Przyczyny Wypadania Włosów

Objawy wypadania włosów

Dużo więcej włosów w wannie po kąpieli czy pod prysznicem. Dużo więcej włosów na szczotce po wyczesaniu. Przerzedzenia i prześwity na głowie w niektórych miejscach lub na całości głowy. Wszędzie w domu , na podłodze walające się włosy.

Są wskaźnikiem jakości odżywienia, niektórych chorób, zatrucia pokarmowego, przyjmowanych leków, zaburzeń hormonalnych, a więc czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na ich wzrost. O istnieniu patologii w organizmie poza nadmiernym wypadaniem, świadczy również zmiana grubości, struktury i zabarwienia łodygi włosa.

Czym tak naprawdę jest włos? Dlaczego włosy nadmiernie wypadają? Warto przyjrzeć się czym tak naprawdę jest włos, co pozwoli na lepsze zrozumienie tematyki problemu nadmiernego wypadania włosów oraz zasadności wdrażania odpowiednich kuracji trychologicznych.

Włos jest umieszczony w mieszku włosowym. To żywy twór, połączony z układem krwionośnym, w związku z czym wszystko co jest we krwi lub czego nie ma, trafia do żywych komórek włosa, z których powstaje włos. Ponadto mieszek włosowy to najwrażliwszy miniorgan naszego organizmu. Właśnie dlatego jakość i ilość włosów jest uzależniona od tego co się dzieje w naszym organizmie oraz podkreśla się istotność przeprowadzania szczegółowego wywiadu medycznego podczas tego schorzenia celem zdiagnozowania i eliminacji przyczyny.

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny te są różnorodne i zależą od wielu czynników. Nagła utrata włosów może wynikać z takich problemów jak schorzenia wewnątrzustrojowe, choroby zakaźne związane z podwyższoną temperaturą, zaburzenia hormonalne, genetyka czy źle dobrana dieta. Ponadto często mają związek z restrykcyjną, wyniszczającą dietą, silnym stresem, stanem zapalnym organizmu, porodem, odstawieniem antykoncepcji, sezonowym wypadaniem włosów, anomalią skóry głowy, niewłaściwą pielęgnacją, nieleczonym łojotokowym zapaleniem skóry, lekami oraz poważnymi operacjami chirurgicznymi i chemioterapią.

Jeżeli wypadanie włosów jest stopniowe i nasila się z roku na rok, może to być wynik czynników dziedzicznych. Inne przyczyny to niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy oraz zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie, które mogą prowadzić do zauważalnych przerzedzeń.

DELPOS
SKUTECZNE ROZWIĄZANIE DLA WYPADAJĄCYCH WŁOSÓW WIĘCEJ

Wypadanie włosów można zredukować, stosując wcierki na wypadanie włosów. Preparaty te zawierają substancje odżywcze, które regenerują zniszczone włosy, nadają im objętości i sprężystości, a także odżywiają cebulki. Można je stosować codziennie w okresie intensywnego wypadania, tuż po umyciu głowy. Wcierki na porost włosów warto nakładać na skórę głowy profilaktycznie, kilka razy w tygodniu. Należy zadbać o odpowiedni szampon na wypadanie włosów, z naturalnymi składnikami, który oczyszcza, odżywia skórę głowy oraz cebulki włosowe.

Kosmetyki na wypadanie włosów powinny zawierać naturalny skład, bo takie są bezpieczne dla zdrowia. Ponadto należy używać ich systematycznie, bo tylko dzięki temu można zregenerować włosy zniszczone oraz przyspieszyć porost nowychmówi Milena Nalbandian, kosmetolog z Clinica Cosmetologica

Warto dowiedzieć się, dlatego wypadają włosy, aby zlikwidować przyczynę. Jednak na co dzień, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kuracji przeciw wypadaniu włosów, aby je wzmocnić i wydłużyć okres życia. Ważne jest też stosowanie odpowiednich dermokosmetyków.

