Czy po rozjaśnianiu włosów można od razu farbować?
Czy naturalny kolor włosów może się zmienić?
Nasz naturalny kolor włosów jest zaprogramowany genetycznie i nie ulega zmianie pod wpływem farbowania czy rozjaśniania. Farba zmienia tylko te partie włosów, które zostaną nią pokryte.
- zniszczeń (im bardziej suchy i zniszczony włos, tym jest jaśniejszy i mniej nasycony kolorem),
- rodzaju pielęgnacji (im jest bogatsza w emolienty, tym kolor staje się głębszy),
- ekspozycji na słońce (słońce rozjaśnia i ociepla kolor włosów),
- naszego wieku.
Warto pamiętać, że dotyczy to włosów, które już wyrosły. Wyrastające włosy zawsze będą miały kolor zaprogramowany genetycznie.
O tym, że farbowanie zmienia kolor włosów dowiedziałam się od koleżanki w gimnazjum i przyjęłam to wtedy jako fakt. Dopiero później dotarło do mnie, że jest to totalny mit.
A jak było u Was? Spotkaliście się w ogóle z przekonaniem, że farbowanie trwale zmienia naturalny kolor włosów?
Natalia Pawłowska - autorka
Od 2011 roku edukuję Polki z pielęgnacji włosów. A wszystko zaczęło się od tego, że doszczętnie zniszczyłam swoje włosy i postanowiłam je odratować. Swoją drogę do zdrowych i pięknych włosów opowiadam na tym blogu.
- Kup moje książki o pielęgnacji włosów
- Zobacz moją metamorfozę
- Mój Instagram - oglądaj moje codzienne Instastory
72 komentarze
Nie, nigdy się z tym nie spotkałam i było dla mnie oczywiste, że tak nie jest :D Jak zaczęłaś zapuszczać naturalki, to też byłam pewna, że to tylko złudzenie, że są takie ciemne, a ostatecznie wcale takie nie będą :) Ja ostatnio zastanawiam się czy wrócić do naturalnego koloru, jednak u mnie problemem jest siwienie i nie wiem czy warto :/ Siwych włosów mam naprawdę bardzo dużo, więc nie wiem czy jest sens :( Ale z drugiej strony żal mi tak ciągle męczyć te włosy farbami, sama już nie wiem. :( Odpowiedz Usuń
Farbowanie po wcześniejszym rozjaśnianiu – jak powinno przebiegać?
Jeżeli chcesz zdecydować się na farbowanie włosów po rozjaśnianiu, to musisz udać się do salonu kosmetycznego, gdzie fryzjer profesjonalnie zajmie się Twoimi włosami. Gdy kolor po rozjaśnianiu nie wyszedł tak jak się tego spodziewałaś nie musisz się załamywać. Możesz spróbować używać szamponów i odżywek wyrównujących kolor do odcieni chłodnych lub ciepłych. Jeśli to na niewiele się zdaje po prostu wzmacniaj włosy proteinami i szamponami na bazie kwasu hialuronowego, a także naturalnymi olejami, które nie powodują zmiany koloru, jak choćby konopnym czy z awokado. Gdy włosy będą już wzmocnione możesz przejść do zabiegów koloryzacji. Najlepiej postawić na tonowanie. Choć niektórzy próbują stosowania utleniacza o mniejszym stężeniu i koloru nieco ciemniejszego, to jednak toner, który w swoim składzie nie ma amoniaku najlepiej sprawdzi się na włosy po wcześniejszym rozjaśnianiu. Dzięki temu na pewno na głowie nie uzyska się zielonych czy też pomarańczowych odcieni. Co ważne dzięki zastosowaniu profesjonalnych produktów fryzjer może uzyskać pożądany kolor włosów w czasie jednej wizyty. Nie ma zatem konieczności ponownego umawiania się na farbowanie po pierwszym zabiegu. Przyciemnianie włosów rozjaśnianych jest często trudniejsze niż odwrotny proces, zatem nie warto zabierać się za to samodzielnie.
Jednocześnie przypominamy, że włosy po takim zabiegu należy odpowiednio pielęgnować. Trzeba sięgnąć po kosmetyki głęboko nawilżające, bo choć tonowanie nie wnika w strukturę włosa, to wcześniejszy zabieg rozjaśniania na pewno sprawił, że łuski są rozchylone i przez to włosy szybko tracą wilgoć.
