Przyczyny powstawania pryszczy - Co sprawia, że się pojawiają?
Przyczyny powstawania krost na nogach
Reakcja alergiczna
Najczęstszą przyczyną, dla której pryszcze pojawiają się na nogach, jest reakcja alergiczna. Może być to:
- Alergia kontaktowa – pryszcze pojawiają zwykle się w wyniku kontaktu z kosmetykami, drażniącym materiałem albo środkami piorącymi.
- Alergia pokarmowa – może dotyczyć zarówno spożywanych pokarmów, jak i przyjmowanych leków.
Zmiany skórne wywołane reakcją uczuleniową przyjmują zwykle formę grudek, bąbli, krostek albo pokrzywki. Czasami towarzyszy im także ból brzucha, wymioty, biegunka, a niekiedy także ból stawów.
Zapalenie mieszków włosowych
Kolejną bardzo częstą przyczyną pryszczy na udach jest zapalenie mieszków włosowych. Bardzo często dochodzi do niego w przypadku osób, które golą nogi. Wysypka przyjmuje wówczas postać krost wypełnionych ropą, zaczerwienionych dookoła. Za zapalenie mieszków włosowych odpowiedzialne jest przeważnie zakażenie bakteryjne.
Choroba
Niestety, pryszcze na nogach to także objaw choroby. Do tych, których jednym z objawów jest pojawienie się wysypki, zaliczamy:
- Ospę wietrzną objawy to małe swędzące krostki, występujące na całym ciele (w tym nogach) oraz gorączka i złe samopoczucie,
- Odrę w przypadku tej choroby daje się zaobserwować wypryski na całym ciele, obejmujące także kończyny. Zanim jednak się one objawią, występuje gorączka, kaszel, katar i zapalenie spojówek,
- Świerzb jest to pasożytnicza choroba zakaźna, która może zaatakować niemal każdy obszar ciała. Świąd jest wyjątkowo uciążliwy, a drapanie pryszczy sprawia, że choroba roznosi się na resztę skóry,
- Grzybicę choroba przenosi się przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą, a także produkty, których używała (np. gąbka do mycia ciała, ręcznik itp.),
- Łuszczycę choroba autoimmunologiczna. W jej wyniku na ciele pojawiają się łuszczące plamy, którym nierzadko towarzyszy stan zapalny.
Tak powstaje pryszcz
Bakterie uwalniają enzymy (lipazy) rozkładające obojętne tłuszcze łoju na mniejsze cząstki (wolne kwasy tłuszczowe). Właśnie te kwasy tłuszczowe powodują powstawanie stanów zapalnych. Wzrasta liczba zakażonych komórek i wydzieliny wypełnającej woreczek. Jest tam coraz mniej miejsca, przez co nasila się nacisk na ścianki mieszka włosowego zablokowanego czopem rogowym. W pewnym momencie ścianki nie wytrzymują nacisku, pękają, a zawartość rozlewa się na otaczającą tkankę. Powstaje ostry stan zapalny, tworzą się krosty.
Trądzik pospolity może mieć różne etapy. Pierwsza odmiana trądziku charakteryzuje się zaskórnikami utrzymującymi się przez miesiące, a nawet lata, w okresie dojrzewania. Rozróżnia się zaskórniki otwarte i zamknięte. W zaskórnikach zamkniętych ujście mieszka jest zatkane, spod skóry prześwituje biaława grudka, czop łojowo-rogowy. Często dochodzi do zakażeń i nagromadzenia się ropy, ponieważ zawartość mieszka nie może się wydostać na zewnątrz. W zaskórnikach otwartych ujście się nie domyka, widoczny jest czarny punkt. Nie ma on nic wspólnego z brudem, jak się powszechnie uważa. Czarny kolor spowodowany jest utlenianiem się czopu rogowo-tłuszczowego. Kolejnym etapem trądziku jest jest acne papulopustolosa. W zaskórniku powstały już zmiany zapalne, grudki i krosty. Ten etap może ciągnąć się latami. Prawie każda krosta pozostawia wklęsłą (rzadziej także wypukłą) bliznę. Jeśli trądzik się pogarsza, rozwija się raczej rzaska forma acne conglobata. W wyniku stanu zapalnego wokół mieszka tworzą się guzkowate nacieki i ropne, a po ich ustąpieniu pozostają blizny wklęsłe i wypukłe.
Pryszcz - skąd się bierze, jak się go pozbyć
Powstawanie pryszczy na skórze związane jest z trądzikiem, chorobą skóry obfitującej w gruczoły łojowe. Trądzik to dolegliwość powszechna, często występująca w okresie dojrzewania tak u kobiet, jak i mężczyzn. U mężczyzn ma on przebieg ostrzejszy. Trądzik występuje najczęściej w okolicach obfitujących w gruczoły łojowe, to znaczy w strefie T na twarzy i w rynnach potowych na klatce piersiowej i plecach.
