Czy pryszcze mogą występować w miejscach intymnych?
Jak golić miejsca intymne, by były gładkie i bez podrażnień?
Na czym zatem polega kompromis między higienicznym komfortem a pozostawieniem bariery ochronnej? Jak dobrze golić miejsca intymne - tak, aby nie było podrażnień i by nie zwiększyć ryzyka infekcji?
Złym rozwiązaniem jest golenie miejsc intymnych na zero, które całkowicie pozbawia narządy płciowe naturalnej ochrony. Jak zatem robić to prawidłowo?
Najlepiej usuwać owłosienie z pachwin i podbrzusza, ale pozostawiać je na samych narządach potrzebujących tarczy broniącej ich przed drobnoustrojami i czynnikami zewnętrznymi.
Okazuje się jednak, że nawet golenie delikatnej skóry wokół miejsc intymnych nie jest proste i każdy musi wypracować sobie dobry sposób na wykonywanie zabiegu bez podrażnień.
Jak golić miejsca intymne ładnie i szybko i tak, żeby były gładkie, ale jednocześnie, żeby nie swędziało i nie piekło? Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty i dobre narzędzia nie wywołujące podrażnień. Czy można to robić maszynką? W dużej mierze zależy to od rodzaju skóry i jej indywidualnej odporności i reakcji.
Jak golić miejsca intymne przed operacją? Niektóre zabiegi chirurgiczne wymagają usunięcia owłosienia, jednak zasięg depilacji zależy od rodzaju zabiegu, dlatego powinien o nim zadecydować lekarz kierujący pacjenta na zabieg.
Jak często golić miejsca intymne?
Przy wykonywaniu różnych zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych bardzo ważna jest regularność. Z drugiej strony jednak przeprowadzanie ich zbyt często może prowadzić do osłabienia skóry, naruszenia jej naturalnej ochrony i innych działań niepożądanych.
Jak często można golić miejsca intymne, by uniknąć niechcianych skutków? Trudno precyzyjnie odpowiedzieć, co ile dni powinno się powtarzać zabieg. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb, obfitości owłosienia oraz szybkości jego odrastania, a także od skóry.
U niektórych osób skóra w okolicach intymnych jest dość odporna i dobrze znosi nawet częste golenie, u innych - skłonna jest do podrażnień nawet, jeśli zabieg wykonywany jest rzadko.
Ospa w jamie ustnej i w miejscach intymnych
Ospa wietrzna to choroba zakaźna, której charakterystycznym objawem są plamki pojawiające się na całym ciele. Z czasem zmieniają się one w pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Najczęściej krostki te występują na skórze, ale mogą pojawić się również na błonach śluzowych np. w jamie ustnej lub w miejscach intymnych u dziewczynek .
Ospa w jamie ustnej występuje zazwyczaj w postaci białych wykwitów z czerwoną obramówką. Leczenie ich polega przede wszystkim na dezynfekcji i łagodzeniu bólu.
Fiolet na ospę w jamie ustnej
Na krosty ospowe w buzi fajnie sprawdza się wodny roztwór filetu gencjanowego. Stosowanie go minimalizuje ryzyko nadkażeń, a właśnie na tym najbardziej nam zależy. Jego działanie polega na osuszaniu wykwitów oraz zapobieganiu rozwojowi mikroorganizmów.
Uwaga 📣 Przed zastosowaniem fioletu gencjanowego w jamie ustnej upewnij się, że jest on w formie roztworu wodnego. W aptece dostępne są także spirytusowe roztwory fioletu gencjanowego, które nie powinny być stosowane na błony śluzowe. |
Preparaty z benzydaminą na ospę w jamie ustnej
Na zmiany ospowe powstałe w buzi możecie też zastosować popularne preparaty z benzydaminą w sprayu (np. Tantum Verde, Uniben, Hascosept). Przeznaczone są one do leczenia objawów związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła, np. w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, a więc nadają się do łagodzenia zmian ospowych powstałych w buzi. Co ważne można stosować je już u najmłodszych maluchów, bo nie mają ograniczeń wiekowych.
Oktenidyna na ospę w jamie ustnej
Popularne preparaty antyseptyczne z oktenidyną (np. Octenisept, Oktaseptal) to środki, które można stosować nie tylko do dezynfekcji skóry, ale także błon śluzowych. Możesz go więc wykorzystać do odkażania zmian ospowych w jamie ustnej oraz w miejscach intymnych. Więcej na temat Octeniseptu przeczytasz w tym wpisie.
Jak golić miejsca intymne damskie?
Okolice intymne u kobiet to miejsca o wysokiej wrażliwości i delikatności. Skóra na nich jest cienka i mało odporna na otarcia i inne podrażnienia, stąd właśnie owłosienie łonowe, którego zadaniem jest chronić skórę i błonę śluzową nie tylko przed drobnoustrojami, ale też uszkodzeniami mechanicznymi.
Czym i jak golić damskie miejsca intymne? Jak już zostało wspomniane, najlepiej ograniczyć się do samych ich okolic, czyli pachwin i łona, pozostawiając owłosienie tam, gdzie jego funkcja ochronna jest najbardziej potrzebna, czyli na wargach sromowych.
Osoby, które wykonują zabieg nie tylko w celach higienicznych, ale też estetycznych, mogą skorzystać z szablonów do golenia miejsc intymnych, dostępnych np. w sklepach internetowych. Umożliwiają one wycinanie z owłosienia łonowego rozmaitych wzorów.
Aby nie narażać skóry na podrażnienia i skaleczenia, zdecydowanie lepiej jest golić wzgórek łonowy z włosem. Golenie miejsc intymnych u kobiet pod włos zwiększa ryzyko podrażnienia, powstania małych ranek, krostek i późniejszego wrastania włosków.
Golenie miejsc intymnych - czym, jak i jak często robić to bez podrażnień?
Golenie miejsc intymnych jest z pozoru prostą czynnością, jednak często nie udaje się jej wykonać bez podrażnień, zaczerwienienia i pieczenia skóry. Sprawdź, jak golić delikatne okolice, by uniknąć tego rodzaju dolegliwości.
- Golenie miejsc intymnych to zabieg wykonywany przede wszystkim w celach estetycznych i higienicznych. Włosy łonowe pełnią jednak ważną funkcję.
- Aby golić się bezpiecznie i bez podrażnień, należy używać do zabiegu odpowiednich narzędzi i kosmetyków łagodzących skórę i zmiękczających owłosienie.
- Sprawdź, czy golenie miejsc intymnych u kobiet różni się od tego samego zabiegu u mężczyzn.
