Czy warto wyciskać ropne pryszcze?

Ropne pryszcze na twarzy – objaw trądziku ropowiczego

Wbrew powszechnej opinii trądzik to choroba, która dotyka nie tylko młodzieży, ale także dorosłych. Co prawda może być on związany z okresem dojrzewania, ale często krosty pojawiają się także w wyniku zaburzeń hormonalnych. Dlatego często do jego wyleczenia potrzebne są konsultacje nie tylko z lekarzem dermatologiem, ale także z endokrynologiem. Do jego głównych objawów należą zaskórniki otwarte oraz zamknięte, które nie są bolesne, ale nieestetyczne, co może prowadzić do obniżenia pewności siebie, a w efekcie kompleksów. Jedną z najbardziej uciążliwych odmian choroby jest trądzik ropowiczy.

W przypadku tego schorzenia zmiany skórne przybierają postać ropnych pryszczy na twarzy, ale także klatce piersiowej oraz plecach. Torbielowate zmiany ropne zazwyczaj pokrywają dużą powierzchnię skóry i pozostają na niej przez długi czas, co utrudnia ich maskowanie, a w dodatku nierzadko zostają po nich nieestetyczne, symetryczne blizny potrądzikowe oraz przebarwienia. Niestety problem ten nie ogranicza się jedynie do wyglądu, wykwitom ropnym towarzyszy stan zapalny, dlatego są one niezwykle bolesne.

Zmiany ropne nie zawsze występują u chorujących na trądzik pospolity, ale pacjenci z odmianą ropowiczą zwykle cierpią także z powodu obecności krostek, zaskórników i wągrów pojawiających się w przebiegu pozostałych schorzeń trądzikowych. Dolegliwość najczęściej dotyka mężczyzn, ale kobiety również się z nią zmagają.

Czym są pryszcze?

Potocznie nazywane pryszcze to niedoskonałości skórne, które towarzyszą znacznej części osób w okresie dojrzewania, a także w wieku dorosłym. To główny objaw trądziku pospolitego (młodzieńczego), który jest przewlekłą i zapalną chorobą skóry. Ze względu na to, że są łatwe do zauważenia (mają formę czerwonych grudek lub krost wypełnionych treścią ropną), ich obecność na twarzy w znaczący sposób wpływa na samopoczucie osoby, która zmaga się z tym problemem. Pryszcze mogą być przyczyną problemów z samoakceptacją, a także negatywnie wpływać na naszą psychikę oraz kontakty z innymi ludźmi. Stąd tak duża liczba osób decyduje się na ich wyciskanie.

Przyczyny powstawania pryszczy na twarzy są bardzo zróżnicowane. Okazuje się bowiem, że wpływ na ich powstawanie mogą mieć różne czynniki. Zaliczamy do nich między innymi:

  • uwarunkowania genetyczne – jeśli jedno lub oboje rodziców w młodości zmagało się z trądzikiem, jest bardzo prawdopodobne, że choroba ta wystąpi również u dziecka,
  • przerost gruczołów łojowych, co bezpośrednio przekłada się na nadmierne wytwarzanie łoju (sebum),
  • zaburzenia hormonalne – stąd wypryski są tak powszechne wśród nastolatków, jednak zaburzenia hormonalne, które mogą warunkować powstawanie trądziku hormonalnego , występują także u dorosłych,
  • zaburzenia w procesie rogowacenia ujść mieszków włosowych,
  • stres,
  • różnego rodzaju zanieczyszczenia,
  • promieniowanie uv,
  • infekcje skórne,
  • niewłaściwa dieta – przede wszystkim spożywanie w nadmiernych ilościach produktów przetworzonych, zawierających duże ilości cukrów prostych, tłuszczów trans i soli,
  • nieodpowiednia pielęgnacja – korzystanie z produktów, które nadmiernie wysuszają skórę, przez co jej gruczoły zaczynają produkować jeszcze więcej sebum,
  • niektóre składniki zawarte w kosmetykach do pielęgnacji i makijażu, które posiadają właściwości komedogenne

Dlaczego nie wolno wyciskać pryszczy?

Choć w sieci bez problemu znajdziemy wiele artykułów czy nawet tutoriali, które pokazują, jak pozbyć się pryszczy samodzielnie, dermatolodzy zdecydowanie odradzają przeprowadzanie tej czynności. Dlaczego nie można wyciskać pryszczy?

