Czy można całkowicie wyleczyć trądzik?
Trądzik wywołany nietolerancją pokarmową.
. lub uczuleniami na dane produkty lub nasileniem zmian po pewnych składnikach odżywczych (gluten, czekolada, cytrusy, nabiał itd.) lub nieprawidłową dietą (żywność wysoko przetworzona - biała mąka, cukier, sól, mleko, konserwanty, tłuszcze trans, alkohol, papierosy).
Zacznijmy od tłuszczów. Jak to z nimi jest? Unikać, bać się, a może wręcz przeciwnie?
Tłuszcz jest jednym z niezbędnych składników odżywczychpotrzebnych między innymi do wytwarzania ścian komórek, prostaglandyn, sebum - które chroni skórę i włosy - do rozpuszczania wielu witamin (A, D, E, K). Jeśli będziemy na diecie, która ogranicza jego spożywanie i jest to mniej niż 30% z wszystkich jej składowych, to może dojść do niedoborów ważnych witamin i składników mineralnych, co doprowadzi do zaburzeń chorobowych. Chodzi oczywiście o niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli omega 3 i omega 6, dostarczane z kwasu alfa-linolenowego i linolowego. Polecam kompendium wiedzy o kwasach omega: Kwasy omega – czym są, rodzaje, właściwości, niedobór
Te kwasy tłuszczowe w diecie są ogromnie ważne przez wzgląd na dobre funkcjonowanie naskórka i tworzenie się warstwy hydrolipidowej. Jeśli nie dostarczymy z zewnątrz odpowiedniej ilości NNKT, dochodzi do nadmiernego rogowacenia, wzmożonych stanów zapalnych i pękania skóry.
A tymi złymi tłuszczami są nasycone tłuszcze zwierzęce, utlenione przez obróbkę termiczną - to wręcz wzmaga tworzenie się zaskórników. Dodatkowo, przez nadmiar ostrych przypraw i soli skóra się poci, wydzielane jest więcej łoju i pożywka dla bakterii gotowa.
Kolejną przyczyną trądziku (a dokładniej powodem, który zaostrza trądzik) jest cukier w diecie. I celowo nie napisałam, że chodzi o nadmiar cukru, a po prostu cukier - i to nawet najmniejsze jego ilości. Mowa oczywiście o cukierkach, czekoladzie, lodach, ciastkach, tortach, słodzonych napojach i tak dalej. Nie chodzi mi tu więc o owoce!
Twoja prywatność jest dla nas ważna
Nasz serwis wykorzystuje mechanizmy między innymi takie jak cookies (ciasteczka), Web Storage i inne, które służą m.in. do zapewnienia optymalnej obsługi podczas wizyty w naszym serwisie. Powyższe mechanizmy mogą być wykorzystywane przez nas jak i przez naszych partnerów. Część z nich jest niezbędna do prawidłowego działania serwisu, w tym zapewnienia niezbędnego poziomu bezpieczeństwa, pozostałe (które możesz kontrolować) są wykorzystywane do:
- obsługi dodatkowych funkcjonalności usprawniających działanie naszego serwisu,
- analizy tego, w jaki sposób korzystasz z naszej strony,
- marketingu bezpośredniego i wyświetlania reklam, w tym reklam spersonalizowanych,
- udostępniania funkcji mediów społecznościowych.
Kliknij „Akceptuję i przechodzę do serwisu”, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie przez nas i naszych partnerów Twoich danych w powyższych celach.
Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć, możesz też wycofać zgodę na przetwarzanie Twoich danych tylko w niektórych celach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub chcesz przeprowadzić konfigurację szczegółową, to możesz tego dokonać za pomocą „Ustawień zaawansowanych”.
Więcej informacji na temat wykorzystywania narzędzi zewnętrznych w naszym serwisie znajdziesz w Regulaminie Serwisu.
Co na trądzik?
Kosmetyki na trądzik odgrywają znaczącą rolę w jego leczeniu. Tabletki na trądzik przepisane przez lekarza pomogą Ci w pozbyciu się wyprysków.
Pielęgnacja skóry trądzikowej
Jak pozbyć się trądziku? Ogromna część leczenia to odpowiednia pielęgnacja skóry, stosowana konsekwentnie i przez dłuższy okres.
