nie mylić z tymi „bezpiecznymi”, np. amodimethicone, dimethicone, PEG-silikony, cyclomethicone).

Należy pamiętać, że głównym zadaniem w pielęgnacji włosów rozjaśnianych jest nawilżanie. Warto zapewnić włosom kompleksową pielęgnację opartą na profesjonalnych produktach, które zawierają humektanty.

Jak zafarbować włosy bibułą krok po kroku – wyjaśniamy

Farbowanie włosów bibułą to znakomite rozwiązanie, zwłaszcza dla tych kobiet, które chcą odświeżyć swoją fryzurę. Włosy, które będą najlepiej przyjmować kolor uzyskany z bibuły, to włosy jasne, przesuszone oraz zniszczone, np. rozjaśnianiem. Oczywiście bardziej ciemna bibuła będzie w stanie dłużej utrzymać się na takich włosach. Jak zafarbować włosy bibułą? Co jeszcze warto wiedzieć o tego typu koloryzacji włosów? Podpowiadamy, jak zrobić kolorowe włosy przy pomocy bibuły krok po kroku!

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o farbowaniu włosów.

Poniżej przedstawiamy prawie 1 000 sprawdzonych fryzjerów w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Czy naturalny kolor włosów może się zmienić?

Nasz naturalny kolor włosów jest zaprogramowany genetycznie i nie ulega zmianie pod wpływem farbowania czy rozjaśniania. Farba zmienia tylko te partie włosów, które zostaną nią pokryte.

  • zniszczeń (im bardziej suchy i zniszczony włos, tym jest jaśniejszy i mniej nasycony kolorem),
  • rodzaju pielęgnacji (im jest bogatsza w emolienty, tym kolor staje się głębszy),
  • ekspozycji na słońce (słońce rozjaśnia i ociepla kolor włosów),
  • naszego wieku.

Warto pamiętać, że dotyczy to włosów, które już wyrosły. Wyrastające włosy zawsze będą miały kolor zaprogramowany genetycznie.

O tym, że farbowanie zmienia kolor włosów dowiedziałam się od koleżanki w gimnazjum i przyjęłam to wtedy jako fakt. Dopiero później dotarło do mnie, że jest to totalny mit.

A jak było u Was? Spotkaliście się w ogóle z przekonaniem, że farbowanie trwale zmienia naturalny kolor włosów?

Natalia Pawłowska - autorka

Od 2011 roku edukuję Polki z pielęgnacji włosów. A wszystko zaczęło się od tego, że doszczętnie zniszczyłam swoje włosy i postanowiłam je odratować. Swoją drogę do zdrowych i pięknych włosów opowiadam na tym blogu.

  • Kup moje książki o pielęgnacji włosów
  • Zobacz moją metamorfozę
  • Mój Instagram - oglądaj moje codzienne Instastory
72 komentarze

Nie, nigdy się z tym nie spotkałam i było dla mnie oczywiste, że tak nie jest :D Jak zaczęłaś zapuszczać naturalki, to też byłam pewna, że to tylko złudzenie, że są takie ciemne, a ostatecznie wcale takie nie będą :) Ja ostatnio zastanawiam się czy wrócić do naturalnego koloru, jednak u mnie problemem jest siwienie i nie wiem czy warto :/ Siwych włosów mam naprawdę bardzo dużo, więc nie wiem czy jest sens :( Ale z drugiej strony żal mi tak ciągle męczyć te włosy farbami, sama już nie wiem. :( Odpowiedz Usuń

Może to być spowodowane kilkoma czynnikami źle przygotowaną mieszaniną, niewystarczającą ilością preparatu naniesionego na włosy, zbyt dużymi podziałami separacjami porostu lub złym nałożeniem rozjaśniacza.

Czytaj dalej...

O kreatynowym przedłużaniu włosów słyszał chyba każdy w końcu tak popularna metoda przedłużania kosmyków, nie mogła przejść bez echa wśród kobiet, które nawet w minimalnym stopniu zainteresowane są kwestiami związanymi z urodą, fryzjerstwem i pięknymi włosami.

Czytaj dalej...

Jednak kiedy wypadanie zamienia się w łysienie lub pojawiają się dodatkowe niepokojące objawy łupież, nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, łojotok, stany zapalne konieczna staje się wizyta u specjalisty, dermatologa lub trychologa.

Czytaj dalej...

Jeśli więc pojawiają się takie problemy, jak osłabienie, chroniczne zmęczenie, blada skóra, nieregularne bicie serca, szumy w uszach, bóle głowy czy nadwrażliwość na zimno, warto zgłosić się do lekarza.

Czytaj dalej...