Dlaczego warto unikać wyciskania pryszczy

Czym są pryszcze?

Potocznie nazywane pryszcze to niedoskonałości skórne, które towarzyszą znacznej części osób w okresie dojrzewania, a także w wieku dorosłym. To główny objaw trądziku pospolitego (młodzieńczego), który jest przewlekłą i zapalną chorobą skóry. Ze względu na to, że są łatwe do zauważenia (mają formę czerwonych grudek lub krost wypełnionych treścią ropną), ich obecność na twarzy w znaczący sposób wpływa na samopoczucie osoby, która zmaga się z tym problemem. Pryszcze mogą być przyczyną problemów z samoakceptacją, a także negatywnie wpływać na naszą psychikę oraz kontakty z innymi ludźmi. Stąd tak duża liczba osób decyduje się na ich wyciskanie.

Przyczyny powstawania pryszczy na twarzy są bardzo zróżnicowane. Okazuje się bowiem, że wpływ na ich powstawanie mogą mieć różne czynniki. Zaliczamy do nich między innymi:

  • uwarunkowania genetyczne – jeśli jedno lub oboje rodziców w młodości zmagało się z trądzikiem, jest bardzo prawdopodobne, że choroba ta wystąpi również u dziecka,
  • przerost gruczołów łojowych, co bezpośrednio przekłada się na nadmierne wytwarzanie łoju (sebum),
  • zaburzenia hormonalne – stąd wypryski są tak powszechne wśród nastolatków, jednak zaburzenia hormonalne, które mogą warunkować powstawanie trądziku hormonalnego , występują także u dorosłych,
  • zaburzenia w procesie rogowacenia ujść mieszków włosowych,
  • stres,
  • różnego rodzaju zanieczyszczenia,
  • promieniowanie uv,
  • infekcje skórne,
  • niewłaściwa dieta – przede wszystkim spożywanie w nadmiernych ilościach produktów przetworzonych, zawierających duże ilości cukrów prostych, tłuszczów trans i soli,
  • nieodpowiednia pielęgnacja – korzystanie z produktów, które nadmiernie wysuszają skórę, przez co jej gruczoły zaczynają produkować jeszcze więcej sebum,
  • niektóre składniki zawarte w kosmetykach do pielęgnacji i makijażu, które posiadają właściwości komedogenne

Wizyta u kosmetologa

Najlepszym sposobem na walkę z pryszczami jest wizyta u kosmetologa. Specjalista nie tylko pomoże nam doraźnie, ale też zaproponuje zabiegi, które zminimalizują problem w przyszłości. Tylko specjalista jest w stanie w bezpieczny sposób zająć się naszą skórą. Na pewno zaproponuje też kosmetyki, które pomogą nam w codziennej pielęgnacji twarzy. Regularna higiena jest jednym z kluczy do sukcesu.

Wiemy już, że wyciskanie pryszczy jest najgorszym sposobem na pozbycie się ich. Warto dbać o stan naszej cery zawsze, a dzięki temu zminimalizujemy ryzyko pojawienia się kolejnych, nieestetycznych wykwitów. Działanie zewnętrzne jest bardzo ważne, ale nie zapominajmy o działaniu wewnętrznym. To co jemy ma ogromny wpływ na stan naszej cery.

Warto zminimalizować ilość spożywanych cukrów, tłuszczy i soli. Niekorzystny wpływ na naszą skórę ma również alkohol oraz nabiał. Dieta powinna być bogata w świeże owoce i warzywa, które są źródłem wielu minerałów i witamin. Na cerę możemy stosować domowe maski. Warto przygotować maseczkę z kurkumy, miodu i płatków owsianych.

Jeżeli musisz pozbyć się pryszcza szybko, to pamiętaj o zachowaniu wszelkich zasad sterylności. Wyciskaj tylko dojrzałe pryszcze, takie które mają białą końcówkę. Użyj rękawiczek jednorazowych, przetrzyj skórę tonikiem antybakteryjnym i pozbądź się całej ropnej wydzieliny. Do wyciskania nie używaj paznokci, a opuszków palców. Po zakończeniu zabiegu dokładnie zdezynfekuj skórę.

Odpowiedni czas

Pryszcza wyciskamy dopiero, gdy mamy pewność, że już ma tak zwany „łepek”. Jeśli jest jeszcze płaski lub dopiero zaczyna się tworzyć, to lepiej nałożyć na niego jakiś plasterek czy serum punktowe. Możliwe, że to wystarczy i wyprysk sam zniknie. Od tego zawsze zaczynamy. Najpierw dajemy szansę kosmetykom czy maściom *jeśli takie mamy, a dopiero później możemy działać łapkami.
Z takich punktowych produktów lubię duetus i sylveco, zawierają między innymi olejek herbaciany. Wolę go w gotowych kosmetykach, bo stosowany w czystej postaci częściej podrażnia.

Najlepsza pora na takie kombinacje to wieczór. Tak, aby niepotrzebnie nie chodzić z ranką, nie narażać jej na dodatkowe zanieczyszczenia i nie dotykać… nawet kontrolnie, bo wiem, że kusi.
To także pomaga zadbać o maksymalną higienę. Podstawą jest, abyśmy mieli jeszcze możliwość umycia rąk i buzi przed i po takim „zabiegu”.

Jeśli chcesz poznać na nie odpowiedź, przeczytaj nasz artykuł, w którym wyjaśniamy, czy niedoskonałości warto usuwać mechanicznie, a jeśli musisz to zrobić jak wycisnąć pryszcza higienicznie oraz bez trwałych uszkodzeń skóry.

Czytaj dalej...

Po zakończeniu koniecznie trzeba umyć ogolone miejsca letnią wodą z dodatkiem płynu do higieny intymnej, a po wysuszeniu wmasować odpowiedni balsam o właściwościach łagodzących i regenerujących naskórek należy zwrócić uwagę, aby nie zawierał alkoholu.

Czytaj dalej...

Biolodzy ewolucyjni zasugerowali, że włosy łonowe są wskaźnikiem dojrzewania, ewolucyjnym sygnałem, że jesteśmy gotowi do reprodukcji; inna hipoteza dowodzi, że włosy łonowe służą do pułapki feromonów, a golenie ich wszystkich oznacza, że tracimy korzyści z przyciągania węchowego.

Czytaj dalej...

Nie bez znaczenia jest fakt, że depilacja przyczynia się także do lepszej higieny okolic narządów intymnych , ponieważ owłosienie, zwłaszcza u osób uprawiających aktywność fizyczną, może powodować podrażnienia, otarcia i stany zapalne.

Czytaj dalej...