Mycie skóry trądzikowej
Twarz myj dwa razy dziennie, stosując kosmetyki do skóry trądzikowej o pH 5-7. Myj ją dłońmi, nie używaj myjek ani innych urządzeń, które mogą dodatkowo podrażnić Twoją skórę. Codzienne mycie pozwoli usunąć sebum, pot, złuszczony naskórek i makijaż.
Krem na trądzik
Skóra trądzikowa, pomimo tego, że jest tłusta, wymaga nawilżania. Nakładanie produktów wysuszających np. zawierających alkohol na całą twarz tylko zwiększy ilość wyprysków.
Dostępnych jest bardzo wiele preparatów przeznaczonych specjalnie do nawilżania skóry trądzikowej. Kremy na trądzik nie powinny być tłuste, gdyż mogą zapychać pory. Sprawdź, czy konkretne substancje zapachowe, konserwanty lub emulgatory nie nasilają Twoich objawów.
W kosmetykach pielęgnacyjnych szukaj kwasów AHA i BHA, kwasu glikolowego, mlekowego, azelainowego i salicylowego. Składniki te działają przeciwzaskórnikowo i delikatnie złuszczają naskórek.
Stosuj filtry UV SPF 30+ - zmniejszysz w ten sposób ryzyko pojawianie się przebarwień potrądzikowych. Filtry przeciwsłoneczne są niezbędne w przypadku stosowania niektórych leków czy kosmetyków na trądzik pospolity.
Makijaż przy cerze trądzikowej
Możesz stosować makijaż, jednak dobór odpowiednich produktów jest szczególnie ważny. Pudry, podkłady i korektory nie mogą mieć działania komedogennego. Ważne jest dokładne zmywanie makijażu. Nie możesz też zapominać o regularnym myciu i dezynfekcji gąbek i pędzli.
Leczenie trądziku w klinice medycyny estetycznej
Bardzo polecane są także zabiegi medycyny estetycznej na trądzik. Pozwalają one poprawić kondycję skóry, wspomóc regenerację naskórka, złagodzić objawy i przeciwdziałać powstawaniu nowych zmian skórnych. U osób z trądzikiem można wykonać :
- peeling chemiczny
zabieg polega na złuszczaniu naskórka przy pomocy substancji, takich jak kwasy owocowe, mlekowe, salicylowe, glikolowe. Inicjują one procesy naprawcze skóry i wspomagają leczenie zmian skórnych. - VPL Ultra Plus
intensywne naświetlanie skóry przefiltrowanymi wiązkami światła, które są absorbowane przez jej wybrane warstwy. Powoduje to uwalnianie tlenu w skórze, a w efekcie zmniejszenie ilości bakterii, odblokowanie porów, wygładzenie skóry oraz zwiększoną produkcję kolagenu.
Farmakologiczne leczenie trądziku
Farmakologiczne leczenie trądziku odbywa się przy pomocy środków o działaniu miejscowym oraz leków doustnych. W przypadku, kiedy problem nie jest mocno nasilony wystarczy stosowanie maści. Trądzik ostry wymaga terapii skojarzonej – pacjenci muszą stosować oba rodzaje leków jednocześnie.
Leki na trądzik o działaniu miejscowym to kremy, żele lub maści, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwłojotokowe. Preparaty zawierają w sobie nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy, kwas azelainowy, witaminę A, propolis, a także antybiotyki – erytromycynę, klindamycynę, neomycynę.
Ogólnoustrojowe leczenie trądziku to antybiotykoterapia doustna (erytromycyna, tetracykliny, doksycykliny) wspomagana witaminami z grupy B, C, A, E. U kobiet niekiedy skuteczna jest antykoncepcja hormonalna. Jednak tylko tymi preparatami, które nie mają w sobie progestyn o działaniu przypominającym androgeny. Jest to ważne, ponieważ nieprawidłowe leczenie hormonalne może dać złudne poczucie poprawy – po jego odstawieniu problem może powrócić ze zdwojoną siłą.
W cięższych przypadkach do terapii włączane są retinoidy. Są to pochodne witaminy A o bardzo silnym działaniu. Hamują one rozrost gruczołów łojowych, zmniejszają stan zapalny, regulują proces odbudowy naskórka, przyspieszają proces gojenia się skóry i chronią ją przed działaniem szkodliwych czynników. Ze względu na możliwe powikłania, leczenie trądziku retinoidami powinno odbywać się pod okiem doświadczonego lekarza.