Czy warto wyciskać pryszcze? Wszystko, co powinieneś wiedzieć
Jak dbać o cerę, aby uniknąć niedoskonałości?
Wyciskanie pryszczy powinno być wyłącznie wyjściem awaryjnym, a nie codzienną praktyką. O wiele skuteczniej z niechcianymi krostkami poradzi sobie dobrze dobrana pielęgnacja. Co musisz o niej wiedzieć?
Codzienne oczyszczanie twarzy jest kluczowe, jeśli chcesz cieszyć się promienną, zdrową cerą. Do tego celu wybierz delikatną piankę lub żel do mycia twarzy, które usuwają zanieczyszczenia bez jednoczesnego podrażnienia i wysuszenia. Szukaj takich kosmetyków, które w swoim składzie nie zawierają mocnych detergentów, alkoholu czy sztucznych aromatów. Wieczorem rekomendujemy dwuetapowe oczyszczanie, które skutecznie pozbywa się nawet wodoodpornych produktów do makijażu.
Oprócz codziennego oczyszczania, ważne jest regularne złuszczanie martwego naskórka. Przynajmniej raz w tygodniu sięgaj po peeling. Ten enzymatyczny od marki Sensum Mare nadaje się do każdego typu cery, nawet tej naczynkowej i wrażliwej. Jego formuła została wzbogacona o enzymy z papai, mango i żurawiny, wyciąg z alg morskich oraz wodę z lodowca.
Nawilżenie skóry jest istotne nawet w przypadku cery tłustej. Nadmiar sebum wcale nie oznacza, że skóra jest odpowiednio nawilżona – czasem może to być reakcja obronna na stosowanie zbyt wielu wysuszających preparatów. Lekki, niekomedogenny krem nawilżający to obowiązkowy produkt w każdej kosmetyczce.
A co z bliznami i przebarwieniami, które już są „pamiątką” po sesjach wyciskania? W ich usunięciu może pomóc serum z witaminą C. Ma właściwości rozjaśniające, wygładzające i przeciwstarzeniowe.
Wyrób sobie dobry nawyk sięgania po maski do twarzy. Ta z glinką i pianką Thank You Farmer pomaga w regeneracji i odnowie skóry oraz działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
Zaskórniki głębokie
"Jeśli spojrzysz na nie pod mikroskopem, rozciągają się poza skórę właściwą do warstwy podskórnej" - wyjaśnia dr Ginni Mansberg. - "Utrzymują się przez tygodnie, często pozostawiając bliznę".
Leczenie to doustne przyjmowanie witaminy A. Trzeba być na niej przez co najmniej pięć miesięcy, często znacznie dłużej. W przypadku dużej torbieli lub guzka lekarz może go przekuć i wstrzyknąć trochę sterydu, aby zmniejszyć stan zapalny i ból.
Przede wszystkim trzeba skonsultować się z dermatologiem. Doradzi odpowiednią terapię i przeprowadzi on badania związane z poziomem łoju wydzielanym przez naszą skórę. Jeśli będzie to konieczne, skieruje nas do endokrynologa w celu przeprowadzenia badań hormonalnych.
Trądzik torbielowy
Chodzi o głębokie krosty, które mogą obejmować więcej niż jeden pęcherzyk. Mają tendencję do łączenia się z cystami, które są dużymi guzkami zawierającymi ropę i są zwykle większe niż 5 mm średnicy.
Na początku są niewielkie, lecz z czasem zaczynają rosnąć, osiągając nawet kilka centymetrów. Trądzik torbielowy znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, gdyż za powstawanie bolesnych zmian trądzikowych odpowiedzialne są androgeny (męskie hormony płciowe).
W przypadku pulsującego guzka lub torbieli nie należy go wyciskać. Lód lub zimny kompres mogą pomóc w zmniejszeniu bólu, zaczerwienienia i obrzęku, łagodząc niektóre objawy. Lód można zawinąć w ściereczkę i przykładać do skóry przez 30 sekund. Można też zastosować maskę przeznaczoną do skóry ze skłonnością do nadprodukcji sebum i o nierównomiernej strukturze. Taki preparat zawiera najwyższe dopuszczalne stężenie kwasu salicylowego.
Ten rodzaj trądziku przede wszystkim wymaga jednak interwencji medycznej.
Wyciskanie pryszczy – konsekwencje
Czym w takim razie grozi samodzielne wyciskanie pryszczy? Dermatolodzy od lat alarmują, że ten nieprzyjemny nawyk może mieć bardzo znaczące konsekwencje dla stanu naszej skóry, a nawet zdrowia.
“ Samodzielne wyciskanie pryszczy to nic innego jak uszkodzenie bariery skórno-naskórkowej. Nie jest to korzystne nawet dla zdrowej skóry, a co dopiero dla objętej stanem chorobowym jakim jest trądzik. To samo dotyczy mechanicznych peelingów, których zbyt częste lub intensywne stosowanie osłabia naszą skórę. Doprowadzamy w ten sposób do zaostrzenia zmian zapalnych i nadkażeń bakteryjnych, czego konsekwencją są przebarwienia. Warto podkreślić, że dużym skupiskiem bakterii są akcesoria do makijażu, dlatego konieczna jest ich codzienna dezynfekcja. “
magister chemii o specjalności chemia środków bioaktywnych i kosmetyków
Dermokonsultantka
La Roche-Posay
Katarzyna Szymczyk
Wyciskanie pryszczy na brodzie, czole czy nosie zawsze powoduje, że na naszej twarzy pojawia się więcej niedoskonałości. Dzieje się tak, ponieważ wyciskając uszkadzamy ściany między innymi gruczołu łojowego i treść ropna, która się w nim znajduje, rozlewa się na okoliczne tkanki. Ponadto dotykając zmian palcami, sprawiamy, że po twarzy roznosi się bardzo duża ilość bakterii. Oprócz tego np. wyciskanie pryszczy na czole może spowodować, że nadkazimy je bakteryjnie. Kiedy wyciskamy niedoskonałość, tworzymy otwartą ranę, do wnętrza której z łatwością mogą dostać się obecne na naszej skórze bakterie i drobnoustroje.
Znaczna liczba osób, które decydują się na pozbycie się pryszcza poprzez wyciśnięcie go, robi to, ponieważ w ich przekonaniu w ten sposób pryszcz stanie się mniej widoczny. Niestety jest to błędne myślenie i z pewnością przekonała się o tym każda osoba, która kiedykolwiek sama wyciskała pryszcze. Dotykając swojej skóry i ściskając ją, sprawiamy, że staje się ona zaczerwieniona i lekko opuchnięta, przez co usuwana przez nas zmiana może się bardziej zaognić i stać jeszcze bardziej widoczną.