Czy nabłoniak jest niebezpieczny?

Jaki poziom TSH jest niebezpieczny?

Hormon stymulujący tarczycę, znany również jako TSH (thyroid-stimulating hormone) , odgrywa kluczową rolę w diagnozowaniu i monitorowaniu zdrowia tarczycy. TSH jest produkowany przez przysadkę mózgową i ma za zadanie regulować produkcję hormonów tarczycy - tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3). Te hormony są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu procesów w organizmie, w tym metabolizmu, funkcji serca, rozwoju mózgu i temperatury ciała.

  • Rola TSH w organizmie : TSH jest jak "termostat" dla tarczycy, informując ją, kiedy produkować więcej lub mniej hormonów. Jego poziom w krwi jest zatem bezpośrednim wskaźnikiem aktywności tarczycy.
  • Diagnostyka zaburzeń tarczycy : Badanie poziomu TSH jest często pierwszym krokiem w diagnozowaniu problemów z tarczycą, takich jak niedoczynność (hipotyreoza) czy nadczynność tarczycy (hipertyreoza).

Nowotwory skóry

Jak podkreślają eksperci - nowotwory złośliwe skóry obejmują dwie główne podgrupy: czerniaka oraz niebarwnikowe nowotwory skóry (rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy oraz rak skóry z komórek Merkla).

Najczęściej występującym nowotworem skóry jest rak podstawnokomórkowy, który stanowi najmniejsze zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Znacznie rzadziej występuje rak kolczystokomórkowy, który wcześnie usunięty jest całkowicie wyleczalny.

Najrzadszym nowotworem z tej grupy jest czerniak - jest on jednocześnie najbardziej niebezpieczny. Warto podkreślić, że czerniak jest nowotworem złośliwym, ale nie jest rakiem, gdyż jego pochodzenie jest nienabłonkowe.

W obrębie skóry mogą występować także inne rzadkie nowotwory np. pochodzenia mezenchymalnego (mięsak Kaposiego, włókniakomięsak guzowaty skóry, mięsak naczyniopochodny) lub pierwotne chłoniaki skóry - z limfocytów T lub z limfocytów B.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia chłoniaka nieziarniczego?

Chorzy na chłoniaka nieziarniczego, u których nie stwierdzono obecności choroby, po leczeniu powinni regularnie zgłaszać się na kontrole lekarskie do prowadzącego onkologa i wykonywać badania krwi, a okresowo także badania obrazowe, takie jak np. USG czy RTG. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala na ocenę aktualnego stanu zdrowia i jest w stanie wykryć ewentualny nawrót choroby.

U części pacjentów, zwłaszcza gdy choroba rozpoznana została w zaawansowanym stadium, niezbędne będzie stosowanie leczenia bezterminowo, a remisja może nigdy nie zostać osiągnięta. Obowiązuje wówczas ścisłe stosowanie się do zaleceń prowadzącego lekarza w celu ustalenia jak najlepszej terapii dla uniknięcia powikłań i poprawy jakości życia chorego.

Leczenie czerniaka i nowotworów skóry

Raka podstawnokomórkowego leczy się poprzez chirurgiczne wycięcie zmiany wraz z odpowiednim marginesem zdrowej tkanki. Jest najmniej niebezpiecznym z nowotworów skóry, jednak wymaga usunięcia, aby nie zaczął naciekać na głębsze partie skóry.

Rak kolczystokomórkowy wcześnie wykryty jest uleczalny. W jego leczeniu zastosowanie ma zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zmiany. Jeśli operacja nowotworu skóry jest niemożliwa, stosuje się radioterapię. Nieleczony rak kolczystokomórkowy może przerzutować do węzłów chłonnych oraz na inne organy.

Najbardziej niebezpieczny jest czerniak, którego podstawę leczenia stanowi doszczętne wycięcie zmiany (blizny po biopsji) wraz z marginesem. W tym przypadku przeprowadza się także biopsję węzłów chłonnych, w celu wykluczenia ewentualnych przerzutów lub limfadenektomię regionalną.

W przypadku braku przerzutów w węzłach chłonnych wartowniczych, dalsze leczenie czerniaka ma charakter obserwacji chorego.

W sytuacji wysokiego ryzyka nawrotu choroby (czerniak IIB, IIC, III) należy rozważyć leczenie uzupełniające w postaci terapii systemowej - immunoterapię czerniaka (niwolumab, pembrolizumab, ipilimumab), a w przypadku wykrycia u chorego mutacji aktywującej BRAV V 600 - leczenie celowane.

Wysoki puls – przyczyny, objawy i czy jest niebezpieczny?

Najważniejszym i najbardziej skomplikowanym elementem odpowiadającym za funkcjonowanie organizmu człowieka jest układ krążenia. W skład układu krążenia wchodzą: serce, naczynia krwionośne i krążąca w nich krew. Jednym z parametrów określających ich prawidłową pracę jest tętno (puls) – zbyt wysokie wymaga konsultacji z lekarzem.

Do najważniejszych funkcji układu krążenia zalicza się transport krwi oraz dostarczanie tlenu i składników odżywczych do poszczególnych komórek organizmu. Jednym z parametrów pozwalających ocenić stan układu krążenia człowieka jest tętno, często nazywane również pulsem. Badanie tętna wykonywane jest głównie na tętnicy promieniowej, szyjnej, ramiennej, udowej lub podkolanowej. Są one zlokalizowane najbliżej powierzchni skóry, co ułatwia wyczucie tętna. Nieprawidłowy puls, do którego zalicza się między innymi wysokie tętno spoczynkowe, może świadczyć o poważnych dolegliwościach i chorobach. Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy wysokiego pulsu? Jakie tętno jest niebezpieczne i jakie są metody jego obniżania? Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu!

Podobnie jak rak podstawnokomórkowy pojawia się na skórze w miejscach, które są wystawione na działanie promieni słonecznych - skóra głowy, twarzy, szyi i ramion - ale może się pojawić również w miejscach chronionych przed słońcem.

Czytaj dalej...

Skłonność do przerzutów jest znacznie mniejsza w przypadku zmian wywodzących się z rogowacenia słonecznego, a zwiększa się w przypadku rozwoju nowotworu na podłożu owrzodzeń, blizn i przewlekłych stanów zapalnych.

Czytaj dalej...

Dzięki temu kremy zawierające witaminę C wykazują fantastyczne właściwości odmładzające pobudzają produkcję kolagenu, co przyczynia się między innymi do spłycenia lub zniwelowania widoczności drobnych zmarszczek.

Czytaj dalej...

Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne pod warunkiem, że zostanie przywołane nazwisko autora pierwowzoru.

Czytaj dalej...