Czy wypadanie włosów może być objawem raka?

Jak odzyskać włosy utracone z powodu niedoboru żelaza?

Jeśli badanie potwierdzi, że niski poziom żelaza przyczynia się do wypadania włosów, kluczowe jest opanowanie tego niedoboru. Poniżej znajdą Państwo kilka wskazówek, które pomogą odrosnąć zdrowszym włosom:

  • Proszę przyjmowaćsuplementy żelaza, aby przywrócić normalny poziom - ale bez przesady. Proszę skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej dawki suplementu. Proszę przyjmować tabletki z witaminą C, aby poprawić wchłanianie.
  • Proszę spożywaćwięcej produktów bogatych w żelazo, takich jak czerwone mięso, fasola, soczewica oraz zboża i pieczywo wzbogacone żelazem. Proszę łączyć je z produktami bogatymi w witaminę C.
  • Poprawa ogólnej jakości diety - włosy rozwijają się dzięki diecie bogatej w składniki odżywcze, zawierającej odpowiednią ilość białka, witamin i minerałów. Proszę ograniczyć przetworzoną żywność ubogą w składniki odżywcze.
  • Proszę rozważyćinne suplementy, takie jak biotyna, witamina D, cynk i kwasy tłuszczowe omega, aby odżywić mieszki włosowe. Proszę jednak najpierw skonsultować się z lekarzem.
  • Proszęwypróbować dostępne bez recepty produkty na porost włosów, takie jak minoksydyl (Rogaine) i nakładki laserowe, które mogą stymulować odrastanie włosów. Wyniki są jednak bardzo zróżnicowane.
  • Proszęzapytać o opcje na receptę, jeśli produkty OTC nie działają. Leki takie jak spironolakton i finasteryd mogą pomóc niektórym osobom w odrastaniu włosów.
  • Proszę wykazać siękreatywnością, stosując odpowiednie fryzury i produkty, aby ukryć przerzedzenie włosów w trakcie ich regeneracji. Kapelusze, opaski, szampony dodające objętości i spraye mogą tymczasowo poprawić wygląd włosów.
  • Proszę uzbroić się wcierpliwość. Znaczący odrost włosów po przywróceniu poziomu żelaza może potrwać 6 miesięcy lub dłużej. Proszę zarządzać oczekiwaniami i skupić się na konsekwentnym leczeniu niedoboru.

Dlaczego wypadają włosy?

Przerzedzenie lub dziedziczne łysienie (zwane także łysieniem androgenowym) jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łysienie plackowate, będące chorobą autoimmunologiczną, to kolejny przykład. W tym przypadku to organizm atakuje własne komórki włosowe.

Zmniejszanie się objętości fryzury może być wczesnym sygnałem choroby tarczycy lub niedokrwistości. Dzięki prawidłowemu leczeniu łysienie często zostaje zatrzymane i odwrócone. Utrata włosów po długotrwałej chorobie jak przeziębienie, narkoza przedoperacyjna, wysoka gorączka, zakażenie lub grypa są również znaczącymi przyczynami tego problemu.

Radioterapia i chemioterapia często prowadzą do czasowego wyłysienia, podobnie jak trichotilomania – zaburzenie, gdzie osoba nieświadomie wyrywa swoje włosy. Nadmierna utrata kosmyków po porodzie lub w okresie menopauzy jest związana ze spadkiem poziomu estrogenów. Problem ten może być częściowo odwrócony, lecz objętość włosów rzadko wraca do stanu sprzed przekwitania.

Stres i traumatyczne wydarzenia życiowe także nasilają utratę włosów. Podobnie jak radykalna dieta oraz znaczny spadek masy ciała. Problem nadmiernego wypadania włosów często ujawnia się od 3 do 6 miesięcy po zmianie nawyków żywieniowych.

Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.

Przyjmowanie niektórych leków na receptę również może być przyczyną wypadania włosów, podobnie jak nieprawidłowa pielęgnacja pasm, w tym częste farbowanie, stosowanie silnych kosmetyków, suszenie gorącym powietrzem, używanie prostownicy, mocne upięcia czy ciasne warkoczyki, które przyczyniają się do uszkodzenia włókien włosowych oraz podrażnień skóry.

Pozostałe przyczyny nadmiernej utraty włosów

Przyczyny wypadania włosów mogą być bardziej złożone niż się wydaje. Oprócz wcześniej wymienionych czynników, takich jak stres, problemy z tarczycą czy dieta, istnieje kilka innych ważnych aspektów, które mogą nasilać ten problem:

Jakie są objawy niedoboru żelaza?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ma niedobór żelaza, dopóki nie rozwinie się on w bardziej zauważalne objawy. Wczesne objawy mogą obejmować:

  • Zmęczenie i osłabienie
  • Blada skóra
  • Duszność
  • Ból głowy
  • Zawroty głowy
  • Dziwne zachcianki na jedzenie, takie jak lód lub brud
  • Łamliwe paznokcie
  • Obolały język
  • Pęknięcia w kącikach ust

W miarę pogłębiania się niedoboru żelaza objawy mogą obejmować:

  • Utrata włosów lub przerzedzenie włosów
  • Nieregularne bicie serca
  • Zespół niespokojnych nóg
  • Pica (jedzenie przedmiotów niebędących żywnością, takich jak papier lub brud)
  • Słaby apetyt

W przypadku ciężkiej niedokrwistości z niedoboru żelaza objawy mogą być następujące:

  • Ból w klatce piersiowej
  • Szybkie bicie serca
  • Blade usta, dziąsła, powieki, dłonie i stopy
  • Dziwne zachcianki na produkty niespożywcze
  • Depresja
  • Słaba koncentracja

Proszę pamiętać, że wiele czynników powoduje wypadanie włosów, takich jak genetyka, stres, leki, zaburzenia autoimmunologiczne i zmiany hormonalne. Jeśli jednak zauważą Państwo przerzedzenie włosów wraz z którymkolwiek z powyższych objawów, prosimy o wykonanie badania krwi w celu sprawdzenia poziomu żelaza. Pozwoli to stwierdzić, czy niedobór żelaza może przyczyniać się do utraty włosów.