Bibliografia

1. Siemiątkowska JM., Zarys Trychologii Kosmetycznej: Insytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard, 2016
2. Kozłowska U., Łysienie i problemy pielęgnacyjne włosów: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa, 2010, wydanie I
3. Weller R., Hunter J., Savin J., Dahl M.: Dermatologia kliniczna, Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2011

Wypadanie włosów - przyczyny. Choroby tarczycy

Do wypadania włosów dochodzi w przebiegu nadczynności tarczycy. Gdy poziom hormonów wytwarzanych przez ten narząd wzrasta ponad normę, zwiększa się metabolizm, włosy szybciej przechodzą swój cykl wzrostowy, starzeją się, stają się bardzo cienkie i delikatne, a w końcu wypadają. W przebiegu nadczynności tarczycy łysienie może być zarówno uogólnione (dotyczy równomiernie całej skóry głowy) jak i plackowate (włosy wypadają kępkami, powstają pola bez włosów oddzielone od siebie prawidłowo owłosioną skórą głowy).

Toczeń układowy to choroba autoimmunologiczna, tzn. taka, w przebiegu której organizm atakuje sam siebie. Jednym z objawów choroby jest nasilone wypadanie i przerzedzenie włosów. Dla choroby typowe są nadwrażliwość na światło słoneczne oraz rumień na twarzy w kształcie motyla (zaczerwienienie policzków i nosa). Zmiany skórne mogą przybrać postać pokrzywki, czerwonych krążków. Częstymi objawami są bóle i obrzęki stawów, bóle mięśni i nadżerki w jamie ustnej.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów?

Niestety większość przypadków łysienia jest spowodowana podłożem genetycznym, a tego rodzaju wypadaniu włosów nie da się zapobiec. Poniższe wskazówki mogą pomóc w uniknięciu rodzajów wypadania włosów, którym można zapobiec :

  • Obchodź się delikatnie ze swoimi włosami – unikaj szarpania podczas czesania, zwłaszcza gdy masz mokre włosy. Grzebień o szerokich zębach może zapobiec wyrywaniu włosów. Unikaj ostrych zabiegów na włosy, takich jak gorące wałki, lokówki, zabiegi z gorącym olejem i trwała.
  • Zapytaj swojego lekarza o leki i suplementy, które przyjmujesz, ponieważ mogą one powodować wypadanie włosów.
  • Chroń włosy przed promieniami słońca (na przykład nosząc kapelusze) i innymi źródłami światła ultrafioletowego.
  • Przestań palić – badania wykazują związek między paleniem papierosów a łysieniem u mężczyzn.

Źródła:

  1. https://www.nhs.uk/conditions/hair-loss/
  2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hair-loss/symptoms-causes/syc-20372926
  3. https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/causes/18-causes
  4. https://www.healthline.com/health/hair-loss#when-to-see-doctor

Obecnie zasadniczo dowiedziono, że kapsaicyna przyjmowana w jedzeniu nie jest w żaden sposób powiązana z występowaniem raka, ciągle jednak pozostają niejasności, gdy chodzi o zewnętrzne aplikowanie kapsaicyny niektóre badania dowodzą, że może ona wpływać na rozwój raka skóry.

Czytaj dalej...

W wielu przypadkach choroba ta stanowi swoiste przedłużenie dolegliwości występujących w okresie dojrzewania postać przetrwała , choć zdarza się też, że występuje po raz pierwszy dopiero po 25 urodzinach postać z późnym początkiem.

Czytaj dalej...

Właśnie dlatego jakość i ilość włosów jest uzależniona od tego co się dzieje w naszym organizmie oraz podkreśla się istotność przeprowadzania szczegółowego wywiadu medycznego podczas tego schorzenia celem zdiagnozowania i eliminacji przyczyny.

Czytaj dalej...

Wszelkie znaczne spadki poziomu progesteronu oraz poziomu estrogenów czy znaczny wzrost poziomu prolaktyny również potęguje przerzedzenie włosów u kobiet, a do tego typu skoków poziomu hormonów dochodzi szczególnie w okresie poporodowym i w okresie karmienia piersią.

Czytaj dalej...