Znaczna część osób z pewnością znalazła się w podobnej sytuacji: zauważyliśmy na swojej twarzy pryszcz, uznając, że jego wyciśnięcie to najlepszy sposób na jego pozbycie się. Niewiele się zastanawiając, dotknęliśmy zmiany skórnej palcami, ścisnęliśmy opuszkami skórę i w przekonaniu, że skutecznie pozbyliśmy się pryszcza, wróciliśmy do swoich obowiązków. Niestety, postępując w ten sposób, jedynie narażamy swoją skórę na pogorszenie jej wyglądu.

Trądzik i wyciskanie pryszczy są ze sobą mocno powiązane. Czy kiedykolwiek jakiś czas po wyciśnięciu pryszcza zauważyłaś, że na Twojej skórze zaczęło pojawiać się więcej niedoskonałości? To właśnie jeden z efektów wyciskania pryszczy. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim jest to spowodowane tym, że dotykamy palcami swojej skóry, które nie zawsze są sterylnie czyste. Nawet jeśli wydaje się nam, że nasze dłonie nie są brudne, w kontakcie z innymi przedmiotami przenoszą się na nie ogromne ilości bakterii i drobnoustrojów, które w zetknięciu ze skórą mogą wpływać na jej stan.

Dlaczego na skórze pojawił się pryszcz podskórny?

Trądzik grudkowy, który nazywany jest także trądzikiem grudkowo-krostkowym, to najczęstsza przyczyna występowania się na skórze widocznych zmian. Powodów pojawiających się niedoskonałości jest naprawdę wiele. Jednym z nich – bardzo częstym i spotykanym nie tylko u kobiet – są zaburzenia hormonalne, które wpływają na pracę całego organizmu. Źle funkcjonująca gospodarka hormonalna wpływa m.in. na pracę gruczołów łojowych, które zaczynają produkować nadmierną ilość sebum. Wydzielanie dużej ilości łoju – niekoniecznie spowodowane nieodpowiednią pracą hormonów – to główna przyczyna wykwitów skórnych. Oprócz tego, do listy warto dopisać też takie przypadłości jak nadpotliwość, alergie czy nadmiar kortyzolu produkowany podczas stresu. Aby nasza cera pozostawała w dobrym stanie, trzeba również zadbać o kondycję naszego ciała. Bez codziennego ruchu i przy nieodpowiedniej diecie łatwo o nowe pryszcze podskórne – bolące, nie do wyciśnięcia i powodujące stany zapalne.

Dermatolodzy od dawna analizują, co może mieć wpływ na powstawanie stanów zapalnych na skórze. Nie od dziś wiadomo, że wyciskanie pryszczy jest często odradzane i żaden dermatolog nie namawia do praktykowania tej czynności w domu. Nie doświadczymy tego również podczas oczyszczania manualnego oferowanego przez salony kosmetyczne. W tym przypadku osoba wykonująca zabieg skupia się głównie na usunięciu zaskórników, w których także gromadzi się wydzielina. Z wykwitami skórnymi, w których znajduje się ropa postępuje się inaczej.
Jeżeli cały proces zostanie przeprowadzony poprawnie – nie pojawi się tutaj żaden stan zapalny, ponieważ wszystko odbywa się w sterylnych warunkach. Na koniec nakładany jest specjalny kosmetyk przeciwzapalny i łagodzący. Najwięcej problemów związanych jest jednak z pryszczami ropnymi. Trądzik może pojawić się na policzkach, czole, nosie czy brodzie – ale nie tylko. Twarz jest jednak miejscem, gdzie najczęściej powstają podskórne pryszcze i sprawiają najwięcej problemów.

Najlepsze kremy bb zawierają cenne składniki odżywcze, witaminy i minerały, które doskonale regenerują skórę, a także chronią ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i innych czynników zewnętrznych.

Czytaj dalej...

Jeżeli zdecydowałaś się na rozjaśnianie i po pewnym czasie kolor Ci się znudził i chcesz wrócić do ciemniejszego, to oczywiście nie powinnaś podejmować samodzielnej próby farbowania, bo to może się skończyć dziwnym kolorem włosów.

Czytaj dalej...

Nawet kobiety o cerze dojrzałej mogą wypróbować jego właściwości, ponieważ lekki krem BB zapewnia promienny wygląd i młodzieńczy blask skórze, co jest często pożądanym efektem a nawet najlepszy podkład może go nie zagwarantować.

Czytaj dalej...

Paulas Choice Clinical Ceramide Enriched Firming Eye Cream Odżywczy i ujędrniający krem z ceramidami pod oczy 15 ml KUP TERAZ Mesoestetic Age Element Anti - Wrinkle Eye Contour Krem na okolice oczu 15 ml KUP TERAZ Hydropeptide Vital Eyes Zaawansowane serum pod oczy 10 ml KUP TERAZ.

Czytaj dalej...