Co powoduje niedobór żelaza i kto jest zagrożony?

Istnieją dwa główne powody, dla których ludzie cierpią na niedobory żelaza:

  1. Nieodpowiednie spożycie żelaza - odpowiada za większość przypadków w krajach rozwiniętych. Dieta uboga w czerwone mięso, zboża wzbogacone żelazem i pieczywo może z czasem prowadzić do niskiego poziomu żelaza. Wegetarianie i weganie mogą również nie otrzymywać wystarczającej ilości żelaza ze źródeł roślinnych.
  2. Problemy z wchłanianiem - Niektóre choroby układu pokarmowego, takie jak celiakia i choroba Leśniowskiego-Crohna, utrudniają wchłanianie żelaza z diety. Operacje takie jak ominięcie żołądka również mogą zmniejszać wchłanianie i prowadzić do niedoborów.

Kobiety w wieku rozrodczym są w grupie najwyższego ryzyka ze względu na utratę krwi podczas menstruacji. Nawet 80% kobiet przed menopauzą nie otrzymuje zalecanego dziennego spożycia żelaza.

Kobiety w ciąży mają zwiększone zapotrzebowanie na żelazo w celu wspierania rozwoju dziecka i zwiększania objętości krwi. Kobiety po porodzie są również narażone na niedobór żelaza z powodu utraty krwi podczas porodu.

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak choroby nerek, nowotwory i niewydolność serca, mogą mieć problemy z dostarczeniem wystarczającej ilości żelaza w diecie. Osoby starsze są również narażone na zwiększone ryzyko ze względu na zmniejszony apetyt i upośledzone wchłanianie wraz z wiekiem.

Jak zapobiegać niedoborowi żelaza

Jeśli są Państwo narażeni na niedobór żelaza, należy skupić się na zapewnieniu odpowiedniej ilości tego pierwiastka w diecie i w razie potrzeby rozważyć suplementację. Oto kilka wskazówek:

  • Proszę spożywać pokarmybogate w żelaz o, takie jak czerwone mięso, owoce morza, fasola, soczewica, szpinak i zboża wzbogacone żelazem. Proszę spożywać pokarmy bogate w witaminę C, takie jak owoce cytrusowe i pomidory, aby zwiększyć wchłanianie żelaza.
  • W przypadku wegetarian/wegan - proszę spożywać roślinne źródła żelaza, takie jak soczewica, szpinak i pestki dyni. Proszę łączyć z witaminą C dla lepszego wchłaniania.
  • Przyjmować suplementy żelaza, jeśli dieta jest niewystarczająca, ale unikać nadmiernej suplementacji, która może powodować skutki uboczne. Proszę łączyć suplementy z witaminą C.
  • Proszęleczyć choroby podstawowe, takie jak celiakia i nieswoiste zapalenie jelit, które wpływają na wchłanianie żelaza.
  • Należysprawdzać poziom co roku, jeśli występuje wysokie ryzyko niedoboru, np. u kobiet miesiączkujących i osób starszych. Niski poziom należy leczyć, zanim niedobór się pogłębi.

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny te są różnorodne i zależą od wielu czynników. Nagła utrata włosów może wynikać z takich problemów jak schorzenia wewnątrzustrojowe, choroby zakaźne związane z podwyższoną temperaturą, zaburzenia hormonalne, genetyka czy źle dobrana dieta. Ponadto często mają związek z restrykcyjną, wyniszczającą dietą, silnym stresem, stanem zapalnym organizmu, porodem, odstawieniem antykoncepcji, sezonowym wypadaniem włosów, anomalią skóry głowy, niewłaściwą pielęgnacją, nieleczonym łojotokowym zapaleniem skóry, lekami oraz poważnymi operacjami chirurgicznymi i chemioterapią.

Jeżeli wypadanie włosów jest stopniowe i nasila się z roku na rok, może to być wynik czynników dziedzicznych. Inne przyczyny to niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy oraz zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie, które mogą prowadzić do zauważalnych przerzedzeń.

Niedożywienie Brak odpowiednich witamin i minerałów, które wpływają na strukturę włosów osłabia je Niedotlenienie Brak dostatecznej ilości tlenu skraca okres żywotności włosów Wypadanie Niedożywienie i niedotlenienie skutkuje wypadaniem włosów.

Czytaj dalej...

Wszelkie znaczne spadki poziomu progesteronu oraz poziomu estrogenów czy znaczny wzrost poziomu prolaktyny również potęguje przerzedzenie włosów u kobiet, a do tego typu skoków poziomu hormonów dochodzi szczególnie w okresie poporodowym i w okresie karmienia piersią.

Czytaj dalej...

Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.

Czytaj dalej...

Ważnym aspektem w zakresie wsparcia przechodzenia przez utratę tego atrybutu urody jest przede wszystkim przygotowanie osoby chorującej na możliwą utratę, ale również pokazanie możliwości, opcji, jakie posiada w swojej sytuacji włosowej.

Czytaj dalej...