Przyczyny powstawania pryszczy - Co sprawia, że się pojawiają?

Domowe sposoby na pryszcze na brodzie

Ze względu na złożoną patogenezę trądziku i innych tego typu schorzeń, w której znaczny udział mają czynniki hormonalne, zapalne i genetyczne, domowe sposoby na pryszcze na brodzie stosować powinno się jedynie wspomagająco. Co więcej, należy się liczyć z tym, że skuteczność „babcinych” receptur będzie względnie niewielka w porównaniu z profesjonalnym leczeniem.

Niemniej, niezależnie od terapii zaordynowanej przez dermatologa, warto jest profilaktycznie wdrożyć takie działania, jak:

  • zmiana diety, eliminacja tłuszczów nasyconych oraz trans a także węglowodanów o wysokim IG,
  • rezygnacja z używek – alkoholu i papierosów,
  • stosowanie jedynie naturalnych kosmetyków, bez detergentów i konserwantów,
  • unikanie kosmetyków na bazie lipidów, które dodatkowo natłuszczają skórę oraz alkoholu, który ją przesusza, stymulując gruczoły łojowe do wytężonej pracy,
  • unikanie sytuacji stresujących.

Należy pamiętać, że pryszczy na brodzie nie wolno wyciskać. Można je natomiast posmarować wyciągiem z cebuli lub delikatnym kremem z alantoiną czy kwasem hialuronowym. Ponadto wśród kosmetyków leczniczych szukać można takich, które zawierają w swoim składzie cynk, krzem, siarkę, a także heparynę, elastynę, kwas glikolowy czy witaminy A, C i E.

Przyczyny powstawania pryszczy

Przyczyny pojawienia się trądziku pospolitego są złożone i nie do końca wyjaśnione. Na przebieg choroby wpływ ma wiele czynników:

  • Genetyczny - dziedziczona jest głównie skłonność do ciężkiego przebiegu dermatozy,
  • Nadmierna aktywność gruczołów łojowych oraz wpływ hormonów - ilość łoju wytwarzanego przez gruczoły kontrolowana jest hormonalnie, zaburzenia hormonalne mają bezpośredni wpływ na przebieg choroby i pogorszenie stanu skóry,
  • Zmiany keratynizacji mieszków włosowych - nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych ma bezpośredni wpływ na powstanie zmian trądzikowych,
  • Bakterie i drożdżaki - choć większość z nich bytuje na skórze, w specyficznych warunkach mogą wpłynąć na pogorszenie przebiegu dermatozy,
  • Dieta - posiłki bogate w wysoki wskaźnik glikemiczny oraz nabiał,
  • Stres - zwiększenie ilości kortyzolu, który podobnie jak androgeny stymuluje rozrost gruczołów łojowych oraz produkcję łoju,
  • Klimat - można zauważyć pogorszenie zmian trądzikowych w wilgotnym i gorącym klimacie,
  • Niektóre leki i związki chemiczne,
  • Codzienna pielęgnacja - niedokładne oczyszczanie skóry, stosowanie substancji o potencjalnym działaniu komedogennym,
  • Palenie papierosów.

Co powoduje pryszcze na brodzie?

Pryszcze na brodzie powstają najczęściej wskutek zaburzeń gospodarki hormonalnej oraz nadaktywności gruczołów łojowych, przy współudziale różnych czynników chorobowych lub środowiskowych.

Możliwe przyczyny występowania tego typu zmian skórnych, to:

  • trądzik, w różnych jego odmianach, w tym pospolity (młodzieńczy) i hormonalny (późny),
  • hiperandrogenizm, czyli nadmiar męskich hormonów płciowych u kobiet,
  • niewłaściwa pielęgnacja, powodująca przesuszanie lub przetłuszczanie się skóry,
  • zła dieta, zwłaszcza produkty typu fast food i przekąski zawierające duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych oraz tłuszczów trans, a także pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym,
  • zanieczyszczenie powietrza,
  • nadmierna ekspozycja na stres.

Pryszcze na brodzie mają postać białych lub żółtawych kropek, wypełnione są sebum lub ropną treścią, niekiedy też płynem surowiczym. Wykwity tworzyć się mogą zarówno na powierzchni twarzy, jak i pod skórą.

Trądzik na twarzy – dlaczego wypryski na twarzy pojawiają się po okresie dojrzewania?

Trądzik młodzieńczy dotyka bardzo wielu dziewcząt i chłopców, którzy są właśnie w okresie dojrzewania. Czasami staje się on niemiłą niespodzianką dla osób, które wcześniej nie widziały na swojej skórze żadnych oznak stanów zapalnych czy nawet zaskórników. Pryszcze pojawiają się zazwyczaj na twarzy oraz szyi.

Co istotne, także dorosłe kobiety i mężczyźni coraz częściej dostrzegają na swojej skórze niedoskonałości. Skąd się biorą? Powodem takiego stanu rzeczy mogą być zaburzenia gospodarki hormonalnej – np. w trakcie ciąży, w okolicach miesiączki i przy menopauzie. Nie zapominajmy też, że niewłaściwą dietą pełną ostrych przypraw oraz niepoprawną pielęgnacją skóry raczej nie złagodzimy obecnych stanów. Czasami pierwszą reakcją na trądzik jest sięgnięcie po mocno wysuszające kosmetyki. To błąd: skóra trądzikowa nierzadko potrzebuje nawilżenia, ale nie uprzedzajmy faktów. Żeby dobrze zrozumieć, dlaczego twarz z pryszczami może się u nas pojawić już po okresie dojrzewania, musimy dowiedzieć się, skąd właściwie biorą się wypryski na twarzy i jakie osoby są na to mocniej narażone.

Nieodpowiednia dieta

Warto jeszcze raz wspomnieć o pewnym aspekcie, który ma wyraźny wpływ na to, jak wygląda nasza cera zarówno w okresie dojrzewania, jak i w dorosłości. Pryszcze na twarzy i inne niedogodności związane z trądzikiem mogą pojawiać się u nas w sytuacji, kiedy nasza dieta nie jest odpowiednia. Co to oznacza? Trądzik nie lubi pewnych produktów spożywczych, które sprawiają, że stany zapalne są zaostrzone. Są to między innymi produkty z wysokim indeksem glikemicznym, czyli w szczególności słodycze. Jeśli chcesz skutecznie wyeliminować zmiany trądzikowe pojawiające się na Twojej skórze, powinieneś unikać słodkich przekąsek.

Nie tylko słodycze wpływają na nadmiar produkcji sebum i problemy z trądzikiem. Do grup potraw, które zwiększają ryzyko pojawienia się krost, możemy zaliczyć także nabiał, sól i pikantne potrawy. To zwłaszcza te ostatnie mogą być szczególnie kłopotliwe w sytuacji, kiedy zmagamy się z pryszczami.

Obecnie zasadniczo dowiedziono, że kapsaicyna przyjmowana w jedzeniu nie jest w żaden sposób powiązana z występowaniem raka, ciągle jednak pozostają niejasności, gdy chodzi o zewnętrzne aplikowanie kapsaicyny niektóre badania dowodzą, że może ona wpływać na rozwój raka skóry.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.

Czytaj dalej...

cytostatyki, preparaty obniżające odporność takie jak cyklofosfamid, czy niektóre środki stosowane w narkozie, mogą ingerować w proces podziału komórek w mieszku włosowym, zatrzymując w efekcie wzrost włosów i powodując ich przejściowe wypadanie.

Czytaj dalej...