Czy noszenie czapki powoduje łysienie?
Co jeszcze warto wiedzieć?
Przestrzeganie poniższych wskazówek powinno znacznie ograniczyć powstawanie zniszczeń spowodowanych ujemną temperaturą:
- Nie wychodź z domu z wilgotnymi włosami, gdy na dworze panuje mróz. Chowanie włosów pod czapkę także na niewiele się zda. Woda zawarta we włosach zamarznie i spowoduje liczne uszkodzenia struktury pasm. Poza tym bardzo łatwo się przeziębić.
- Po każdym myciu głowy stosuj serum na końcówki włosów. Dzięki temu zabezpieczysz je przed uszkodzeniami mechanicznymi
- Po wejściu do ciepłego pomieszczenia pamiętaj o zdejmowaniu czapki. Przegrzanie skóry głowy kończy się łupieżem i szybszym przetłuszczaniem się włosów.
Noszenie czapki ma też swoje minusy. Jednym z nich jest elektryzowanie włosów. Jeśli jednak wziąć pod uwagę wszelkie korzyści, które zyskujesz dzięki noszeniu czapki, minusy zdają się być jedynie małym drobiazgiem. Teraz nie pozostało nic innego, jak dopasować odpowiednią czapkę. Twoje włosy będą ci za to wdzięczne.
Podstawowe metody leczenia łysienia
Metoda leczenia łysienia dobierana jest na podstawie wywiadu i wyników badań. Czasem wystarczy zmiana diety i jej wsparcie w postaci suplementacji. W preparatach wspomagających wzrost włosów znajdują się witaminy z grupy B, żelazo, cynk i aminokwasy budujące włosy, w tym cystyna.
Jeśli wypadanie włosów wiąże się z przyjmowaniem leków, wspólnie z lekarzem prowadzącym warto rozważyć zmianę leków na takie, które nie powodują leczenia. Miejscowo w skórę głowy można wcierać ampułki i preparaty wzmacniające mieszki włosowe. Najczęściej stosowanym lekiem jest minoksydyl, który stymuluje wzrost włosów. Lek w wyższym stężeniu przepisuje lekarz, w niższym można go kupić bez recepty.
Niekiedy konieczne jest leczenie hormonalne. Takie postępowanie zalecane jest u kobiet w przypadku łysienia androgenowego i łysienia związanego z menopauzą. W przypadku leczenia łysienia androgenowego leki zawierające estrogen można stosować doustnie lub bezpośrednio wcierać je w skórę głowy. W przypadku łysienia związanego z menopauzą pomocna jest hormonalna terapia zastępcza, stosowana w postaci plastra lub pigułki.
W leczeniu łysienia u mężczyzn często stosowany jest finasteryd w tabletkach (u kobiet nie jest on stosowany ze względu na możliwość niekorzystnych zmian hormonalnych). Lek ten hamuje enzym 5alfa-reduktazy, odpowiedzialny za przemianę testosteronu w dihydrotestosteron, co zapobiega wypadaniu włosów.
Jakie słuchawki są bezpieczne?
Prawdą jest, że nie istnieją bezpieczne słuchawki. Wszystko zależy od tego, jak często ich używamy i jak głośno słuchamy muzyki. Przy rozważnym i przede wszystkim umiarkowanym korzystaniu ze słuchawek możemy cieszyć się ulubioną melodią i jednocześnie chronić słuch.
Budowa małżowiny usznej nie jest przypadkowa. Jej pofalowany kształt ułatwia wychwytywanie dźwięków z zewnątrz. Ludzkie ucho nie jest więc przyzwyczajone do zbyt bliskiego kontaktu ze źródłem dźwięku.
Nieco bardziej naturalny sposób odbierania fal dźwiękowych zapewniają słuchawki nauszne. Te wkładane do kanału słuchowego omijają małżowinę, przez co fale akustyczne są wprowadzane bezpośrednio do przewodu słuchowego. Co więcej, na słuchawkach mogą znajdować się zanieczyszczenia i drobnoustroje, a wkładanie ich wprost do kanału słuchowego to droga zbudowana z zaledwie 2-3 cm do poważnej infekcji.
Czym jest trichoskopia?
Trichoskopia jest zaawansowaną, nowoczesną formą diagnostyki, która umożliwia ocenienie stanu skóry głowy oraz włosów. Dzięki niej można znaleźć przyczynę wypadania włosów lub powstawania zmian chorobowych na skórze. Dziedzina ta bardzo ułatwia dobór leczenie i pozwala uniknąć wykonywania bardziej inwazyjnych badań. Daje możliwość określenia stanu wszystkich warstw naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej.
Za pomocą badań trichoskopowych można precyzyjnie określić, czy włosy wypadają, czy może się łamią w określonym miejscu. Jest to bardzo trudne do zauważenia w trakcie innych badań trichologicznych.
Jakie są przyczyny łysienia?
Wypadanie włosów jest problemem o złożonej etiologii. Przyczyną tego zjawisko mogą być zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnątrzpochodne, takie jak zaburzenia hormonalne, przewlekły stres, uraz psychiczny czy niedobór witamin. Bardzo często u jednego Pacjent kilka przyczyn się łączy, inicjując wypadanie włosów. Jeśli traci się je w nadmiernej ilości, to nie należy czekać, aż ich ilość przekroczy książkowe 100 sztuk na dzień. Trzeba jak najszybciej udać się do dermatologa specjalizującego się w trichoskopii, lub do trychologa.
Do bezpośrednich przyczyn łysienia zalicza się więc:
- Schorzenia, takie jak anemię, zaburzenia hormonalne, schorzenia skóry głowy.
- Nieprawidłową dietę – niskokaloryczna dieta może prowadzić do osłabienia mieszków włosowych i zahamowania cyklu wzrostu włosa.
- Przyjmowanie niektórych leków.
- Uwarunkowania genetyczne.