Czy warto golić miejsca intymne? Debata nad higieną, wygodą i preferencjami osobistymi
Golenie miejsc intymnych
Badania pokazują, że brak owłosienia w okolicach narządów płciowych znacznie poprawia samopoczucie i podnosi atrakcyjność seksualną. Najczęściej miejsca intymne golone są w okresie letnim, kiedy wiele kobiet ma zamiar pokazać się w bikini na plaży. Dodatkowo podczas wakacji skóra w tej okolicy jest często wystawiana na działanie promieni słonecznych i słonej wody, więc jej podatność na uszkodzenia wzrasta. Dlatego ważna jest wiedza o tym, jak golić miejsca intymne, aby nie spowodować dodatkowych uszkodzeń naskórka, zwłaszcza że często zabieg wykonywany jest domowymi sposobami.
Nie bez znaczenia jest fakt, że depilacja przyczynia się także do lepszej higieny okolic narządów intymnych, ponieważ owłosienie, zwłaszcza u osób uprawiających aktywność fizyczną, może powodować podrażnienia, otarcia i stany zapalne.
Zobacz film: Jak zrobić domowy krem do golenia. Źródło: Klinika urody
Jak golić miejsca intymne?
O tym, jak właściwie golić miejsca intymne, należy wiedzieć jeszcze przed wykonaniem pierwszego zabiegu. Przede wszystkim ważny jest dobór odpowiedniej maszynki. Ponieważ skóra w tym miejscu jest bardzo podatna na uszkodzenia, im więcej ostrzy ma maszynka, tym mniej ruchów trzeba będzie wykonać, aby pozbyć się niechcianych włosków. Wobec tego zastanawiając się w sklepie, którą maszynkę kupić, lepiej wybrać tę z trzema ostrzami niż z jednym. Kolejną ważną kwestią są ostrza – maszynki jednorazowej należy używać tylko raz, zwłaszcza w okolicach bikini lub genitaliów, ponieważ z każdym kolejnym zabiegiem trzeba ją mocniej dociskać do skóry, aby uzyskać lepszy efekt. Oznacza to znacznie większe ryzyko podrażnień. Do miejsc intymnych nie powinno się używać tej samej golarki, za pomocą której chwilę wcześniej golone były nogi czy miejsca pod pachami. Można w ten sposób przenieść bakterie, które w inny sposób nie miałyby dojścia do okolic narządów płciowych.
Golić czy nie golić? Jak to wygląda w statystykach
Najnowsze badanie, opublikowane w czasopiśmie „JAMA Dermatology”, sugeruje, że mimo takiego stanowiska lekarzy coraz więcej kobiet decyduje się na usunięcie włosów łonowych. W USA aż 62% badanych zdecydowało się całkowicie usunąć owłosienie z miejsc intymnych, a pozostałe regularnie przycinają rosnące tam włosy. Przy czym najwyższy odsetek w obu grupach stanowiły kobiety w wieku 18-34 lata. Co ciekawe, ta tendencja dotyczy też mężczyzn. Około 20% z nich również goli miejsca intymne. Większość robi to ze względu na swoje partnerki, które deklarują, że wolą mężczyzn „czystych i schludnych”. Mężczyźni, pytani o preferencję dotyczące miejsc intymnych kobiet (ankieta przeprowadzona dla portalu internetowego AskMen.com), przyznali, że wolą, aby kobieta usunęła włosy intymne całkowicie (aż 41%) lub przycięła (38%). Tylko 15% badanym było wszystko jedno i pozostawiło tę decyzję kobietom. Dowiedz się więcej: Depilacja sprzyja chorobom wenerycznym? Naukowcy mają na to dowód!
- Chronią miejsce intymne przed patogenami, takimi jak: bakterie, wirusy, grzyby (mogą one wywoływać infekcje intymne), a także przed kurzem. Usunięcie włosów może podrażniać skórę i prowadzić do stanów zapalnych, przez co zwiększa się szansę na wniknięcie patogenów do organizmu. Są badania, z których wynika, że kobiety bez owłosienia łonowego częściej mają opryszczkę narządów intymnych . Łatwiej też o zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.
- Zapobiegają podrażnieniom i otarciom w okolicach intymnych podczas stosunków.
- Zapewniają optymalną temperaturę miejsc intymnych (pełnią podobną funkcję jak włosy pod pachami).
- Pomagają utrzymać naturalny zapach, który działa pobudzająco podczas intymnych zbliżeń. Działa on jak afrodyzjak.
Jak golić miejsce intymne?
Golenie miejsc intymnych
Na samym początku należy wspomnieć, że jest to czynność bardzo delikatna. Dlaczego tak jest? Otóż, golenie krocza często może wywoływać podrażnienia czy liczne skaleczenia przez to, że skóra w tych okolicach jest bardzo cienka i delikatna. Nosząc bieliznę, dodatkowo podrażniamy okolice krocza i, tym samym, wywołujemy niekiedy… stan zapalny. Rzecz jasna, zabieg depilacji można przeprowadzić w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Co jednak, jeśli na taką „przyjemność” nas zwyczajnie… nie stać? Wówczas przydać się może zwyczajna, tradycyjna maszynka do golenia miejsc intymnych, jaką zakupić można w każdym sklepie drogeryjnym. Do tego przydadzą się odpowiednio dobrane kosmetyki, jakie ograniczą chociażby:
- ranki,
- zaczerwienienie skóry,
- wrastanie włosków,
- podrażnienia.
