Przyczyny Wypadania Włosów

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny, diagnostyka i sposoby zahamowania procesu utraty włosów

Problem wypadania włosów kojarzony jest przede wszystkim z mężczyznami, jednak w równym stopniu dotyczy kobiet. Warto wiedzieć, że wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym – gdy zakończy się cykl życia włosa, jest on usuwany, aby na jego miejscu mógł wyrosnąć nowy włos. Każdego dnia tracimy zdrowe włosy, których cykl życia się zakończył – fizjologiczne wypadanie włosów prowadzi do utraty 60-100 włosów na dobę. Niestety, nie zawsze włosy odrastają – ich nadmierne wypadanie może doprowadzić do przerzedzenia włosów, co nie wpływa w pozytywny sposób na samoocenę.

Przerzedzenie włosów to jedna z naturalnych zmian w wyglądzie zewnętrznym, które pojawiają się na skutek postępujących procesów starzenia się organizmu, wpływając m.in. na cykl życia włosa. Wraz z upływem lat włosy stają się rzadsze i bardziej podatne na uszkodzenia, jednak nadmierne wypadanie włosów nie dotyczy jedynie kobiet oraz mężczyzn w średnim i podeszłym wieku.

Nadmierne wypadanie włosów spowodowane jest działaniem różnych czynników. Warto dowiedzieć się, co może być częstą przyczyną oraz kiedy mamy do czynienia z łysieniem i jak poradzić sobie z nadmierną utratą włosów o różnym podłożu.

Nadmierne wypadanie włosów a łysienie

W większości przypadków nadmierne wypadanie włosów występuje okresowo, ustępując po wyeliminowaniu wywołujących je czynników zewnętrznych lub wewnętrznych. Nadmierne wypadanie włosów może powodować wyraźne przerzedzenie włosów. Eliminacja czynników wywołujących nadmierne wypadanie włosów oraz odpowiednia pielęgnacja sprawiają, że włosy nabierają objętości. W przypadku wypadania włosów, które nie jest objawem choroby, liczba traconych włosów nie przekracza znacznie granicy fizjologicznej utraty włosów.

Łysienie androgenowe to częsta przyczyna wypadania włosów o podłożu hormonalnym. Dotyczy ono nie tylko mężczyzn, ale także kobiet. Łysienie androgenowe może rozpocząć się bardzo wcześnie – niekiedy pierwsze objawy widoczne są po ukończeniu 20. roku życia. Ten typ łysienia powoduje stopniowe przerzedzanie się włosów nad czołem, co prowadzi do powstawania tzw. zakoli, a także do utraty włosów na czubku głowy. Z czasem dochodzi do połączenia się pozbawionego włosów obszaru skóry nad czołem i na czubku głowy.

Łysienie androgenowe może przebiegać w różny sposób. U młodych kobiet występuje łysienie androgenowe typu żeńskiego, które powoduje wypadanie włosów w okolicy przedziałka. Typ męski łysienia androgenowego najczęściej pojawia się u kobiet w okresie menopauzy.

Dlaczego wypadają włosy?

Przerzedzenie lub dziedziczne łysienie (zwane także łysieniem androgenowym) jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łysienie plackowate, będące chorobą autoimmunologiczną, to kolejny przykład. W tym przypadku to organizm atakuje własne komórki włosowe.

Zmniejszanie się objętości fryzury może być wczesnym sygnałem choroby tarczycy lub niedokrwistości. Dzięki prawidłowemu leczeniu łysienie często zostaje zatrzymane i odwrócone. Utrata włosów po długotrwałej chorobie jak przeziębienie, narkoza przedoperacyjna, wysoka gorączka, zakażenie lub grypa są również znaczącymi przyczynami tego problemu.

Radioterapia i chemioterapia często prowadzą do czasowego wyłysienia, podobnie jak trichotilomania – zaburzenie, gdzie osoba nieświadomie wyrywa swoje włosy. Nadmierna utrata kosmyków po porodzie lub w okresie menopauzy jest związana ze spadkiem poziomu estrogenów. Problem ten może być częściowo odwrócony, lecz objętość włosów rzadko wraca do stanu sprzed przekwitania.

Stres i traumatyczne wydarzenia życiowe także nasilają utratę włosów. Podobnie jak radykalna dieta oraz znaczny spadek masy ciała. Problem nadmiernego wypadania włosów często ujawnia się od 3 do 6 miesięcy po zmianie nawyków żywieniowych.

Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.

Przyjmowanie niektórych leków na receptę również może być przyczyną wypadania włosów, podobnie jak nieprawidłowa pielęgnacja pasm, w tym częste farbowanie, stosowanie silnych kosmetyków, suszenie gorącym powietrzem, używanie prostownicy, mocne upięcia czy ciasne warkoczyki, które przyczyniają się do uszkodzenia włókien włosowych oraz podrażnień skóry.

Pozostałe przyczyny nadmiernej utraty włosów

Przyczyny wypadania włosów mogą być bardziej złożone niż się wydaje. Oprócz wcześniej wymienionych czynników, takich jak stres, problemy z tarczycą czy dieta, istnieje kilka innych ważnych aspektów, które mogą nasilać ten problem:

Jeśli w naszej diecie nie brakuje tłustych potraw, fast foodów czy gazowanych napojów natychmiast trzeba je odstawić, ponieważ najprawdopodobniej to właśnie one odpowiadają za tworzenie się niepokojących zmian.

Czytaj dalej...

Twarz z pryszczami nie tylko wygląda nieestetycznie, ale niestety jest dla nas także źródłem poważnego dyskomfortu nie dość, że każdy dotyk powoduje uczucie bólu i pieczenia, zostawia on także na naszej dłoni tłustą warstwę sebum.

Czytaj dalej...

Zazwyczaj, jeśli zauważymy na naszej skórze zmiany w postaci tłustego łupieżu wilgotne łuski w żółtawym kolorze wraz, z którym może wystąpić łojotokowe zapalenie skóry łuszczące się plamy na skórze głowy w czerwonym kolorze.

Czytaj dalej...

Wypryski na twarzy obejmować mogą różne partie skóry, ale wielu specjalistów uważa, że miejsce sygnalizuje problem, z jakim boryka się nasz organizm, a zarazem może wskazywać na możliwą przyczynę skórnych dolegliwości.

Czytaj dalej...