Czy przedłużanie rzęs można robić z makijażem?
Czego nie robić po przedłużaniu rzęs?
Do 6 godzin po przedłużaniu rzęs unikaj wody
Poczekaj zatem z prysznicem i kąpielą w basenie. To niezwykle istotny punkt, ponieważ klej musi mieć czas, aby do końca wyschnąć.
Przez 48 godzin unikaj kontaktu z wysoką temperaturą
Również przez kilka pierwszych godzin nie wystawiaj świeżo przedłużanych rzęs na działanie wysokiej temperatury. Bezpośrednio po zabiegu zrezygnuj z wylegiwania się na plaży, a także z wizyty w saunie czy w solarium.
Powiedz „nie” tłustym kosmetykom
Nosząc sztuczne rzęsy, nie używaj kosmetyków o oleistych konsystencjach, a także tych zawierających glikol i alkohol. Odpada zatem mleczko do demakijażu, tłusty krem do twarzy, olejki. Sięgnij po płyn micelarny i kremy o lekkich formułach.
fot. Adobe Stock, KDdesignphoto
Nie trzyj oczu zbyt mocno
Podczas demakijażu powiek, przykładaj wacik, odczekaj chwilę i delikatnie usuń makijaż z powiek wykonując ruch pionowy. Usuwając kreskę zrobioną eyelinerem, użyj patyczka do czyszczenia uszu - w ten sposób będziesz to mogła zrobić precyzyjnie i nie naruszysz rzęs.
Nie czesz rzęs zbyt często
Sztuczne rzęsy należy od czasu do czasu przeczesać, ale rób to tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba, na przykład kiedy podczas snu przekrzywiły się na jedną stronę.
Klasyczny tusz do rzęs jest lepszy
Malując dolne rzęsy, używaj tuszu o klasycznej formule. Wodoodporne kosmetyki nie są wskazane, ponieważ później musisz usuwać je tłustszym preparatem, a to również wpływa na klej trzymający rzęsy.
Staraj się nie spać na brzuchu
Wiemy, że nad tym trudno zapanować, ale niestety śpiąc w ten sposób narazisz rzęsy na szybsze wypadanie.
Po drugie: puder i cienie do powiek
Zarówno podkład, puder, jak również cienie do powiek, mogą być stosowane po przedłużaniu rzęs. Warto jednak zwrócić uwagę na odpowiednią ich pielęgnację, aby po nałożeniu makijażu prezentowały się idealnie i wciąż były wyraziste.
Przede wszystkim podkład, korektor czy puder powinny być nakładane bardzo ostrożnie, aby nie dotykały rzęs. Gdy już się tak stanie, preparaty te należy wymyć za pomocą patyczka kosmetycznego z odrobiną płynu micelarnego. Następnie powinny zostać rozczesane, aby nabrały swojej pierwotnej puszystości i objętości.
Decydując się na używanie cieni do powiek, warto zadbać o to, aby były w kamieniu lub formie sypkiej, dzięki czemu nie będą “kłóciły się" z klejem do rzęs tak, jak preparaty na bazie olejowej. Ważne, aby nie dotykały samych rzęs, dzięki czemu nie będziesz miała problemów z ich wyczyszczeniem.
Jak dbać o przedłużone rzęsy w pierwszych 48 godzinach
Pierwsze dwa dni po przedłużaniu rzęs są kluczowe do tego, jak później trzymać się będą kępki przyklejone do naszych naturalnych włosów. Woda oraz para wodna działają niszcząco na rzęsy w pierwszych 48 godzinach po aplikacji. Przede wszystkim przez pierwsze 24 godziny po zabiegu bezwzględnie unikaj kontaktu rzęs z wodą. Jest to czas, w którym klej wiąże rzęsę sztuczną z rzęsą naturalną. Nie korzystaj przez 48h z miejsc, w którym spotkasz nadmierną wilgoć – basen i sauna są zabronione.
W tym czasie nie planuj również żadnych zabiegów fryzjerskich, w szczególności sauny na włosy - podczas mycia, suszenia rzęsy mogą ulec zniszczeniu. Zabiegi takie jak farbowanie również nie są wskazane – opary amoniaku mogą spowodować szybsze wypadanie rzęs. Niektóre zabiegi kosmetyczne również wpłyną na trwałość rzęs, rozplanuj je w taki sposób, aby nie były wykonywane przez 48h po zabiegu przedłużania rzęs.
Jeśli w okresie 48 godzin od wykonania zabiegu jesteś umówiona na zabiegi stomatologiczne typu scaling lub piaskowanie a nie możesz ich przełożyć, poproś o zasłonięcie oczu. Zwróć uwagę również na gorące napoje oraz posiłki które parują na twarz przy spożywaniu.
Zobacz także
Czym myć sztuczne rzęsy?
Najważniejsze jest to, aby w żadnym wypadku nie czyścić sztucznych rzęs tłustymi produktami. Na pewno nie sprawdzą się mleczka do demakijażu czy płyny dwufazowe. Po takim kosmetyku rzęsy bardzo szybko by odpadły, ponieważ oleiste substancje mogą doprowadzić do rozpuszczenia kleju trzymającego włoski na miejscu.
Najlepiej używać preparatów, które są dedykowane sztucznym rzęsom, np. szamponów do mycia rzęs, które zwykle mają postać pianek. Takie pianki do mycia rzęs dokładnie usuną wszelkie zanieczyszczenia, a przy tym na pewno nie zaszkodzą sztucznym rzęsom. Zawierają też łagodne substancje myjące, które są bezpieczne dla oczu. Pianki do mycia sztucznych rzęs kupicie w sklepach internetowych lub drogeriach, np. Rossmann.
Do mycia sztucznych rzęs możecie użyć też płynu micelarnego, który w odróżnieniu od płynów dwufazowych do demakijażu nie ma w składzie olejku.
Często pojawia się pytanie, czy sztuczne rzęsy można myć płynem do higieny intymnej. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Choć płyn do higieny intymnej jest łagodnym kosmetykiem bez zbędnych barwników czy konserwantów, jednak nie jest on przeznaczony do mycia twarzy, więc bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie korzystanie z wymienionych wcześniej preparatów.
Trzeba również pamiętać, aby do czyszczenia sztucznych rzęs nie używać wacików kosmetycznych. Mikrowłókna mogą się wczepiać we włoski. Potem trudno je usunąć, a trwałość rzęs może być mniejsza. Warto zaopatrzyć się w specjalne akcesoria, na przykład miękki pędzelek i szczoteczkę do rozczesywania włosków. Z kolei do osuszania sztucznych rzęs warto używać ręcznika papierowego bądź np. bambusowych ściereczek do demakijażu.
