Przyczyny powstawania pryszczy - Co sprawia, że się pojawiają?

Trądzik na twarzy – dlaczego wypryski na twarzy pojawiają się po okresie dojrzewania?

Trądzik młodzieńczy dotyka bardzo wielu dziewcząt i chłopców, którzy są właśnie w okresie dojrzewania. Czasami staje się on niemiłą niespodzianką dla osób, które wcześniej nie widziały na swojej skórze żadnych oznak stanów zapalnych czy nawet zaskórników. Pryszcze pojawiają się zazwyczaj na twarzy oraz szyi.

Co istotne, także dorosłe kobiety i mężczyźni coraz częściej dostrzegają na swojej skórze niedoskonałości. Skąd się biorą? Powodem takiego stanu rzeczy mogą być zaburzenia gospodarki hormonalnej – np. w trakcie ciąży, w okolicach miesiączki i przy menopauzie. Nie zapominajmy też, że niewłaściwą dietą pełną ostrych przypraw oraz niepoprawną pielęgnacją skóry raczej nie złagodzimy obecnych stanów. Czasami pierwszą reakcją na trądzik jest sięgnięcie po mocno wysuszające kosmetyki. To błąd: skóra trądzikowa nierzadko potrzebuje nawilżenia, ale nie uprzedzajmy faktów. Żeby dobrze zrozumieć, dlaczego twarz z pryszczami może się u nas pojawić już po okresie dojrzewania, musimy dowiedzieć się, skąd właściwie biorą się wypryski na twarzy i jakie osoby są na to mocniej narażone.

Nieodpowiednia dieta

Warto jeszcze raz wspomnieć o pewnym aspekcie, który ma wyraźny wpływ na to, jak wygląda nasza cera zarówno w okresie dojrzewania, jak i w dorosłości. Pryszcze na twarzy i inne niedogodności związane z trądzikiem mogą pojawiać się u nas w sytuacji, kiedy nasza dieta nie jest odpowiednia. Co to oznacza? Trądzik nie lubi pewnych produktów spożywczych, które sprawiają, że stany zapalne są zaostrzone. Są to między innymi produkty z wysokim indeksem glikemicznym, czyli w szczególności słodycze. Jeśli chcesz skutecznie wyeliminować zmiany trądzikowe pojawiające się na Twojej skórze, powinieneś unikać słodkich przekąsek.

Nie tylko słodycze wpływają na nadmiar produkcji sebum i problemy z trądzikiem. Do grup potraw, które zwiększają ryzyko pojawienia się krost, możemy zaliczyć także nabiał, sól i pikantne potrawy. To zwłaszcza te ostatnie mogą być szczególnie kłopotliwe w sytuacji, kiedy zmagamy się z pryszczami.

Jak pozbyć się pryszczy na nogach?

Domowe sposoby na pryszcze

Pryszcze na udach, które nie zostały wywołane przez czynniki chorobowe, daje się wyleczyć domowymi sposobami.

W przypadku alergii oczywistym rozwiązaniem jest wyeliminowanie czynnika, który wywołał reakcję. Sposobem na ustalenie, co powoduje pryszcze, jest dieta eliminacyjna (alergia pokarmowa) i zakup nowych produktów kosmetycznych (alergia kontaktowa). Na załagodzenie powstałych krost dobrze sprawdzają się aloes oraz maści z hydrokortyzonem.

Istnieje kilka sposobów na uniknięcie powstawania pryszczy wywołanych zapaleniem mieszków włosowych. Przede wszystkim należy zachować odpowiednią higienę: unikaj gąbek do mycia ciała albo często wymieniaj je na nowe. Jeżeli golisz nogi maszynką, również pamiętaj o systematycznej zmianie na nową – stare, tępe maszynki to prawdziwe siedlisko bakterii! Ponadto staraj się wykonywać peelingi i nawilżać skórę nóg.

Jeżeli pryszcze mimo wszystko się pojawiły, możesz zastosować na nie dostępne bez recepty płyny i spreje odkażające.

Leczenie pryszczy na nogach

Jeżeli prócz pryszczy na udach, łydkach czy stopach dokuczają nam gorączka, świąd i inne niepokojące objawy, a sposoby zastosowane w domu nie działają, konieczna może być wizyta u lekarza. W zależności od przyczyny specjalista zaleci nam leczenie miejscowe albo farmakologiczne.

Takie schorzenia jak zapalenie mieszków włosowych, którym towarzyszy stan zapalny, wymagają antybiotyków. W przypadku świerzbu czy grzybicy zaleca się z kolei różnego rodzaju maści. Choroby autoimmunologiczne, jak łuszczyca, są nieco bardziej skomplikowane, wymagają stosowania zarówno środków miejscowych (np. retinoidy), jak i fototerapii, a czasami nawet tzw. leków biologicznych. Ospa czy odra o łagodnym przebiegu wymagają natomiast środków przeciwgorączkowych oraz maści, które zapobiegną świądowi.

