Czy po rozjaśnianiu włosów można od razu farbować?

Sposoby korekcji błędów powstałych w procesie rozjaśniania

Istnieje kilka sposobów korekcji błędów powstałych w procesie rozjaśniania. Pierwszy i dla większości najbardziej drastyczny to strzyżenie włosów. W zależności od sytuacji, plamy można przykryć ciemną farbą zbliżoną do naturalnego koloru włosów. W innym przypadku, jeśli stan włosów na to pozwoli, można ponownie położyć mieszaninę. Najczęściej wykonywane jest tonowanie koloru.

Tonowanie włosów

Jeśli odcień włosów jest niekorzystny (a po rozjaśnieniu zazwyczaj tak jest), to można go skorygować stosując płukanki, tonery lub środki półtrwale koloryzujące o odcieniu przeciwstawnym. Na kolory ciepłe nakładane są kolory zimne. Odcienie żółte neutralizuje się dzięki użyciu środków, które mają zabarwienie fioletowe. W efekcie powstają odcienie perłowe lub platynowe. Natomiast odcienie pomarańczowe eliminowane są środkami dającymi zabarwienie niebieskopopielate. Choć nie dotyczy to konkretnie procesu rozjaśniania to warto nadmienić, że odcienie czerwone neutralizowane są poprzez zastosowanie preparatów dających odcienie zielone (matowe).

Farbowanie włosów bibułą – krok po kroku

Jak zafarbować włosy bibułą?

Farbowane końcówki można uzyskać poprzez zamoczenie około 1/4 bibuły w miseczce z ciepłą wodą. Barwnik powinien zejść z bibuły za jakiś czas. Wówczas można zamoczyć w takim „wywarze” końcówki włosów i mieszać nimi przez kilka-kilkanaście minut. Jeżeli jednak chcesz uzyskać pasemka albo stworzyć na głowie efekt ombre, musisz mieć suche włosy. Co trzeba zrobić?

  1. Potnij bibułę na małe kawałki, którymi będziesz w stanie owijać kolejne pasemka włosów.
  2. Załóż rękawiczki na dłonie, zamaczaj kawałki bibuły w wodzie i owijaj nimi poszczególne pasma.
  3. Kosmyki powinny wchłaniać pigment przez co najmniej kilka minut.
  4. Włosy podeschły i kolor wydaje się za mało intensywny? Zawsze można ponownie zamoczyć pasemka i zawinąć je dodatkowymi fragmentami bibuły.
  5. Po usunięciu z włosów bibuły nie zauważysz od razu efektu. Żeby sprawdzić, czy farbowanie krepą się udało, wysusz głowę suszarką – efekt na pewno będzie niesamowity!

Pamiętaj przy tym, że do osiągnięcia najlepszego rezultatu będziesz musiała stale obserwować, czy barwnik nie musi dłużej „poleżeć” na pasemkach – wówczas będzie wiadomo, czy dobrze przeniknie w głąb struktury kosmyków. Nie zapomnij również o tym, że kapiący z głowy barwnik może barwić dokoła. zupełnie wszystko. A więc, lepiej usunąć niepotrzebne elementy z łazienki na czas farbowania (jak ręczniki czy łazienkowe dywaniki). Pamiętaj też o nasmarowaniu ciała w tych miejscach, gdzie tworzy granicę z włosami – warto szczególnie zwrócić uwagę na uszy, smarując je możliwie tłustym kremem!

Rozjaśnianie włosów – czas ma znaczenie

Wracając do tematu rozjaśniacza. Przygotowany preparat rozjaśniający należy nałożyć w jak najkrótszym czasie – żeby włosy były równomiernie rozjaśnione na całej ich długości. Czas trwania reakcji zależy od temperatury – im cieplej tym działa szybciej. Nie bez znaczenia jest też grubość oraz kondycja włosów, a także stężenie oksydantu dodanego do rozjaśniacza – im niższe tym preparat działa wolniej. Po nałożeniu mieszanki na włosy należy kontrolować czas oraz przebieg rozjaśniania. Jeśli preparat wyschnie na włosach – przestaje działać. Maksymalny czas to 50 min. Procesowi towarzyszy wydzielanie ciepła.

Pierwszym i częstym błędem jest nierównomierne rozjaśnienie włosów. Może to być spowodowane kilkoma czynnikami: źle przygotowaną mieszaniną, niewystarczającą ilością preparatu naniesionego na włosy, zbyt dużymi podziałami (separacjami) porostu lub złym nałożeniem rozjaśniacza.

Drugim niemniej rzadkim błędem jest zbyt jasny kolor. Może to wynikać z błędnie określonego poziomu kolorystycznego, źle dobranego preparatu, zbyt wysokiego stężenia oksydantu lub zbyt długiego czasu działania rozjaśniacza.

Trzecim dość popularnym błędem są różnice koloru między nasadą, długością i końcówkami. Spowodowane może to być nieprawidłową kolejnością nakładania mieszanki rozjaśniającej lub źle dobranym rozjaśniaczem lub oksydantem.

Ostatnim często spotykanym błędem jest zniszczenie włosów. Może to wynikać ze zbyt wysokiego stężenia oksydantu, zbyt długiego czasu działania rozjaśniacza na włosach lub mieszanina została nałożona na włosy, które już przed zabiegiem były w słabej kondycji.

Może to być spowodowane kilkoma czynnikami źle przygotowaną mieszaniną, niewystarczającą ilością preparatu naniesionego na włosy, zbyt dużymi podziałami separacjami porostu lub złym nałożeniem rozjaśniacza.

Czytaj dalej...

Niezależnie od tego, czy wybierzesz metodę keratynową, taśmową, na warkocze czy na mikroringi, pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest wybór doświadczonego fryzjera oraz odpowiednia pielęgnacja przedłużanych włosów.

Czytaj dalej...

Właśnie dlatego jakość i ilość włosów jest uzależniona od tego co się dzieje w naszym organizmie oraz podkreśla się istotność przeprowadzania szczegółowego wywiadu medycznego podczas tego schorzenia celem zdiagnozowania i eliminacji przyczyny.

Czytaj dalej...

Najważniejsza będzie dieta bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT , prawidłowe nawodnienie organizmu, owoce i warzywa pełne cennych makro i mikroelementów czy też produkty bogate w witaminy z grupy B takie jak zielone warzywa, orzechy, jaja, mięso, wątróbka i ryby.

Czytaj dalej...