Dlaczego włosy łonowe golą zarówno mężczyźni, jak i kobiety? Otóż, podnosi to samopoczucie oraz… seksualną atrakcyjność! Najczęściej goli się intymne miejsca latem, wychodząc na plażę. Niestety, wówczas w tej okolicy skóra zostaje wystawiana na promienie słoneczne i słoną wodę, co uszkadza ją i dodatkowo podrażnia. Warto więc depilować intymne miejsca tak, aby nie uszkadzać skóry. Ważna jest też dokładna higiena intymnych narządów – bo depilacja, jak już wiesz, powoduje podrażnienia, stany zapalne i liczne otarcia. A to będzie spory problem zwłaszcza u osób, które są… bardzo aktywne fizycznie. Jeśli miewasz problemy intymne, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na infekcje intymne.
Jak bezpiecznie przeprowadzić golenie krocza?
Aby skutecznie golić intymne miejsca, należy właściwie dobrać do tego odpowiednie… narzędzie. Jak już wspominaliśmy, największym powodzeniem (również ze względu na cenę) cieszy się tradycyjna maszynka do golenia miejsc intymnych. Skóra w okolicy łonowej jest podatna na liczne uszkodzenia, więc im więcej ostrzy będzie mieć maszynka, tym mniej ruchów nią wykonasz. Najlepiej więc, podczas zakupów, wybierać maszynki z możliwie jak największą ilością ostrzy.
Golenie miejsc intymnych - czym, jak i jak często robić to bez podrażnień?
Golenie miejsc intymnych jest z pozoru prostą czynnością, jednak często nie udaje się jej wykonać bez podrażnień, zaczerwienienia i pieczenia skóry. Sprawdź, jak golić delikatne okolice, by uniknąć tego rodzaju dolegliwości.
- Golenie miejsc intymnych to zabieg wykonywany przede wszystkim w celach estetycznych i higienicznych. Włosy łonowe pełnią jednak ważną funkcję.
- Aby golić się bezpiecznie i bez podrażnień, należy używać do zabiegu odpowiednich narzędzi i kosmetyków łagodzących skórę i zmiękczających owłosienie.
- Sprawdź, czy golenie miejsc intymnych u kobiet różni się od tego samego zabiegu u mężczyzn.
Czym golić miejsca intymne?
Jak już zostało wspomniane, przed przystąpieniem do usuwania owłosienia warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia zapewniające komfort i bezpieczeństwo.
Czym najlepiej golić miejsca intymne? Do golenia tych okolic najczęściej wybierana jest maszynka.
W drogeriach oferowanych jest wiele maszynek, o różnej liczbie ostrzy, z żelowymi paskami lub bez. Jaka jest najlepsza? Taka, która nie wywołuje podrażnień skóry, a jednocześnie goli gładko, nie pozostawiając krótkich, szorstkich włosów.
Nieprecyzyjna odpowiedź na pytanie wynika z tego, że wybór konkretnego produktu zależy przede wszystkim od wrażliwości skóry i grubości owłosienia.
Jedni chwalą sobie maszynki ręczne, które nie powodują zaczerwienienia, krost ani innych niechcianych skutków. Inni wolą golarki elektryczne, delikatniejsze dla skóry, ale golące mniej gładko.
Maszynka do golenia miejsc intymnych i ich okolic może być jednorazowa lub do użytku wielorazowego - z wymienialnym ostrzem. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku należy dbać, by ostrze nie było nadmiernie zużyte.
Kiedy jest tępe, rośnie ryzyko podrażnień, zabrudzone natomiast przyczynia się do rozwoju stanów zapalnych.
Czym najlepiej golić się w miejscach intymnych, oprócz maszynki? Alternatywnymi rozwiązaniami są:
- Golenie miejsc intymnych trymerem. Specjalne trymery do okolic intymnych z reguły są delikatne dla wrażliwej skóry. W dodatku umożliwiają precyzyjną depilację, dzięki czemu pozostawionemu owłosieniu można nadać odpowiedni kształt.
- Usuwanie owłosienia depilatorem. Czy depilatorem można golić miejsca intymne? Urządzenie to nie goli, ale wyrywa włoski wraz z ich cebulkami. Zaletą tej metody jest długotrwały efekt i zdecydowanie wolniejsze odrastanie włosków. Wadą jednak - duża bolesność zabiegu. Wyrywanie owłosienia z delikatnych miejsc wymaga wysokiej odporności na ból.
- Golenie miejsc intymnych u kosmetyczki. Osoby, u których samodzielne golenie wywołuje dyskomfort lub kończy się występowaniem efektów niepożądanych, mogą oddać się w ręce specjalisty. Zabieg ten cieszy się coraz większą popularnością, co przyczynia się do wzrostu komfortu psychicznego osoby korzystającej z tego rodzaju usług. Kosmetyczka często potrafi tak dobrać metodę usuwania owłosienia i wykorzystane do niej kosmetyki, że skóra po zabiegu pozostaje gładka i zdrowa.