Przyczyny Wypadania Włosów

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny, diagnostyka i sposoby zahamowania procesu utraty włosów

Problem wypadania włosów kojarzony jest przede wszystkim z mężczyznami, jednak w równym stopniu dotyczy kobiet. Warto wiedzieć, że wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym – gdy zakończy się cykl życia włosa, jest on usuwany, aby na jego miejscu mógł wyrosnąć nowy włos. Każdego dnia tracimy zdrowe włosy, których cykl życia się zakończył – fizjologiczne wypadanie włosów prowadzi do utraty 60-100 włosów na dobę. Niestety, nie zawsze włosy odrastają – ich nadmierne wypadanie może doprowadzić do przerzedzenia włosów, co nie wpływa w pozytywny sposób na samoocenę.

Przerzedzenie włosów to jedna z naturalnych zmian w wyglądzie zewnętrznym, które pojawiają się na skutek postępujących procesów starzenia się organizmu, wpływając m.in. na cykl życia włosa. Wraz z upływem lat włosy stają się rzadsze i bardziej podatne na uszkodzenia, jednak nadmierne wypadanie włosów nie dotyczy jedynie kobiet oraz mężczyzn w średnim i podeszłym wieku.

Nadmierne wypadanie włosów spowodowane jest działaniem różnych czynników. Warto dowiedzieć się, co może być częstą przyczyną oraz kiedy mamy do czynienia z łysieniem i jak poradzić sobie z nadmierną utratą włosów o różnym podłożu.

Wypadanie włosów – objawy

Oznaki i objawy wypadania włosów mogą obejmować:

  • Stopniowe przerzedzanie na czubku głowy – jest to najczęstszy rodzaj wypadania włosów, który dotyka ludzi wraz z wiekiem. U mężczyzn włosy często zaczynają się cofać przy linii włosów na czole. Natomiast kobiety zazwyczaj mają przerzedzoną znaczną część włosów.
  • Okrągłe lub niejednolite łysiny – niektórzy ludzie tracą włosy w okrągłych lub niejednolitych łysych plamach na skórze głowy, brodzie lub brwiach.
  • Nagłe przerzedzenie włosów – fizyczny lub emocjonalny szok może spowodować utratę włosów. Podczas czesania lub mycia włosów, a nawet po delikatnym szarpaniu, włosy mogą wypadać garściami. Ten rodzaj wypadania włosów zwykle powoduje ogólne i widoczne przerzedzenie włosów, ale jest ono tymczasowe.
  • Wypadanie włosów na całym ciele – niektóre zabiegi medyczne, takie jak chemioterapia na raka, mogą powodować utratę włosów na całym ciele. Włosy zwykle z czasem odrastają.

Nadmierne wypadanie włosów a łysienie

W większości przypadków nadmierne wypadanie włosów występuje okresowo, ustępując po wyeliminowaniu wywołujących je czynników zewnętrznych lub wewnętrznych. Nadmierne wypadanie włosów może powodować wyraźne przerzedzenie włosów. Eliminacja czynników wywołujących nadmierne wypadanie włosów oraz odpowiednia pielęgnacja sprawiają, że włosy nabierają objętości. W przypadku wypadania włosów, które nie jest objawem choroby, liczba traconych włosów nie przekracza znacznie granicy fizjologicznej utraty włosów.

Łysienie androgenowe to częsta przyczyna wypadania włosów o podłożu hormonalnym. Dotyczy ono nie tylko mężczyzn, ale także kobiet. Łysienie androgenowe może rozpocząć się bardzo wcześnie – niekiedy pierwsze objawy widoczne są po ukończeniu 20. roku życia. Ten typ łysienia powoduje stopniowe przerzedzanie się włosów nad czołem, co prowadzi do powstawania tzw. zakoli, a także do utraty włosów na czubku głowy. Z czasem dochodzi do połączenia się pozbawionego włosów obszaru skóry nad czołem i na czubku głowy.

Łysienie androgenowe może przebiegać w różny sposób. U młodych kobiet występuje łysienie androgenowe typu żeńskiego, które powoduje wypadanie włosów w okolicy przedziałka. Typ męski łysienia androgenowego najczęściej pojawia się u kobiet w okresie menopauzy.

Jeśli w naszej diecie nie brakuje tłustych potraw, fast foodów czy gazowanych napojów natychmiast trzeba je odstawić, ponieważ najprawdopodobniej to właśnie one odpowiadają za tworzenie się niepokojących zmian.

Czytaj dalej...

Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.

Czytaj dalej...

cytostatyki, preparaty obniżające odporność takie jak cyklofosfamid, czy niektóre środki stosowane w narkozie, mogą ingerować w proces podziału komórek w mieszku włosowym, zatrzymując w efekcie wzrost włosów i powodując ich przejściowe wypadanie.

Czytaj dalej...

Wypryski na twarzy obejmować mogą różne partie skóry, ale wielu specjalistów uważa, że miejsce sygnalizuje problem, z jakim boryka się nasz organizm, a zarazem może wskazywać na możliwą przyczynę skórnych dolegliwości.

Czytaj dalej...