Jak można skutecznie pozbyć się białych pryszczy

Dlaczego wyciskanie pryszczy może być niebezpieczne?

Przede wszystkim w domowych warunkach ciężko zachować sterylność. Bakterie mogą w prosty sposób rozprzestrzenić się po naszej twarzy i doprowadzić do zaostrzenia problemu. Dodatkowo często pojawia się stan zapalny oraz blizny. Warto też dodać, że niektóre zmiany skórne łatwo pomylić z pryszczem, a ich usuwaniem zajmują się wyłącznie specjaliści.

Szczególnie duże ryzyko niesie za sobą wyciskanie pryszczy w obszarze tzw. trójkąta śmierci. Jest to miejsce na twarzy, które obejmuje skórę od kącików ust aż do nasady nosa. W tym rejonie nasza twarz jest silnie unaczyniona oraz znajdują się liczne odpływy żylne. Każda infekcja w okolicy „trójkąta śmierci” jest bardzo niebezpieczna. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do zapalenia opon mózgowych czy powstania ropnia mózgu.

Wyciskanie pryszczy – samemu czy u kosmetyczki? Wyjaśniamy

  • Pryszcze to drobne zmiany skórne spowodowane zapaleniem gruczołów łojowych, w wyniku produkcji nadmiaru sebum i zablokowania przez martwe komórki skóry.
  • Wyciskanie pryszczy jest praktyką odradzaną przez dermatologów ze względu na ryzyko powstawania blizn, rozprzestrzeniania się bakterii i powstawania dodatkowych wyprysków.
  • Zamiast wyciskać pryszcze, zaleca się skorzystanie z profesjonalnych usług dermatologa lub stosowanie odpowiednich leków i kosmetyków do pielęgnacji cery przeznaczonych do leczenia trądziku.

Pryszcze, krosty, zaskórniki to problemy skórne, z którymi zmagają się nie tylko nastolatkowie, ale również dorośli. Te niewielkie niedoskonałości skóry mogą być źródłem frustracji i niepewności. Naturalnym odruchem jest chęć ich natychmiastowego usunięcia, co często prowadzi do wyciskania pryszczy. Czy jest to bezpieczne? Czy można wyciskać pryszcze samodzielnie, czy lepiej skorzystać z pomocy specjalistów? Jak wyciskać pryszcze? Jakie są potencjalne skutki wyciskania pryszczy i jakie korzyści daje niewyciskanie zmian skórnych?

Czy wyciskanie pryszczy jest dobre?

W pogoni za piękną cerą musisz pożegnać się z wyciskaniem niedoskonałości na własną rękę. Ich kompulsywne usuwanie w niebezpiecznych częściach Twojej twarzy tzw. trójkącie śmierci (umiejscowionym między kącikami ust górnej wargi i szczytem piramidy nosa) niesie ze sobą niebezpieczeństwo dla Twojego zdrowia. Poprzez nieumiejętne wygniatanie zmian możesz doprowadzić nawet do zakrzepowego zapalenia naczyń żylnych w obrębie twarzy.

Dermokonsultantka
La Roche-Posay
Karina Kowalczyk

Tak jak wspomniano, pryszcze to zmiany skórne, które pojawiają się nie tylko u nastolatków. Mogą wystąpić u osób w każdym wieku, niezależnie od płci. Co więcej, mogą pojawić się nie tylko u osób, które na co dzień zmagają się z trądzikiem. Okresowe pojawianie się pryszczy u wielu kobiet ma miejsce np. tuż przed miesiączką.

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna powstawania wyprysków na brodzie i pozostałych częściach twarzy, ich obecność potrafi przysporzyć wielu zmartwień. Wiele osób właśnie ze względu na widoczne niedoskonałości czuje się źle i ma trudności z zaakceptowaniem swojego wyglądu. To właśnie jeden z powodów, dla którego takie osoby mogą zdecydować się na wyciskanie pryszczy.

Poza tym wyciskanie pryszczy na twarzy to dla wielu osób najlepszy i najszybszy sposób na to, jak szybko pozbyć się pryszczy. Z pewnością nie brakuje kobiet czy mężczyzn, którzy znaleźli się w sytuacji, gdy samodzielnie postanowili pozbyć się pryszcza właśnie poprzez jego wyciśnięcie – na przykład niedoskonałość pojawiła się przed ważną uroczystością lub wyjściem i jej samodzielne pozbycie się wydawało się najlepszym rozwiązaniem. Czy jednak rzeczywiście tak jest?

Wyciskanie pryszczy u kosmetologa

Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem zarówno dla stanu naszej skóry i zdrowia, jest wyciskanie pryszczy u kosmetologa. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że również w gabinetach kosmetycznych coraz częściej odchodzi się od mechanicznego usuwania pryszczy. Zamiast tego stosuje się profesjonalne zabiegi, takie jak peeling kawitacyjny lub mikrodermabrazja. Zabiegi te są bezbolesne, bezpieczne dla naszej skóry i przede wszystkim przynoszą zauważalne efekty.


Nie wolno wyciskać zmian zapalnych. Można u kosmetyczki/kosmetologa usunąć zaskórniki. Zwykle do tego są użyte specjalne zabiegi lub aparatura. To powoduje, że usuwanie zaskórników nie traumatyzuje skóry i nie nasila trądziku. Samo usuwanie zaskórników nie przyniesie długotrwałej poprawy, jeżeli nie zastosujemy odpowiednich preparatów, które zredukują proces powstawania nowych. ”

dr n. med. Kamila Padlewska,
specjalista dermatolog
Oricea Gabinety Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging
www.oricea.com

Dlatego przy zakupie odpowiedniego dla siebie kosmetyku trzeba wziąć pod uwagę odcień kremu - powinien być dopasowany do kolorytu skóry - oraz to, czy nasze potrzeby zaspokoi zwykły krem drogeryjny, czy też potrzebujemy specjalistycznego kosmetyku, czyli tzw.

Czytaj dalej...

Jeśli odczuwasz typowe objawy alergii pokarmowych i podejrzewasz kilka produktów, sprawdź najpierw te pozostałe uczulenie na miód to jedna najrzadziej spotykanych nadwrażliwości, a zatem jest bardzo mało prawdopodobne, iż znajdziesz się w gronie pechowców niemogących się cieszyć jego smakiem.

Czytaj dalej...

Wówczas kosmetolog dokona próby laserowej by przekonać się, jak Twój organizm zareaguje na laser, oceni także grubość i kolor włosa, by dobrać moc lasera , a następnie usunie resztkę włosków maszynką jednorazową zgodnie z zaleceniem.

Czytaj dalej...

Rutyna pielęgnacyjna powinna składać się z kremu nawilżającego używanego każdego dnia przed nałożeniem makijażu; potrzebny będzie także złuszczający peeling-maska bez granulek; mleczko przeciw niedoskonałościom lub płyn micelarny.

Czytaj dalej...