Czy warto wyciskać pryszcze? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Niacynamid - podsumowanie

Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:

  • skóra sucha i odwodniona,
  • posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce,
  • wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
  • skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
  • skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
  • skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
  • z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
  • narażona na działanie wolnych rodników
  • skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)

Blizna po pryszczu i nie tylko, czyli efekty wyciskania

Nie wyobrażasz sobie nie wycisnąć nowego pryszcza? Zanim staniesz przed lustrem i zaczniesz masakrować swoją twarz, poznaj efekty wyciskania. Być może perspektywa uszkodzeń naskórka sprawi, że ochota na odprawienie swojego małego rytuału znacznie się zmniejszy.

Wyciskanie pryszczy ma na celu usunięcie wydzieliny, która jest zgromadzona wewnątrz stanu zapalnego. Zabieg ten bardzo często prowadzi do uszkodzenia głębszych warstw skóry.

W efekcie na twarzy, dekolcie czy plecach powstają głębokie rany, które następnie zmieniają się w blizny. Zdarza się, że niektóre z nich są wyjątkowo trudne do usunięcia i mogą wymagać zastosowania kuracji kwasowych czy nawet zabiegów z użyciem lasera.

W domowych warunkach bardzo trudno wycisnąć pryszcze w sposób sterylny. Nawet na świeżo umytych dłoniach znajdują się bakterie, które mogą dodatkowo zaostrzyć stan zapalny. Co więcej, decydując się na takie manualne oczyszczanie, infekcja może rozprzestrzenić się na partie twarzy, które wcześniej były wolne od niedoskonałości.

Blizny czy wysyp nowych krostek to efekty, które zwykle pojawiają się po kilku dniach. Czego możesz natomiast spodziewać się w trakcie i zaraz po wyciskaniu? Wyciskanie pryszczy może wiązać się z wielkim bólem, zwłaszcza jeśli krosta jest głęboko osadzona lub znajduje się w delikatnej okolicy.

Swojej sesji wyciskania zaczniesz natychmiastowo żałować w momencie, gdy zobaczysz zaczerwienienie, wgłębienie na skórze zrobione paznokciami czy nawet krew. Te dowody “zbrodni” ciężko zamaskować nawet dobrze kryjącym korektorem. Gwarantujemy, że jeden pryszcz rzuca się mniej w oczy, niż zmasakrowana cera.

Czym są pryszcze?

Potocznie nazywane pryszcze to niedoskonałości skórne, które towarzyszą znacznej części osób w okresie dojrzewania, a także w wieku dorosłym. To główny objaw trądziku pospolitego (młodzieńczego), który jest przewlekłą i zapalną chorobą skóry. Ze względu na to, że są łatwe do zauważenia (mają formę czerwonych grudek lub krost wypełnionych treścią ropną), ich obecność na twarzy w znaczący sposób wpływa na samopoczucie osoby, która zmaga się z tym problemem. Pryszcze mogą być przyczyną problemów z samoakceptacją, a także negatywnie wpływać na naszą psychikę oraz kontakty z innymi ludźmi. Stąd tak duża liczba osób decyduje się na ich wyciskanie.

Przyczyny powstawania pryszczy na twarzy są bardzo zróżnicowane. Okazuje się bowiem, że wpływ na ich powstawanie mogą mieć różne czynniki. Zaliczamy do nich między innymi:

  • uwarunkowania genetyczne – jeśli jedno lub oboje rodziców w młodości zmagało się z trądzikiem, jest bardzo prawdopodobne, że choroba ta wystąpi również u dziecka,
  • przerost gruczołów łojowych, co bezpośrednio przekłada się na nadmierne wytwarzanie łoju (sebum),
  • zaburzenia hormonalne – stąd wypryski są tak powszechne wśród nastolatków, jednak zaburzenia hormonalne, które mogą warunkować powstawanie trądziku hormonalnego , występują także u dorosłych,
  • zaburzenia w procesie rogowacenia ujść mieszków włosowych,
  • stres,
  • różnego rodzaju zanieczyszczenia,
  • promieniowanie uv,
  • infekcje skórne,
  • niewłaściwa dieta – przede wszystkim spożywanie w nadmiernych ilościach produktów przetworzonych, zawierających duże ilości cukrów prostych, tłuszczów trans i soli,
  • nieodpowiednia pielęgnacja – korzystanie z produktów, które nadmiernie wysuszają skórę, przez co jej gruczoły zaczynają produkować jeszcze więcej sebum,
  • niektóre składniki zawarte w kosmetykach do pielęgnacji i makijażu, które posiadają właściwości komedogenne

Jak pozbyć się pryszczy – domowe sposoby

Na szczęście istnieje wiele alternatyw na to, aby skutecznie pozbyć się pryszczy bez wyciskania ich. Tutaj w szczególności istotną rolę odgrywa odpowiednia dieta na trądzik. Warto usunąć z niej produkty zawierające bardzo duże ilości soli, tłuszczów odzwierzęcych czy cukrów. Warto również ograniczyć spożywanie alkoholu oraz nabiału. Do diety warto wprowadzić także duże ilości świeżych warzyw i owoców, które są źródłem witamin i minerałów, które również wpływają korzystnie na stan naszej skóry.

Domowe sposoby na wypryski obejmują także maseczki, które możemy przygotować samodzielnie. W walce z niedoskonałościami świetnie sprawdzi się maseczka z miodu, kurkumy, płatków owsianych czy rumianku.

Odpowiednia pielęgnacja cery

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie odpowiednia pielęgnacja cery dobrana do potrzeb naszej skóry ma decydujący wpływ na to, czy uda nam się pozbyć niedoskonałości.

Konsekwentne i regularne oczyszczanie twarzy odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli jesteś posiadaczem cery trądzikowej. Odpowiedni produkt pomaga w pozbyciu się zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, które mogą prowadzić do zatkania porów. W przypadku cery trądzikowej bardzo ważne jest, aby produkt myjący wykazywał się łagodnym działaniem i nie podrażniał skóry. Jaki kosmetyk wybrać? Warto rozważyć wybór Żelu oczyszczającego do twarzy Effaclar. Produkt ten skutecznie i delikatnie oczyszcza skórę, dbając o zachowanie właściwego pH. Nie tylko pozostawia skórę czystą i odświeżoną, ale również redukuje nadmiar sebum i pomaga odblokować pory. W jego nowej formułe znalazła się Phylobioma. To składnik aktywny, który skutecznie wspiera równowagę mikrobiomu.

Co to jest niacynamid?

W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:

  • mięso
  • ryby
  • nabiał
  • drożdże
  • produkty z pełnego ziarna
  • orzechy

Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.

Pryszcze podskórne mogą pojawić się w różnych miejscach na twarzy pryszcze podskórne na brodzie, skroniach, policzkach i żuchwie oraz częściach ciała, czasami bardzo nietypowych podskórne pryszcze pod pachami.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...