Farbowanie włosów bibułą – krok po kroku
Jak zafarbować włosy bibułą?
Farbowane końcówki można uzyskać poprzez zamoczenie około 1/4 bibuły w miseczce z ciepłą wodą. Barwnik powinien zejść z bibuły za jakiś czas. Wówczas można zamoczyć w takim „wywarze” końcówki włosów i mieszać nimi przez kilka-kilkanaście minut. Jeżeli jednak chcesz uzyskać pasemka albo stworzyć na głowie efekt ombre, musisz mieć suche włosy. Co trzeba zrobić?
- Potnij bibułę na małe kawałki, którymi będziesz w stanie owijać kolejne pasemka włosów.
- Załóż rękawiczki na dłonie, zamaczaj kawałki bibuły w wodzie i owijaj nimi poszczególne pasma.
- Kosmyki powinny wchłaniać pigment przez co najmniej kilka minut.
- Włosy podeschły i kolor wydaje się za mało intensywny? Zawsze można ponownie zamoczyć pasemka i zawinąć je dodatkowymi fragmentami bibuły.
- Po usunięciu z włosów bibuły nie zauważysz od razu efektu. Żeby sprawdzić, czy farbowanie krepą się udało, wysusz głowę suszarką – efekt na pewno będzie niesamowity!
Pamiętaj przy tym, że do osiągnięcia najlepszego rezultatu będziesz musiała stale obserwować, czy barwnik nie musi dłużej „poleżeć” na pasemkach – wówczas będzie wiadomo, czy dobrze przeniknie w głąb struktury kosmyków. Nie zapomnij również o tym, że kapiący z głowy barwnik może barwić dokoła. zupełnie wszystko. A więc, lepiej usunąć niepotrzebne elementy z łazienki na czas farbowania (jak ręczniki czy łazienkowe dywaniki). Pamiętaj też o nasmarowaniu ciała w tych miejscach, gdzie tworzy granicę z włosami – warto szczególnie zwrócić uwagę na uszy, smarując je możliwie tłustym kremem!
Jak zafarbować włosy bibułą krok po kroku – wyjaśniamy
Farbowanie włosów bibułą to znakomite rozwiązanie, zwłaszcza dla tych kobiet, które chcą odświeżyć swoją fryzurę. Włosy, które będą najlepiej przyjmować kolor uzyskany z bibuły, to włosy jasne, przesuszone oraz zniszczone, np. rozjaśnianiem. Oczywiście bardziej ciemna bibuła będzie w stanie dłużej utrzymać się na takich włosach. Jak zafarbować włosy bibułą? Co jeszcze warto wiedzieć o tego typu koloryzacji włosów? Podpowiadamy, jak zrobić kolorowe włosy przy pomocy bibuły krok po kroku!
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o farbowaniu włosów.
Poniżej przedstawiamy prawie 1 000 sprawdzonych fryzjerów w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Zasady przygotowania preparatów rozjaśniających
Preparat rozjaśniający miesza się z oksydantem zgodnie z instrukcją producenta. Ilość składników potrzebnych do stworzenia mieszanki zależy od długości (oraz rodzaju) włosów. Składniki ważone są w gramach na wadze fryzjerskiej. Można też odmierzać w mililitrach w menzurce lub nakładać miarkami. Z reguły jedną porcję rozjaśniacza łączy się z dwiema porcjami oksydantu. Rozjaśniacz należy dokładnie wymieszać z oksydantem, aż do uzyskania jednolitej konsystencji (bez grudek) i od razu nakładać na włosy.
Farba rozjaśniająca działa nieco inaczej niż rozjaśniacz. Swoje właściwości rozjaśniające utrzymuje przez pierwsze 20 min. od nałożenia. Drugi etap polega na wprowadzeniu w strukturę włosa sztucznych pigmentów. Dłuższe przetrzymanie preparatu na włosach nie sprawi, że będą one bardziej rozjaśnione. Rozjaśniacz natomiast działa w zupełnie inny sposób. Po rozprowadzeniu na włosach zachowuje właściwości rozjaśniające przez bardzo długi czas. Należy także pamiętać, że „farba farby nie rozjaśnia„. Oznacza to, że za pomocą farby nie można wybić ciemniejszego, sztucznego pigmentu z włosa.