Warto pamiętać, że nie wolno lekceważyć niepokojących sygnałów.

Pryszcze - leczenie

Stosuje się różne metody w zależności od nasilenia i rodzaju trądziku. Terapia jest zwykle długotrwała. Przy łagodnym przebiegu wystarcza stosowanie miejscowych preparatów zawierających retinoidy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki (erytromycyna i klindamycyna), kwas azelainowy. W średnio- lub bardzo nasilonym trądziku grudkowo-krostkowym stosuje się doustnie antybiotyki najczęściej z grupy tetracyklin. W cięższych postaciach trądziku, przy przewlekłym przebiegu choroby oraz oporności na inne formy leczenia stosuje się pochodne witaminy A, która działa na łojotok, nadmierne rogowacenie ujść przewodów łojowych oraz odczyn zapalny. Uwaga! W związku z działaniem uszkadzającym płód konieczne jest bezwzględne unikanie ciąży przez cały czas trwania leczenia witaminą A oraz po jego zakończeniu.

Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.

Pryszcze na brodzie - przyczyny powstawania wyprysków i metody leczenia

Pryszcze na brodzie występują głównie w przebiegu takich schorzeń i zaburzeń, jak trądzik czy hiperandrogenizm. Mogą być również spowodowane złą dietą i niewłaściwą pielęgnacją. Sprawdź, dlaczego i jak powstają wypryski na brodzie i jak można je leczyć metodami domowymi, farmakologicznymi oraz zabiegowymi.

  • Główne przyczyny pryszczy na brodzie to zaburzenia hormonalne i nadaktywność gruczołów łojowych. Powstawanie wyprysków stymuluje niewłaściwa dieta, używki, nieumiejętna pielęgnacja oraz stres.
  • Wypryski na brodzie u młodzieży są związane ze schorzeniem znanym jako trądzik młodzieńczy. Pryszcze na brodzie w wieku dorosłym również mogą mieć podłoże hormonalne i wiązać się z trądzikiem późnym lub hipoandrogenizmem.
  • Podstawą leczenia wyprysków jest zmiana nawyków i stylu życia np. modyfikacja diety czy poprawa pielęgnacji. Pryszcze na brodzie warto jednak skonsultować z dermatologiem, który zaproponuje odpowiednie leczenie.
  • Co powoduje pryszcze na brodzie?
  • Wypryski na brodzie u młodzieży - skąd się biorą?
  • Pryszcze na brodzie po 30 roku życia - przyczyny powstawania
  • Od czego są pryszcze na brodzie po 40-50 roku życia?
  • Domowe sposoby na pryszcze na brodzie
  • Co na pryszcze na brodzie może przepisać lekarz?

Przyczyny powstawania pryszczy

Przyczyny pojawienia się trądziku pospolitego są złożone i nie do końca wyjaśnione. Na przebieg choroby wpływ ma wiele czynników:

  • Genetyczny - dziedziczona jest głównie skłonność do ciężkiego przebiegu dermatozy,
  • Nadmierna aktywność gruczołów łojowych oraz wpływ hormonów - ilość łoju wytwarzanego przez gruczoły kontrolowana jest hormonalnie, zaburzenia hormonalne mają bezpośredni wpływ na przebieg choroby i pogorszenie stanu skóry,
  • Zmiany keratynizacji mieszków włosowych - nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych ma bezpośredni wpływ na powstanie zmian trądzikowych,
  • Bakterie i drożdżaki - choć większość z nich bytuje na skórze, w specyficznych warunkach mogą wpłynąć na pogorszenie przebiegu dermatozy,
  • Dieta - posiłki bogate w wysoki wskaźnik glikemiczny oraz nabiał,
  • Stres - zwiększenie ilości kortyzolu, który podobnie jak androgeny stymuluje rozrost gruczołów łojowych oraz produkcję łoju,
  • Klimat - można zauważyć pogorszenie zmian trądzikowych w wilgotnym i gorącym klimacie,
  • Niektóre leki i związki chemiczne,
  • Codzienna pielęgnacja - niedokładne oczyszczanie skóry, stosowanie substancji o potencjalnym działaniu komedogennym,
  • Palenie papierosów.

Nie możemy przesadzać z ilością spożywanego jedzenia, ale nie możemy też dopuścić do sytuacji, w której pojawi się zbyt niska kaloryczność chyba, że jesteśmy pod opieką lekarza lub specjalisty z zakresu dietetyki i staramy się pozbyć nadprogramowych kilogramów.

Czytaj dalej...

W przebiegu nadczynności tarczycy łysienie może być zarówno uogólnione dotyczy równomiernie całej skóry głowy jak i plackowate włosy wypadają kępkami, powstają pola bez włosów oddzielone od siebie prawidłowo owłosioną skórą głowy.

Czytaj dalej...

Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...