Trądzik rozpoczyna się powiększeniem gruczołów łojowych i nasilonym wydzielaniem łoju. Następuje nadmierne i zmienione rogowacenie ujścia mieszka włosowego, do którego wnika przewód gruczołu łojowego. W ten sposób powstaje czop rogowy, który wypełnia mieszek włosowy i wypycha go ku górze. Dochodzi do zablokowania wydzielania łoju i powstaje woreczek wypełniony tłuszczami i keratyną czyli zaskórnik (comedo). Wraz z powstawaniem zaskórników gwałtownie rozmnażają się bakterie, które normalnie występują w skórze i na jej powierzchni jako nieszkodliwe drobnoustroje. Dopiero łój je uzjadliwia, jest dla nich doskonałą pożywką i stwarza warunki do namnażania.
5 błędów w pielęgnacji twarzy a trądzik młodzieńczy
Czy istnieje jednak jakiś sposób, który mógłby wpłynąć na to, by zmiany trądzikowe po prostu się już nie pojawiały? A może znamy znacznie więcej sprawdzonych metod? Odpowiedź na to pytanie, jak często w takich sytuacjach, brzmi: „to zależy”. Jak było opisywane już wcześniej, to, dlaczego pojawia się u nas trądzik, może wynikać z wielu różnych przyczyn, a ich właściwe rozpoznanie pomoże w wyciszeniu bądź wyeliminowaniu problemu. Zatem o czym należy pamiętać, jeśli chcemy na stałe pozbyć się problemu, jakim są pryszcze na twarzy? Przede wszystkim musimy zacząć od wyeliminowania pięciu najczęściej popełnianych błędów, które mają związek z pielęgnacją cery.
1. Brak nawilżania twarzy trądzikowej
Podstawowym grzechem osób dotkniętych trądzikiem, obok braku zabiegów oczyszczających, jest nadmierne przesuszanie skóry. Ale chwila – skoro za powstawanie trądziku jest odpowiedzialny nadmiar sebum, to dlaczego mamy dodatkowo nawilżać twarz? Wydaje się to początkowo nielogiczne, jednakże weźmy pod uwagę fakt, że jeśli nadmiernie przesuszymy naszą cerę, ta będzie dążyła do ustabilizowania swojego stanu, przez co jeszcze bardziej zwiększy produkcję wspomnianego łoju. W efekcie dojdzie do sytuacji, gdzie my będziemy zmywać naszą warstwę lipidową, natomiast organizm będzie ją odbudowywał, zwiększając produkcję sebum. Tymczasem Twoja cera właśnie teraz potrzebuje nawilżenia, by gruczoły łojowe nie musiały pracować ze zdwojoną siłą, gdyż to skończy się ropnymi zmianami na skórze.
2. Niepoprawne osuszanie twarzy po jej umyciu
Niezwykle ważnym etapem dbania o skórę zmagającą się z trądzikiem młodzieńczym jest oczyszczanie twarzy. Sięgamy po płyny micelarne, a następnie żele czy pianki. Zanim jednak przystąpimy do aplikacji toniku, delikatnie osuszamy naszą cerę. I tutaj można wskazać często występujący błąd, który ma związek z wybieraniem wielorazowego ręcznika. Niestety, ale w przypadku nawracających stanów zapalnych lepiej jest zrezygnować z takiego rozwiązania.
Trądzik na czole
Częste zmiany zapalne w środkowej części czoła mogą oznaczać problemy z jelitami. W takim wypadku należy przyjrzeć się diecie. Może być to związane ze spożywaniem zbyt dużej ilości cukrów oraz dań typu fast food. Warto w tym wypadku wykonać dalszą diagnostykę sprawdzającą kondycję jelit oraz zadbać o zbalansowaną dietę bogatą w świeże owoce i warzywa oraz zdrowe tłuszcze. W przypadku zmian trądzikowych na czole należy wyeliminować z jadłospisu nabiał oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym.
Jeśli zmiany pojawiają się w okolic między brwiami wato przyjrzeć się pracy wątroby. Diagnostykę najlepiej zacząć od prób wątrobowych, stężenia bilirubiny całkowitej oraz białka całkowitego. Badania sprawdzające kondycję wątroby powinno się wykonywać profilaktycznie raz do roku. Warto również przyjrzeć się diecie, czy nie obciąża zbytnio narządu. Należy wyeliminować alkohol oraz tłuste jedzenie.