Czy Solarium Pomaga na Pryszcze?
Co jest bardziej szkodliwe – słońce czy solarium?
Korzystanie z solarium jest bardziej szkodliwe niż opalanie naturalne. Dermatolodzy ostrzegają przed skutkami korzystania z solariów, w tym szybszym starzeniem się skóry oraz zwiększonym ryzykiem zachorowania na czerniaka nawet o 75%. Solaria emitują intensywne promieniowanie UVA, które jest czynnikiem fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych. Lekarze zalecają, aby ograniczyć korzystanie z solariów do kilku wizyt w roku, a najlepiej zrezygnować z nich na rzecz naturalnego słońca, dawkowanego rozsądnie i z umiarem.
Wystawienie się na naturalne promieniowanie jest nie tyle bezpieczniejsze, co po prostu zdrowe. Promienie słoneczne wpływa na produkcję serotoniny w mózgu, która przyczynia się do poprawy nastroju i poczucia satysfakcji. Naturalne opalanie reguluje również rytm dobowy organizmu, w tym wpływa na produkcję melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za sen. Warto również dodać, że przebywanie na słońcu uruchamia proces syntezy witaminy D3 w organizmie. Mimo licznych korzyści należy oczywiście pamiętać o rozsądnym korzystaniu ze słońca, w tym stosowaniu filtrów ochronnych i unikaniu długiej ekspozycji.
Pielęgnacja po opalaniu w solarium
Po opalaniu się w solarium, ważne jest, aby odpowiednio pielęgnować skórę. Oto kilka wskazówek:
- Nawilżanie: posmaruj skórę intensywnym balsamem lub kremem nawilżającym, aby pomóc jej się zregenerować i utrzymać elastyczność.
- Unikaj gorących kąpieli: bezpośrednio po opalaniu unikaj gorących kąpieli, które mogą dodatkowo podrażniać skórę. Zamiast tego weź chłodny prysznic, który pomoże złagodzić podrażnienia.
- Odpowiednie ubrania: noś luźne, przewiewne ubrania, które nie będą zbytnio ocierać się o skórę.
- Monitorowanie skóry: regularnie kontroluj swoją skórę pod kątem wszelkich zmian, takich jak pieprzyki, znamiona czy zmiany koloru. W przypadku zauważenia jakichkolwiek podejrzanych zmian, skontaktuj się z dermatologiem.
Polecane
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić? Ząb mądrości – czy trzeba go usuwać? Objawy i powikłania Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniemDomowe sposoby na pryszcze
W walce z pryszczami mogą być pomocne domowe środki. Pamiętaj jednak, że są to jedynie doraźne metody i niezbędna może się okazać wizyta lekarska. Miejsca pokryte zmianami możesz przecierać olejkiem z drzewa herbacianego. Ma on działanie antybakteryjne i odkażające. Jeśli pryszczom towarzyszy zaczerwienienie lub opuchlizna, możesz wypróbować okład z lodu. Sprawdzą się kostki lodu lub zimny kompres.
Raz w tygodniu możesz też nałożyć maseczkę z kurkumy. Działa ona antybakteryjnie, a także zmniejsza stan zapalny. Wystarczy, że łyżeczkę przyprawy połączysz z łyżeczką miodu i 2–3 łyżkami jogurtu naturalnego. Całość nałóż na miejsce objęte wypryskami na 15 minut, a następnie zmyj wodą. Można również stosować zioła na trądzik. Sprawdzą się w formie naparów, herbat czy świeżych przypraw dodawanych do potraw.
- M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.
- A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom 1, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.
Jak pozbyć się pryszcza?
Jeśli chcesz pozbyć się pryszcza w szybki sposób, musisz pamiętać, aby zrobić to delikatnie, bez podrażniania swojej skóry. Nieumiejętne wyciskanie zmian skórnych może spowodować nasilenie się problemu, a także ich dodatkowe zakażenie. Musisz również liczyć się z pojawieniem się nieestetycznych blizn czy przebarwień w tym miejscu. Wyciskanie pryszczy powoduje też wzmożoną produkcją łoju. Jaka jest tego konsekwencja? Jeśli nie usuniesz w całości czopa ropnego, w tym samym miejscu szybko pojawi się kolejna zmiana.
Wiele osób ma również tendencję do rozdrapywania zmian bez zwracania uwagi na czystość swoich dłoni. Prowadzi to do roznoszenia bakterii po skórze. Pryszcze mogą się przenieść na inne partie skóry. Dla innych wyciskanie i drapania zmian skórnych powoduje wydzielanie dopaminy.
Problematyczne mogą być pryszcze na plecach. Mogą pojawić się w wyniku nie tylko nieprawidłowej higieny, ale również nadmiernego pocenia się, stosowania źle dobranych kosmetyków czy noszenia ubrań z syntetycznych tkanin. Trądzik na plecach ma również inne przyczyny. Jeśli zmiany skórne są trudne w usunięciu domowymi sposobami lub towarzyszy im wysięk ropny, konieczna będzie wizyta u dermatologa.
Jeśli chcesz skonsultować się z dermatologiem bez czekania w długich kolejkach, kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach Polisy Zdrowie Welbi będziesz mieć możliwość e-konsultacji z dermatologiem i 13 innymi specjalistami już od 69 zł miesięcznie lub wizyty stacjonarnej u tego i 28 innych specjalistów od 119 zł miesięcznie. Na konsultację będziesz czekać nie dłużej niż 3 dni robocze.
W ramach tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego możesz mieć dostęp również do badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym m.in. badań hormonalnych (pełna listą znajduje się w dokumentach do polisy).
Zamów ofertę, podpisz umowę i zyskaj dostęp do dermatologa, internisty czy innych specjalistów, którzy w szybki sposób pomogą Ci uporać się z problemem, skierują na badania czy przepiszą odpowiednie leki. Sprawdź, jaka oferta będzie dla Ciebie najlepsza.