Czy niemowlakowi wypadają włosy?
Wypadanie włosów - przyczyny. Jakie choroby powodują łysienie?
Wypadanie włosów to dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Za wypadanie włosów mogą odpowiadać m.in. choroby - nie tylko te skóry głowy, lecz także ogólne. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny łysienia.
Spis treści
- Wypadanie włosów - przyczyny. Choroby tarczycy
- Wypadanie włosów - przyczyny. Toczeń układowy
- Wypadanie włosów - zespół policystycznych jajników
- Wypadanie włosów - przyczyny. Anemia
- Wypadanie włosów - przyczyny. Infekcje
- Wypadanie włosów - przyczyny. Łysienie plackowate
- Wypadanie włosów - przyczyny. Łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, grzybica
- Wypadanie włosów - przyczyny. Trichotillomania
- Czy menopauza ma wpływ na wypadanie włosów?
Wypadanie włosów to problem nie tylko estetyczny. Przyczyną wypadania włosów mogą być choroby, nie tylko skóry, lecz także ogólnoustrojowe, które na pierwszy rzut oka trudno powiązać z utratą włosów.
Kiedy przestanie być "łyse" i jaki będzie mieć kolor włosów? Ważne informacje o dziecięcych fryzurach
Włosy niemowlaka to ważna kwestia nie tylko dla jego rodziców. Ich brak, bądź przeciwnie, nadmiar, wzbudza wśród otoczenia szereg komentarzy. A to jest ich za mało, a to za dużo. Jak zatem powinny wyglądać włosy niemowlaka i czy rodzice bujnie lub skąpo owłosionych pociech mają się czym martwić?
O włosach niemowlaka należy wiedzieć przede wszystkim jedną podstawową rzecz: noworodki rodzą się z włosami płodowymi - tzw. meszkiem płodowym - które można porównać do zębów mlecznych. Te włosy nie zostaną z nimi na stałe i już po kilku miesiącach powinny ulec zatarciu. W rzadkich przypadkach zostają one z dziećmi na zawsze, jako włosy stałe.
Najczęściej w ciągu kilku miesięcy od porodu te pierwsze włosy zaczynają wypadać, nie ma więc się co martwić o to, że jedno dziecko ma ich więcej, drugie mniej, a jeszcze inne ma na głowie łyse "placki". Nic dziwnego, że się pojawiają, skoro dzieci często ruszają główką podczas snu, ocierają się o rodziców itp. Również to, jakiego koloru i jak mocne dziecko będzie miało włosy okaże się dopiero później.
Rodzicielski niepokój budzi również pojawiająca się na włosach niemowlaka i jego główce ciemieniucha, czyli żółty nalot, przypominający skorupkę. Również ona nie oznacza niczego złego - dziecko nie odczuwa na skutek jej pojawienia się bólu czy dyskomfortu. Jak się jej pozbyć? Warto codziennie myć włoski dziecka i masować główkę, używając oliwy z oliwek lub oleju kokosowego. Jeśli efektów nie będzie widać w ciągu pierwszych dni, trzeba kontynuować pielęgnację.
Spis treści
“Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojcówRozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Kiedy dziecku zaczynają rosnąć włosy?
Choć większość dzieci rodzi się z łysą główką, a bujna czupryna u maluchów zaraz po urodzeniu należy do rzadkości, nie znaczy to, że na ciele noworodka nie ma włosów. Mieszki włosowe kształtują się na ciele dziecka już w okolicy 60. dnia ciąży. Około 15. tygodnia na jego skórze pojawia się meszek płodowy składający się z bardzo cienkich i delikatnych włosków zwanych „lanugo”. To pierwsze owłosienie, które jednak nie utrzyma się długo – jego znaczna część zaniknie jeszcze przed narodzinami. Zazwyczaj pozostaje ono jedynie na głowie dziecka i jest tak delikatne, że aż niemal niewidoczne.
Bywa jednak, że owłosienie na głowie malucha jest gęste, ciemne, czasem nawet kręcone i wygląda jak „dorosłe” włosy – to jednak złudzenie. Zazwyczaj lanugo wyciera się lub wypada w ciągu pierwszych tygodni lub miesięcy życia dziecka. Następuje to przede wszystkim w wyniku pocierania głową o poduszkę, pościel i ubrania rodziców– meszek płodowy jest bardzo kruchy i łamliwy, w efekcie ulega wtenczas uszkodzeniu. Dopiero na jego miejscu zaczynają rosnąć pierwsze włoski. To oznacza, że wypadanie włosów u 3 miesięcznego dziecka lub nawet starszego nie jest niczym zaskakującym. Bardzo rzadko zdarza się, że maluch rodzi się z „docelową” czupryną – choć takie sytuacje również mają miejsce.
Wycieranie się i wypadania meszku płodowego bardzo często niepokoi rodziców, którzy są przekonani, że ich dziecko trwale łysieje. Jednak nie ma się czym martwić! Wypadanie włosów u niemowląt to zupełnie naturalny proces fizjologiczny. Powodem do niepokoju powinno stać się natomiast pogorszenie się stanu skóry głowy malucha lub przedłużanie się wypadania – jeśli dziecko ma już ponad trzy lata i nadal obserwujesz u niego nadmierną utratę włosów, może być to oznaka problemów skórnych, zdrowotnych lub niedoborów witamin i minerałów w organizmie.
Choroby skóry głowy u niemowląt
Jeżeli z głowy noworodka znikają delikatne włoski lanugo, wystarczy poczekać, aż w ich miejscu wyrosną włosy. Jednak jeśli masz podejrzenia, że ich wypadanie spowodowane jest problemem natury zdrowotnej, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Skóra na głowie dziecka jest bardzo delikatna i podatna na choroby oraz infekcje, które wymagają natychmiastowej reakcji – inaczej może dojść do uszkodzenia mieszków włosowych, w wyniku czego wypadające włosy u noworodka nie będą odrastać w przyszłości, kiedy dziecko dorośnie.
Czy rzucenie palenia pomoże w odzyskaniu dawnej fryzury?
Zrywając szkodliwą relację z nikotyną na stałe, zwiększamy prawdopodobieństwo, że nasze włosy powrócą do dawnej kondycji. Warto podkreślić, że jakiekolwiek rezultaty może przynieść tylko całkowita rezygnacja z palenia – zarówno tradycyjnych papierosów, jak i e-papierosów.
Zniszczone mieszki włosowe, słabo odżywiona skóra głowy z zaburzonym pH oraz przesuszone i łamliwe włosy potrzebują sporo czasu, by odzyskać dawny blask. Pierwsze efekty będą wiązały się przede wszystkim z pozbyciem się duszącego, intensywnego zapachu dymu papierosowego z naszych włosów. Zaczną się one lepiej układać i mniej przetłuszczać.
Jednak powrót do prawidłowego cyklu życia włosa, proces odbudowy mieszków włosowych i regeneracji skóry głowy może potrwać, w zależności od przypadku, nawet kilka lat. Poza odstawieniem palenia, niezwykle istotne jest włączenie odpowiedniej pielęgnacji, dbanie o nawodnienie organizmu oraz odżywczą dietę, bogatą w antyoksydanty, witaminy i minerały, niezbędne dla utrzymania fryzury w dobrej kondycji. Czasami jednak uszkodzenia są tak głębokie, że nie obejdzie się bez specjalistycznej pomocy. W skrajnych przypadkach jedynym wyjściem może okazać się przeszczep włosów.