Czy osoby z rude włosy mają rude włosy łonowe?
Judasz miał rude włosy
Skojarzenie rudości z Żydami i z występnym, zdradzieckim charakterem sprawiło, że już od średniowiecza z taką czupryną malowano biblijnego Judasza. W przypisywaniu mu ognistej czupryny celowali zwłaszcza Niemcy. Obdarzali go także piegami, które dzięki niemu zaczęto określać jako Judasdreck (co oznacza dosłownie: „judaszowe gówno”).
Późniejsze losy tego przekonania są równie ciekawe. Bo skoro Judasz otrzymał rude włosy, to skąd pewność, że nie został wampirem? Harvey w książce Rudzi. Wybrańcy czy przeklęci wyjaśnia, że taka tradycja rzeczywiście istniała. Według niej, „Judasz stał się wampirem i przemierzał świat jako jeden z nieumarłych”.
„To doskonały przykład tego, jak folklor narasta, warstwa po warstwie” – komentuje badaczka. Czekamy więc na przyszłe opowieści, w których Judasz okaże się potomkiem Traków. Albo czarownicą.
Pielęgnacja rudych włosów
Rude włosy, jak każdy inny kolor, wymagają specjalnej troski, zwłaszcza jeśli są farbowane. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli na dłużej cieszyć się głębokim i jasnym kolorem oraz zdrową strukturą włosów.
Farbowane rude włosy mogą tracić swój blask i intensywność w miarę upływu czasu. Dlatego ważne jest stosowanie szamponów i odżywek dedykowanych dla farbowanych włosów, które pomogą zachować kolor na dłużej. Produkty z filtrem UV również będą pomocne w ochronie koloru przed blaknięciem pod wpływem słońca.
Rude włosy, szczególnie po zabiegu koloryzacji, mogą stać się suchsze i pozbawione połysku. Olejki i serum dostarczają włosom potrzebnych składników odżywczych, przywracając im miękkość i blask. Regularne stosowanie tych produktów pomaga w odbudowie struktury włosa i ochronie koloru.
Aby kolor był trwały i świeży jak najdłużej, warto unikać codziennego mycia głowy. Zbyt częste mycie może powodować szybsze płowienie koloru. Zaleca się mycie włosów co 2-3 dni, stosując łagodne, dedykowane produkty.
Rude włosy oznaczają żydowskie pochodzenie
Tendencja do traktowania rudych włosów jako wyznacznika pochodzenia nie odeszła w zapomnienie wraz ze światem starożytnym. W średniowieczu rudzielców utożsamiono z… Żydami.
Jak do tego doszło? Nie ma wątpliwości, że wśród Żydów rudowłosi stanowią zdecydowaną mniejszość (podobnie zresztą, jak stanowili ją wśród Traków).
Być może jednak w grupach, które dotarły do zachodniej Europy w późnym średniowieczu, ten szczególny kolor włosów był nieco nadreprezentowany? Jak pisze Harvey:
Jest (…) bardzo wielu rudowłosych Żydów, a gdy ta społeczność przeniosła się do zachodniej Europy, okazało się, że ma potężnego pecha, bo niesie ze sobą cechę charakterystyczną zaszeregowaną już w kulturze europejskiej jako wyznacznik złego charakteru w najlepszym przypadku, a barbarzyństwa w najgorszym.
Ostatecznie etykietkę „rudych” – a co za tym idzie, jak wiadomo, złych, nikczemnych itd. – przylepiono całej grupie etnicznej. Przylgnęła tak silnie, że jeszcze w XIX wieku Charles Dickens opisywał jednego z bohaterów Olivera Twista, Żyda Fagina, jako mającego „rzadkie, rude włosy” na (a jakże) „nikczemnej i odpychającej twarzy”.
Przesądy o rudych włosach. Od tysiącleci budziły strach i obrzydzenie
Tylko jedna na pięćdziesiąt osób ma naturalnie rude włosy. Do niedawna nikt nie był w stanie naukowo wyjaśnić, skąd bierze się ten nietypowy kolor. Próby rozwikłania zagadki doprowadziły do śmierci tysięcy nieszczęśników.
„Przez całe 50 tysięcy lat istnienia na tej planecie w każdej społeczności, w której się pojawiły, rude włosy były traktowane jako niezrozumiała tajemnica” – opowiada w wydanej właśnie książce Rudzi. Wybrańcy czy przeklęci Jacky Colliss Harvey.
Recesywny gen „rudości” zidentyfikowano dopiero w 1995 roku. Wcześniej pojawienie się płomiennowłosego członka rodziny budziło zdumienie, a często wręcz przestrach. Nie rozumiano też, jak to możliwe, że matka-blondynka i ojciec-szatyn mogą mieć rude potomstwo.
Nie znaczy to jednak, że nie szukano rozwiązań. Ludzie tłumaczyli sobie rudość od najdawniejszych czasów. Były to wyjaśnienia jednocześnie absurdalne, nieprawdopodobne i wprost niebezpieczne.